Argo Airways

Εδώ όλες οι πληροφορίες, ερωτήσεις & φήμες για τις κλειστές αεροπορικές εταιρίες με έδρα την Ελλάδα και την Κύπρο
Angel Aviation
Business-Class
Business-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): DLH
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGSA
x 37

Re: Argo Airways

Δημοσίευσηαπό Angel Aviation » 10 Ιουν 2010, 12:43

Είσαι υπερβολικός pilot01. η Aegean θα προσπαθήσει να κρύψει μικρά προβλήματα που συμβαίνουν, που είναι τακτικά, και δεν αφορούν τόσο την ασφάλεια της πτήσης. Διαβάζουμε τέτοια άπειρα στο Avherald.com (για όλες τις εταιρίες). Αν τώρα κάποιο αεροπλάνο της aegean, OA, κτλ, προσγειωθεί, τουμπάρει, και καταλήξει στο τέλος του διαδρόμου με τους τροχούς στον αέρα,,,πίστεψε με, θα κάνει το γύρω του κόσμου.
σκεψου πριν μιλησεις.
καλο θα σου κανει
0 x

pilot01
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class

Δημοσίευσηαπό pilot01 » 10 Ιουν 2010, 13:20

το συγκεκριμενο αεροσκαφος δεν θα χρησιμοποιηθει ξανα απο την argo.ηδη ψαχνουν αλλο.
οποτε ποιος ο λογος ανακοινωσης?

μου αρεσει που στο τελος αντεγρεψες αυτα που εγραψα εγω.
στο τελος μπορει κατι να μαθεις
0 x

Angel Aviation
Business-Class
Business-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): DLH
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGSA
x 37

Δημοσίευσηαπό Angel Aviation » 10 Ιουν 2010, 14:23

φυσικά, χρησιμοποιώ την ίδια ειρωνία που χρησιμοποιείς και εσύ. αλλά μου φαίνεται οτι απλά δεν καταλαβαινόμαστε εδώ πέρα. Πραγματικά ΤΙ σημασία έχει αν θα ξαναχρησιμοποιηθεί το συγκεκριμένο αεροπλάνο; Αλλά να μου πεις, απο τι στιγμή που δεν έχει ανακοινωθεί τίποτα, δεν ξέρουμε αν εφταιγε το αεροπλάνο, ο πιλότος, ο καιρός, η πολιτεία, οι κερδοσκόποι, οι ευρωπαίοι, οι κινέζοι, "ΑΥΤΟΙ", οι ψεκασμοί, η πανίδα της θάλασσας.

Δεν πειράζει...
0 x

Άβαταρ μέλους
Hastaroth
Concorde-Class
Concorde-Class

Δημοσίευσηαπό Hastaroth » 10 Ιουν 2010, 14:29

Pilot01,γιά σένα που διαβάζεις τό παρόν site και ενημερώνεσαι μπορεί να μήν είναι τόσο αυτονόητο ότι η εταιρεία πρέπει να βγάλη μιά ανακοίνωση.Δυστυχώς δέν είναι όλος ο κόσμος κι'ο ντουνιάς μέλη τού airliners.gr και συνεπώς πολύς κόσμος που ενδεχομένως είχε ακουστά περί/είχε δεί το υδροπλάνο/είχε πληροφορηθεί περί τής Argo Airways μέ διάφορους τρόπους και ξαφνικά διαπιστώνει σιγήν καλαμαρακίου,λογικό είναι να απορή.

Πέραν τούτου,μιά εταιρεία που θέλει να επιδείξη αξιοπιστία είναι υποχρεωμένη να βγάλη έστω ένα δελτίο τύπου,την στιγμή που τό μοναδικό της αεροπλάνο έχει αχρηστευτεί από ατύχημα,καθώς επίσης και να ανακοινώση τά αίτια τού ατυχήματος,σε περίπτωση που αυτά είναι γνωστά.Εμείς που είδαμε το βιντεάκι ξέρουμε πώς έγινε το ατύχημα,αλλά,όπως είπα και προηγουμένως,εμείς τά μέλη τού airliners.gr δέν είμαστε όλος ο κόσμος.

Αλλωστε,τό να μάς πή εδώ κάποιος που δέν ξέρουμε μάλιστα άν και τί σχέση έχει με την εταιρεία (αφού γράφει με κάποιο ψευδώνυμο) ότι "ψάχνουν άλλο αεροπλάνο",δέν λέει τίποτε.....
0 x
Αρθρουν πρωτουν,ου κυβερνητς ιεχει δικαιουμα ζωης και θανατ στου πλερωμα και στς επιβατς

Άβαταρ μέλους
vassdel
V.I.P.-Class
V.I.P.-Class
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGEL
x 3

Δημοσίευσηαπό vassdel » 10 Ιουν 2010, 18:02

Να προσθέσω πως ακόμα και το βίντεο, δεν είναι αρκετό.
Θέλω να μάθω το ποιός πετούσε.
Το γιατί ξέχασε το ΣΠ κάτω.
Το ποιές είναι οι στάνταρ διαδικασίες που διασφαλίζουν ότι το σύστημα ΔΕΝ θα ξεχαστεί κάτω.
Το τί έφταιξε και την συγκεκριμένη μέρα τελικά, ο κυβερνήτης προξένησε τέτοιο συμβάν.
Και τέλος, πού βρίσκεται αυτός ο κυβερνήτης τώρα.

