Argo Airways

Εδώ όλες οι πληροφορίες, ερωτήσεις & φήμες για τις κλειστές αεροπορικές εταιρίες με έδρα την Ελλάδα και την Κύπρο
nekoma
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class
x 2
Επικοινωνία:

Re: Argo Airways

Δημοσίευσηαπό nekoma » 06 Ιουν 2010, 15:22

Μην κακολογούμε εδώ μέσα αν θα έμπαινες σε άλλο και τέτοια.
Δεν είναι σωστό.
0 x

Άβαταρ μέλους
vassdel
V.I.P.-Class
V.I.P.-Class
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGEL
x 3

Δημοσίευσηαπό vassdel » 06 Ιουν 2010, 18:18

Ξέρω τί εννοείς nekoma, αλλά κανείς δεν κακολόγησε. Μια άποψη εκφέρουν όλοι. Εδώ μεταχειρισμένο ΙΧ για δεύτερο αγοράζεις και το πας στο μηχανικό να σου πει αν ποτέ είχε τρακάρει στο φτερό, για να ΜΗΝ το αγοράσεις. Σε πτητικό μέσο που είχε οποιοδήποτε ατύχημα, είναι ποτέ δυνατόν να μπεις εν γνώσει σου;;;
0 x

Flightinstict
Economy-Class
Economy-Class

Δημοσίευσηαπό Flightinstict » 06 Ιουν 2010, 20:00

φιλε nekoma εγω ειδα ενα αεροπλανο που τουμπαρε μεσα στο νερο.. δεν θα κρινουμε τι βλαβες εχει παθει και τι ζημιες αλλα εμενα μου φανηκε σοβαρο σαν ατυχημα... και λεω μου φανηκε γιατι δεν μπορω να ξερω..
0 x

Άβαταρ μέλους
alex96
V.I.P.-Class
V.I.P.-Class
x 30

Δημοσίευσηαπό alex96 » 07 Ιουν 2010, 11:20

Γιατί δεν είναι σωστό να κακολογούμε;Δεν υπάρχουν επιχειρήματα;Τι άλλο πρέπει να συμβεί δηλαδή;
Άσε που η εταιρεία δεν έχει εκδόσει ούτε μια ανακοίνωση!Λες και δε συνέβει τίποτα!
0 x

Άβαταρ μέλους
indochinas
Tourist
Tourist
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): HVN
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): VVTS
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό indochinas » 08 Ιουν 2010, 00:51

O nekoma εννοεί ότι σε αυτή την δυστυχώς άσχημη στιγμή για την εταιρεία δεν είναι καλό να κακολογούμε και να λέμε διάφορα, όταν βέβαια η εταιρεία βρέθηκε σε αυτή την δεινή θέση μετά από όλα αυτά που πέρασε από την χρόνο-καθυστέρηση του ελληνικού δημοσίου για την έκδοση της άδειας και όταν αυτή βέβαια δόθηκε όταν τέλειωσε το καλοκαίρι του 2009, δηλαδή τον Οκτώβριο μήνα σε μια εποχή που πλέον ο τουρισμός σταματάει για τα νησιά. Η εταιρεία από ότι καταλαβαίνω δεν είχε και άλλη επιλογή από το να μην ξεκινήσει έστω και αυτή την περίοδο γιατί ούτως σι άλλος έπρεπε κάποια στιγμή να ξεκινήσει έστω και αν η άδεια δόθηκε την συγκεκριμένη χρονική στιγμή. Αν γίνανε λάθη από την εταιρεία, ή λάθος κινήσεις πολύ πιθανόν να γίνανε, αν η εταιρεία είχε άλλα σχέδια και αλλιώς προκύψαν αυτά στην πορεία τότε πάλι έπρεπε πολύ πιθανόν να τα είχε προβλέψει αλλά όπως και να το κάνουμε το θέμα για την εταιρεία πιστεύω ότι είναι τι τι πρέπει να κάνει τώρα αυτή της στιγμή και ποιες πρέπει να είναι οι κινήσεις της (τι οποίες πρέπει να προσέξει ιδιαίτερα) για αποφυγή περισσοτέρων λαθών στο μέλλον.
0 x
Travel in Asia and around
http://www.indochinas.com

Άβαταρ μέλους
vassdel
V.I.P.-Class
V.I.P.-Class
x 3

Δημοσίευσηαπό vassdel » 08 Ιουν 2010, 10:32

Φίλε Ινδοκινέζε, εδώ και 19 σελίδες, αυτό λέμε όλοι (σχεδόν). Όλοι θέλουμε πληθώρα εταιριών και πληθώρα τύπων στον ελληνικό εναέριο χώρο. Να τα πετάμε, να τα φωτογραφίζουμε, να τα χαζεύουμε βρε αδερφέ. Όμως, αποδεδειγμένα, ένα αεροσκάφος της εταιρίας, ενεπλάκη σε ατύχημα (συμβάν, περιστατικό, κακιά στιγμή, όπως θέλεις πές το). Δεν είναι ούτε κακολόγηση (sic), ούτε κακεντρέχεια, ούτε τίποτα να το αναφέρεις. Απλά η αλήθεια είναι.
Αν διαβάσεις όλες τις προηγούμενες σελίδες, θα δεις ότι o φίλος nekoma, έχει μια κάποια σχέση με την εταιρία. Απολύτως θεμιτό, να την αγαπάει και να την υποστηρίζει. Αλλά όχι και να θεωρεί κακολόγημα (sic ξανά), το να αναφέρουμε την κωλοτούμπα :wall:
0 x

