Miles & Bonus

  • Thread starter gm747
  • Ημερομηνία δημιουργίας
TIRLIX":rge3ahw0 said:
καιρο εχω να αφησω στιγμα... εχει καταντησει αηδια αυτο, σχεδον 4 στις 5 πτησεις σου τις περνανε με αιτηση, οχι αυτοματα...εχω κανει απο τις 25.10.10 για ενα σκελος και τιποτα ακομα...

Εγώ έχω κάρτα της Lufthansa, αλλά έχω ακριβώς τα ίδια αισθήματα που έχεις και εσύ. Κάνω την κράτηση από το internet, πάω να κάνω web checkin, πουθενά ο αριθμός του Miles and More (έχει συμβεί τουλάχιστον 2 φορές). Τελευταίο συμβάν: Εισητήριο Lufthansa. Εμφανίζεται στο Web Checkin ο αριθμός του Miles and More. Τυπώνετε το Boarding Pass χωρίς τον αριθμό! Τον ξαναδίνω στο αεροδρόμιο. Τα μίλια εμφανίζονται κανονικά για την εσωτερική πτήση στην Γερμανία. Ζητώ από το internet να μπουν τα μίλα δίνοντας τον αριθμό LH του codesharing. Μου λέει θα επικοινωνήσουμε με τον partner. Μετά από 10 ημέρες μου ζητούν να τους στείλω το boarding pass.
 
Ρε παιδια! Να ρωτησω κατι? Μήπως ξέρεις κανένας με τι σκοπό έχει βάλει η Α3 ημερομηνία λήξης στις χρυσές Μ&Β?

Ευχαριστώ
 
Η ημερομηνία λήξης λογικά θα έχει μπει για τον ίδιο σκοπό που υπάρχει και σε άλλες εταιρείες. Δηλαδή, αν μέχρι την ημερομηνία λήξης δεν έχεις πραγματοποιήσει τα απαιτούμενα ταξείδια ώστε να να παραμείνεις σε gold status, το χάνεις το status, αφού δεν είσαι πλέον τόσο συχνός επιβάτης.
 
Είστε σίγουροι ότι υπάρχει ημερομηνία λήξης;
Πού αναγράφεται;
 
Η δικιά μου πάντως δεν έχει ημερομηνία λήξης
 
Πριν από ένα μήνα που ρώτησα μου είπαν ότι η χρυσή κάρτα δεν λήγει. Τώρα αν έχει αλλάξει κάτι δεν το ξέρω
 
Θα ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση - αν και αρχάριος με τα μίλια...

Έχω κάνει κράτηση με τη Lufthansa για Νέα Υόρκη. Μπορώ να περάσω τα μίλια μου στο πρόγραμμα της Aegean, εφόσον δε τα χρησιμοποιήσω σε άλλο πρόγραμμα (πχ. Miles and more της Lufthansa).

Κατά τη διάρκεια της κράτησής μου στη Lufthansa, δεν υπήρχε η επιλογή της Aegean στις αεροπορικές που θα μπορούσε κάποιος να προσθέσει τα μίλια του...

Μήπως οι πτήσεις για ΗΠΑ δεν επιβραβεύονται με το πρόγραμμα της Aegean ?

Συγνώμη αν κάποια πράγματα είναι αυτονόητα και εγώ τα αγνοώ...
 
Μπορείς να προσθέσεις στην κράτησή σου τον αριθμό της κάρτας miles & bonus τηλεφωνώντας στο 2106175200.
Να έχεις υπ' όψη σου ότι από κάποιες κατηγορίες ναύλου ΔΕΝ "κερδίζεις" μίλια.
Οι κατηγορίες αυτές είναι οι εξής: O, I, X, T, L, U, E.
Αν το εισιτήριό σου είναι κάποιας εκ των κατηγοριών αυτών, τότε σε συμφέρει να χρησιμοποιήσεις την κάρτα miles & more του προγράμματος της Lufthansa.
Περισσότερες πληροφορίες θα βρεις εδώ: http://el.aegeanair.com/milesandbonus/C ... #lufthansa
 
Ερωτηση:
Εχω μια κρατηση με τη Swiss και θελω τα μιλια απο αυτη τη πτηση να καταχωρηθουν στο Miles and Bonus της Aegean.
Κοιτοντας στο http://el.aegeanair.com/MilesAndBonus/C ... nFly#swiss διαβαζω για το Accrual Factor. Τι ειναι αυτο?
Μαλλον αν βοηθαει αυτο το εισητηριο μου ειναι κατηγοριας L (αληθεια πως καταλαβαινω σε τι booking class ειμαι?)
 
Αυτό σημαίνει ότι θα σου δώσει τόσα μίλια όσα είναι η απόσταση του ταξιδιου που θα κάνεις. Για μια πτήση απόστασης 1000 μιλίων με 100% actual factor θα πάρεις 1000 μίλια στη κάρτα του miles and bonus.
 
Top