Skygreece Airlines

Πειν καλά καθίσει ο κουρνιαχτός απο το καμπουμ της Skygreece, διάβασα σήμερα ότι ένα νέο εγχείρημα είναι προ των πυλών, με το όνομα Olympus..... :banana:
 
Όχι πως έχει καμία ιδιαίτερη σημασία, αλλά εδώ και λίγες ώρες, η ιστοσελίδα της μεγαλύτερης υπερατλαντικής αεροπορικής, βγάζει Error 500.
 
Μόνο 500 Error ???????? Μα η εταιρεία ήταν ένα μεγάλο Error από την ίδρυσή της. Στην πορεία όμως έγιναν χιλιάδες λάθη. Προσοχή στις υπόλοιπες και στους εκάστοτε εμπλεκόμενους.
 
Με τις λίγες γνώσεις που έχω από ιστοσελίδες: Το error 500 είναι εσωτερικό σφάλμα του server και θα έπρεπε να σερβίρει μια σελίδα σφάλματος απευθείας από τον server σε απλή html (συνήθως με σκέτο κείμενο). Αυτό που βλέπουμε στην ιστοσελίδα της Skygreece είναι μια πλήρη σελίδα με html+css+εικόνες κλπ να έχει διαμορφωθεί ώστε να γράφει error 500.

Απάτη με λίγα λόγια...
 
andreasl δεν πρόκειται για απάτη.Απλώς έχουν φτιάξει μια custom error page ώστε να φορτώνει αυτή όταν δεν μπορεί να φορτώσει κανονική σελίδα.Αλλιώς θα φόρτωνε μια λευκή που θα έλεγε internal server error.
 
Τα υπόλοιπα sites που βρίσκονται στον ίδιο server λειτουργούν κανονικά πάντως. Έχεις κάποια εξήγηση και γι' αυτό;
 
Το 500 είναι ένα πολύ γενικό σφάλμα και δεν σημαίνει απαραίτητα οτι έχει γενικό σφάλμα ο σέρβερ.
Τις περισσότερες φορές κάποια πατάτα έχουν κάνει στην σελίδα ή στην χειρότερη στις ρυθμίσεις του virtual host τους ή το έβγαλαν επίτηδες.
Και όπως ανέφερε ορθώς o Luz όλες οι error pages είναι παραμετροποιήσιμες στους περισσότερους web servers.

Το περίεργο της υπόθεσης είναι οτι έκαναν τον κόπο να φτιάξουν ωραία σελίδα (όταν λειτουργούσε ήταν όμορφη) ενώ ήξεραν οτι θα αποτύχουν.

Υγ. Νόμιζα οτι ο flying doc είχε πει οτι θα ζητήσει συγνώμη εάν πετάξουν για Αμερική και το έψαξα με χαιρεκακία αλλά τελικά είχε και παρένθεση ο όρος (6) :wall:
Ακόμα και έτσι όμως, μιας και τα εκτός της παρένθεσης έγιναν, μήπως να δίναμε μια τιμητική πλακέτα; Ένα μπρελοκάκι;

υγ2. Εμένα πάντως θα μου λείψει η εταιρεία. Απο τα λίγα θέματα που κοίταγα καθημερινά (για την ακρίβεια, αυτό και τις φωτό) :)
 
srous":1uo9fsn5 said:
Υγ. Νόμιζα οτι ο flying doc είχε πει οτι θα ζητήσει συγνώμη εάν πετάξουν για Αμερική και το έψαξα με χαιρεκακία αλλά τελικά είχε και παρένθεση ο όρος (6) :wall:
Ακόμα και έτσι όμως, μιας και τα εκτός της παρένθεσης έγιναν, μήπως να δίναμε μια τιμητική πλακέτα; Ένα μπρελοκάκι;

Αμ τι νόμιζες, έτσι εύκολα βάζω τα στοιχήματα ? Τι είμαι, παπάς να μην έχω back-up plan ?
 
andreasl":q07w78j9 said:
Τα υπόλοιπα sites που βρίσκονται στον ίδιο server λειτουργούν κανονικά πάντως. Έχεις κάποια εξήγηση και γι' αυτό;
Μπορεί κάποιο script που τρέχουν στη σελίδα τους να "έσκασε" και να μην επικοινωνεί η σελίδα με το σέρβερ.Δεν είναι απόλυτο να έχει πρόβλημα ο ίδιος ο σέρβερ.
 
Το ότι έφτιαξαν ωραία σελίδα δεν είναι παράξενο, έπρεπε με κάποιο τρόπο να πείσουν τους επιβάτες ότι είναι αξιόλογη εταιρεία.

Αφού ο σέρβερ δουλεύει κανονικά, υπάρχουν μόνο 2 λογικές εξηγήσεις για την κατάσταση της σελίδας. Ή την έσβησαν από μόνοι τους για να μη μπορεί ο κόσμος να βρίσκει πληροφορίες, ή χρωστούσαν λεφτά σε αυτόν που την έφτιαξε και τώρα που κατάλαβε ότι δεν θα πάρει φράγκο τους την «έσβησε». Νομίζω ότι είναι τιτανοτεράστια σύμπτωση να «σκάσει» κάποιο σκριπτ της σελίδας (εξαιρετικά σπάνιο δεδομένου ότι λειτουργούσε κανονικά για μήνες) ακριβώς την ίδια στιγμή που «το ' σκασε» η εταιρεία.
 
Top