Συντριβή Boeing 737 της China Eastern στην Κίνα

Boeing 737-800
Reg: B-1791
Πτήση: MU5735 - Kunming (KMG) - Guangzhou (CAN)
 
τυχερή η Boeing που δεν είναι max. Διότι όποια και να ήταν η αιτία του δυστυχήματος θα έμπαινε σε αμφισβήτηση το max
 
Κυκλοφόρησε ήδη ένα βίντεο στο Twitter που δείχνει την πτώση του αεροσκάφους… Δεν υπάρχει περίπτωση να υπάρχει επιζών μιας και η πτώση είναι κάθετη στο έδαφος… Το λινκ εδώ με κάθε επιφύλαξη ως προς την αυθεντικότητα του…
 
Η εταιρεία καθήλωσε όλα τα 738 της (περίπου 100), προφανώς ως standard procedure.
Στην Κίνα πετούν περίπου 1.000 738.

 
τυχερή η Boeing που δεν είναι max. Διότι όποια και να ήταν η αιτία του δυστυχήματος θα έμπαινε σε αμφισβήτηση το max
Νομίζω ότι όταν 130 άνθρωποι χάνουν τις ζωές τους με αυτόν τον τρόπο και αφήνουν πίσω συγγενείς και οικογένειες να θρηνούν, το να συζητάμε για 'τυχερούς' είναι προσβολή. Ένας στο φόρουμ δε βρέθηκε να πει μια λέξη για όλους αυτούς τους ανθρώπους. Ούτε καν οι moderators.
 
Ετοιμαστείτε, μετά τούς ειδικούς επί των λοιμώξεων και των πανδημιων, τούς ειδικούς επί των οικονομικών του κράτους, τους ειδικούς επί της πυρόσβεσης και της πολιτικής προστασίας, τους ειδικούς επί των πολεμικών επιχειρήσεων και πολιτικών αναλυτών, θα εμφανιστούν στα Facebook και Twitter οι ειδικοί επί των αεροπορικών δυστυχημάτων και οι αναλυτές αεροπορικών εταιρειών. Έχουμε να ακούσουμε και να διαβάσουμε τέρατα και τέρατα. Ο Έλληνας είναι μεσα σ όλα και ξέρει καλύτερα από τον καθένα.
 
Ο Έλληνας είναι μεσα σ όλα και ξέρει καλύτερα από τον καθένα.
Φυσικά, ο δαιμόνιος Έλληνας, αντίθετα από τους κουτόφραγκους, μπορεί να βγάλει πόρισμα για κάθε δυστύχημα χωρίς κανένα στοιχείο. Όπως διαβάζουμε στο FB και για το πρωϊνό δυστύχημα στην ΕΛΤΕΚ.
 
Νομίζω ότι όταν 130 άνθρωποι χάνουν τις ζωές τους με αυτόν τον τρόπο και αφήνουν πίσω συγγενείς και οικογένειες να θρηνούν, το να συζητάμε για 'τυχερούς' είναι προσβολή. Ένας στο φόρουμ δε βρέθηκε να πει μια λέξη για όλους αυτούς τους ανθρώπους. Ούτε καν οι moderators.
Τυχερή η Boeing είπε το μέλος και κατά τραγικό τρόπο έχει εν μέρει δίκαιο. Οι επιβάτες σίγουρα δεν ήταν τυχεροί και σίγουρα οι οικογένειες τους περνάν πολύ δύσκολες στιγμές. Αλλά από πότε οι moderators σε ένα φόρουμ στην Ελλάδα έχουν κάποιο θεσμικό ρόλο να πουν ''μια λέξη'' τις πρώτες 3-4 ώρες ενός δυστυχήματος στην Κίνα; Και γιατί δεν λες εσύ αφού το νιώθεις;

Στα του συμβάντος, ενδιαφέρον αν αυτό το βίντεο είναι αυθεντικό. Πτώση με το ρύγχος προσωπικά δυο πράγματα μου φέρνει στο νου, στολάρισμα ή κάποιον περίεργο πιλότο. Περιμένουμε με ενδιαφέρον οποιαδήποτε πληροφορία. Ειδικά εν μέσω πτήσης χωρίς κάποια προειδοποίηση/mayday (από όσα διαβάζουμε έως τώρα) και χωρίς να φαίνονται τίποτα καπνοί είναι μάλλον σπάνιο.
 
Δεν είμαι ειδικός ούτε τα ξέρω όλα, αλλά κοιτάζοντας αυτό το βίντεο με την πτώση του αεροσκάφους (?) δεν βλέπω όλα όσα θα περίμενα να δω από ένα αεροσκάφος, δηλ. πτερυγες, κάθετο σταθερό, κινητήρες. Ή λοιπόν βλέπουμε κάτι άλλο εκτός από το συγκεκριμένο α/φος ή αν όντως είναι αυτό, λείπουν πολλά ζωτικά μέρη του.
Θα τολμήσω να πω και κάτι άλλο: δεν γνωρίζω τι είδους συμβάν θα μπορούσε να προκαλέσει τέτοια κατακόρυφη πτώση τόσο σύντομα. Μόνο εσκεμμένη ενέργεια μπορεί να εξηγησει αυτό που βλέπουμε.

ΥΓ. Θερμή παράκληση: μην αρχίσουμε τους αφορισμούς επειδή κάνουμε κάποιες εικασίες…Αγαπάμε τα αεροπλάνα, μας θορυβούν τέτοια δυστυχήματα και είμαστε σε αεροπορικό φόρουμ ακριβώς για να συζητάμε τέτοια θέματα.
 
Top