Ryanair στην Ελλάδα

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.
Ταξίδεψα με την Ryanair για Bergamo από Νέα Αγχίαλο στις 17/4 με επιστροφή στις 21/4.
Μπορώ να πω πως έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος από το αεροσκάφος και το πλήρωμα του.

Μπράβο στην εταιρία αυτή που μας δίνει τη δυνατότητα να ταξιδεύουμε στην Ευρώπη με χαμηλές τιμές.

Μπορεί και να ξαναπετάξω με Ryanair.
 
Επανέρχομαι και γράφω κάποιες λεπτομέριες και κάποιες απορίες που έχω. Φτάνω στο SKG κανονικά στην ώρα μου και επειδή τα εισιτήρια τα είχαμε εκτυπώσει κατευθείαν για ελενχο χειραποσκεύων και επιβατών .Σημείωση πρώτη , στα γκισέ το chek in το έκαναν υπάλληλοι της Olympic Air ,δεν μας ζύγισαν και δεν μας μέτρησαν βαλίτσες πουθενά( τσάμπα το αγχος και το τρέξιμο , είναι 55,5 θα μας κόψουν πάρε άλλη, όχι πάνω απο 10 κιλά και τέτοια :wall: ), έρχεται η ώρα για έξοδο απο τις πύλες και βλέπεις ένα χαμό , δυο σειρες δεν ξέρεις που να κάτσεις , βλέπεις είχε καθυστέρηση η πτήση για Στοχόλμη και περίμεναν να έρθει αεροπλάνο απο ΒΟΛΟ άδειο για να τους παραλάβει (απο αναγγελία προσγείωσης το μάθαμε).Ελεγχο εισιτηρίων απο υπάλληλο της Olympic Air και βούρ για το λεωφορείο που θα μας μεταφέρει στο EI-DHK, επιβίβαση απο την πίσω σκάλα ;) γιατί η μπροστά έχει φρακάρει απο τους 5 πρώτους που μπήκανε και ψάχνανε να βρούνε που να καθήσουν , και με γρήγορες κινήσεις καθόμαστε στην 18 και οι τρεις (οικογενειακώς), ΤΕΡΑΣΤΙΟ :thx: το Seat Width και στην διπλανή σειρά ένας μπασκεμπολίστας ύψους 2,07(γνωστός, της πόλης μας ) καθόταν πολύ άνετα ,έιδικές εντολές απο το πλήρωμα σε εμας τους 12 για τις εξόδους κινδύνου, πληρότητα ανω του 80% οσο μπόρεσα να δω και με 5 καθυστέρηση λόγω της πτήσης για Στοχόλμη ,απογείωση .Η πτήση 1.15 λεπτά πολύ καλή, αλλά η προσγείωση οτι να ναι :rant: :rant: :rant: , το CIA μικρό και πολύ λειτουργικό . Επιστροφή την 8/5 στο CIA με γεμάτοι υπέροχες αναμνήσεις , και εδώ τα ίδια , πουθενά ζυγισμα μέτρημα χειραποσκευής , μόνο που εδώ μας κατασχέσανε κρέμες και σαμπουάν ενω στο SKG δεν είπαν τίποτα( ήταν λιγότερο και απο 100μλ), δεν πειράζει λέμε( εγώ γιατί η σύζυγος :cry: :cry: και σε μένα :rant: :rant: ) μετά τον έλεγχό εισιτηρίων, με το πόδι (10 μετρα απόσταση )για το αεροπλάνο, κάνω την ίδια διαδικάσία πίσω πόρτα , ίδιο θέση,ίδιο αεροπλάνο , αλλά η αεροσυνοδός σηκώνει την 15 κόρη μου και την τοποθετεί πίσω μας μόνο για την απογείωση και την προσγείωση όπως με πολύ ευγενικό τρόπο μας είπε λόγο της ηλικίας της δεν είναι σε θεση να ανοίξει την έξοδο κινδύνου ( :thx: επαγγελματίας). Απογείωση on time και μετά απο 1.20 πτήσης αφιξή στο SKG και προσγείωση απο τον 34 δια μέσω χειροκροτημάτων .Πριν το ταξίδι είχα ακούσει-διαβάσει πολλά και θετικά και αρνητικά, πλέον μετά απο αυτό το ταξίδι μόνο θετικά μπορώ να πω , δεν βρίσκω κάτι αρνητικό και την συστήνω ανεπιφύλακτα, και αν συνεχίσει έτσι με τις τιμές βλέπω πολλοί να την προτιμούνε απο SKG .
Απορία πρώτη : στο CIA όταν φτάσαμε κατεβήκαμε απο την σκάλα που είχε το αεροπλάνο μπροστά δεν φέρανε άλλη , δεν μου έχει ξανατύχει ,την έχει μόνο το 737-800; αν ξέρει κανείς ας απαντήσει
Απορία δεύτερη: έχει κάνει συμφωνία για την εξυπηρέτηση απο την Olympic Air στο SKG;
 
