Lufthansa

επειδη πρωτη φορα πεταω με Lufthansa. Το εισητηριο το εκλεισα μεσω ιντερνετ πριν κανα μηνα. Ειναι το κλασικο ωπος τα αλλα χαρτινα εισητηρια (Wizzair, Skyeurope ή ευκολοτζετ) ή καπος αλλιως? Και αμα κανω e check in υπαρχει παραθυρο της Lufthansa ωπος στην Aegean που γραφει dropp bagage?
 
[το etix της Lufthansa είναι ηλεκτρονικό όπως κ των άλλων εταιριών. Δεν χρειάζεσαι τπτ εκτός από ταυτότητα (ίσως τον κωδικό κράτησης καλού κακού, βρες το στο email ).e check in δεν ξέρω αν γίνεται σε πτήσεις που αναχωρούν απο ΑΤΗ, νομίζω πως όχι , αλλά αν καίγεσαι πάρε 2106175200
 
σε ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια σου,
δε καιγομαι καθολου ακομα, εχω καιρο μπροστα μου. στο τηλεφωνο αυτο δε ξαναπερνω γτ την τελευταια φορα μου βγηκε η πιστη με αυτους εκει.
 
Μπορείς να κάνεις e-check in αρκεί η πτήση να πραγματοποιείται με αεροσκάφος της Lufthansa (και όχι της Aegean). Τις αποσκευές σου τις παραδίδεις στο drop-off counter.
 
flesland":5wjnztz8 said:
επίσης αν επιλέξεις χώρα διαμονής UK γλυτώνεις ένα χαράτσι 15Ε (τουλάχιστον πριν κ 1 μήνα περίπου, η χρέωση υπήρχε για χώρες ΟΝΕ)
Υπαρχει ακομα και μαλιστα εγινε απο 15 -19 euro
Η αληθεια ειναι οτι αυτο το χαρατσι δεν το καταλαβαινω...
(Ticket Service Charge loggin απο Γερμανια 19 euro - Ticket Service Charge loggin απο ελλαδα 10 euro)
αν κανεις login UK η France Ticket Service Charge FREE... :wall:

ειναι μαλλον κατι αντιστοιχο σαν αυτο της easyjet...
αν κανεις κρατηση εχωντας επιλεξει την ελληνικη γλωσσα σου πεταει αυτοματα προεπιλεγμενη την ταξιδιωτική ασφάλιση €16.00 που αν δεν προσεξεις, να την ξετσεκαρεις την εχεις χρεωθει... :wall:
αν παλι ξεκινησεις την κρατηση στα αγγλικα, δεν σου βγαζει τιποτα απο ταξιδιωτική ασφάλιση, ουτε καν επιλογη!!!
για τοσο κορόιδα μας εχουν εμας τους Ελληνες ηθελα να ξερω?... :with:
Δεν ξερουν ομως οτι ειμαστε εμεις οι Ελληνες αλλο τοσο δαιμονιοι!!! :D :D :twisted:
 
χτες εψαχνα για ΑΤΗ-MUC από το Ελληνικό site για την γνωστη προσφορά των 90Ε. μου το έβγαλε μόνο για 2 μέρες ( με συνδυασμό return). αφού έκανα login ως κάτοικος Αγγλιας βρήκα την ίδια διαδρομή σε τιμη 70 λιρες (=90) για καμια 10αρια συνδυασμούς!!

ΥΓ αφού έκλεισα με 70 λιρες (χωρίς κανένα booking fee) μου ήρθε κλασσικά σήμερα το email για προσφορα των 49..!
 
Thanks φιλε flesland :thx:
Επειδη θα χτυπησω για τελος Γεναρη μια Νew Υork να παω στον εξαδερφο :D
(σημερα που τελειωνει η προσφορα στα 490Ε) πρεπει να προσεξω καμια λεπτομερεια?

Οσον αφορα το booking fee, απο μια γρηγορη αναζητηση που εκανα χτες βραδυ μεχρι στιγμης εχω βρει France, Ireland, UK, Iceland (χωρις χρεωση booking fee) Στις περισοτερες χωρες η χρεωση ειναι 10Ε, σε μια το βρηκα και 12Ε (με ανωτατο αυτο της Γερμανιας 14Ε ενω για προορισμο USA πηγε στα 19Ε...)
France και Ireland που εχουν Euro δεν χρειαζεται να κανεις και μετατροπη νομισματος! :wall:

Επισης στο http://www.myhellas.com/ (για τους λιγοτερο εμπειρους) το τελικο 99Ε της lufthansa το δινει 91.86 EUR
Adult (17.10 base fare + 74.76 airport taxes): 91.86 EUR, Total ticket price for all passengers including taxes
Εδω ομως δεν παιζει ρολο το booking fee (νομιζω) αλλα ο διαφορετικος ΦΠΑ! Το γραφειο εχει εδρα στη Χιο.
Με μονα μειονεκτηματα τους συνδιασμους πτησεων που σου κανει αυτοματα
και το Online Check-in που μαλλον... δεν ισχυει απο αγορα πρακτορειου....
(για το τελευταιο δεν ειμαι 100% σιγουρος...)
 
red_fly9":2j6n1cqv said:
Εδω ομως δεν παιζει ρολο το booking fee (νομιζω) αλλα ο διαφορετικος ΦΠΑ! Το γραφειο εχει εδρα στη Χιο.
Με μονα μειονεκτηματα τους συνδιασμους πτησεων που σου κανει αυτοματα
και το Online Check-in που μαλλον... δεν ισχυει απο αγορα πρακτορειου....
(για το τελευταιο δεν ειμαι 100% σιγουρος...)


1) Τα αεροπορικά εισιτήρια εξωτερικού δεν έχουν ΦΠΑ.
2) Το σύστημα που χρησιμοποεί το εν λόγω γραφείο είναι το ίδιο με αυτό του airtickets.gr
3) Στη συγκεκριμένη περίπτωση, το on-line check in δεν έχει καμία απολύτως σχέση με το από πού έχεις αγοράσει το εισιτήριο. Το σύστημα του on-line check in αναγνωρίζει τον επιβάτη από χρησιμοποιώντας ως FOID τον αριθμό του εισιτηρίου και το PNR#, αρά ανεξαρτήτως με το από πού έχεις πάρει το εισιτήριο, από τη στιγμή που ο αριθμός ηλεκτρονικού εισιτηρίου είναι έγκυρος και το status των ηλεκτρονικών κουπονιών είναι OPEN, δεν υπάρχει καμια διαφορά.
4) Στη συγκεκριμένη περίπτωση το γραφείο, εισπράττει χαμηλότερο booking fee, ενδεχομένως γιατί του έχει δώσει η Lufthansa κάποιο incentive παραγωγικότητας για κάθε εισιτήριο που πουλάει πέραν ενός καθορισμένου στόχου ή επιδοτείται από την παραγωγικότητα του συστήματος κρατήσεων ή συμβαίνουν και τα δύο ταυτόχρονα.
 
Μολις έκλεισα ενα ΑΤΗ - JFK μεσω FRA στα 490 Ε (χωρίς booking fee) ως κατοικος Παρισιου!!! :banana:
και θα ταξιδεψω και πρωτη φορα με Boeing 747-400 και στα δυο σκελη!
 
Top