Sky wings

Φωτογραφία του σήμερα στον Βενιζέλο πριν την αναχώρηση για Θεσσαλονικη..:
http://athensairport.blogspot.com/2009/ ... thens.html
Για την ιστορία, δεν έκανε τελικά την LCA (331/334) αλλά το MXP (245/246)
 
Καλησπερα φιλε Airlaw,

επετρεψε μου μιας και ειμαι στον χωρο πολλα πολλα χρονια και οχι σαν απλος παρατηρητης να σου πω για την εν λογο εταιρια SWA οτι απο ενεργες πηγες
και οχι μπαρουφες οσοι εργαζονται εκει μεσα εχοθν μισθο και επιδοματα κανονικα.Τωρα απο την αλλη κακοηθιες παντα υπηρχαν και παντα θα υπαρχουν,ειτε
απο νην ειτε απο προην εργαζομενους σε καθε εταιρια.Απλα η εμπειρια μου στον χωρο με εμαθε να ενεργω ως εξης εαν στην καθε εταιρια που παω δεν μενω ευχαριστημενος τοτε κοιταω για κατι αλλο κατι καλυτερο.

Αν και στην ελλαδα γενικοτερα σε οποιδηποτε επαγγελμα η καθηστερηση και η ρεμουλα των μισθων εχει γινει μοδα και κοιταει ο καθε εργοδοτης να λουφαρει οσα πιο πολλα μπορει για να εχει λιγοτερο κοστος και περισσοτερα στην τσεπη του ειτε νομιμα ειτε παρανομα.

Και επιδη στην ελλαδα δεν εχουμε κανεναν φορεα να κανει τους σχετικους ελεχγους η αν καποιος το κανει λαδονεται κανονικα και κανει το λαμογιο σε βαρος
καθε εργαζομενου,γιαυτο θα σου ξαναπω οτι στην SW ειναι πολυ καλιτερα απο καπου αλλου οπως HEJ η VIK που στην μεν πρωτη οχι μονο ειχαν 3 μηνες να πληρωθουν αλλα αφου πληρωθηκαν δεν πηραν ουτε ευρω παραπανω μιας και λες οτι νομικα αν καθηστερισει ο εργοδοτης θα πρεπει να τα δοσει προς αυξημενα και η δε δευτερη ειναι απο της πιο λαμογιο εταιριες που δυστυχως υπαρχει στον χωρο και μαλλιστα στον ελλαδικο και θυμισου τον οκτωμβριο του 2007 που εκλεισε την βαση του Ηρακλειου και πολλα ατομα μεινανε επι ξυλου κρεμαμενοι, και φυσικα καποιοι απο αυτους εχουν κινηθει νομικα και το θεμα εχει φτασει πολυ ψηλα.


Τελος ολα αυτα δεν τα λεω για να δικαιολογησω καμια κατασταση απλα για να βλεπουμε πως ειναι τα πραγματα στην ελλαδα γενικοτερα απο ολες τις πλευρες.




Υ.Γ Αυτο που θα γραψω αφορα το αγαπητο φορουμ του airliners.gr

Δυστυχως η Ευτυχως γνωριζω πολυ περισσοτερο πρωτα να περπαταω και μετα να πεταω πολλα χρονια πριν ασχοληθειτε με το αεροπορικο και με το τι ειναι αεροπορια,και στο κατω κατω λιγο σεβασμος δεν βλαπτει αρκει να ξερετε ποτε πρεπει να τον χρησιμοποιησετε.

Υ.Γ(2)αγαπητε φιλε mernion
Aν θελεις κατι απο μενα στειλε μου το email σου
χαιρετω εγγαρδια να σαι καλα.

Αυτα προς το παρων

HELLANGEL GO TO HELL WHEN HES NOT FLYING
 
HELLANGEL":16jubxcj said:
Υ.Γ Αυτο που θα γραψω αφορα το αγαπητο φορουμ του airliners.gr

Δυστυχως η Ευτυχως γνωριζω πολυ περισσοτερο πρωτα να περπαταω και μετα να πεταω πολλα χρονια πριν ασχοληθειτε με το αεροπορικο και με το τι ειναι αεροπορια,και στο κατω κατω λιγο σεβασμος δεν βλαπτει αρκει να ξερετε ποτε πρεπει να τον χρησιμοποιησετε.

