Turkish Airlines

  • Thread starter Akis
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Re: THY news

ToSofoPaidi":17tc7bnr said:
Προσωπικά θεωρώ πως ένα τέτοιο δρομολόγιο θα απαιτούσε μέγεθος αεροπλάνου που η THY δεν διαθέτει, δηλαδή κάτι μικρότερο από το 73G ή 319

Μα η υπερεταιρεία διαθέτει και 319 και 73G (4 από το καθένα φυσικά). Αν πάλι χρειάζεται άλλο τύπο αεροσκάφους ποιος θα τη σταματήσει?
 
Ας είναι καλή χρονιά για την εταιρεία, που είναι όλο επεκτάσεις και πυκνότητα δρομολογίων. Καθημερινή σύνδεση με Σιγκαπούρη και πύκνωση δρομολογίων σε άλλες 15 πόλεις

http://www.naftemporiki.gr/presspoint// ... ?id=150924
 
Καλή η κίνηση για SKG, η πόλη είναι αποκομμένη για το ανατολικό ημισφαίριο που πρέπει να πετάξεις μέσω δυτικής Ευρώπης (με τις όχι πάντα καλές τιμές τους). Όσο οι αραβικές είναι μακρυά θα μαζέψει επιβάτες λογικά - και από την ευρύτερη περιοχή.
 
Όλα αυτά είναι όντως έτσι και όντως καλά, το πρόβλημα είναι μόνο ότι ο κόσμος δεν έχει την απαιτούμενη οικονομική άνεση για να κάνει αρκετά ταξίδια, οπότε και πάλι... :(
 
Για το ότι ο κόσμος δεν έχει λεφτά θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Πριν από κανά 2 εβδομάδες δούλεψα στο disruption centre του Τ5 στο LHR. Οι πτήσεις για την Αθήνα γεμάτες από Έλληνες που είχαν περάσει σαββατοκύριακο στο Λονδίνο. Πριν 2 μέρες γύρισα από Denver και στην Club World είχα 3 οικογένειες Ελλήνων που γυρνούσαν από Aspen και μετά θα έφευγαν για την Αθήνα. Η Αθήνα είναι από τους λίγους προορισμούς στα ευρωπαΪκά δρομολόγια της ΒΑ που ακόμα και με την κρίση βγάζουν λεφτά. Δεν μπορεί από κάπου έρχονται αυτά τα χρήματα.
Ας ξεκινήσει με το καλό η ΤΚ και θα είμαι από τους πρώτους που θα την τιμήσω!


ΟΑ277
 
Σίγουρα η εσωτερική αγορά δεν είναι στην καλύτερη της κατάσταση. Μην ξεχνάμε όμως ότι υπάρχουν Έλληνες του εξωτερικού και επαγγελματίες που θα τους βόλευαν ενδεχομένως τα δρομολόγια Ασίας, Αφρικής και Αμερικής που εξυπηρετούνται για την ώρα μόνο από LH/Swiss άντε και την ΒΑ.
 
Όχι, συμφωνώ κι εγώ ότι όλες αυτές οι υπερβολές που ακούγονται δεν αντιστοιχούν στην πραγματικότητα. Αλλά ότι γενικώς υπάρχει μια.... ύφεση τέλος πάντων, είναι γεγονός. Απλώς από την άλλη τα ταξίδια μέσα στην Ελλάδα είναι αρκετά ακριβά, με αποτέλεσμα πολλοί (όπως κι εγώ εν μέρει) να καταλήγουν στο "δε μας $#@$@, με τα ίδια λεφτά πάω εξωτερικό!!"...
 
OA277":18lyjwni said:
Για το ότι ο κόσμος δεν έχει λεφτά θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω.. Πριν 2 μέρες γύρισα από Denver και στην Club World είχα 3 οικογένειες Ελλήνων που γυρνούσαν από Aspen και μετά θα έφευγαν για την Αθήνα

Φίλε ΟΑ277, δεν νομίζω ότι 3 οικογένειες που επιστρέφουν από το Aspen (όπου φαντάζομαι πήγαν για σκι) και ταξιδεύουν και Club World αποτελούν αντιπροσωπευτικό δείγμα για το αν οι Έλληνες έχουν λεφτά για ταξίδια. Αυτός που πήγε στο Aspen για σκι, πιθανότατα πήγε και πέρυσι στο Whistler, πιθανότατα να πάει και του χρόνου στο Vail. Η πλειοψηφία όμως των Ελλήνων το σκέφτεται και μια και δύο φορές πλέον για το πού θα διαθέσει τα χρήματά της.

Και το Εκαλη Club γεμάτο θα είναι, φαντάζομαι, δεν σημαίνει ότι όλοι γίναμε πλούσιοι.
 
Αν ήθελες να φτιάξεις μία διαφήμιση-παρωδία για την Turkish Airlines, μία πρόταση θα ήταν η παρακάτω:

http://www.youtube.com/watch?v=rwG5co1-kp4

κι όμως πρόκειται για πραγματική διαφήμιση με το διάσημο σενεγαλέζο μουσικό Youssou N'Dour για την εταιρεία, που με προκλητικό τρόπο εξακολουθεί να ξοδεύει τα χρήματα από τα εισιτήρια των επιβατών της για promotion.

Άντε να δούμε ποιοι άλλοι σελεμπριτιζ θα περάσουν από το σεράι της βεζυροπούλας...
 
Top