Miles & Bonus

  • Thread starter gm747
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Καλημέρα παιδιά.
1.Ήθελα να ρωτήσω για τα μιλια γιατί τώρα άρχισα λίγο και το ψάχνω. Θέλω να κλείσω εισητήριο με την aegean, οπότε ρωτάω τι είναι καλύτερο να κάνω; Να τα περάσω εκεί ή να τα περάσω σε κάποια άλλη πχ LH ή ΤΚ που με ενδιαφέρει; Θα έχω κάποια μείωση;

2.Επίσης μετά από πόσο καιρό θα δω τα μίλια online? Έκανα κράτηση και με Aegean και με Turkish μέσω του airtickets.gr εδώ και 5-6 μέρες και δεν έχει μπει ούτε στον έναν λογαριασμό ούτε στον άλλον.
 
2)Πότε πέταξες;Συνήθως περνιούνται αυτόματα μετά από 1-1,5 εβδομάδα από την ολοκλήρωση της πτήσης.
 
Καλησπέρα imaginas.
Δεν πέταξα ακόμη με καμιά από τις δυο εταιρίες Α3, ΤΚ που έκλεισα εισητήρια. Οπότε περιμένω και μετά την επιστροφή θα τα δω. Κανείς για τις μεταφορές μιλίων;;;
 
Απαξ και τα πιστωσεις τα μιλια σε ενα προγραμμα επιβραβευσης δεν μπορεις να τα μεταφερεις σε καποιο αλλο. Για το λογο αυτο επελεξε αυτο που πιστευεις οτι θα σου ειναι ποιο χρησιμο και πιστωσετα ολα εκει. Στην θεσησου θα διαλεγω το προγραμμα της Aegean μιας και μπορεις να γινεις Star Alliance Silver Member με 4,000 μιλια μονο! Επισης το Προγραμμα της ΤΚ χρεωνει επιναυλο καυσιμου στις εξαργυρωσεις για διεθην δρομολογια.

Επισης, για αποφυγη παρεξηγησεων, τα μιλια πιστωνονται στον λογαριασμο σου ΜΕΤΑ που πεταξεθς. οχι οταν κανεις την κρατηση.
 
Όταν έκανα εγγραφή νομίζω διάβασα πως τα μίλια ισχύουν για 2 χρόνια απο την ημερομηνία της πτήσης και αν δεν χρησιμοποιηθούν σε αυτό το χρονικό διάστημα τα χάνεις.
Τώρα που το έψαξα λίγο στους όρους δεν βρήκα κάτι σχετικό, τι ισχύει;
 
Έβγαλα πρόσφατα Miles & More credit card από την Πειραιώς. Συγκρίνοντας τώρα το κατά πόσο με συμφέρει να χρησιμοποιώ την Miles and More για συγκέντρωση μιλίων έναντι της blue Miles & Bonus της Aegean (που ήδη έχω) καταλαβαίνω ότι μάλλον δεν με συμφέρει, τουλάχιστον για την Ελλάδα, έτσι δεν είναι;

Η LH μείωσε to 2014 τα μίλια που μπορείς να πάρεις σε φθηνότερους ναύλους και από την άλλη θέλει γύρω στα 15.000 μίλια γιαένα εισιτήριο για εντός Ευρώπης (όπως και τα εντός Ελλάδας).

Τι γνώμη έχετε;
 
Ήμουν κάτοχος και των 2 (πλέον μόνο της Αegean Βonus της Alpha Bank). Θεωρώ ότι η Αegean Βonus σε συμφέρει για τους εξής λόγους:
1) Δωρεάν συνδρομή για πάντα
2) Στη miles and more για να διατηρήσεις τα μίλια πρέπει να κάνεις τουλάχιστον 1 συναλλαγή το μήνα, κάτι που δεν ισχύει για την Aegean Bonus
3) Στους "μεγάλους συνεργάτες" της Aegean Bonus παίρνεις 4 μίλια για κάθε 1€ αγορών(στις υπόλοιπες συναλλαγές 1 μίλι για κάθε 1€), ενώ στην Miles & More 1 μίλι για κάθε 1€ σε όλες τις συναλλαγές
4)Στην Aegean Bonus, αν τη συνδέσεις με το πρόγραμμα Miles and bonus, για ταξίδι εντός Ευρώπης rt με A3 χρειάζεσαι 22000 μίλια ενώ με τη Miles and More ,με συγκεκριμένες εταιρείες, χρειάζεσαι 30000 (οι 15000 είναι για κρατήσεις της τελευταίας στιγμής- <2 εβδομάδες αν θυμάμαι καλά-. Επίσης, προφανώς με τα 22000 μίλια της A3 μπορείς να πετάξεις σε περισσότερους προορισμούς από Ελλάδα παρά με τα 30000 μίλια της LH
5) Είχα παρατηρήσει παλαιότερα ότι εξακριβωμένα η LH σε χρέωνε περισσότερους φόρους για εξαργύρωση μιλίων από όσα θα πλήρωνες για φόρους αν αγόραζες το εισιτήριο. Δεν ξέρω αν ισχύει αυτό πλέον.
 