Δεν με πολυνοιαζει αν ειναι αληθη αυτα που γραφεις για την Skywings, αλλα με την παραπανω γενικευση εισαι τελειως offside. Που ξερεις με ποιους μιλας καθε φορα σ ενα ανωνυμο φορουμ? Που ξερεις αν ο seven4seven η ο MerNion (τυχαια παραδειγματα) ειναι συνταξιουχοι Κ1 σε 744 της Cathay Pacific ή 12χρονοι πιτσιρικαδες που ψαχνονται? Ε? Που το ξερεις? Γι αυτο μην πετας στο τραπεζι πουλαδες (κι αλλοι το χουν κανει) γιατι δεν ξερεις τι θ αντιμετωπισεις στην αλλη ακρη της γραμμης! Φιλικα.
 
Αγαπητε φιλε Hellangel,

Δυστυχως εχουμε φτασει στο σημειο στην Ελλαδα να παλευουμε και να διεκδικουμε τα αυτονοητα απο τυπους οι οποιοι θησαυριζουν πανω στην δουλεια μας και απο την αγαπη μας για την αεροπορια.Δεν εχει σημασια εαν η εταιρια λεγεται Skwyings, HEJ, VIK η Lufthansa...τα στραβα πρεπει να λεγονται...εαν σκυβουμε το κεφαλι συνεχως και ημαστε του στυλ yes men...τοτε καλυτερα να γραψουμε και το ονομα μας πανω στην ταφοπλακα των ονειρων μας...Για κανεναν δεν δουλευουνε τζαμπα ουτε και χρωσταμε σε κανεναν κερατα τιποτα, αυτο πρεπει να το ξερεις εσυ πρωτος και καλυτερος απο ολους αφου εισαι χρονια στο χωρο οπως λες.Οσο για την SW που ανεφερες προηγουμενως, ναι, ολοι παιρνουν το μισθο τους...καποτε...μετα 10 15 ημερες η και πολλες φορες 5 η 7 μερες μετα το μηνα περνουν εναντι για τον...προηγουμενο μηνα και μετα απο καμμια δεκαρια μερες παιρνουν και τα υπολοιπα...μπορει να μπαινουν μεσα οι υπαλληλοι για 10-15 μερες αλλα το μισθο τους τον παιρνουν ολοκληρο.Οσο για τα επιδοματα αυτα εχουν αλλο dateline...1 με 2 μηνες μετα για τα δωρα...οσο για τα αλλα ειδους επιδοματα ουτε λογος να γινεται...Και κατι τελευταιο..Μιας και οι πηγες σου ειναι εγκυρες θα ξερεις οτι το προσωπικο εκει ειναι χωρισμενο σε δυο κατηγοριες: στους ελληνες και στους ουκρανους....Οι Ουκρανοι εχουν την ιδια τυχη με τους ελληνες συναδελφους τους η ειναι σε χειροτερη μοιρα????
 
Αγαπητε φιλε seven4seven,

Εντελως τυχαια και γω να σου πω μια λαικη παροιμια οτι δεν κανουν τα ρασα των παπα αλλα ο παπας τα ρασα και οσο περιεργο και
αν σου φανει δεν με ενδιαφερει καθολου μα καθολου αν ο αλλος ειναι 12 χρονος και ψαχνεται η ακομη περισσοτερο αν ειναι
πρωην Κ1 συνταξιουχος απο ξενη η ελληνικη εταιρια και σε ποιο τυπο πηρε συνταξη.
Διοτι επετρεψε μου παντα σε φιλικο επιπεδο να σου πω οτι πολυ προσφατα εχασα ενα πολυ σημαντικο ατομο για μενα ο οποιος ειχε αποστρατευτει
με τον ανωτερο βαθμο και διακριση στη Π.Α στο εξωτερικο, και αφτο που μου εκανε παντα εντυπωση ητανε οτι παντα ητανε πολυ χαμηλων τονων,

