sky express ... the airline of Crete

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.
Εγώ προσωπικά αυτο που βλέπω και διαπιστώνω ειναι οτι γενικα επικρατεί μια λασπολογια ειδικά απο "νέα" μέλη ή μέλη που γραφουν σε 2 μόνο θέματα 2 αεροπορικών εταιριών που προφανώς υποστηρίζουν μια εκ των δυο γράφοντας άσχημα σχόλια για την μια εταιρία και καλά για την αλλη με εναν τρόπο ας μου επιτραπεί η έκφραση, εριστικο. Αυτό που βλεπω σαν επαγγελματιας του χώρου ειναι οτι υπάρχει αναπτυξη και ακόμα καλύτερα υπάρχει ανταγωνισμός μεταξύ των εταιριων που σαφέστατα έχει σαν κερδισμένο τον επιβάτη και κατ επέκταση τους εργαζόμενους.
 
NFEEFE
πρώτα απ'όλα δεν έχει ενταχθεί στο στόλο της εν λόγω εταιρείας το ATR. Είναι ACMI.
Για ποιο λόγο το έφεραν; Ακούγονται πολλά στο Ηράκλειο......
Τώρα αν αποτελεί αναβάθμιση η έλευση αεροσκάφους 27 ετών ας το κρίνουν οι συμ forum ίτες.... ειδικά σαν ACMI.

SkyHawk
αν είναι λασπολογία η αναφορά στην ηλικία του ACMI αεροσκάφους, θα το πάρω πίσω!!!
Καλά λόγια δε, δεν έγραψα για κανένα. Θα γράψω καλά λόγια για τη SKY αν εντάξει αεροπλάνο μεγαλύτερο και νεότερο στο AOC της.
 
@Irkos
Δεκτή φυσικά η ένσταση σου για την ηλικία του Ατάρι αλλά ως εκεί. Ο Nfeefe το εξήγησε σωστά για την διατύπωση του νέου, όσον αφορά την ηλικία που σε προβληματίζει δεν λέει κάτι εκτός κι αν έχεις να καταγγείλεις κάτι συγκεκριμένο ενώ και η τελευταία σου φράση περί νεότερου κ μεγαλύτερου α/φους κρύβει παγίδες καθώς θα μπορούσε κάλλιστα να σκάσει μύτη ας πούμε κανένα 738 6-7 χρονών χρέπι απο τίποτα εξωτικά μέρη. Τώρα γιατί το έφεραν, γιατί δεν μας λές τι ακούγεται στο Ηράκλειο; :)
 
Η ηλικια ενός αεροπλάνου νομίζω δεν παίζει ρόλο εφ´ όσον ακολουθούνται και γίνονται οι προγραμματισμένες συντηρήσεις και γενικά εφ´ όσον τα αεροπλάνα συντηρούνται σωστά
Οπωσδήποτε ο κόσμος έχει ξυπνήσει και παρακολουθεί τα πάντα.
Θα ήθελα να απαντήσω στον Lowbelow για το ερώτημα που βάζει για τα δρομολογια που γίνονται στις ίδιες ώρες και γιατί νοικιάστηκε το ATR!
Υπήρχε έντονη φημολογία τελευταία ότι οι Μινωικες θα μείνουν χωρίς αεροπλάνα από οτην 1η του Σεπτέμβρη,πράγμα βέβαια που δεν έγινε.......
Οι ιθύνοντες της SKY το είδαν σαν ευκαιρία,επειδή υπάρχει πολύ traffic στισ γραμμές αυτές και έτσι κατα τη γνώμη μου μπήκαν σε αυτή τη διαδικασία.......
Τα αποτελέσματα θα φανούν!!
Το καλό είναι ότι πέφτουν οι τιμές των εισιτηρίων!!!!!!!!!!
 
OA701
ετοιμαζόμουνα να σου απαντήσω αλλά με πρόλαβε ο arolithas. Αυτά ακριβώς άκουσα κι εγώ.
Συμφωνώ για τη συντήρηση αλλά αυτό που με παραξενεύει είναι το ACMI.
Για την ταμπακιέρα δε μιλάει κανείς!!!!!!
Τέλος σεζόν ACMI πάνω σε άλλη εταιρεία!!!!
Γιατί τόσο μένος άραγε;
Ας μας διαφωτίσει κάποιος.
 