Το τί πρόγραμμα σε συμφέρει περισσότερα εξαρτάται από τις πτήσεις σου (εταιρία, κατηγορία ναύλων κλπ.). Εάν πετάς κυρίως με την Α3, μάλλον καλύτερα να μαζεύεις μίλια εκεί. Αν όμως πετάς πολύ με την LH με φθηνά εισιτήρια, υπάρχουν ναύλοι για τους οποίους με το Miles&Bonus δεν παίρνεις καθόλου μίλια. Με κάποιες εξαιρέσεις, για την ίδια πτήση παίρνεις περισσότερα μίλια εάν χρησιμοποιείς την κάρτα της εταιρίας με την οποία πετάς. Καλό λοιπόν να κοιτάς και τους σχετικούς πίνακες των προγραμμάτων, όχι μόνο το πόσα μίλια χρειάζεσαι για μια δωρεάν πτήση.

Όσον αφορά τις πτήσεις με μίλια και τους φόρους: Στο Miles&More πληρώνεις τους φόρους που ζητάει η εταιρία με την οποία πετάς. Δηλαδή, εάν κλείνεις εισιτήριο με μίλια του Miles&More για πτήση της Α3, πληρώνεις τους (γενικά χαμηλούς) φόρους της Α3. Δεν ξέρω τι ισχύει εάν κλείνεις πτήση της LH ή άλλης εταιρίας της Star Alliance με μίλια του Miles&Bonus.

Ναι, με την LH όντος μπορείς να έχεις την περίπτωση οι φόροι να είναι υψηλότεροι από ένα φθηνό εισιτήριο. Αλλά ανεξάρτητο από το πρόγραμμα, εάν βρίσκεις φθηνό κανονικό εισιτήριο γενικά δεν αξίζει να χρησιμοποιείς τα μίλια σου…
 
Όταν πρωτοανακοινώθηκε η συγχώνευση, οι OA-A3 ανακοίνωσαν πως μπορούμε να συγκεντρώνουμε μίλια πετώντας με την μία, στην κάρτα της άλλης. Στα "ψιλά γράμματα" διευκρινιζόταν ότι αν πετούσες με ΟΑ και έβαζες τα μίλια στην κάρτα της Α3 (ή τούμπαλιν), θα έπαιρνες μόνο μίλια εξαργύρωσης και όχι μίλια αναβάθμισης. Ωραία μέχρι εδώ.

Το μπέρδεμα από 1/2 και μετά είναι πως στο site της ΟΑ https://www.olympicair.com/el/OlympicAi ... le/Network, ως προορισμοί της ΟΑ αναφέρονται μόνο οι άγονες γραμμές ενώ όταν πας να κλείσεις εισιτήριο στο site της Aegean για προορισμό που δεν φαίνεται να ανήκει πλέον στην ΟΑ σου γράφει πως η πτήση γίνεται με την ΟΑ. Συγκεκριμένα αναφέρομαι στα δρομολόγια που εξυπηρετούν την Λήμνο. Τελικά ποια από τις 2 κάρτες να βάλω στο ATH-LXS προκειμένου να πάρω τόσο μίλια εξαργύρωσης όσο και μίλια αναβάθμισης;
 
Η Olympic Air εκτελεί πλέον μόνο πτήσεις προς Άγονες Γραμμες. Όλες οι αλλες πτήσεις, που εκτελούνται με αεροσκάφη της ΟΑ, είναι πτήσεις οι οποίες γίνονται για την Aegean. Συνεπώς, θα πρέπει να καταχωρήσεις τον αριθμο του Miles&Bonus.
 
Top