Και για να τελειωνω ειτε Κ1 ειτε 12χρονος ειτε αστροναυτης αυτο που με ενδιαφερει σε τουτο τον τοπο γενικοτερα στην ελλαδα ειναι εστω μεσα απο ενα φορουμ εστω και μεταξυ μας να λεμε σωστα πραγματα και επειδη πιστευω οτι οσοι ασχολουνται με τα φορουμ γενικοτερα το κανουν απο καθαρη αγαπη και λατρεια σε αυτο που λεγεται αεροπορια ειτε Π.Α ειτε πολιτικη αερ/ρια καλο θα ητανε να λεμε τις αποψεις μας σοβαρα και υπευθυνα και να γινεται παντα
μια συξητηση σε επαγγελματικο επιπεδο μιας και το θελεισ ετσι,διοτι με αυτον τον τροπο πιστευω οτι και εμεις ολοι μας θα κρατησουμε το επιπεδο μας

και πολυ περισσοτερο θα βοηθησουμε τα νεα ατομα να ασχοληθουν και να αγαπησουν αυτο που αγαπησαμε και εμεις χρονια τωρα και συνεχιζουμε
να το κανουμε ακαθεκτα.

Παντως να εισαι σιγουρος οτι δεν θα φοβηθω ποτε να αντιμετωπισω τον οποιονδηποτε ειναι στην αλλη γραμμη παντα με φιλικη διαθεση φυσικα και ποτε
εχθρικα και τελος οταν θα βλεπω τα στραβα να ξερεις οτι δεν θα τα επικρωτω αλλα θα τα λεω χυμα οσο χυμα βεβαια θα μου το επιτρεπουν απο το φορουμ.

Αγαπητε φιλε AirLaw,
Οσο για τους ουκρανους που με ρωτησες να σου πω ειλικρινα οτι δεν γνωριζω απολυτως τιποτα και αυτο επειδη δεν εχω και πολυ χρονο για να μαθω
λογο επαγγελματικων υποχρεωσεων.


Φιλικα

HELLANGEL!!!!
 
χαχαχαχαχα ....... κοιτα να δεις!

3-4 μερες ελειψα και βγηκαν τα μαχαιρια!!!!!
Και επειδη διαβασα πολλα και "κατηγορουμε" για ακομα περισσοτερα ας βαλουμε μερικα πραγματα στη θεση τους.

AOA":1jali9v1 said:
Ιδιαίτερα απευθύνομαι στο Captain Jack ο οποίος πιθανώς εργάζεται στη Sky wings υπερασπιζόμενος ίσως εξ ανάγκης ( θεμιτό ) την κατάστασή της ,συγκρίνοντάς την με άλλες χειρότερες , σε σχέση με τη συμπεριφορά τους προς τους εργαζόμενους και γενικότερα τη λειτουργία τους.
cabincrew4ever":1jali9v1 said:
Καπετανιε Τζακ καλο ειναι να υποστηριζεις την εταιρεια που δουλευεις αλλα οχι και να μας κουφανεις ...

...Οχι φιλοι μου. δεν εργαζομαι για την sky wings, και ουτε εχω εργαστει για αυτην ποτε. Η τελευταια εταιρια που εργαστηκα στην Ελλαδα ηταν η Euroair, απο την οποια εφυγα με φεσι, και χωρις καν ενσημα. Ναι εχω φιλους/φιλες και στην εταιρια που μου επιτρεπουν προσβαση στα τεκτενομενα της εταιριας, αλλα και στις αλλες εταιριες νεες και οχι, και λογο εμπειριας γνωριζω και ποιοι κινουν τα νηματα οσον αφορα το ιδιοκτησιακο καθεστως, ιδιαιτερα οσον αφορα τον τομεα μου... την καμπινα.
Εξ αλλου που αναγραφετε στο forum οτι απαγορευεται να στηριξεις εμεσως μια εταιρια με το να αποκαλυπτεις τα απλυτα ΟΛΩΝ? (εκτος Skywings γιατι αυτο το κανετε με επιτυχια εσεις!)
Και μη μου πει κανεις οτι δεν εχουν οι εταιριες απλυτα η αμαρτιες.....

