Olympic A340

  • Thread starter sggr
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Η άφιξη ήταν μετά τις 12 το βράδυ διότι ξεκινήσαμε γύρω στις 2200(πάνω κάτω) τοπική ώρα Λονδίνου.

Επίσης αυτό που θυμάμαι είναι ότι στις εξόδους κινδύνου είχε θέσεις για το πλήρωμα,ανάποδα όμως από την φορά του αεροπλάνου.Είχαμε και έναν άντρα συνοδό από ότι θυμάμαι.
 
Φτάσατε με τήν ΟΑ 266 κατά τις 03.30,αλλά αν μάθεις ημερομηνία θα βρώ με ποιό αεροπλάνο έφυγε η ΟΑ 265 το προηγούμενο απόγευμα.
 
Χωρίς να θυμάμαι καλά μου έχει κολλήσει ως ημερομηνία 11 Ιουλίου 2006.Βασικά σίγουρα στο διάστημα 10-13/7/2006.

Ευχαριστώ για την βοήθεια. :D
 
Βρήκα το 2006 αλλά τις ημερομηνίες 11 και 12 Ιουλίου δεν τίς έχω,πρέπει να είχα ρεπό. Όμως κοίταξα προσεχτικά τον Μάιο,Ιούνιο, Ιούλιο και Αύγουστο.Η απογευματινή πτήση ΟΑ 265 γινόταν με τα Β734 και με το Α300-600 ΒΕΜ.Στίς 10 Ιουλίου πήγε το ΒΚΒ και στις 13 Ιουλίου το ΒΕΜ. Μόνο μία φορά τον Μάιο, μία τον Ιούνιο και μία τόν Αύγουστο πήγε το 340,άρα "παίζει" το ΒΕΜ...
 
Η «Εθνική Κεφαλαίου» αναγκάζεται να προκηρύσσει νέο διαγωνισμό για την πώληση των2 εναπομείναντα Airbus 340 του Υπ. Οικονομικών.

Α...ρε... SG :great:
 
Στο τεύχος Αυγούστου'14 του περιοδικού Airliner World, σελ.15, αναφέρεται ότι μία LCC εταιρεία των HAE ( δηλ. η FlyDubai ή η Air Arabia) εξετάζει το ενδεχόμενο αγοράς των 2 τελευταίων Α340 της πρώην Ολυμπιακής! Αναφέρει επίσης ότι η παραμονή των αεροσκαφών στο αεροδρόμιο της Αθήνας από το 2009, στοιχίζει στο ελληνικό δημόσιο 790.000 Ευρώ το χρόνο.
Δεν γνωρίζω τα σχέδια των συγκεκριμένων εταιρειών αλλά μου φαίνεται παράξενο να θέλουν να εντάξουν στους στόλους τους αεροσκάφη μεγάλων αποστάσεων και μάλιστα τα συγκεκριμένα που χρήζουν πλήρους συντήρησης και ανακαίνισης.
 
έχουμε νεότερα από την προσπάθεια πώλησης των Α340; Τίποτα σχετικές πληροφορίες για το πώς χειρίζονται την περίπτωση, αν υπάρχει δυνατότητα να το κάνουν lease, αν μπορεί πλέον να πετάξει σήμερα και άλλες σχετικές πληροφορίες.
 
Χωρίς να γνωρίζω λεπτομέρειες, θεωρώ ότι τα αεροσκάφη έχουν πάψει να είναι αξιόπλοα και το πιθανότερο είναι ότι θα πάνε για κατσαρόλες (φοβάμαι θα έχουν τη μοίρα του μεγάλου υποστέγου της ΟΑ στο ΔΑΑ).
 
Top