Spotting in Thessaloniki (SKG/LGTS)

Ειμαι σίγουρος οτι εχει ρωτηθεί πολλες φορές το θεμα φωτογράφισης στο skg. Θελω να ξεκινήσω το planespotting και θελω να ξερω εαν μπορω να βγαλω φωτο αεροπλάνα χωρις να φαίνεται το αεροδρόμιο skg. Ξερω ότι απαγορεύεται στο αεροδρόμιο αλλα οταν βρίσκονται στον αερα ειτε απο προσγείωση ειτε απο απογείωση είμαι νομιμος? Επίσης στο σενάριο που μου κάνουν παρατήρηση τι κάνω σε αυτή την περίπτωση? Δεν ξερω ποσο αυστηρα ειναι γι αυτο ρωτάω
 
Με μεγάλη προσοχή, να μη σε δούνε και να μη δώσεις στόχο. Γνωρίζω κόσμο που πήγε στο τμήμα αλλά και από προσωπική εμπειρία μου έχουν φέρει την αστυνομία. Μάλιστα μια φορά έβγαζα από το τέλος του παλιού τέρμιναλ τα αεροπλάνα μόνο στον αέρα για 20 λεπτά που περίμενα κάποιον και εννοείται πως φώναξαν την αστυνομία... Ήμουν τυχερός γενικά μέχρι τώρα, αλλά ξέρω άτομα που πέρασαν ώρες στο γειτονικό τμήμα. Το αστείο είναι βγάζει πχ με iphone κανείς δε λέει τίποτα, βγάζεις με κάμερα ακόμη και action cam θα πέσουν να σε φάνε...
 
Εχει παραγινει το κακο με την Ελλάδα και τα αεροδρομια της. Μεχρι και φωτο στον αερα που ειναι απόλυτα νομιμες να μπλεξεις. Με βλεπω απο το μπαλκόνι μου να βγαζω μόνο . Ξερει κανεις αν απο ρυσιο μερια για να βγάλεις αεροπλάνα που προσγειώνονται στον 34 να έχει θέματα? Τυπου παρατήρηση ή και να καλέσουν αστυνομία?
Post automatically merged:

Εντωμεταξυ εχω δει ατομα με dslr στο αεροδρόμιο με απειρη αστυνομία να κυκλοφορεί εκεί αλλα δεν είπαν τιποτα. Αρα φαντάζομαι είναι σε ποιον θα πεσεις.
 
Last edited:
Δεν ξέρω αν πρέπει να κλάψω ή να ουρλιάξω με τις περιττές υπερβολές του ελληνικού κράτους. Επιτρέπεις μικτά αεροδρόμια, πολιτικά και στρατιωτικά ( π.χ. Θεσσαλονίκη - Μακεδονία ) και πιστεύεις ότι ποτέ κανείς δεν θα πάρει μια φωτογραφία στην ζούλα τις στρατιωτικές σου υποδομές ( αν όντως αυτό θέλει ). Απογειώνεσαι, προσγειώνεσαι από το Μακεδονία και νομίζει το κράτος ότι κανένας «τουρίστας» δεν μπορεί να τραβήξει ωραιότατα βίντεο και φωτό από τις στρατιωτικές εγκαταστάσεις. Το curb side photography τους μάρανε.

Οι κάθε λογής στρατιωτικοί, και όχι μόνο, δορυφόροι αλωνίζουν στο διάστημα, το Google Maps και το Apple Maps τους πείραξε. Που θα πάει, σε λίγο θα τους πει κάποιος ότι υπάρχει και Bing Maps. Εν τω μεταξύ οι Τουρκικές αερογραμμές αλωνίζουν ειδικά πάνω από την Βόρεια Ελλάδα και το πόσες φωτογραφίες έχουν πάρει από τα κόκπιτ ( αν πραγματικά το θέλουν ), δεν υπάρχει.

Κοιμάμαι ήσυχος το βράδυ ότι για την ασφάλεια μας έχει μεριμνήσει το ελληνικό κράτος με την ίδια αποτελεσματικότητα και ευφυία που δείχνει όταν απαγορεύει το plane spotting και κάνει pixelate το αεροδρόμιο της Αθήνας. Είμαι ήσυχος γιατί ξέρω ότι αν οι απέναντι κάνουν ντου ( άμα το θελήσουν φυσικά ) θα έχουν τελειώσει την δουλειά σε λίγα 24ωρα. Ελπίζω και ανώδυνα…
 
Σε αλλες χωρες τα μικτα αεροδρόμια πχ ein/eheh το planespotting ειναι απολύτως νόμιμο με την μιση κίνηση να ειναι από στρατιωτικά. Ουτε η area 51 ειναι pixelated και ειναι τα ελληνικά αεροδρόμια. Ελλας το μεγαλείο σου
 
Στη Θεσσαλονίκη αυτό που έχω καταλάβει με τα χρόνια είναι να μην έχεις πέσει σε περίεργο και να μην έχει πάρει κάποιος τηλέφωνο για εσένα. Θυμάμαι στο περιστατικό που έγραψα πριν, τους κάλεσε μια κυρατσα υπάλληλος της Α2. Άλλη φορά έτυχε μετά από τηλεφώνημα ήρθε αστυνομικός, είδε τηλεφακούς κτλ και δε μου έκανε τίποτα. Είναι και η νοοτροπία του Έλληνα superhero που θα σε δει με κάμερα και θα καλέσει την αστυνομία να σώσει την πατρίδα. BRU είναι και στρατιωτικό, μεταγωγικά κυρίως και έχει ειδικές κατασκευές για plane spotting. JFK μου ήρθε η αστυνομία, τους έδειξα διαβατήριο και όλα καλά. Μέχρι και στρατιωτική βάση στη Τουρκία έβγαλα ελεύθερα. Για το ΕΙΝ που λες, μπορείς να βγάλεις κίνηση αλλά όταν έχει sensitive φορτίο γύρω από το στρατιωτικό κομμάτι του αεροδρομίου, στο πάρκινγκ κτλ έρχονται οπλισμένοι με αυτόματα όπλα ασφάλεια και σου λέει μπορείς να βγάλεις το αεροπλάνο όταν κλείσει τις πόρτες του και όχι το φορτίο. Τραγική κατάσταση λόγω νοοτροπίας και όχι ξεκάθαρης κατάστασης όταν σε πολλά αεροδρόμια για δεκαετίες υπάρχει observation desk ή μπορείς να πας Τανάγρα στο Air show και να βγάλεις τα πάντα. Ακόμη και από τους γύρω λόφους.

Δηλαδή Θεσσαλονίκη σε μαζεύουν απέξω αλλά όταν είσαι μέσα στο αεροπλάνο από το παράθυρο μπορείς να βγάλεις τα πάντα. Πέρα από δορυφόρους είναι και τα. Drone και κινητά με ανάλυση 100ΜΡ+ πλέον.
 
Αμα ανεβασω φωτογραφίες στο ίντερνετ χωρις να φαίνεται το αεροδρόμιο δεν μπορει να μου πει κανένας τίποτα ετσι δεν ειναι? Αλλά έστω αναφέρω οτι προσγειώθηκε ή απογειώθηκε απο το skg μπορει να μου κανει αναφορά ή κατι τετοιο?
Post automatically merged:

Jetphotos εχει πολλες που ειναι στον αερα οκ κομπλε. Αλλα εχει και πολλές που έχουν τραβηχτεί στο αεροδρόμιο χωρις να φαίνεται το στρατιωτικό κομματι. Βέβαια η πιο πρόσφατη φωτογραφία στο jetphotos στο skg φαίνονται πεντακάθαρα οι στρατιωτικές εγκαταστάσεις αλλα ο φωτογράφος ειναι απο την Βουδαπέστη οπότε είναι λογικό να μην ξερει οτι απαγορεύεται. Απλα ελπίζω να μην μπλέξει με το ελληνικό κρατος
 
Last edited:
Αλλά έστω αναφέρω οτι προσγειώθηκε ή απογειώθηκε απο το skg μπορει να μου κανει αναφορά ή κατι τετοιο?
Στην περίπτωση αυτή η πιθανότητα για μπλεξίματα με τις αρχές είναι πολύ μικρή, αλλά πάντα υπάρχει ο σχετικός κίνδυνος.
 
Τότε θα τους πω οτι τραβήχτηκαν στην Ρώμη οι φωτογραφίες (source trust me bro). Λες και θα το καταλάβουν απο τον αερα
 
Last edited by a moderator:
Εχει παραγινει το κακο με την Ελλάδα και τα αεροδρομια της. Μεχρι και φωτο στον αερα που ειναι απόλυτα νομιμες να μπλεξεις. Με βλεπω απο το μπαλκόνι μου να βγαζω μόνο . Ξερει κανεις αν απο ρυσιο μερια για να βγάλεις αεροπλάνα που προσγειώνονται στον 34 να έχει θέματα? Τυπου παρατήρηση ή και να καλέσουν αστυνομία?
Post automatically merged:

Εντωμεταξυ εχω δει ατομα με dslr στο αεροδρόμιο με απειρη αστυνομία να κυκλοφορεί εκεί αλλα δεν είπαν τιποτα. Αρα φαντάζομαι είναι σε ποιον θα πεσεις.