AirLaw":1jali9v1 said:
Προφανως και ο Καπταιν Τζακ πρεπει να εργαζεται στην SW αλλα δεν μας λεει αν πληρωνεται στην ωρα του...

Απο εκει που εργαζομαι τα παιρνω φιλε μου"AirLaw".... δυσκολα αλλα τα παιρνω

AOA":1jali9v1 said:
Επίσης σε σημερινή του τοποθέτηση σε άλλο ποστ σχετικά με τη Viking , την κατακρίνει με μαύρα κι άραχνα σχόλια,υπερασπιζόμενος πάλι την Sky wings!

Μηπως δεν ειναι η αληθεια αυτο που περιγραφω ΑΟΑ? Τα μονα ατομα που εχεις να ρωτησεις ειναι μερικες απο τις Κρητικες που ξαναπροσελαβε η εν λογω εταιρια....μη με ρωτησεις που θα τις βρεις.... απο τον τροπο που το περιεγραψες μαλλον τις γνωριζεις ηδη.

AirLaw":1jali9v1 said:
Εχει οικογενεια, νοικι να πληρωσει, δοσεις που τρεχουνε???.

Και οικογενια εχω, και νοικια, και δοσεις....και ολα τρεχουνε. Η διαφορα μας ειναι οτι οταν εφαγα το φεσι μου, δεν εκατσα ουτε να κλαφτω, ουτε να γραφω στα forum ποσο απατεωνας ειναι ο χ η ποσο κλεφτης ο ψ..... τα μαζεψα με βαρια καρδια, την εκανα στην αραπια, και δουλευω για ενα καλυτερο αυριο, δυστυχως μακρια απο τον τοπο μου.

cabincrew4ever":1jali9v1 said:
περυσι δεν χρωστουσε τους τελευταιους μισθους στα παιδια ??? δηλαδη οχι μονο θα της δωσουμε αφεση αμαρτιων, αλλα θα την προσκυνουμε κιολας ???

Δεν εχω ιδεα τι κανανε περυσι, αν και θα συμφωνησω μαζι σου οτι μαλλον ετσι ειναι τα πραγματα.
Αλλα αν δεν δωσεις αφεση αμαρτιων για τις προσπαθειες που καταβαλουν, η τουλαχιστον να κρατησεις μια επιφυλακτικη τακτικη μεχρι να δεις την κατασταση με τα ιδια σου τα ματια, τοτε εκτος απο προκατελλημενος εισαι μαλλον και "τυφλος"

Το παιχνιδι του εργοδοτη και του εργαζομενου ετσι οπως το βλεπω μεχρι σημερα παιζει εδω και παρα πολυ καιρο.
Ο εργοδοτης σιγουρα θελει το φθηνοτερο εργατικο κοστος.....
Ο εργαζομενος τα περισσοτερα λεφτα.....
Το αν θα μας εκμεταλευτει ο Χ εργοδοτης απαλα η σκληρα, ειναι μαλλον αποτελεσμα του κανονα προσφορας και ζητησης.

Και στο επαγγελμα μας το θεμα ειναι απλο..... ιδιαιτερα τωρα που δεν χρειαζομαστε πλεον πτυχιο της ΥΠΑ.
Το 18 χρονο, 20χρονο που θα μπει για να πεταξει για πρωτη φορα ειναι και αβγαλτο και ευκολο προς εκμεταλευση.
Θα το παρουν θα το ξεζουμισουν, και καποια στιγμη που δεν θα εχει εργο η θα ληξη η συμβαση, η θα το απολυσουν, η θα το φεσωσουν......
και αν ληξει η συμβαση ταμειο ανεργιας και ραντεβου το καλοκαιρι.....
και αν το απολυσουν, σιγουρα ειναι σκληρο.......
Αλλα οχι τοσο αν το φεσωσουν και τρεχει τα επομενα 3 χρονια στα δικαστηρια!!!
και τοτε ο εργοδοτης θα βρει αλλα νεα παιδια και θα τα ξεζουμισει και ο κυκλος συνεχιζεται.

Και τοτε ως "λεμονοκουπα" εχουμε 2 επιλογες...... η καθομαστε και χαζοελπιζουμε οτι ηταν ενα τυχαιο γεγονος, και οτι ειμασταν απλως ατυχοι.
Η το παιρνουμε αποφαση οτι η ζωη ειναι σκληρη και οτι για να επιβιωσουμε θα πρεπει να γινουμε το ιδιο σκληροι...

Αυτοι που θεωρουν οτι ηταν ατυχοι....ειναι 1000% σιγουρο οτι θα την ξαναπατησουν
Αυτοι που ξερουν πως παιζει το παιχνιδι, η θα γινουν "απαραιτητοι", και οπου χρειαστει θα βαλουν και νερο στο κρασι τους (οπως εχω κανει πολλες φορες με πολλες Ελληνικες και Ξενες εταιριες)..... η στυγνοι επαγγελματιες που θα εκμεταλευτουν την καθε ευκαιρια που τους παρουσιαζεται.....

Και πιστεψτε με η "ιδεολογια και οι αρχες" δεν πιανουν τοπο οταν το εισοδημα σου ειναι 400 ευρω απο το ταμειο ανεργιας, ουτε τις μετρας οταν κανεις δουλεια του ποδαριου επειδη η δοση του κοτσοβολου πρεπει να πληρωθει.

Μην παρεξηγειτε τα λεγομενα μου ομως. Δεν ειμαι εναντια της σωστης "εργασιακης σχεσης", ισα ισα. Αλλα ειμαι αρκετα ρεαλιστης να ξερω οτι στην Ελλαδα αυτο ειναι κατι που σπανιζει πολυ. Και γι αυτο "διαλεξα" να ειμαι μακρια οπου τουλαχιστον ξερω οτι θα πληρωθω....
 
AirLaw":2a5rhdke said:
Αγαπητε φιλε Hellangel,

........Και κατι τελευταιο..Μιας και οι πηγες σου ειναι εγκυρες θα ξερεις οτι το προσωπικο εκει ειναι χωρισμενο σε δυο κατηγοριες: στους ελληνες και στους ουκρανους....Οι Ουκρανοι εχουν την ιδια τυχη με τους ελληνες συναδελφους τους η ειναι σε χειροτερη μοιρα????

Αλλα εχουν και Ιρακινούς....................
 
Πολυ σωστα φιλε Sergey.Εχουν και Ιρακινους (εναν για την ακριβεια τωρα) αλλα αυτους (μιλαω για το big boss) θα τους τσουξει πολυ αμα του την κανουν.Για αυτο και τον εχουν στα οπα οπα...οτι ζητησει το εχει μιας και το αφεντικο ξερει οτι ο συγκεκριμενος ειναι παρα πολυ καλος στο ποστο του και δυσκολα θα βρει αλλον να του μαζευει τα ασυμαζευτα.Ολοι οι αλλοι που ειναι αναλωσιμοι παρακαλανε για τα αυτονοητα.
Στον φιλο Τζακ να του πω οτι εαν εφυγε απο την Euroair φεσωμενος κτλ χωρις να κανει τιποτα αυτο στη ουσια σημαινει οτι επιβραβευει με την κινηση του αυτη τον πρωην εργοδοτη του.Οσο συνεχιζεται να κρατατε αυτην την σταση απεναντι σε εργοδοτες-λαμογια (να ψαχνεται αλλου δουλεια χωρις να διεκδικειται τιποτα απο τους πρωην) το μονο που κανετε ειναι να παρατεινεται το μαρτυριο σας...καπου καποτε θα ξαναπεσετε σε εναν εργοδοτη-λαμογιο και ξανα μανα τα ιδια.Σε κανεναν δεν χρωσταμε οπως ουτε και κανεις δεν μας χρωσταει τιποτα. Ας μην χαριζουμε τιποτα σε κανεναν λιμοκοντορο που ηρθε στην Ελλαδα να κονομησει απο επιδοτησεις κα πανω στις πλατες μας...
 
AirLaw":2gg706p4 said:
Πολυ σωστα φιλε Sergey.Εχουν και Ιρακινους (εναν για την ακριβεια τωρα) αλλα αυτους (μιλαω για το big boss) θα τους τσουξει πολυ αμα του την κανουν.Για αυτο και τον εχουν στα οπα οπα...οτι ζητησει το εχει μιας και το αφεντικο ξερει οτι ο συγκεκριμενος ειναι παρα πολυ καλος στο ποστο του και δυσκολα θα βρει αλλον να του μαζευει τα ασυμαζευτα.Ολοι οι αλλοι που ειναι αναλωσιμοι παρακαλανε για τα αυτονοητα....


Αγαπητέ Airlaw ο big boss δεν καταλαβαίνει τιποτα και κανενα δεν εχει στα οπα οπα....... οτι ειναι καλός (ο Ιρακινός) δεν υπαρχει καμία αμφιβολία αλλα ουδεις αναντικατάστατος.
Ολοι οι αλλοι δεν ειναι αναλωσιμοι αλλα ουτε για τα μπαζα ειναι.................
 
Εν το μεταξυ μαθαινω η Gaijet και η Skywings βρισκονται σε "φιλικη κοντρα" για το ποιος θα ενταξει το 757 του πρωτος!
Το 757 που ετοιμαζετε να ριξει στην αγορα η skywings θα ερθει Ελλαδα στα τελη Μαιου.
Οι πηγες μου λενε οτι βρισκετε για C-Check, στο εξωτερικο.

Που θα βρουμε καμια φωτο?

AirLaw":2323c30k said:
Στον φιλο Τζακ να του πω οτι εαν εφυγε απο την Euroair φεσωμενος κτλ χωρις να κανει τιποτα αυτο στη ουσια σημαινει οτι επιβραβευει με την κινηση του αυτη τον πρωην εργοδοτη του.Οσο συνεχιζεται να κρατατε αυτην την σταση απεναντι σε εργοδοτες-λαμογια (να ψαχνεται αλλου δουλεια χωρις να διεκδικειται τιποτα απο τους πρωην) το μονο που κανετε ειναι να παρατεινεται το μαρτυριο σας...καπου καποτε θα ξαναπεσετε σε εναν εργοδοτη-λαμογιο και ξανα μανα τα ιδια.Σε κανεναν δεν χρωσταμε οπως ουτε και κανεις δεν μας χρωσταει τιποτα. Ας μην χαριζουμε τιποτα σε κανεναν λιμοκοντορο που ηρθε στην Ελλαδα να κονομησει απο επιδοτησεις κα πανω στις πλατες μας...

Φιλε Airlaw ειδες τι γινετε αν δεν βλεπεις τα πραγματα σφαιρικα?

Τι εχασα απο την Euroair? 2 μισθους και αλλα τοσα ενσημα....συνολο βαρια 2.5 χιλιαρικα.!
Τι εχασε η Euroair απο μενα?
1. Προσωπικο καμπινας που δεν πηγε γιατι τους απετρεψα λεγοντας τους οτι ειμαι απληρωτος 2 μηνες.
2. Προσωπο στην αγορα (tour operators) γιατι διαπιστωσαν (αυτοι που με εκτιμουν) του λογου το αληθες, και προτιμησαν να δωσουν το εργο τους αλλου.

Αρα μπορει εγω να ζημιωθηκα 3 χιλιαρικα τα οποια μπορει να επαιρνα ισως, αλλα μετα απο 5ετια.......
Αυτος ζημιωθηκε μερικες δεκαδες χιλιαρικα τα οποια δεν μπορει να παρει απο πουθενα!

Ναι ισως τα μεγεθη συγκρισης να ειναι δυσαναλογα......
Το ιδιο δυσαναλογα μεγαλες ομως ηταν και οι "ζημιες" του.

Και ποιος θα τον εμπιστευθει πλεον, να ξανανοιξει η να συνεργαστει μαζι του? Καμενο χαρτι εγινε.

Υλικη αποζημειωση = 0
Ηθικη αποζημειωση = ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ!
 
Top