Με λίγα λόγια, δεν με νοιάζει και πολύ αν χαλάσει το aircondition σε μια πτήση της Α3 και δεν το αναφέρουν. Αλλά αν τουμπαρει αεροπλάνο, θέλω να δω διερεύνηση. Παράξενος; Δε νομίζω.
0 x

Άβαταρ μέλους
alex96
V.I.P.-Class
V.I.P.-Class
x 30

Δημοσίευσηαπό alex96 » 11 Ιουν 2010, 07:36

Άσε που όταν θέλουμε να κατακεραυνώσουμε το κράτος και την άτιμη κενωνία είμαστε λαλίστατοι!Και συνεντέυξεις και ανακοινώσεις και μπουφέδες και γιοσομούρια και πανηγύρια.
Φίλε pilot01,αν είσαι όντως πιλότος ή εργάζεσαι γενικά στο αντικείμενο και υποστηρίζεις τέτοιες απόψεις μάλλον βρίσκεσαι σε λάθος σημείο και λάθος ώρα.Δε χρειάζεται ιδιαίτερη ανάλυση για τους λόγους για τους οποίους πρέπει να εκδόσει ανακοίνωση μια αεροπορική (και όχι μόνο) εταιρεία της οποίας το μέσο έχει εμπλακεί σε συμβάν.Και η Aegean να μην είχε εκδόσει ανακοίνωση λάθος θα είχε κάνει.Τα συμφέροντά της και μόνο να ήθελε να προστατέψει απο φήμες θα το είχε κάνει η Argo.Ούτε αυτό δεν έκανε όμως.Μήπως έχει δίκιο τελικά το κράτος (Υ.Π.Α.) ή μήπως έχει αφήσει πολλά περιθώρια;
Παρεπιπτόντως,το υ/πλανο δε θα πέρναγε απο την Ελβετία για συντήρηση σύμφωνα με ανακοίνωση της εταιρείας ή δε θυμάμαι καλά;
Υ.Γ.:Στις 6 Απριλίου,pilot01,έγραψες:"απλα οι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΙ πιλοτοι γνωριζουν πως αυτο που βγαινει απο το στομα τους πρεπει να ειναι ακριβες,βραχυ και περιεκτικο."
Ακόμα και όταν τα αεροπλάνα τους πέφτουν.-
0 x

pilot01
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class

Δημοσίευσηαπό pilot01 » 11 Ιουν 2010, 11:31

οταν βγει πορισμα απο τις γαλλικες αρχες θα βγει και ανακοινωση.
νωριτερα τιποτα.
τοσο απλα.
οσοι απλα κουτσομπολευουν ( γιατι δεν εχουν τιποτα καλυτερο να κανουν) μπορουν να το κανουν και με και χωρις ανακοινωση
0 x

Άβαταρ μέλους
Hastaroth
Concorde-Class
Concorde-Class

Δημοσίευσηαπό Hastaroth » 11 Ιουν 2010, 12:09

Και άν τό πόρισμα το βγάλη η BEA σ'έναν χρόνο,τότε θα βγάλη ανακοίνωση και η Argo.

Μέχρι τότε,σιγή ιχθυόποδος.

Εδώ η SAS έβγαλε ανακοινώσεις γιά τά Dash της που κατέρρευσαν τά σκέλη τού σ/π τους,σχεδόν την ίδια μέρα που έγιναν τά συμβάντα-και δέν επρόκειτο γιά ολική απώλεια τών αεροπλάνων.Αλλά θά μού πής,τί να φτουρήση η SAS μπροστά στην Argo....... :wall:
0 x
Αρθρουν πρωτουν,ου κυβερνητς ιεχει δικαιουμα ζωης και θανατ στου πλερωμα και στς επιβατς

