Ιπτάμενο προσωπικό Ellinair

Re: Ellinair

Καλή σου επιτυχία όλα να πάνε καλά
Μήπως μπορείς να μας πεις ακριβώς όσες ερωτήσεις θυμάσαι στα αγγλικά που σου έκαναν ; Δηλαδή με το που μπήκες είπες γεια σας έκατσες και σου μίλησαν αγγλικά αμέσως ;
Δηλαδή τύπου : Tell me about yourself
Strengths and weaknesses
Why do you want to be flight attendant ?
Τέτοια ;
 
Re: Ellinair

Για ενδυμασία εγώ έβαλα φουστίτσα που έπεφτε στα γόνατα, γραφείου στυλ δηλαδή. Επίσης ένα πουκαμισάκι με φουλάρι. Για παπούτσια τώρα μην βάλετε γόβες ψηλές όπως αυτές που βάζουμε για έξοδο, μέτριου ύψους. Όσο καθόμουν στο σαλόνι είδα κοπέλες με παντελόνια επίσημα και 2-3 ήρθαν με τζιν. Προσωπικά δεν σχολίασαν την ενδυμασία μου οπότε δεν ξέρω τι είναι επιτρεπτό και τι όχι. Ότι αφορά τα μαλλιά τα εγώ τα είχα μαζεμένα σε αλογοουρά. Παρατήρησα όμως και κορίτσια με λυμμένα τα μαλλιά. Οπότε περί εμφάνισης το αφήνω στην κρίση σας γιατί δεν θέλω να πάρω καμία στο λαιμό μου.

Όσο αφορά τα ρώσικα οι ερωτήσεις ήταν πόσο καλά τα γνωρίζω και από που τα χω μάθει δηλαδή πανεπιστήμιο, φροντιστήριο, από το σπίτι κλπ. Η γνώμη μου είναι δεν είναι αναγκή να είσαι εξπέρ στην γλώσσα εφόσον γνωρίζεις αρκετά τουλάχιστον για να συνεννοηθείς άνετα.

Μαρινάκι έπεσες μέσα όσο αφορά τις ερωτήσεις στα αγγλικά. Και ναι μόλις μπήκα ξεκίνησαν τα αγγλικά. Ετοιμάσου να πεις 2-3 λόγια για σενα, τι είναι για σενα αεροσυνοδός, αν έχεις ομαδικό πνεύμα ή λειτουργείς καλύτερα μόνη σου... κάτι τέτοιες ερωτήσεις.
 
Re: Ellinair

Σ ευχαριστούμε πολύ AmaliaLed για τις πληροφορίες !!! Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να σε καλέσουν! Όπως και για όλα τα παιδιά που θα πάνε στη συνέντευξη!!! :D :D :D
 
Re: Ellinair

AmaliaLed ευχαριστουμε!! Καλη επιτυχια!! :) :)
 
Re: Ellinair

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια μου. Εύχομαι και σε εσάς όπως και σε όλα τα κορίτσια κάθε επιτυχία.
 
Re: Ellinair

Σε όλους κάνουν διαφορετικές ερωτήσεις
Μπορεί να υπάρχουν 10 στάνταρ αλλά σε όλους ρωτάνε διαφορετικές στο κάθε υποψήφιο
Όποτε να έχετε ευχέρεια στα αγγλικά σας οπωσδήποτε

Εγώ στη συνέντευξη είδα και πιο χαλαρές κοπέλες με πιο απλό ντύσιμο είδα και με αθλητικά και μποτάκια ψηλά σακάκι
Αλλά και κάποιες που ήρθαν ακριβώς ντυμένες σαν αεροσυνοδούς με μαντήλι ,το καπέλο τους έλειπε μόνο ...
Γενικά είχε πολλές κοπέλες και είχαν πει διαφορετικές ώρες στη καθεμία για να μην πλακώσουμε όλοι μαζί σίγουρα αλλά πολύ κόσμο δεν το περίμενα

