Μεταφορά ''μεγάλης'' ποσότητας αλκοόλ.

thanosp

V.I.P.-Class-Member
Εγγραφή
05/11/2005
Μηνύματα
1.033
Likes
207
Περιοχή
U.K. / KVA
Έκανα μια έρευνα στο φόρουμ και δεν βρήκα κάτι.

Η ερώτηση μου είναι η εξής. Επιτρέπετε να μεταφέρεις στο αεροπλάνο αλκοόλ? Το καλοκαίρι που θα κατέβω Ελλάδα θέλω να κατεβάσω έναν αριθμό απο μπύρες σε μεταλλικά κουτάκια (όχι μπουκάλια). Θα μου επιτρέψουν να τις μεταφέρω? Δεν θέλω να τις βάλω μαζί με τις υπόλοιπες αποσκευές στη κοιλία του αεροπλάνου μηπως και γίνει καμια ζημία. Θα μου επιτρέψουν να πάρω μαζί μου πάνω για παράδειγμα μια 12-αδα η 24-αδα μπύρες? Φυσικά θα είναι και καλά τυλιγμένες και συσκευασμένες. :rolleyes:
 
Τα μεταλλικα κουτακια ειναι παντα προβλημα, λογω της ευκολης διαστολης τους.. Θα σου προτεινα να ρωτησεις συγκεκριμενα στην εταιρεια με την οποια πετας, και για να σιγουρευτεις ζητα και μια γραπτη επιβεβαιωση (π.χ. email) ;)
 
Fantazomai oti i kathe etaireia ehei tous dikous tis kanonismous. Ksero oti i Easy epitrepei mehri 5 litra alcohol. Vevaia ginontai kai arketes paravlepseis ston kanona, alla tha se simvouleua na epikoinoniseis me tin etaireia pou tha petakseis


OA277
 
makedonas":1birbv99 said:
Τα μεταλλικα κουτακια ειναι παντα προβλημα, λογω της ευκολης διαστολης τους.. Θα σου προτεινα να ρωτησεις συγκεκριμενα στην εταιρεια με την οποια πετας, και για να σιγουρευτεις ζητα και μια γραπτη επιβεβαιωση (π.χ. email) ;)
Αν η διαστολή αποτελούσε πρόβλημα για τα κουτάκια αναψυκτικών στα αεροπλάνα, τότε φαντάζομαι ότι δεν θα κυκλοφορούσαν στα trolleys των αεροπορικών εταιριών...
 
Cross":29d28emm said:
Αν η διαστολή αποτελούσε πρόβλημα για τα κουτάκια αναψυκτικών στα αεροπλάνα, τότε φαντάζομαι ότι δεν θα κυκλοφορούσαν στα trolleys των αεροπορικών εταιριών...

1. Τα κουτακια εκεινα ειναι απο λιγο πιο χοντρο τενεκε απο τα συνηθισμενα (αν το προσεξες... ;) )!
2. Στο cargo compartment δεν υπαρχει η ιδια ατμοσφαιρικη πιεση οπως στην καμπινα επιβατων, φιλε Cross! ;)
 
makedonas":2sfyzeno said:
Στο cargo compartment δεν υπαρχει η ιδια ατμοσφαιρικη πιεση οπως στην καμπινα επιβατων, φιλε Σταυρο! ;)

Όχι σε όλα τα αεροπλάνα. Σε πολλά, τουλάχιστον σε ένα αμπάρι υπαρχει συμπίεση, ωστα να μεταφέρονται κάποια συγκεκριμένα είδη φορτίου. ΠΧ στο 737 τα μπροστινά αμπάρια (το 1 και το 2) είναι πλήρως συμπιεζόμενα.

Εγώ θα πρότεινα να τις βάλεις, Θάνο, στο αμπάρι, και να ζητήσεις να τις παραλάβεις και να τις παραδώσεις αμέσως πρίν την επιβίβαση. Αυτό το ζητάς στο τσέκ ιν, μαζί με 2-3 αυτοκολλητάκια "Fragile" ;) . Ρώτα όμως την εταιρέια με τί αεροπλάνο θα πάς, τί αμπάρια έχει (ΟΦΕΙΛΟΥΝ να ξέρουν) για να μή βρεθείς προ εκπλήξεων.
Για μεταφορά τους ώς χειραποσκευή στην καμπίνα δέν θα το συνιστούσα, ένα-δυό κασόνια μπύρες έχουν αρκετό όγκο για να βολευτούν σε bins, και άν η πτήση είναι γεμάτη, τόσο πιό μεγάλο το πρόβλημα.
 
διαστολή δεν γίνεται όταν έχουμε υψηλές θερμοκρασίες :3: ????????? η χαμηλές???? στην καμπίνα οι συνθήκες ειναι ανθρώπινες, εκτός αν μιλάμε για τα αμπάρια, και δεν κατάλαβα.
 
thanosp":1j132ah6 said:
Το καλοκαίρι που θα κατέβω Ελλάδα θέλω να κατεβάσω έναν αριθμό απο μπύρες σε μεταλλικά κουτάκια (όχι μπουκάλια). :rolleyes:

Η διευκρίνηση που εγώ θα ήθελα είναι αν έχει γίνει καμμία "μπυροαπαγόρευση" στην Ελλάδα? Από ότι ξέρω, έχει μπύρες και στην Ελλάδα. Αρκετές. Και φτηνές σε συγκριση με την πλειοψηφία των ευρωπαικών χωρών.Εκτός και αν έχεις αλλεργία στις Ελληνικές μπύρες Αταλάντης. Θα το καταλάβαινα αν πρόκειτο για τίποτα σπέσιαλ ή συλλεκτικές μπύρες, αλλά για να λές ότι είναι σε κουτάκια, μαλλόν δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο. Οπότε γιατί η ταλαιπωρία?

Τέλος πάντων, αν πρόκειται για 12αδα, τις βολέυεις σε ένα σακβουαγιάζ και δεν σου λέει κανείς τίποτα. (εκτός και αν αρχίσεις και τις πίνεις ή τις πουλάς μέσα στο αεροπλάνο. :D )
Θέμα πίεσης δεν υπάρχει.

Καλά κρασιά !
 
gonso":hm1vzqzg said:
thanosp":hm1vzqzg said:
Το καλοκαίρι που θα κατέβω Ελλάδα θέλω να κατεβάσω έναν αριθμό απο μπύρες σε μεταλλικά κουτάκια (όχι μπουκάλια). :rolleyes:
(εκτός και αν αρχίσεις και τις πίνεις ή τις πουλάς μέσα στο αεροπλάνο. :D )
μην του βάζεις ιδέες....
 
makedonas":3elx073m said:
1. Τα κουτακια εκεινα ειναι απο λιγο πιο χοντρο τενεκε απο τα συνηθισμενα (αν το προσεξες... ;) )!
Για να πω την "αμαρτία" μου, δεν εχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με τα κουτάκια των αναψυκτικών που σερβίρονται σε αεροπλάνα, οπότε δεν έχω προσέξει κάτι τέτοιο κι οφείλω να ομολογήσω ότι τα κουτάκια των 330 ml που μου έχουν προσφέρει πληρώματα καμπίνας μου φάνηκαν ολόιδια με αυτά του εμπορίου. Είσαι σίγουρος ότι υπάρχουν ειδικά κουτάκια για χρήση στους αιθέρες;
 
Top