Άβαταρ μέλους
alex96
V.I.P.-Class
V.I.P.-Class
x 30

Δημοσίευσηαπό alex96 » 11 Ιουν 2010, 21:14

Απαντάς έκ μέρους της εταιρείας,λοιπόν.
Όσοι κουτσομπολεύουν κατ'εσε είχαν μιλήσει για όσα τραγικά συνέβαιναν στην εταιρεία πριν απο το ατύχημα.
Όταν η Aργοναυτικές Αερογραμμές αφήσουν τις υπεκφυγές και τη κουτοπονηριά ξυπνήστε με.Προς το παρόν βαδίζουν ολοταχώς στον ίδιο δρόμο με κάποια άλλη,προσφάτως εκπτωθείσα.Ή καλύτερα πρωτοπορούν.Γιατί, αν ο σχολιασμός της πτώσης ενος αφους χαρακτηρίζεται κουτσομπολιό,οι λέξεις έχουν χάσει το νόημά τους αλλά ταυτόχρονα δε λειτουργεί και κανένας ηθικός φραγμός.Στοιχείο απαραίτητο στις αεροπορικές επιχειρήσεις.Pilot01,χάσατε.Καλόν ύπνο.-
0 x

pilot01
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class

Δημοσίευσηαπό pilot01 » 21 Ιουν 2010, 22:05

alex96, επαγγελμα?
απλη ερωτηση.ακομα κι εσυ μπορεις να απαντησεις
0 x

Άβαταρ μέλους
Hastaroth
Concorde-Class
Concorde-Class

Δημοσίευσηαπό Hastaroth » 21 Ιουν 2010, 22:38

Τί σημασία έχει το επάγγελμα τού alex96 και τού καθενός μας;

Νά ρωτήσω κι'εγώ όμως πώς είναι δυνατόν να θέλη να πάρη AOC γιά scheduled πτήσεις μιά εταιρεία με αεροπλάνο μονοκινητήριο και με ΜΟΝΟ ΕΝΑ μέλος πληρώματος (τόν πιλότο δηλαδή);Τόσο χαλαρά είναι τά standards στην ΥΠΑ;
0 x

Άβαταρ μέλους
alex96
V.I.P.-Class
V.I.P.-Class
x 30

Δημοσίευσηαπό alex96 » 22 Ιουν 2010, 16:18

Pilot01,η ηλικία σου;Καλά,θα παίξεις "τη κολοκυθιά" ρωτώντας το καθένα τα προσωπικά του στοιχεία;Άντε και σου απαντάω και σου λέω και τι ζώδιο είμαι.Εδώ μιλάμε για τη πτώση ενός αεροπλάνου και εσύ θέλεις εξακρίβωση στοιχείων;Εσύ πρέπει να μας πεις ποιός είσαι και πως απαντάς για γεγονότα σχετικά με το συμβάν.Όχι εγώ.
Άσε που μπορώ να σου πω οτι θέλω.Τι θα κάνεις σε αυτή τη περίπτωση;Ωραία λοιπόν,είμαι οπωροπώλης στα Γρεβενά αλλά ίσως και πιθανός επιβάτης της εταιρείας. Αλλά να σου πω το εξής:Δε θέλει η Argo να ανακοινώσει κάτι;Αυτή κρίνεται.Όχι εγώ.Και μέχρι στιγμής δεν έχω διαβάσει κάτι θετικό για αυτό.
0 x

Άβαταρ μέλους
micha
Economy-Class
Economy-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): DLT
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGBL

Δημοσίευσηαπό micha » 26 Ιούλ 2010, 14:28

ενα περιεργο αρθρο απο την ''Ελευθερια" , σχετικα με την agro
http://www.eleftheria.gr/viewarticle.as ... egoryID=12
βεβαια απο στελεχη κ φιλους ουτε φωνη ουτε ακροαση...
0 x

Άβαταρ μέλους
alex96
V.I.P.-Class
V.I.P.-Class
x 30

Δημοσίευσηαπό alex96 » 26 Ιούλ 2010, 17:37

Τεχνική βλάβη;Αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα!
Σε μαθήματα διαχείρισης κρίσεων τα έμαθαν αυτά;Ρε παιδιά της Argo,δεν είμαστε Μεξικανάκια.
0 x

nekoma
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class
x 2
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό nekoma » 05 Αύγ 2010, 21:21

Προτείνω να σταματήσει αυτή η αντιπαράθεση που έχει ξεκινήσει
εδώ και κάποιο χρονικό διάστημα και να αφήσουμε να δούμε τις εξελίξεις
της ArGo Airways

Όπως και να το κάνουμε τα πράγματα πήγαν στραβά για την εταιρεία
και αυτή την στιγμή βρίσκεται σε ένα στάδιο ανασυγκρότησης για την επαναλειτουργία της.

Δείτε μερικές όμορφες εικόνες από ψηλά

http://sporades-panorama.blogspot.com/

όταν ξεκίνησε τα δρομολόγια της
και πόσο πιο όμορφα θα ήταν τώρα το καλοκαίρι γι'αυτήν.
0 x

Επιστροφή σε “Κλειστές ελληνικές και κυπριακές εταιρείες”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης