Miles & Bonus

  • Thread starter gm747
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Αυτή τη στιγμή, πουλάει 1000 tier miles για 75€. Με 3 χρόνια συνδρομής βγαίνουν περίπου 3000 μίλια.

Τα 1000 award miles τα δίνει 25€. Σχεδόν 10000 μίλια με 3 χρόνια συνδρομής.
 
Last edited:
Επειδή ενδιαφέρομαι να βγάλω την Bonus Premium, γνωρίζει κανείς αν τα κουπόνια που παρέχονται για βαλίτσες,fast lane κλπ ανανεώνονται κάθε 12 μήνες ή είναι one off;
Στο website της Alpha Bank υπονοείται οτι είναι ανανεώνονται ενώ στης Aegean υπονοείται το αντίθετο.
Είμαι από το πρωί στο τηλέφωνο σε αναμονή με την Αιγαίου και κλασικά δεν το σηκώνει κανείς + μου έχει κλείσει και 2 φορές.
 
Στο συνοδευτικό φυλλάδιο, που ήρθε μαζί με την κάρτα, αναφέρει:
Τα προνόμια αποδίδονται σε ετήσια βάση, ισχύουν για 12 μήνες από την ημερομηνία ενεργοποίησης της κάρτας και τα σχετικά κουπόνια δημιουργούνται στο λογαριασμό Miles+Bonus του μέλους.
 
Αφού έκανα προσπάθεια 3 φορές να τους βρω στο τηλέφωνο μου είπαν οτι είναι One Off, τουτέστιν τα κουπόνια ισχύουν για μια φορά.
 
Τα κουπόνια αποσκευής, fast track, up front θέσης, companion ticket και έκπτωση €25, αποδίδονται σε ετήσια βάση, ισχύουν για 12 μήνες από την ημερομηνία ενεργοποίησης της κάρτας και τα σχετικά κουπόνια δημιουργούνται στον Miles+Bonus λογαριασμό του μέλους.

Το λέει στο site της Alpha Bank. Πιο ξεκάθαρα δεν μπορεί να το περιγράψει.
 
Last edited by a moderator:
Τότε μάλλον πρέπει να συνεννοηθούν μεταξύ τους οι 2 εταιρίες :

Μετά την ενεργοποίηση της κάρτας Aegean Bonus Visa Premium δημιουργούνται αυτόματα στον Miles+Bonus λογαριασμό του κατόχου της κάρτας, δύο (2) κουπόνια με εκπτωτικούς κωδικούς για δωρεάν επιπλέον αποσκευή, για οποιαδήποτε πτήση εσωτερικού ή εξωτερικού.
  • Ο εκπτωτικός κωδικός έχει ισχύ 12 μήνες από την ημερομηνία ενεργοποίησης της Aegean Bonus Visa Premium κάρτας.
Μετά την ενεργοποίηση της κάρτας Aegean Bonus Visa Premium δημιουργούνται αυτόματα στον Miles+Bonus λογαριασμό του κατόχου της κάρτας, δύο (2) κουπόνια με εκπτωτικούς κωδικούς για δωρεάν υπηρεσία προτεραιότητας fast track.
  • Ο εκπτωτικός κωδικός έχει ισχύ 12 μήνες από την ημερομηνία ενεργοποίησης της Aegean Bonus Visa Premium κάρτας.
Μετά την ενεργοποίηση της κάρτας AEGEAN Bonus Visa Premium δημιουργούνται αυτόματα στον Miles+Bonus λογαριασμό του κατόχου της κάρτας, δύο (2) κουπόνια-εκπτωτικοί κωδικοί για Δωρεάν Επιλογή Upfront θέσης.
  • Ο εκπτωτικός κωδικός έχει ισχύ 12 μήνες από την ημερομηνία ενεργοποίησης της Aegean Bonus Visa Premium κάρτας.





Σύμφωνα με τα δεδομένα που έχουν στην Αιγαίου, σωστά απάντησαν στο τηλεφωνικό κέντρο.

Εξ‘άλλου οι τράπεζες είναι πάντα κατοχυρωμένες: δεν ευθύνονται για τυπογραφικά λάθη, και έχουν δικαίωμα να αλλάξουν τους όρους ανά πάσα στιγμή.
 
Καλησπέρα,

Και σε μένα ήρθε η νέα κάρτα visa πιστωτική (οχι premium, η απλή) και και στην συνοδευτική επιστολή αναφέρει ρητά ότι με την ενεργοποιηση έχω 6 μήνες δώρο συνδρομή και μετά 30 ευρώ ο χρόνος. Επισης έχω και 3κ μιλια δώρο ως miles bonus αντικατάστασης κάρτας (είτε για αναβάθμιση είτε για εξαργύρωση) στο πρόγραμμα της aegean. στο τέλος της επιστολης επισης αναφέρει ότι σε περίπτωση ενεργοποιησης αποδέχομαι τους νέους όρους για την κάρτα. Συνεπώς μου λένε ότι αν θέλω να πάρω την καινούργια κάρτα θα έχω συνδρομή 30 ευρώ. Να σημειώσω ότι η κάρτα μου είχε ανανεωθει τον περασμένο απρίλιο (αν θυμάμαι καλα), δηλαδή δεν είμαι κοντά στην λήξη. Ούτε πήρα τελ και να ζητάω την αντικατάσταση. Προφανως και δεν θα κανω ενεργοποιηση, και θα περιμένω να δω τι θα γινει. Εγώ συνδρομή δεν θα πληρώνω.
 
  • Like
Reactions: pet
Η κλασική κάρτα Aegean bonus visa εξακολουθεί να ισχύει . Τα χαρακτηριστικά της εδώ: Aegean Bonus Visa – Πιστωτική Kάρτα | ALPHA BANK
Μάλιστα η καινούργια έκδοση της κάρτας έχει και επιπλέον προνόμια.
Οι κάρτες που ανανεώνονται τώρα (τον Ιούνιο ), είναι της παλιάς έκδοσης, σκούρου μπλε χρώματος και παραμένουν χωρίς συνδρομή για όσους δεν την χρεώνονταν .
Δυστυχώς και εγώ δεν βρήκα κάπου να λέει ότι οι κάρτες παραμένουν χωρίς συνδρομή για όσους δεν την χρεώνονταν.
 
Ούτε πήρα τελ και να ζητάω την αντικατάσταση. Προφανως και δεν θα κανω ενεργοποιηση, και θα περιμένω να δω τι θα γινει. Εγώ συνδρομή δεν θα πληρώνω.
Εγώ ενεργοποίησα την premium και βλέπουμε. Έβαλα κάτω τις παροχές κι από τη στιγμή που κάνω αρκετά ταξίδια, είδα ότι δεν είναι και τόσο φοβερό, ειδικά σε σχέση με την αντίστοιχη Miles&More Gold της Πειραιώς που δεν προσφέρει απολύτως τίποτα και σε χρεώνει €60 για να την έχεις.
 
Τελικά ισχύει ή δεν ισχύει;
 

Attachments

  • IMG_20210809_214237.jpg
    IMG_20210809_214237.jpg
    398,9 KB · Προβολές: 46
Top