Για να πάρεις ένα αεροπλάνο ACMI σημαίνει
Α)ότι έχεις επιβατική κίνηση και θες να την καλύψεις
Β)ότι έχεις έλλειψη αεροπλάνων
Γ) ότι έχεις πληροφορίες ότι θα κλείσει κάποια εταιρεία και θες να πάρεις τον κόσμο της
Δ) at hoc ζήτηση που δεν μπορούν να καλύψουν τα υπάρχοντα α/φη της εταιρείας
Διάλεξε και πάρε αγαπητέ ΟΑ 701!!!!!!!
 
αγαπητέ arolitha,

ήσουνα πολύ κατατοπιστικός. Έχω όμως δυο απορίες, αν μπορείς να μου τις λύσεις:
1. Ποια είναι η διαδικασία για να φέρει μια εταιρεία ACMI; φαντάζομαι ότι απαιτείται ειδική έγκριση από την Υ.Π.Α
2. Το ACMI μπορεί να πετάξει σε άγονες γραμμές;
 
arolithas":3e2sbw4g said:
Για να πάρεις ένα αεροπλάνο ACMI σημαίνει
Α)ότι έχεις επιβατική κίνηση και θες να την καλύψεις
Β)ότι έχεις έλλειψη αεροπλάνων
Γ) ότι έχεις πληροφορίες ότι θα κλείσει κάποια εταιρεία και θες να πάρεις τον κόσμο της
Δ) at hoc ζήτηση που δεν μπορούν να καλύψουν τα υπάρχοντα α/φη της εταιρείας
Διάλεξε και πάρε αγαπητέ ΟΑ 701!!!!!!!
Εγώ; Μια χαρά μου κάνουν είτε ένα απ' αυτά, είτε συνδυασμός. Άλλος έχει θέμα και το ξεκίνησε με την ηλικία αλλά μάλλον κάτι άλλο τον έχει πειράξει και δεν το λέει ευθέως αλλά εφαρμόζει τη μαιευτική...

irkos":3e2sbw4g said:
1. Ποια είναι η διαδικασία για να φέρει μια εταιρεία ACMI; φαντάζομαι ότι απαιτείται ειδική έγκριση από την Υ.Π.Α
2. Το ACMI μπορεί να πετάξει σε άγονες γραμμές;
Λογικά όχι αν το α/φος ανήκει σε εταιρεία χώρας μέλους της ΕΕ. Για τα άγονα, θα ψάξω να βρώ τις προκηρύξεις, σαν να θυμάμαι ότι μπορεί να αλλάξει το δηλωθέν α/φος, το πλήρωμα όμως πρέπει να ομιλεί ελληνικά...
Ούτως ή άλλως δεν το δρομολόγησαν σε άγονα, ίσως το δοκιμάζουν εκεί που μπορούν κι αν τους κάνει τότε να προχωρήσουν τη διαδικασία.
Πές μας όμως τελικά τι σε "βασανίζει"... :D
 
αγαπητέ/ή ΟΑ701

δεν με βασανίζει τίποτα απλά απορώ πως μια εταιρία φέρνει ένα νοικιάρικο αεροπλάνο και το δρομολογεί ακριβώς πάνω σε μια άλλη στους ίδιους προορισμούς και τις ίδιες ώρες. Επειδή ρώτησα, το συνολικό κόστος ενός ACMI ανά ώρα πτήσης είναι τουλάχιστον 2.500 ευρώ, πες μου εσύ αν ''βγαίνει'' η εν λόγω εταιρία.
Εγώ νομίζω ότι δεν ''βγαίνει'' και ο λόγος της κίνησης είναι προφανής όπως ανέφερε και ο arolithas.
Επειδή δε επιμένεις ότι κάτι με βασανίζει, αυτό θα μπορούσε να είναι "είναι αυτό υγιής ανταγωνισμός ή τακτική εξάλειψης";
Αναμένω την απάντησή σου.
 
με acmi δεν μπορεί να κάνει τις άγονες...ασχέτου ομιλεί δεν ομιλεί Ελληνικά το πλήρωμα!
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.
Top