Εγώ δεν τα πήγα καλά στην ερώτηση γιατί κατάλαβα λίγο λάθος αυτό που μου είπαν και ήμουν αμήχανη
Γενικά κάποιες κοπέλες έβγαιναν μέσα σε 4 λεπτά και άλλες ήταν και 7 -8λεπτά
Μετρούσα χρόνο
Αα είδα και 2 αγόρια για συνέντευξη
Μας έβαλαν να συμπληρώσουμε ένα βιογραφικό στα αγγλικά επίσης όσο περίμεναμε
Πιστεύω όσο πιο πολύ σε κρατήσουν μέσα είναι καλύτερο ....ίσως βέβαια να μην παίζει ρόλο γιατί ίσως να έχει περισσότερες γλώσσες ή μεγαλύτερη προηπηρεσια για να σε ρωτήσουν
Εμένα μου είπαν στο τέλος θα με ενημερώσουν σε 2 εβδομάδες αν επιλέγω αν όχι δεν θα υπάρξει ενημέρωση
Κατά τα αλλά ήταν ευγενικές παρόλο που μπορεί να τους είπα και καμία βλακεία δεν το έδειξαν
 
Re: Ellinair

marinaki2100 η συνέντευξη έγινε στο Ηράκλειο? Γίνεται να μας πεις τι σε ρώτησαν;
 
Re: Ellinair

Με ρώτησαν αρχικά στα ελληνικά
Πες Μας κάτι για σένα

Μετά με ρώτησαν αν θέλω να με ρωτήσουν κάτι και στα αγγλικά και άρχισαν εκεί
Με το ποιο είναι τα προτέρημα σου και το μειονέκτημα μετά
Αν μπορώ να δουλέψω κάτω υπό πίεση
Δεν περίμενα σε καμία περίπτωση αυτή την ερώτηση γιατί δεν έχω καν προϋπηρεσία σε δουλειά όποτε δεν την θεωρώ και πολύ σωστή
Και προφανώς δεν έδωσα καλή απάντηση τι να πω αφού δεν έχω επειχηρηματα να το στηρίξω αυτό απο την πορεία της ζωής μου στο σχολείο ; Ασπουμε ίσως Ε και δεν είπα τίποτα ....
Μετά αν κάποιος πελάτης φωνάζει σε μια πτήση τι κάνω Εεεε εκεί τα πήγα χάλια γιατί εγώ νόμιζα ότι με ρώτησα αν φαίρεται καπιος πελάτης στην αεροσυνοδό άσχημα τι θα έκανα
Ε και μετά με σταμάτησαν λίγο απότομα μάλλον επειδή έλεγα βλακείες
Και μου είπαν αν τους κάνω θα με ειδοποιήσουν
Αυτά !!
 
Re: Ellinair

Ευχαριστώ mordredkd! Λέτε να υπάρξει κι άλλη στο Ηράκλειο; Έχω μια φίλη και γι αυτό ρωτάω... εάν καλέσουν και πάλι κάποιον, ότι τον πήραν, πείτε το μας εδώ να δούμε πότε θα έχει τελειώσει η επιλογή των υποψηφίων. Καλή επιτυχία σε όσες/όσους πέρασαν συνέντευξη!!
 
Re: Ellinair

Καλησπέρα.
Μόλις γύρισα από συνέντευξη για Θεσσαλονίκη. Αρχικά αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι είχε πάρα πολλά άτομα. Κράτησε πάρα πολύ λίγο η συνέντευξη. Με ρώτησαν κάποια πράγματα για μένα μετά το γύρισαν και με ρώτησαν στα αγγλικά γιατί θέλω να γίνω cabin crew και μετά επειδή είχα και τα ιταλικά μου είπε "Βλέπω ότι μιλάς Ιταλικά επειδή ήσουν και στην Ιταλία θεωρώ ότι τα μιλάς καλά" εγώ της είπα στα ιταλικά ναι ναι φυσικά και το επιπεδο μου και μου λεει "Δεν μιλάω εγώ ιταλικά χαχα" και γενικά ήταν πολύ ευχάριστες και προσιτές. Έμεινα ευχαριστημένος, έδωσα το καλύτερό μου απλά μου έκανε εντύπωση που ενώ τους περισσότερους τους έβαλαν να διαβάσουν στα αγγλικά και στη γλώσσα που δήλωσαν την ανακοίνωση για τις μάσκες σε περίπτωση κινδύνου, εμένα δε με είπαν τίποτα. Δηλαδή με ρώτησαν μόνο αυτά που ανέφερα και δε με έβαλαν να διαβάσω. Υπάρχει και κάποιος άλλος που δεν πέρασε αυτό το στάδιο; Σημαίνει κάτι;
 
Top