Γειά σου Adbfan και συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση. Στην Ελλάδα υπάρχουν κατά τόπους προβληματισμοί και ανησυχίες, φόβοι και καχυποψία όταν ένας άγνωστος φωτογραφίζει χώρους αεροδρομίων. Αυτό έχει να κάνει εν μέρει με την ιστορία του τόπου (απειλές από διάφορους γειτονικούς λαούς, λεηλασίες, αρπαγές κλπ.) αλλά και με το γεγονός ότι κάποια αεροδρόμια που σήμερα έχουν πολιτική/εμπορική χρήση κάποτε ήταν στρατιωτικά ή εξακολουθούν να έχουν μερική στρατιωτική χρήση. Αν θέλεις να είσαι σίγουρος, μπορείς να πλησιάσεις κάποιον αστυνομικό, τον αεροσταθμάρχη ή να επικοινωνήσεις γραπτώς ζητώντας πληροφορίες αν επιτρέπεται η φωτογράφιση και η δημοσίευσή τους. Μερικοί χώροι ή πληροφορίες θεωρείται ότι ανήκουν στον ελληνικό λαό -ακόμα κι αν έχει ιδιωτικοποιηθεί το αεροδρόμιο- και γι' αυτό κάποιοι είναι ιδιαίτερα ευαίσθητοι όσον αφορά στο ποιος θα έχει πρόσβαση που. Σίγουρα αυτό ενίοτε καταλήγει σε υπερβολές. Υπάρχει όμως μια παροιμία στην Ελλάδα που λέει "φύλαγε τα ρούχα σου να έχεις τα μισά". Όσο φιλόξενοι κι αν είμαστε, υπάρχουν κάποια πράγματα που τουλάχιστον ένα μέρος του πληθυσμού τα θεωρούν ιερά. Για έναν ξένο σίγουρα θα είναι δύσκολο να κατανοήσει γιατί ίσως δεν είναι μέρος της κουλτούρας τους ή η σήμανση δεν παρέχεται στη γλώσσα του ώστε να καταλάβει. Εγώ ως Έλληνας πολίτης στα τέλη της δεκαετίας του 1990 φτάνοντας στο αεροδρόμιο Μακεδονία και όντας αθώος "τόλμησα" να φωτογραφίσω την πίστα του αεροδρομίου και βρέθηκα αντιμέτωπος με την έξαλλη ένστολη υπάλληλο που έσπευσε να βεβαιωθεί ότι έσβησα τη φωτογραφία από το κινητό μου. Σκηνικό για γέλια και για κλάματα και εκ διαμέτρου αντίθετο με τον "πολιτισμένο κόσμο" από όπου ήρθα, αλλά σήμερα καταλαβαίνω περισσότερα. Όπου μπορείς συμμορφώσου. Ούτως ή άλλως δε θα βγάλεις άκρη. Κατά τα άλλα η Ελλάδα είναι μια υπέροχη χώρα και τα αεροδρόμιά της, αν κάποιοι ξεφύγουν από το συντηρητισμό, θα μπορούσαν να είναι διαμάντια. Δεν αμφιβάλλω ότι θα γίνουν κιόλας. Ελπίζω να βρεθούν ντόπιοι που να θέλουν και να μπορούν να αναλάβουν τον εκσυγχρονισμό τους. Ναι, ήταν πολύ καλά και ωραία κάποια πράγματα για τον καιρό τους. Όμως το ημερολόγιο -τουλάχιστον το δικό μου- γράφει 2024 και δε μπορώ να ξεθάψω το ποδήλατο του προπάππου για να πάω μια βόλτα, δε θα ήθελα να ντυθώ με τα εσώρουχα της νεκρής πλέον θείας Κατίνας ούτε του λεπρού εξαδέλφου της προπροπρογιαγιάς για να μην πάθω και τίποτα και αναβιώσουμε τη λέπρα και τη χολέρα, όπως επίσης δε θα ήταν καλή ιδέα να ντυθώ με τα φύλλα συκής του Αδάμ και της Εύας. Καλή σας μέρα, υγιαίνετε!
 
Last edited:
Top