Olympic Airways Concorde?

  • Thread starter GP707
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Re: OLYMPIC AW CONCORDE?

Επειδή οι ανατυπώσεις καθυστερούν θεώρησα σκόπιμο να ανεβάσω απόψε μία από τις παλιές του 1973 για να τη δείτε στη σελίδα ελληνικά αεροδρόμια και την αφιερώνω σε
όλους εσάς και στην ιστορία του LGAT.
[album]15537[/album]
 
Re: OLYMPIC AW CONCORDE?

τα συγχαρητηρια μου, για την ληψη και για το οτι θελησες να την μοιραστεις μαζι μας.
 
Re: OLYMPIC AW CONCORDE?

Αγαπητέ ΔΗΜΗΤΡΗ ΒΟΓΙΑΤΖΗ, είθε ο ήχος των Olympus να συνοδεύει πάντα τις αναμνήσεις σου/μας. Σ' ευχαριστούμε

δικός σου
 
Re: OLYMPIC AW CONCORDE?

3 πραγματα εχω να πω:
1.και κυριοτερο, σε ευχαριστουμε πολυ για αυτο το "δωρο", ειναι σαν να κοιταμε με τα ματια μας μια ιστορικη στιγμη που απο πραγματικο γεγονος, ο χρονος την ειχε υποβαθμισει σε urban legend
2.παρατηρω το καυσαεριο που βγαινει απο το τερας και φανταζομαι τι θα γινοταν στην απογειωση απο καπνο και θορυβο
3.ο τυπος με την ασπρη φορμα μοιαζει σαν να παιρνει φωτογραφια. μακαρι να διαβαζε αυτο το φορουμ... :thx:
 
Re: OLYMPIC AW CONCORDE?

Πράγματι ήταν μια ιστορική ημέρα, εγώ ήμουνα στον εξώστη, όταν πήγα είχε ήδη αφιχθεί, ήταν μια χειμωνιάτικη λιακάδα και όταν ξεκίνησε και άναψε τους
κινητήρες του ο θόρυβος ήταν πράγματι υπερβολικός σε σχέσει με τα συμβατικά αεροπλάνα εκείνης της εποχής, που υπ΄οψιν δεν ήταν και τόσο αθόρυβα.
θυμάμαι ότι έκοψα ένα κομμάτι χαρτομάντηλο και το έβαλα στα αυτιά μου ώστε να μπορέσω να το φωτογραφίσω με κάποια ηρεμία. Επίσης υπήρχε, όπως θα
φανεί και από τις υπόλοιπες φωτογραφίες πολύ καυσαέριο και οσμή. Σε σχέση με το γεγονός υπήρχε ελάχιστος κόσμος γύρω μου και δεν θυμάμαι να φωτο-
γράφιζε και κάποιος άλλος, παρόλα ταύτα αν μας διαβάζει κάποιος που ήταν εκείνη την ημέρα εκεί και φωτογράφιζε και έχει και εκείνος υλικό θα ήταν
υπέροχο. Επίσης δεν διαπίστωσα, παρότι υπήρχε τηλεόραση τότε, κάποια μαγνητοσκόπηση κατά την αναχώρησή του, όπως φαίνεται και από τις φωτογραφίες.
Σκέψου τι θα γινόταν σήμερα σε ένα παρόμοιο γεγονός.... Περιμένω τις ανατυπώσεις για να σας τις ανεβάσω με κάποια σειρά και πιό καθαρές. Θέλω κάποιος
να με βοηθήσει, να μου πεί σε πια ανάλυση θα πρέπει να τις σκανάρω, ώστε και καθαρές να είναι, αλλά και να μπορούν να ανέβουν στο site, γιατί μία που είχα
με καλύτερη ανάλυση δεν μου ανέβαινε χτές, ήταν πολύ μεγάλο το αρχείο. Αυτά και σας ευχαριστώ που μέσω της ιστοσελίδας σας αναβιώνουμε την ιστορία
του concorde και της αεροπορίας.
 
Re: OLYMPIC AW CONCORDE?

Έξοχη και ενημερωτική κυρίως για τους νεότερους η φωτογραφία κι η ιστορική αναφορά του κ. Βογιατζή.
Προσωπικά θυμάμαι είχα δει στα "επίκαιρα" της τότε κρατικής τηλεόρασης σχετικό σποτ με την άφιξη / επίδειξη του Κονκορντ, το οποίο έχει αναπαραχθεί σε εκπομπή ανάλογου θέματος από κάποιο παρουσιαστή ιδιωτικού καναλιού.
Αν κανείς έχει επαφή /πρόσβαση στην ΕΡΤ σίγουρα θα το επιβεβαιώσει!
Όπως και νάχει αξίζει συγχαρητήρια η φωτογράφηση για την εποχή , διότι τότε ελάχιστοι ήταν οι ενδιαφερόμενοι περί των αεροπορικών θεμάτων με ανάλογη αεροπορική παιδεία, για να μην πω ότι δεν υπήρχε καν ο όρος του spotter στην Ελλάδα τότε!
 
Re: OLYMPIC AW CONCORDE?

Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια και σας υπόσχομαι να ολοκληρώσω τη παρουσίαση με τον καλύτερο τρόπο. Για τον άνθρωπο με την άσπρη φόρμα δεν θυμάμαι αν φωτογράφιζε ή αν είχε σταυρωμένα τα χέρια του, άλλωστε αν ήταν τότε πχ 45 ετών, σήμερα άν ζεί - μακάρι - θα είναι 80....και εγώ τότε ήμουνα 22 ετών φοιτητής και σήμερα είμαι 57.... Ασφαλώς θα υπήρξε συνεργείο των '' επικαίρων '' εκείνης της εποχής, πιθανόν κατά την άφιξη του αεροσκάφους, αλλά εγώ, από την άφιξή μου μέχρι και την
αναχώρησή του, δεν θυμάμαι να είδα κάτι τέτοιο, ειδικά στη πίστα. Είναι συγκινητικό να βλέπω ξανά αυτές τις φωτογραφίες μαζί σας και να γυρνάω 35 χρόνια πίσω.
 
Re: OLYMPIC AW CONCORDE?

Οι ανατυπώσεις είναι έτοιμες με τα χρώματα σαφώς βελτιωμένα. Σκανάρισα τη πρώτη και την ανέβασα απόψε και εφ΄όσον η ανάλυση είναι καλή και τη δέχεται το σύστημα
θα τις σκανάρω και θα ακολουθήσουν με σειρά παρουσίασης και οι υπόλοιπες φωτογραφίες. Σας ευχαριστώ για την ανταπόκριση και τη βοήθειά σας.

[album]15544[/album]
 
Re: OLYMPIC AW CONCORDE?

AOA":3pmhu7l9 said:
Προσωπικά θυμάμαι είχα δει στα "επίκαιρα" της τότε κρατικής τηλεόρασης σχετικό σποτ με την άφιξη / επίδειξη του Κονκορντ,... Αν κανείς έχει επαφή /πρόσβαση στην ΕΡΤ σίγουρα θα το επιβεβαιώσει!
Το επιβεβαιώνω εγώ γιατί θυμάμαι επίσης ότι το είχα δει να προβάλλεται στην τηλεόραση στο δελτίο ειδήσεων.
 
Re: OLYMPIC AW CONCORDE?

Στην πτήση του Concorde επέβαιναν και χειριστές της ΟΑ. Γνωρίζω για δύο,κυβερνήτες Παπάζογλου και Κυρτάτος.
 
Top