Άβαταρ μέλους
indochinas
Tourist
Tourist
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό indochinas » 08 Ιουν 2010, 14:03

τις διάβασα όλες τις προηγούμενες σελίδες και όπως αναφέρεις
το μέλος nekoma αναφέρθηκε: αν θα έμπαινες σε άλλο και τέτοια
διότι κάποιο μέλος πριν το ανέφερε απλά θέλοντας να δείξει με αυτό τον τρόπο
ότι η εταιρεία και τα αεροπλάνα της δεν είναι σίγουρα.
0 x

Άβαταρ μέλους
alex96
V.I.P.-Class
V.I.P.-Class
x 30

Δημοσίευσηαπό alex96 » 08 Ιουν 2010, 17:25

Εγώ είμαι αυτός!
Απο τη στιγμή που δεν υπήρξε μια στοιχειώδης ανακοίνωση της εταιρείας που να επιρίπτει έστω και σε κάποιον άλλον την ευθύνη ή να εξηγεί τα γεγονότα,αυτό την καθιστά ΑΝΑΞΙΟΠΙΣΤΗ.-Τόσο υπερβολικός είμαι,ρε παιδιά;
0 x

Άβαταρ μέλους
indochinas
Tourist
Tourist
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό indochinas » 08 Ιουν 2010, 18:48

Αυτό αληθεύει που γράφεις ότι η εταιρεία πρέπει να ανακοινώνει και κάποια πράγματα.
Δεν γνωρίζω όμως σε το θέση βρίσκεται αυτή την στιγμή, μετά από όλα αυτά που έχουν συμβεί !
0 x

nekoma
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class
x 2
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό nekoma » 08 Ιουν 2010, 19:29

Την λέξη κακολογούμε
την έγραψα με την καλή έννοια χωρίς να θέλω να προσβάλω κανένα
Αν κάποιος προσεβλήθη να ζητήσω συγνώμη!
0 x

Άβαταρ μέλους
indochinas
Tourist
Tourist
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό indochinas » 08 Ιουν 2010, 20:37

Επίσης θα ήθελα να σημειώσω το εξής που αναφέρει ο συμπολίτης χρήστης vassdel
...............εδώ και 19 σελίδες, αυτό λέμε όλοι (σχεδόν)....
Δεν έχει σχολιαστεί το θέμα για την καθυστέρηση της αδειοδότησης της εταιρείας, απλά κάποιες αναφορές.
Ίσως θα πρέπει να συζητηθεί περισσότερο το συγκεκριμένο θέμα και εκφραστούν απόψεις. Είναι και η πηγή του προβλήματος της αεροπορικής εταιρείας ArGo Airways η οποία λόγου της συγκεκριμένης καθυστέρησης οδηγήθηκε σε αυτή την θέση (σύμφωνα πάντα με τις δημοσιεύσεις).
0 x

Άβαταρ μέλους
vassdel
V.I.P.-Class
V.I.P.-Class
x 3

Δημοσίευσηαπό vassdel » 09 Ιουν 2010, 16:41

Η αναλγησία του κράτους και η μη θέλησή του να αδειοδοτήσει την εταιρία, είναι γνωστή και συζητημένη στο φόρουμ.
Η "συμπάθεια" των χρηστών nekoma, argoairways, indochinas, προς τα υδροπλάνα γενικότερα και την εταιρία αυτή ειδικότερα, καθώς και η σχετική διαφωνία (δεν την λέω "αντιπάθεια") των μελών alex96 & hastaroth, είναι επίσης διαφαινόμενη.
Το όλο θέμα συζήτησης, που ξεκίνησε εδώ και 4 μέρες, είναι άνευ λόγου και αιτίας.
:arrow: Η εταιρία είχε ένα μέσο της να εμπλέκεται σε ατύχημα.
:arrow: Καμία ανακοίνωση δεν έχει βγει από μέρους της, ή έστω ενημέρωση του κοινού για τις τωρινές της βλέψεις κ προθέσεις.
Αυτά τα 2, είναι γεγονότα. Το γιατί είχε το συμβάν, ή το γιατί δεν βρίσκει χρόνο ή διάθεση να το ανακοινώσει, είναι δικό της θέμα. Δεν μπορούμε να το γνωρίζουμε, αλλά μπορούμε να το σχολιάζουμε. Θεωρώ τον εαυτό μου ουδέτερο, ή μάλλον, αν δείτε τα γραφόμενά μου σε αυτό το thread, είμαι σαφώς υπέρ της λειτουργίας της ArGo Airways. Εντούτοις, επιθυμώ μια επίσημη ενημέρωση για το συμβάν και ΔΕΝ θέλω να πετάξω με το συγκεκριμένο αεροσκάφος. Επίσης, δεν θέλω να πετάξω με ΚΑΝΕΝΑ αεροσκάφος της εταιρίας, μέχρι να μάθω επίσημα τί συνέβη και γιατί. Ποιός πετούσε και πού βρίσκεται τώρα. Και άλλα τέτοια. Αν με θεωρείς συκοφάντη και κακολογητή που σκέφτομαι έτσι και το διατυπώνω, ε, τί να πω. I rest my case γιατί πολύ τράβηξε η κουβέντα.....
0 x

Άβαταρ μέλους
alex96
V.I.P.-Class
V.I.P.-Class
x 30

Δημοσίευσηαπό alex96 » 10 Ιουν 2010, 09:27

Και εγώ είμαι υπέρ&μάλιστα με πράξεις....
Να διευκρινίσω οτι η κριτική μου δεν αφορά τα υδροπλάνα γενικά αλλά τη συγκεκριμένη κατάσταση.Και ενώ δεν είχα λόγο να συνεχίσω τη συζήτηση,διάβασα οτι "η πηγή του προβλήματος της Argo είναι η καθυστέρηση της αδειοδότησής της".Ελπίζω να έχω αντιληφθεί λάθος...
0 x

Άβαταρ μέλους
Hastaroth
Concorde-Class
Concorde-Class

Δημοσίευσηαπό Hastaroth » 10 Ιουν 2010, 11:12

Η δική μου διαφωνία,όπως έχω εξηγήσει και πιό πάνω,αφορά εν γένει την χρήση τού υδροπλάνου ώς συγκοινωνιακού μέσου στην Ελλάδα-και μάλιστα τών συγκεκριμένων τύπων μικρών υδροπλάνων με λίγες θέσεις.Σε μιά χώρα που τα περισσότερα λιμάνια τών τουριστικών της προορισμών-κυρίως δέ τών νησιωτικών-είναι επιεικώς απαράδεκτα ακόμα και γιά μεγάλα πλοία και που οι περισσότερες θαλάσσιες περιοχές της είναι "εκτεθειμένες" σέ πολύ ισχυρούς ανέμους και έντονο κυματισμό επί μεγάλα χρονικά διαστήματα,θεωρώ τουλάχιστον ματαιοπονία να θέλουμε να "καθιερώσουμε" σάν συγκοινωνιακό μέσο μικρά υδροπλανάκια τών 9 ή και 19 θέσεων.Ακόμα όμως και γιά την εκμετάλλευση μεγαλύτερων υδροπλάνων που θα μπορούσαν να είναι κατάλληλα να επιχειρούν στίς θάλασσες και στά λιμάνια αυτά,πάλι θα έπρεπε να προηγηθή μακροχρόνια και προσεκτική μελέτη όλων τών παραγόντων που επηρεάζουν την κυκλοφορία αυτού τού μεταφορικού μέσου,ώστε κατ'αρχήν να δημιουργηθή το κατάλληλο νομοθετικό πλαίσιο.

Τό γεγονός ότι η συγκεκριμένη εταιρεία δέν έχει κάνει ακόμα καμμιά ανακοίνωση σχετικά με τό ατύχημα που συνέβη στο μοναδικό της υδροπλάνο,κατά την γνώμη μου είναι απόρροια τής όλης (α)μεθοδολογίας που διέπει την λειτουργία τής εταιρείας αυτής.Διερωτώμαι άν θα είχε μείνει έτσι απαθής στην περίπτωση που -ό μή γένοιτο- στό ατύχημα είχαν υπάρξει και θύματα.....
0 x
Αρθρουν πρωτουν,ου κυβερνητς ιεχει δικαιουμα ζωης και θανατ στου πλερωμα και στς επιβατς

pilot01
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class

Δημοσίευσηαπό pilot01 » 10 Ιουν 2010, 12:25

φιλε alex96 τι δουλεια κανεις?
το αν μια εταιρια δωσει η οχι μια ανακοινωση για ενα συμβαν σε ενα αεροσκαφος της δεν ειναι κατι που αποφασιζει μονη της.
δεν γνωριζω αν εχει τελειωσει η ερευνα του ατυχηματος απο τις γαλλικες αρχες αλλα γνωριζω πως η ανακοινωση θα βγει μετα.
αλλες αεροπορικες εταιριες οπως πχ η aegean αν το ατυχημα δεν ειχε τραυματισμους θα προσπαθουσαν να κρυψουν το οτιδηποτε συνεβει σε αεροπλανο τους.
σκεψου πριν μιλησεις.
καλο θα σου κανει
0 x

Επιστροφή σε “Κλειστές ελληνικές και κυπριακές εταιρείες”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης