Προσφορά εργασίας-προσλήψεις Χειριστών Α/ΦΩΝ

Παίδες καλησπέρα...
Πήγα στο info session της Emirates τον Δεκέμβριο στο Vancouver, και ήταν μία αυστραλή του HR και ένας καπετάνιος 777.Σου έλεγαν πως είναι η ζωή στο Ντουμπάι,πια τα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα και τι μπορεί να περιμένει κανείς όταν προσλαμβάνετε στην Emirates (dream job που λένε και στο χωριό μου).Πολύ ωραία παρουσίαση, αλλά το γεγονός είναι οτι ζητάνε ώρες.Το φώς στο τούνελ είναι οτι μας είπαν τότε οτι θα χρειαστούν 400+ πιλότους φέτος και 300 πιλότους κάθε χρόνο τα επόμενα 3 χρόνια,και ότι κάποια στιγμή το management θα αναγκαστεί να ρίξει τις ελάχιστες ώρες.Εάν κάποιος δέν έχει πολλές ώρες (όπως εγώ) δέν πρέπει να αποθαρηνθεί να πάει, θα τον δεχτούν με ανοιχτές αγκάλες,ήταν πολύ φιλικοί και επαγκελματίες
Σε άλλα νέα έχει ακούσει κανένας τίποτα απο Olympic, πέραν του Cherokee;;;
Ν.
 
Εμένα πάντως και κάποια άλλα παιδιά που ξέρω που έχουν στείλει (όλοι low timers) δεν μας έχουν ενημερώσει για τίποτα.
 
H Emirates θα έχει info session για πεπειραμένους συγκυβερνήτες και την Πέμπτη 9 Ιουνίου.

Πληροφορίες εδώ ( προς το τέλος της σελίδας ):

http://www.emiratesgroupcareers.com/eng ... icers.aspx

Καλή τύχη σε όλους!
 
καμια θεσούλα πουθενά στον πλανήτη γη και για εμάς τους ταπεινούς cplαδες βρε παιδιά δεν υπάρχει?
 
CherokeePilot":2kyokeij said:
Καλησπερα παιδια, από οτι καταλαβα καντευουνε να τις καλυψουνε τις θεσεις με παιδια που εχουνε προυπηρεσια και ωρες και μπορει να μην γινει καθολου selection οπως κάνει η aegean τα τελευταια χρονια. συνεντευξη πέρασα και μου κανανε καποιες ερωτησεις ορισμένοι ανθρωποι απο εκει. Μου ειπανε να βγάλω καινουργιο medical στο τελος γιατι το jaa μου εχει ληξει και οτι θα με ενημερωσουνε πολυ συντομα για το αν θα με παρουνε μιας και τους εξηγησα οτι αν οχι θα πρεπει να φυγω αμεσως για Αμερικη παλι. Τωρα να σας πω την αληθεια δεν πολυκαιγομαι γιατι εδω η κατάσταση η γενικοτερη δεν με ενθουσιαζει. Στην Αμερικη ειναι καλυτερα τα πραγματα. Απλα αν θα δουλεψω τελικα στην olympic θα το κανω γιατι με πιεζουνε οι δικοι μου να γυρισω πισω. Καλημερα

CherokeePilot, απλά να ξεκαθαρίσω, σε είχε καλέσει ι Olympic για τα Dash 8? Ρωτώ διότι πήρα τηλέφωνο στο τμήμα ανθρώπινου δυναμικού τους και δήλωσαν πως δεν έχουν αρχίσει ακόμα συνεντεύξεις, αλλά ακόμα κοιτάζουν και ξεχωρίζουν τις αιτήσεις. Επίσης όταν της είπα πως κυκλοφορεί η φήμη πως κάποιες από τις θέσεις έχουν καλυφτεί με άτομα με τύπο, πάλι μου επανέλαβε ότι δεν έχουν ξεκινήσει συνεντεύξεις.

Ρώτησα επίσης πόσα άτομα έχουν σκοπό να προσλάβουν, αλλά δεν μου είπε.