Απ'οσο γνωριζω σε ολα τα αεροδρομια που ερχεται (Ροδο-Κω-Θεσ/νικη κλπ),το handling των πτησεων της το κανει η Olympic Handling.
 
Χειραποσκευή και μενα δεν μου ζύγισαν ποτέ σε κανένα αεροδρομιο από όπου πέταξα... Μόνο μία φορά στο VLC έβαλαν σε όλους τους επιβάτες να τοποθετήσουν τις χειραποσκευες στην ειδική θήκη για να δουν αν οι διαστασεις είναι οκ.. Μου κάνει πάντως εντύπωση που στο SKG δεν πας με τα πόδια.. Πως δέκτηκε κάτι τετοιο η FR? :shock:
 
caralho":1p3qqusf said:
Μου κάνει πάντως εντύπωση που στο SKG δεν πας με τα πόδια.. Πως δέκτηκε κάτι τετοιο η FR? :shock:

Δεν συμβαίνει μόνο στην Θεσσαλονίκη αυτό. Από προσωπική εμπειρία και στο Bergamo με έχουν μεταφέρει στο κτίριο με λεωφορεία.
Στην Θεσσαλονίκη η διοίκηση του αερολιμένα ΔΕΝ επιτρέπει μετακίνηση επιβατών με τα πόδια μέσα στην πίστα. Υπάρχει περίπτωση η Ryanair να κατάφερε να πετύχει δωρεάν μετακίνηση των επιβατών στο κτίριο και να μην χρεώνεται για την υπηρεσία αυτή από τον handler.
 
Είναι αυστηροί στο SKG!! Και στο MAD πάντως χρησιμοποιούν airbridges..
 
Και στο LGKO ποδαράτοι πηγαινοέρχονται οι επιβάτες, το αεροσκάφος όμως πρέπει να σταθμεύει αυστηρά σε μια από τις 2 θέσεις που είναι ακριβώς μπροστά στον αεροσταθμό (θέσεις 3 και 4).
 
xristos":9leqjyms said:
...Υπάρχει περίπτωση η Ryanair να κατάφερε να πετύχει δωρεάν μετακίνηση των επιβατών στο κτίριο και να μην χρεώνεται για την υπηρεσία αυτή από τον handler...
Ή το μπουγιουρντί να ταχυδρομείται εδώ :mrgreen:
 
παιδια βοηθηστε με.προσπαθω να κλεισω με την ryann απο skg-bgy 19-24αυγουστου μια οικογενεια 4 ατομα με δυο βαλιτσες.με ρωταει για ασφαλεια λεω οχι (κανω σωστα?)και στον τροπο πληρωμης εχω mastercard θελει να μου χρεωσει 24 και24 ευρω για την υπηρεσια.τι να κανω?βοηθηστε με παρακαλω ειμαι και νεος .ψαρακας δηλαδη.ευχαριστω
 
Καλωσηρθες στον μαγευτικο κοσμο της Ryanair...

Κανεις σωστα...διαλεξε το no travel insurance required που τελευταια φορα ηταν κατω απο την Λιθουανια νομιζω...

Οσο για mastercard πρεπει να εχεις προ-πληρωμενη...δεν ξερω ποσες και ποιες προπληρωμενες mastercard υπαρχουν Ελλαδα αλλα μια αναζητηση στο forum ολο και κατι θα βγαλει.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.
Top