Airport Security: αδικαιολόγητα έως ανόητα μέτρα

  • Thread starter Re
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Αεροδρόμιο Manchester για Αθήνα, μέχρις εδώ όλα οκ, έλα όμως που ήμουνα συναχωμένος
και έφερα μαζι μου explosive Otrivin!!! :shock:
Απαγορεύεται μου ειπε η κυρα!! δεν μπορεις να το παρεις μαζι σου, ρε χρυση μου ρε my dear..I have the cold,
τιποτα..οποτε της λεω δωστο μου( το μπουκαλακι) να τραβηξω 2 σνιφιες :) , ΟΧΙ !!!! ούτε και αυτό επιτρέπεται
μου λεει και παράλληλα φώναζε έναν αρχηγό για να του πει ότι είμαι disruptive pax!!
Δεν μπορείτε να φανταστείτε πως αισθανόμουν, το τι ακουγan (από μέσα μου :) ), ο Blair και ο mother lover bush
δεν λέγονται εδώ, σημειωτέον όλη αυτή την ώρα είμαι με τις κάλτσες,τα υποδήματα στο χέρι,ζώνη βγαλμένη κλπ..κλπ..
όχι μόνο εγώ αλλά και οι άλλοι επιβάτες, ήταν μια αξέχαστη εμπειρία, από όλη αυτή την διαδικασία,πλην όμως
έπρεπε να γίνει για το καλό μου,και για το καλό των υπολοίπων επιβατών
Αλλωστε αν ανακατεψεις otrivin,κραγιον,σαλτσα απο κρεας,και καλαμπόκι,έχεις ένα τέλειο εκρηκτικό
μηχανισμό(όπως βλέπετε δεν σας έδωσα τις αναλογίες :) )
Σαν δεν ντρέπονται, οι παλιολεχριτες,θέλουν αμετι μωχαμετι να μας κανουνε να τους χειροκροτήσουμε,διότι δήθεν μας προστατεύουν από τρομοκράτες,από αυτούς ποιος θα μας προστατέψει?
Ε χουν το θράσος οι αλιτήριοι και ανεβάζουν στο youtube, εικόνες θανάτωσης άμαχου κοσμάκη, και καυχιούνται για αυτές τις
πράξεις τους τα λωλοπαιδα του κερατά. οι φονιάδες των λαών!!
Είναι να τρελαίνεσαι..τι να πεις...
όσο για τα μέτρα είναι αδικαιολόγητα,ηλίθια, απαράδεκτα καλακισμενα, ..κλπ..κλπ
Αν θέλει να την κάνει κάποιος(οι)την λαδιά θα την κάνει..τέρμα..τελεία και παύλα (η γνώμη μου)
 
Πριν λίγους μήνες μια κωμική εκπομπή στην Ιταλία έδειχνε πόσο εύκολα μπορείς να μπείς στην πίστα χωρίς έλεγχο! Ακόμα και στο Φιουμιτσίνο... Δείχνοντας πόσες "τρύπες" έχει το σύστημα. Κατά τα άλλα και στην Ιταλία, σε βάζουν να βγάζεις τα παππούτσια σου, και με ένα χαρτί σου "χαιδεύουν" τα ρούχα για να το περάσουν σε ένα φασματογράφο να δουν τι ουσίες έχουν πάνω τα ρούχα σου...
Τι να κάνουμε! Είμαστε όλοι πιθανοί τρομοκράτες! :evil:
Έτσι άλλωστε γίνεται και στην Αμερική, εμείς "πίσω" θα μέναμε?
 
Αστυνομικοί στις πτήσεις

Αντε να δουμε τι αλλο θα προστεθει για την ασφαλεια των πτησεων :

11/3/2008 10:16:00 μμ
Συντάκτης: Κατερίνα Ιωαννίδου

Πηγή: ΝΕΤ

Οπλισμένοι άντρες θα βρίσκονται μέσα σε κάθε ευρωπαϊκή πτήση αποφάσισε σήμερα το Ευρωκοινοβούλιο. Τα νέα μέτρα ασφαλείας αναμένεται να είναι εξαιρετικά αυστηρά.

http://www.ert.gr/eu/news.asp?id=380571
 
Οπλισμένοι άντρες βρίσκονται στά αεροπλάνα τής EL AL εδώ καί αρκετές δεκαετίες.Γι'αυτόν τόν λόγο άλλωστε,μόνον μία αεροπειρατεία είχε συμβεί σέ αεροπλάνο αυτής τής εταιρείας,τό 1970 (πρίν αποφασιστή το μέτρο τών sky marshals).

