Star Alliance

  • Thread starter Anonymous
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Λέτε λόγω μουντιάλ Βραζιλίας να δούμε καμιά επική συνεργασία Α3, LH & Ο6; Ή ακόμη καλύτερα η Α3 να "δανειστεί" συμμαχικά α/φη για απευθείας ΑΤΗ-Βραζιλία; Ελπίζω να έχουν ήδη δουλέψει τέτοιο σενάριο οι δικοί μας ώστε αν παρουσιαστεί η ζήτηση να φάει κι αυτή κατιτίς απ' το να ταϊζει μόνο την άλλην...
 
Νομίζω ότι θα παίξουν σίγουρα τα τσάρτερ της χαράς. Όπως η ΗΙΑ πέταξε σαν ''χρυσός χορηγός'' (ο Θεός να την κάνει) της ΕΠΟ για JNB (πόσες πτήσεις έκανε άραγε;), τώρα η Α3 μπορεί να κάνει και αυτή την αρπαχτή της: όλα πακέτο, πτήση, ξενοδοχείο, ημιδιατροφή, πούλμαν, εισιτήριο και δεν θέλω μόνο να ξέρω την τιμή. Πάντως δεν νομίζω να μπορέσει να ναυλώσει συμμαχικά αεροπλάνα, καθώς όλοι οι ποδοσφαιρόφιλοι στη Ευρώπη (αγορές όπως Γερμανία, Ελβετία,Αγγλία,Γαλλία,Ολλανδία) περιμένουν πώς και πώς να δουν την ομάδα τους στην χώρα του καφέ και αυτοί κρατάνε και τα φράγκα. Επομένως θεωρώ δύσκολη την διαθεσιμότητα από Ευρώπη.
 
Ποιο είναι το πρόβλημα; Μια τσαρτεριά δρόμο μέχρι την Λισαβόνα :banana: και από εκεί με την ΤΑΡ θα πετάξουν κατευθείαν σε 9 πόλεις της Βραζιλίας από τις 12 πόλεις που θα γίνουν οι αγώνες. Μόνο στις Manaus, Cuiaba, Curitiba δεν θα μπορούν να πάνε με ευκολία. Η ΤΑΡ θα έχει την τιμητική της από την Ευρώπη, και είναι και καλή εταιρεία δεν καταλαβαίνω γιατί έχουμε τους γείτονες τους περί πολλού που είναι υποδεέστεροι. Κρίμα που δεν άντεξε η γραμμή ATH-LIS οι δύο άκρες της Ευρώπης δεν συνδέονται. Συνδέεται το ΟΤΡ, λέτε οι Έλληνες, οι Κροάτες και οι B&H φίλαθλοι / ομάδες να πάνε μέσω ΟΤΡ; :twisted:
 
Ελβετία, Βέλγιο κ Γερμανία πάνε μουντιάλ, Αυστρία όχι όποτε μπορεί να δανείσει η OS κανένα wide ή αν περισσεύει κανένα της LH. Διαφορετικά υπάρχει η TK μιάς και οι Τούρκοι δεν πέρασαν, υπάρχουν κι άλλοι στη συμμαχία (Air Canada ας πούμε) ενώ παίζει και η QR με σταθμό ATH μιάς και διάβασα ότι θα ανοίξει δρομολόγιο πριν το μουντιάλ. Σε κάθε άλλη περίπτωση η LH θα αναλάβει ενώ και η TAP όντως μπορεί να τσιμπήσει. Ας δούμε και σε ποιές πόλεις θα παίξουμε...
 
Άντε πάλι το παραμύθι, ξανάρχισαν οι ενταξιακές διαδικασίες της συμμαχίας με την Air India. Άντε να τελειώνουμε για να δούμε που θα πάει η Jet, εγώ προβλέπω SkyTeam λόγω της Etihad που όλο και την τριγυρνάει την Sky.
 
Και τον Μάρτιο του 2014 φεύγει η ΤΑΜ για την oneworld. Για να δούμε την TACA θα έλθει στην αστροσυμμαχία για να μοιρασθεί και αυτή η περιοχή του πλανήτη.
 
Air India το 27 μέλος από 11 Ιουλίου
 
Γνωρίζει κάποιος γιατί η Αegean δεν συμμετέχει στο πρόγραμμα Round the World Fare της Star Alliance;

Προσπάθησα έναρξη από ΑΤΗ προς IST η MAD αλλά μου έβγαζε επιλογές άλλων εταιρειών αλλά όχι Α3.
 
Top