Riyadh Air

  • Thread starter jerry
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Μια έκπληξη και δυστυχώς - κατά τη γνώμη μου - δυσάρεστη για το livery της Riyadh. Τα αεροπλάνα της εταιρείας θα βαφτούν σε δύο διαφορετικά livery και η δεύτερη option είναι δυστυχώς 'άχρωμη '.
 
Τα χρήματα δεν αγοράζουν το γούστο :rolleyes:
Ότι έχει νόημα όλο το project δηλαδή :stupid:
Άσε που μόλις θα το χτυπήσει ο ήλιος θα μοιάζει σαν μπαγιάτικη μελιτζάνα :mrgreen:
Άρη, ανεβάζεις άρθρο που χρειάζεται να διαβαστεί και είναι και στα γερμανικά;
Αυτό είναι audition για κασκαντέρ αγαπητέ.
Νομίζω θα σε κάνω block :1:
Post automatically merged:

Εμφανίστηκε το πρώτο Β787 της RIA ( Riyadh Air ) με livery σε λιλά και μωβ μελιτζανί. Θαυμάστε:

Άμα συγχωνευτεί με την ιαπωνική ANA πως θα λέγεται :p
 
Αγαπητέ Nick και λοιποί συμφοριτες, ενώ προσπαθώ να βρω πηγές των νέων ειδήσεων στην αγγλική γλώσσα και να βοηθήσω επιπλέον την ενημέρωση του φόρουμ, δυστυχώς για κάποιο λόγο εδώ στη Γερμανία είναι δύσκολο να βρω ιστοσελίδες στα αγγλικά. Μεταφράζω όμως το ζουμί της κάθε δημοσίευσης και απλά επισυνάπτω την πηγή.
Please όχι block.... :eek:
 
Άρη, ανεβάζεις άρθρο που χρειάζεται να διαβαστεί και είναι και στα γερμανικά;
Μερικές από τις καλύτερες ιστοσελίδες με αεροπορικό περιεχόμενο είναι στα γερμανικά. Μερικές από αυτές απευθύνονται σε επαγγελματίες και είναι γραμμένες σε λίγο πιο δυσνόητη γλώσσα, καθώς κάποιοι συγγραφείς έχουν περάσει τα 40 και τα 50 και γράφουν σε γλώσσα που για μερικούς νέους είναι δύσκολη ή ακατανόητη. Όπως ένας Νεοέλληνας δεν καταλαβαίνει απαραίτητα αρχαία ελληνικά.

@Aris1979
Πάντοτε είναι πιο εύκολο, άμεσο και επίκαιρο να μιλάς και να καταλαβαίνεις την τοπική γλώσσα. Όπως στην Ελλάδα πιθανότατα προτιμούνται οι ελληνόγλωσσες σελίδες.
Αν προτιμάς τα αγγλικά, οι παρακάτω θα σου φανούν χρήσιμες:
aircraft-commerce.com (πολύ καλή, αλλά περισσότερο για επαγγελματίες και όχι ερασιτέχνες)
ch-aviation.com (επίκαιρες και αξιόπιστες πληροφορίες, εξαιρετική)
fvw.com (βασίζεται στο γερμανικό fvw.de που είναι από τις πρώτες πηγές πληροφοριών για τον τουριστικό κλάδο, για κάποιο λόγο το περιεχόμενο δεν είναι ίδιο με το γερμανικό site, ίσως οι μεταφράσεις γίνονται επιλεκτικά και ετεροχρονισμένα)
flightglobal.com δεν έχω προσωπική πείρα, αλλά φαίνεται, αν και έχει έδρα στο Ηνωμένο Βασίλειο, να είναι πιο αμερικανοκεντρικό.

Γενικά, το να προτιμάς αγγλική (αεροπορική) λογοτεχνία ζώντας στη Γερμανία έχει το μειονέκτημα ότι η πληροφόρηση ίσως να μην είναι επίκαιρη, προσαρμοσμένη στη γερμανική πραγματικότητα. Εκτός αν βρεις κάποιο site που να έχει real time μετάφραση ή να είναι πολυγλωσσικό και να παρουσιάζει την ίδια ύλη σε όλες τις γλώσσες. Εγώ δε γνωρίζω κάποιο με αυτά τα χαρακτηριστικά.

@Διαχειριστές
Συγνώμη, γνωρίζω ότι είναι εκτός θέματος, θα ήταν ίσως προτιμότερο να απαντήσω με προσωπικό μήνυμα. Μεταφέρετέ το όπου κρίνετε κατάλληλο παρακαλώ.
 
Top