Miles & Bonus

  • Thread starter gm747
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Από το CNN Travel...

Aegean Miles & Bonus: For quick elite status
Regardless of where you live or where you're traveling, Greece's Aegean airline may give you the best value for frequent flier miles.

Aegean is a Greek airline, that's part of the Star Alliance.

The beauty of its program is that passengers get Star Alliance Silver status (the first elite tier) after only 4,000 miles, and Star Gold status (the highest elite tier) after 20,000 miles.Most airlines require 25,000 and 50,000 respectively before fliers achieve those levels.

If you’re looking for a fast track to special treatment on Star Alliance airlines, a Miles & Bonus membership may be just the thing.

http://travel.cnn.com/explorations/esca ... ams-100956
 
Γεια σας!
Μηπως ξέρει κανείς που μπορούμε να βρούμε τα αποτελέσματα τις κληρωσεις της AEGEAN guess the miles?
Ευχαριστω
 
Νομίζω ότι αύριο λήγει ο διαγωνισμός και θα δημοσιευτούν τα ονόματα των νικητών στη σελίδα της Α3 από μεθαύριο.
 
mxnk":3er606bt said:
Για τη πτήση της LOT δεν μπορείς να κάνεις κάτι σύμφωνα με τον παρακάτω όρο του προγράμματος:

Σε περίπτωση μη εμφάνισης στο λογαριασμό, Μιλίων που έχουν πραγματοποιηθεί, παρακαλούμε όπως συμπληρώσετε την αίτηση αναδρομικής πίστωσης μιλίων από πτήση μέσα από την Online Διαχείριση του Λογαριασμού Miles&Bonus. Η αίτηση επεξεργάζεται από την Aegean εντός 14 ημερολογιακών ημερών από την υποβολή της, ενώ τα αναλογούντα μίλια πιστώνονται στο Λογαριασμό του Μέλους έπειτα από άλλες δύο (2) εβδομάδες, το αργότερο, κατόπιν σχετικής απάντησης από την εταιρεία-μέλος της Star Alliance στην οποία είχε πραγματοποιηθεί η πτήση. Για υπάρχοντα μέλη, η δυνατότητα αναδρομικής πίστωσης μιλίων είναι εφικτή για πτήσεις που πραγματοποιήθηκαν έως και 12 μήνες πριν από την καταχώρηση του σχετικού αιτήματος (εξαιρούνται οι Air New Zealand, LOT Polish, South Africa Airways και TAP Portugal, στις οποίες η αναδρομική πίστωση μιλίων είναι εφικτή για πτήσεις έως και 6 μήνες πριν το σχετικό αίτημα).

πρέπει να έχει παραμείνει ακόμα

Ευχαριστούμε για την υποβολή της αίτησης ανεύρεσης μιλίων από πτήση της Aegean. Δυστυχώς δεν είναι δυνατή η πίστωση των μιλίων από τη συγκεκριμένη πτήση.

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι το αίτημα ανεύρεσης μιλίων είναι δυνατόν να καταχωρηθεί μετά το πέρας 14 ημερών από την ημερομηνία πτήσης.


:rant: :rant:
 
τελικά κάτι έγινε και μπόρεσα να κάνω ανεύρεση τα μίλια μου από πτήση της LOT σήμερα

strange
 
ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ MILES & BONUS AEGEAN

Είμαι κάτοχος της κάρτας miles & bonus της Aegean airlines. Την περασμένη εβδομάδα τηλεφώνησα στην εταιρεία προκειμένου να εξαργυρώσω κάποια απο τα 124.000 μίλια τα οποία με επιμέλεια συγκέντρωνα για χρόνια μέσα απο την πιστωτική κάρτα AEGEAN BONUS VISA της Αlpha bank. Η εν λόγω πιστωτική κάρτα μετατρέπει αυτόματα σε μίλια όλα τα bonus τα οποία συγκεντρώνονται απο τις αγορές του καταναλωτή. Εγώ είχα στην κατοχή μου και άλλες κάρτες της Alpha bank απο τα bonus των οποίων εξέδιδα δωρεάν εισητήρια της συνεργαζόμενης Aegean. Η υπήρεσία κρατήσεων με ενημέρωσε οτι παρά το οτι η κάρτα μου miles & bonus είναι ορατή στο σύστημα εν τούτοις δεν είναι ενεργή. Ρωτώντας το γιατί μου είπαν οτι σύμφωνα με τους όρους θα έπρεπε να έχω κάνει κάποιο ταξίδι καταγεγραμμένο στην κάρτα 6 μήνες πρίν την απενεργοποίησή της. Στο σημείο αυτό πρέπει να σας ενημερώσω οτι εγώ διέκοψα την πιστωτική μου κάρτα (AEGEAN BONUS VISA) η οποία σύμφωνα με την εταιρεία έδινε την δυνατότητα αυτόματης και διαρκούς ανανέωσης της κάρτας των μιλίων. Η διακοπή της πιστωτικής έγινε Ιούλιο του 2012 και η απενεργοποίηση της κάρτας των μιλίων Σεπτέμβριο 2012. Η απενεργοποίηση της κάρτας έγινε χωρίς καμμία ειδοποίηση απο μέρους της εταιρείας με αποτέλεσμα αυτή την στιγμή να μην αναγνωρίζει την δυνατότητα εξαργύρωσης των μιλίων μου τα οποία η ίδια βλέπει στο σύστημά της. Αναζητώ την βοήθειά σας. H εταιρεία παρεπιπτόντως δεν επιτρέπει την απευθείας συνομιλία του πελάτη με κάποιον υπεύθυνο πέραν της τηλεφωνικής υπηρεσίας κρατήσεων.