Εγώ είμαι fATPL graduate με τις ελάχιστες ώρες, και αυτό είναι το πρώτο μου post στο Airliners, so please be gentle :p
 
Flynaked καλησπέρα,

Ο cherokeepilot βγάζει medical ακόμα...θα σου απαντήσει μόλις βγούν οι εξετάσεις. :mrgreen:
 
Flynaked καλώς ήρθες.Μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι τον τελευταίο ενάμιση περίπου μήνα έχουν γίνει πολλές συνεντεύξεις για προσλήψεις,αλλά όχι βάσει κάποιας προκήρυξης ή μόνο για low timers .Εχουν γίνει και προσλήψεις κάποιων που ήδη βρίσκονται στον Καναδά για το type rating.Για προσλήψεις με type rating δεν ξέρω και δεν μπορώ να σου απαντήσω.
 
Flyhigh μπορείς να το διαβεβαιώσεις αυτό από πηγές που έχεις μέσα στην εταιρία, είσαι εργαζόμενος εσύ εκεί?
Και τι ακριβώς εννοείς όταν λες "όχι βάσει κάποιας προκήρυξης ή μόνο για low timers"?

Όταν λες προκήρυξη αναφέρεσαι στην αγγελία για low-timers, σε κάποια άλλη αγγελία στο εξωτερικό? Έχουν γίνει κάποιες προσλήψεις τον τελευταίο μήνα, δηλαδή έχουν καλυφθεί οι θέσεις που υπήρχαν?

Ρωτάω για τις πηγές σου μόνο και μόνο γιατί η παραπληροφόρηση δίνει και παίρνει ακόμα και εδώ μέσα...
Το αν αυτό γίνεται με δόλο, για να αποθαρρυνθούν υποψήφιοι για την θέση δεν μπορώ να το γνωρίζω, δεν θέλω να το πιστεύω αλλά δεν θα με απασχολήσει και ιδιαίτερα!

Αν γνωρίζει κάποιος κάτι επ'αυτών, είναι αυτονόητο πως υπάρχουν πολλοί που θέλουν να μάθουν τι έχει γίνει με αυτήν την επικείμενη πρόσληψη...
 
Καλημέρα.Αρχικά να πω, πως ότι έγραψα είναι από ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ εμπειρία και μόνο.Δεν είμαι φερέφωνο κανενός ,πόσο μάλιστα του ''Βγενό'' και δεν με ενδιάφερει ότι και αν μπορεί να νομίζουν κάποιοι...
Οταν λέω για επίσημη προκήρυξη, εννοώ την εδώ και καιρό αγγελία εύρεσης πληρωμάτων από γνωστό agent του εξωτερικού.Ολοι αυτοί που πέρασαν από συνέντευξη ήταν Ελληνες οπότε δεν είχαν καμία σχέση με αυτή την αγγελία.Πολλοί από αυτούς ήταν με αρκετές ώρες(γενικό σύνολο),άλλοι low timers.Ουσιαστικά να σας πω, πως όποιος έστελνε βιογραφικό τον καλούσαν για συνέντευξη(ξέρετε κουστούμι,γραβάτα κλπ κλπ),διότι είχαν άμεση ανάγκη για επάνδρωση των Q με την έναρξη της καλοκαιρινής περιόδου.Το ότι σε φώναζαν για συνέντευξη δεν σημαίνει βέβαια πως σε προσλάμβαναν κιόλας...
Για τον αριθμό των θέσεων που ρωτάς ,έχει πάρι το αυτί μου χωρίς αυτό να είναι και σίγουρο για 44 θέσεις.Δεν γνωρίζω εάν καλύφθηκαν όλες ακόμα.Pls μην με ρωτήσετε προσωπικές ερωτήσεις.
 
Ρε παιδιά δίκιο έχει ο FlyHigh. Κι εγώ το γνωρίζω ότι έχουν ήδη πάρει κάποιους. Και δεν ειναι προσωπική εκτίμηση... μου το 'χουν πει άνθρωποι μέσα από την εταιρεία. Μην είμαστε τόσο καχύποπτοι. Αυτό που ελπίζουμε είναι αυτές οι προσλήψεις να μην έχουν σχέση με την ανακοίνωση για τους low timers γιατί κι εγώ τέτοιος είμαι και περιμένω εδώ κι ενα μήνα.
 
Top