Ryanair στην Ελλάδα

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.
Εχει τυχει να ταξιδεψει κανεις με την ryanair στο Λονδινο? Mηπως γνωριζετε τι επιτρεπεται στην χειραποσκευη? Eπειδη δεν θα παρω μαζι μου μεγαλη βαλιτσα θα εχω μονο αυτη. Με αγχωνει λιγακι το θεμα των υγρων και των επιτρεπομενων ml.
 
Ο,τι ισχύει για όλες τις εταιρείες. Απο 100 ml και πάνω ΔΕΝ παίρνεις.
 
10 x 100 ml (τώρα γιατί όχι 5 x 200ml ή 1 x 1lt, ένα θεός το ξέρει).

Τον έλεχγο των χειραποσκευών (όσον αφορά υγρα ή άλλα επικίνδυνα αντεικείμενα) τον κάνει το αεροδρόμιο και όχι οι εταιρίες.

Οι εταιρίες ελέγχουν κατόπιν όγκο και βάρος των χειραποσκευών.
 
billaras":3jbmo0fz said:
10 x 100 ml (τώρα γιατί όχι 5 x 200ml ή 1 x 1lt, ένα θεός το ξέρει).

[offtopic mode]

Η επίσημη εξήγηση είναι ότι 100ml υγρού εκρηκτικού δεν είναι αρκετά για να κατεβάσουν αεροσκάφος, ενώ 500 θα κάνουν ζημιά. Το security κοιτάει μάλιστα τι αναγράφει η συσκευασία και όχι πόσο περιέχει (κλασσικό σημείο διαφωνίας στο σεκιούριτι).

[/offtopic end]
 
Ναι, αλλά δεν μπορώ να έχω εγω τα 500ml υγρού εκρηκτικού σε 5 μπουκαλάκια των 100ml?
 
Υπάρχει και γενικός περιορισμός να είναι όλα σε τσάντα χωρητικότητας μέχρι 1 λίτρο, αν δεν κάνω λάθος. Δεν τι μπορείς να κάνεις με αυτή την ποσότητα...
 
billaras":2s6kq7v7 said:
Ναι, αλλά δεν μπορώ να έχω εγω τα 500ml υγρού εκρηκτικού σε 5 μπουκαλάκια των 100ml?

[offtopic συνέχεια]

Μπορείς, αλλά άντε να βρεις συσκευασία να τα ενώσεις σε μια μάζα μέσα στην αίθουσα αναμονής και να τα συνδέσεις με μπαταρία, ρολόι κλπ κλπ... Μάλλον δε θα αρέσει σε πολλούς επιβάτες. Μην ξεχνάμε ότι τρόποι υπάρχουν, τα μέτρα είναι κυρίως αποτρεπτικά. Το θέμα σηκώνει μεγάλη κουβέντα, θα τα πούμε σε άλλο τόπικ! :idea:

[/offtopic τέλος]
 
Ας μην το ψάχνουμε πολύ, ο κανονισμός του 10x100ml είναι μάλλον ανόητος και για αυτό και είναι προς κατάργηση.
 
το voucher που μου έδωσε σαν μπονους οταν εκλεισα εισητήριο εξαργυρώνεται μόνο σε πτήση?
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.
Top