Το κεφάλαιο 6 των όρων σας στο οποίο αναφέρει ρητώς στην παράγραφο 2 οτι τα κερδισμένα μίλια απο την AEGEAN BONUS VISA δεν λήγουν ποτέ
ΚΕΦΑΛΑΙΟ 6: AEGEAN BONUS VISA

1)Η κάρτα Aegean Bonus Visa είναι η πιστωτική κάρτα της Aegean Airlines που δημιουργήθηκε σε συνεργασία με την Alpha Bank και το Πρόγραμμα Επιβραβεύσεως Συναλλαγών Bonus, και συνδυάζεται με το πρόγραμμα Miles&Bonus.

2)Οι κάτοχοι της κάρτας συναλλαγών Aegean Bonus Visa, έχουν τη δυνατότητα μετατροπής των πόντων τους σε μίλια σε αναλογία 1 προς 1 (1 Bonus πόντος =1 Μίλι).
Τα μίλια που συγκεντρώθηκαν από μετατροπή πόντων της κάρτας συναλλαγών Aegean Bonus Visa είναι Εξαργυρώσιμα Μίλια (Award Miles) κατά την έννοια του κεφαλαίου 3 «ΜΙΛΙΑ / ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΚΤΛ.», και δεν λήγουν ποτέ.
3)Οι Κάρτες Μελών και συνεπακόλουθα οι κωδικοί τους, δεν θα ακυρώνονται ποτέ, όσο το μέλος παραμένει και κάτοχος της κάρτας συναλλαγών Aegean Bonus Visa.
 
Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ MILES & BONUS AEGEAN

Καλύτερα να στείλεις μια επιστολή προς την Aegean με ταχυδρομείο ή fax. Έτσι θα αναγκαστούν να σου απαντήσουν επίσημα.
 
Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ MILES & BONUS AEGEAN

Φυσικά και δε χάνεις τίποτα με το να τους στείλεις μια επιστολή, αλλά νομίζω ότι, βάσει όσων έγραψες, την απάντηση την έδωσες μόνος σου:
Ιωαννης Καραδήμος":1wgd2tgo said:
...διέκοψα την πιστωτική μου κάρτα (AEGEAN BONUS VISA) η οποία σύμφωνα με την εταιρεία έδινε την δυνατότητα αυτόματης και διαρκούς ανανέωσης της κάρτας των μιλίων...
Ιωαννης Καραδήμος":1wgd2tgo said:
...ΚΕΦΑΛΑΙΟ 6:...
3)Οι Κάρτες Μελών και συνεπακόλουθα οι κωδικοί τους, δεν θα ακυρώνονται ποτέ, όσο το μέλος παραμένει και κάτοχος της κάρτας συναλλαγών Aegean Bonus Visa.
 
Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ MILES & BONUS AEGEAN

Ιωαννης Καραδήμος":ofrscgkw said:
Το κεφάλαιο 6 των όρων σας στο οποίο αναφέρει ρητώς στην παράγραφο 2 οτι τα κερδισμένα μίλια απο την AEGEAN BONUS VISA δεν λήγουν ποτέ
ΚΕΦΑΛΑΙΟ 6: AEGEAN BONUS VISA

2)Οι κάτοχοι της κάρτας συναλλαγών Aegean Bonus Visa, έχουν τη δυνατότητα μετατροπής των πόντων τους σε μίλια σε αναλογία 1 προς 1 (1 Bonus πόντος =1 Μίλι).
Τα μίλια που συγκεντρώθηκαν από μετατροπή πόντων της κάρτας συναλλαγών Aegean Bonus Visa είναι Εξαργυρώσιμα Μίλια (Award Miles) κατά την έννοια του κεφαλαίου 3 «ΜΙΛΙΑ / ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΚΤΛ.», και δεν λήγουν ποτέ.
3)Οι Κάρτες Μελών και συνεπακόλουθα οι κωδικοί τους, δεν θα ακυρώνονται ποτέ, όσο το μέλος παραμένει και κάτοχος της κάρτας συναλλαγών Aegean Bonus Visa.

Αυτό μου ακούγεται λίγο περίεργο. Το ''δεν λήγουν ποτέ'' είναι πιστεύω για ''όσο το μέλος παραμένει και κάτοχος της κάρτας συναλλαγών Aegean Bonus Visa''. Επειδή έχω ένα παρόμοιο θέμα με τα μίλια της Lufthansa σε γερμανική πιστωτική, μετά την ακύρωση της πιστωτικής τα μίλια είναι διαθέσιμα για 12 μήνες αν δεν κάνω λάθος. Λογικά κάτι παρόμοιο δεν θα υπάρχει και εδώ;
 
Οι όροι στην Aegean δεν αναφέρουν για 12 μήνες μετά. Ίσως δεν είναι το ίδιο με την Lufthansa. Ξέρει κανείς αν η Ε.Κ.Π.Ο.Ι.Ζ.Ω. ή κάποια άλλη καταναλώτική οργάνωση θα μπορούσε να βοηθήσει την περίπτωσή μου; Γιατί απο ότι βλέπω αυτοί χρειάζονται νομικά παιχνίδια για να σοβαρευτούν απέναντι στον πελάτη. Στην ίδια διαδικασία η Olympic μου έστειλε μήνυμα ενημερωτικό 2 μήνες πριν προβεί σε ακύωση της κάρτας μιλίων για αυτό και πιστεύω οτι εδώ έχουν διαπράξει σφάλμα. Αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει θα ήμουν ευγνώμων γιατί πρόκειται για 124.000 μιλια!!! Ευχαριστώ
 
Top