Δέν είναι λοιπόν πρωτόγνωρο το μέτρο αυτό.

Καί ένα άρθρο που βρήκα πρίν λίγο και αφορά τό αεροδρόμιο "τής Μαλπένσας" (όπως το είχε πεί πρό καιρού πιλότος Ελληνικής αεροπορικής εταιρείας :) )

Διαβάστε το εδώ
http://www.haaretz.com/hasen/spages/963265.html

Θά μού πήτε,ένα γκράφιτυ ήταν μόνο....αλλά ήταν μέσα στό cargo hold ενός αεροπλάνου-καί αυτός που το έγραψε θά μπορούσε να είχε αφήσει και κάτι άλλο εκτός από το γραφικό του χαρακτήρα.....
 
Σύμφωνα με το Eurocontrol στην Ευρώπη έχουμε κατά μέσο όρο ημερησίως 27000 πτήσεις (9,2 εκ. to 2005, με ρυθμό αύξησης 4% το χρόνο, δίνει 10 εκ. το 2007) . Αυτό χονδρικά σημαίνει 13500 πτήσεις πήγαινε-έλα. Επί τουλάχιστον 2 ενόπλους σημαίνει γύρω στις 27000 minimum νέες θέσεις εργασίας, τον μισθό των οποίων θα μοιραστούμε οι επιβάτες... So long cheap flights! :? :? :D :D :? :?
 
Για να καταλάβω καλύτερα: θα μπαίνω στο ATR για να πάω στα Κύθηρα ή στο Dash από την Κάρπαθο για Κάσο και θα έχω μέσα δύο ενόπλους;
 
Δύο ένοπλοι στο Dash; :D
Άντε μετά να βρεις εισητήριο.... :(
Βλέπω κατακόρυφη αύξηση της επιβατικής κίνησης και της πληρότητας!!!
 
προσωπικα μου φαινεται πολυ πιο επικινδυνο να υπαρχουν παντα μεσα στα αεροπλανα 2 ενοπλοι(αρα σιγουρα οπλα στις πτησεις,αρα πιθανη "προσβαση" εγκληματιων 'η ψυχικα διαταραγμενων ατομων 'η τρομοκρατων σε αυτα...)παρα να μεινει η ασφαλεια οπως εχει!
 
1.Από την μέχρι τώρα εμπειρία,φαίνεταί οτι όπου εφαρμόστηκε το μέτρο τών sky marshals,δέν σημειώθηκαν αεροπειρατείες,άρα το μέτρο αποδίδει.

2.Η γνώση οτι μέσα στο αεροπλάνο υπάρχουν ένοπλοι αστυνομικοί μάλλον αποτρεπτικά θα λειτουργήση γιά τους επίδοξους εγκληματίες (και ενδεχομένως και γιά τους ψυχικά διαταραγμένους) παρά θά τους προτρέψη να μπούνε στο αεροπλάνο.

3.Τά όπλα τών αστυνομικών αυτών δέν είναι ανάγκη να ρίχνουν κανονικές σφαίρες (οι οποίες σέ περίπτωση λάθους θά προκαλούσαν ζημιές στο αεροπλάνο).Μέ τίς ειδικές "πλαστικές" σφαίρες ή τίς σφαίρες αναισθητοποίησης,ο επίδοξος εγκληματίας ακινητοποιείται μιά χαρά....

Προσωπικά πιστεύω οτι αυτό είναι καλύτερη ιδέα από το να σέ ξεβρακώνουν δημοσίως στό αεροδρόμιο...
 
Hastaroth":23ani01n said:
...........Θά μού πήτε,ένα γκράφιτυ ήταν μόνο.........
Είχα πετύχει ένα 737 της Τρανσάβια πρίν χρόνια στο Άμστερνταμ και στο μπροστινό cargo hold έγραφε με τεράστια γράμματα: ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ

:laola:
 
Top