Skygreece Airlines

Το αφος θα επιστρεψει αυριο στην Αθηνα.
 
flying Doc":1nnoo0g1 said:
Έτσι μπράβο, να τονώσουν το ηθικό του απόδημου ελληνισμού, στις εσχατιές της Μαύρης Ηπείρου.
Η Skygreece δεν εχει καμμια σχεση με εισιτηρια,κανει ΜΟΝΟ ACMI!!!! ,η FLYOLYMPIC ειναι υπευθυνη!!!Τωρα πετανε πτησεις της Air Madagaskar!!!!
 
Τα κάνει όλα η Skygreece.

Πέταξε μια φίλη μου πριν μερικές μέρες μαζί τους από Σουηδία για Αθήνα, μού είπε ότι το αεροπλάνο ήταν γεμάτο (με Αφρικανούς κυρίως) και ότι ο τσεκινατζής της είπε ότι πρόκειται για την ''δεύτερη μεγαλύτερη ελληνική αεροπορική εταιρεία στον κόσμο''. Αυτό το τελευταίο δεν ξέρω αν είναι αστείο ή το σλόγκαν της εταιρείας. Όπως και να'χει οι βαλίτσες πήγαν στο Μογκαντίσου.
 
Και ερωτώ εγώ ο "αφελής",γι αυτά που ανέφερες φταίει η SKYGREECE γιατί έτσι αφήνεις να εννοηθεί....Το ACMI ξέρεις τι είναι;Αν ξέρεις θα καταλάβεις ότι δεν φταίει.....
 
Αν αναφέρεσαι σε μένα, ναι ξέρω τι είναι το ACMI.

Για το σλόγκαν, δεν αφήνω να εννοηθεί τίποτα, μου φαίνεται εντελώς γελοίο να απαντάει έτσι υπάλληλος της εταιρείας, όταν αυτή έχει ένα αεροσκάφος και πετάει κανένα μήνα τώρα. Για τα υπόλοιπα, δεν υπάρχουν άλλες ''κατηγορίες'', τα των Αφρικανών έχει να κάνει με το πελατολόγιο και την πληρότητα και αυτό με την βαλίτσα έχει να κάνει με το ότι πήγε στο Μογκαντίσου. Δεν κατηγορώ τον πιλότο για αυτό, μην ανησυχείς.
 
Και αφού ξέρεις λοιπόν τι είναι το ACMI πως συνεχίζεις και λες ότι ο υπάλληλος που είπε αυτό που έγραψες είναι της SKYGREECE;Ρε παιδιά η εταιρεία αυτή έχει στελεχώσει για την ώρα τα γραφεία της και τα πληρώματα Cockpit και καμπίνας.Όλοι οι υπόλοιποι είναι των πρακτορείων ή των εταιρειών που συνεργάζεται.
 
Ο υπάλληλος αναφέρθηκε στην Skygreece, όχι στην flyolympic ούτε στην Madagascar, σε αυτό νομίζω ότι συμφωνούμε γιατί δεν είναι ελληνικές. Η φίλη μου λοιπόν αναρωτήθηκε στο τσεκ ιν της Στοκχόλμης πώς και μιλούσε ελληνικά ο τσεκινατζής, ο οποίος έδωσε την απάντηση : ''μα πρόκειται για την δεύτερη μεγαλύτερη ελληνική αεροπορική εταιρεία στον κόσμο, πώς δεν θα μιλάμε ελληνικά;''. Τα συμπεράσματα δικά σου.
 
flesland":28msk6v5 said:
πρόκειται για την δεύτερη μεγαλύτερη ελληνική αεροπορική εταιρεία στον κόσμο
Κάτι έχασα στη μετάφραση. Το "στον κόσμο" που κολλάει; Σ' αυτόν τον κόσμο ή στον άλλον; Δικαίως η φίλη σου αναρωτήθηκε αν μιλάνε Ελληνικά!!!
 
Έκανα ακριβώς την ίδια ερώτηση με τον ''κόσμο''...Και πράγματι έτσι είπε.
 
flesland":2rjpdifi said:
πρόκειται για την δεύτερη μεγαλύτερη ελληνική αεροπορική εταιρεία στον κόσμο
Γιατί 'δεύτερη' παρακαλώ; Δεν το κατάλαβα αυτό. Πρώτη, και καλύτερη. Ε, μα, ποια είναι η άλλη, δηλαδή; Ποια άλλη έχει δοξάσει τα Ελληνικά χρώματα τόσο πολύ; :p Ή παίρνουμε φόρα και γινόμαστε Ωνάσηδες ή όχι.
 
Top