Η πρώτη πτήση μας !!!

Από τα βάθη των παιδικών αναμνήσεων μου έρχεται η πρώτη μου πτήση με αεροπλάνο...και δεν ήμουν βρέφος,οπότε καταλάβαινα!
Ήταν πριν 20 περίπου χρόνια . Πέταξα με ΟΑ HER-ATH. Επειδή όμως έτυχε να΄ναι εκλογική περίοδος εκείνο τον καιρό και οι ετεροδημότες επέστρεφαν στην επαρχία για να ψηφίσουν ένα μικρό θαύμα μας περίμενε στο αεροδρόμιο. 747-200 στο αεροδρόμιο του Ηρακλείου :shock: (!!!).
Δεν θυμάμαι πολλά από την πτήση,παρά μόνο την αίσθηση οτι πετάω με διαστημόπλοιο και το πόσο μεγάλο εσωτερικό είχε το 747. Το μόνο κακό ήταν οτι η πτήση είχε πάρα πολλές αναταράξεις και οι αεροσυνοδοί δεν είχαν προλάβει να δώσουν αναψυκτικά - καφέδες παρά μόνο στη μισή καμπίνα επιβατών.
 
Κάτι μου θυμίζει αυτό JFK. :D Μια από τα ίδια καλοκαίρι Δεκαπενταύγουστος του 1984, η γλώσσα στο πάτωμα και το δέος που προσφέρει ο Τζάμπουρας σε όλο του το μεγαλείο...
 
Η πρωτη μου πτησηήταν στο Αθηνα-Θεσ/νικη με 707 9 μηνών πριν 32 χρονια!Η μάνα μου κρατησε την κουβερτα της Ολυμπιακής αναμνηστική..εννοειται ότι δε θυμαμαι τιποτα...η πρωτη πτηση που θυμαμαι ήταν με 727 σε ηλικία 5χρ. Θεσ/νικη-Αθηνα εν μεσω καταιγίδας, με τη μανα μου να κανει κουραγιο σε διπλανο επιβατη πουχε χρωμα το εκρου του νεκρου..και την θυμαμαι γιατι περα απο την καταιγιδα ηταν η πρωτη φορα που κατεβηκα από την πισω σκαλα στην ουρα του 727 οταν φτασαμε αθηνα..από τοτε το Αθηνα-Θεσνκη τοχα σαν Κολλιατσου-Παγκρατι.. :D
 
1996, ATH - STO με τo TRISTAR της NOVAIR.......εμπειρια!
 
Πολυ παλια,αν θυμαμαι καλα
το 1973
Με Ολυμπιακη B-720,Αθηνα Θεσσαλονικη ! !

Δωρο απο τους γονεις μου,επειδη ΑΠΟΦΟΙΤΗΣΑ ΤΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ! !

:thx: :thx:
 
1992 Θεσσαλονίκη προς Αθήνα
SKG->ATH Boeing 727-230B Olympic Airways
 
1975 LGKM -LGAT OA YS 11
 
Ως πιο μικρός, πιο πρόσφατες και οι εμπειρίες :D
ΟΑ ATR-42 από Ελληνικό για Σαντορίνη το 1997. Πενθημερη γαρ! Λίγες εβδομάδες μετά το ιστορικό σκετς του Comfuzio (νομίζω Star και όχι ΕΤ-3) όπου ο κεκές Καλιβάτσης αναφωνούσε... "Το αεροπλάνο χάλασε, το αεροπλάνο πέφτει...". :banana:
 
Η δικία μου πρώτη πτήση ήταν από το ελληνικό-Σαντορίνη!
Πριν περίπου 10 χρόνια, όταν δηλαδή ήμουν 9 χρονών! Δεν θυμάμαι τύπο αεροσκάφους, πρέπει όμως να ήταν ATR.

Εκείνη τη μέρα ο ιός "αεροπορία" μπήκε για τα καλά μέσα μου...! :cool:
 
Δύσκολο θέμα διότι η πρώτη μου πτήση ήταν το 1975 και ήμουν 1,5 χρονών. Πάντως ήταν από Μυτιλήνη για Αθήνα με Ολυμπιακή φυσικά και μετά από Αθήνα – Ρώμη – Λουσάκα (LUN) με Alitalia DC-8. Η πληροφορίες που έχω είναι ότι η μητέρα μου με έχασε στο αεροδρόμιο της Ρώμης και με έψαχνε να με βρει. Με βρήκε τελικά κολλημένος στα τζάμια να παρακολουθώ τα αεροπλάνα στην πίστα.
 
Top