Airport Security: αδικαιολόγητα έως ανόητα μέτρα

  • Thread starter Re
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Χαχαχα! Ωραίος... :!:

:D :D :D

*άσχετο λίγο βέβαια με τα νέα μέτρα, αλλα καλό!
 
Hastaroth":hyrx7neb said:
3.Τά όπλα τών αστυνομικών αυτών δέν είναι ανάγκη να ρίχνουν κανονικές σφαίρες (οι οποίες σέ περίπτωση λάθους θά προκαλούσαν ζημιές στο αεροπλάνο).Μέ τίς ειδικές "πλαστικές" σφαίρες ή τίς σφαίρες αναισθητοποίησης,ο επίδοξος εγκληματίας ακινητοποιείται μιά χαρά....

Προσωπικά πιστεύω οτι αυτό είναι καλύτερη ιδέα από το να σέ ξεβρακώνουν δημοσίως στό αεροδρόμιο...

Απλώς να υπενθυμίσω πως οι πλαστικές σφαίρες δεν είναι καθόλου αθώες από μια πολύ κοντινή απόσταση (μπορεί κανείς να ανατρέξει σε άρθρα στο ίντερνετ για να δει μόνιμες βλάβες στα μάτια ακόμα και θανάσιμους τραυματισμούς) και δε θα ήθελα να δω τι θα συμβεί στην περίπτωση που το θύμα δεν είναι ο αεροπειρατής, αλλά επιβάτης!

Θα ήθελα πάντως ένα στατιστικό στοιχείο για το πόσες αεροπειρατείες είχαμε στην Ευρώπη και τις ΗΠΑ τα τελευταία χρόνια, ιδιαίτερα μετά τα νέα μέτρα για τις χειραποσκευές. Με τόσες χιλιάδες πτήσεις καθημερινά, το ποσοστό πρέπει να είναι κοντά στο 0.

Δε μου αρέσει επίσης καθόλου το γεγονός πως όπου κυκλοφορώ πλέον (ακόμα πλέον και εντός αεροσκάφους) θα πρέπει να αστυνομοκρατούμαι "για την ασφάλεια μου" (ή για το καλό μου όπως τραγουδούσε ο Μηλιώκας παλαιότερα). Ένστολοι και κάμερες παντου... Δε μου αρέσει καθόλου :doubt:

Όσο για την τελευταία γραμμή του Hastaroth, το ξεβράκωμα δε νομίζω να πάψει ποτέ... :mad:
 
MindTraveller":ra24st8d said:
Χαχαχα! Ωραίος... :!:

:D :D :D

*άσχετο λίγο βέβαια με τα νέα μέτρα, αλλα καλό!

Ασχετο με τα νεα μετρα,ναι,αλλα για σκεψου, αν μπορει καποιος να παει και να γραψει σ ενα αμπαρι "ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ", "ΛΟΥΚΙΑ Σ'ΑΓΑΠΩ","BOMB ON BOARD" κ.ο.κ. εντελώς ανενοχλητος, τοτε θεωρητικα, μπορει να αφησει ο,τιδηποτε εκει μεσα... :?
 
Στην Αμερική υπήρχε παλιά (και ακόμα και σήμερα σε μερικές περιπτώσεις) η εξής μόδα. Οι υπάλληλοι καθαρισμού των αεροπλάνων, πήγαιναν στα άδεια κόκπιτ. Άνοιγαν δύο μικρές θυρίδες που υπήρχαν πάνω από τις θέσεις των πιλότων και μέσα είχαν τα σχοινιά διαφυγής. Εκεί μέσα οι καθαριστές βάζανε παλιά ...τσοντοπεριοδικά και μάλιστα hardcore ! Αυτό το κάνανε μόνο σε Ευρωπαικές εταιρείες.

Όπως φαντάζεστε, τα πληρώματα περάγανε ευχάριστα το 9ωρο ταξίδι της επιστροφής νυχτιάτικα !

Ελπίζω να μην είμαι πολύ οφ-τόπικ , μιάς και μιλάγατε για ...ξεβρακώματα :mrgreen:
 
seven4seven":i700u6uf said:
Ασχετο με τα νεα μετρα,ναι,αλλα για σκεψου, αν μπορει καποιος να παει και να γραψει σ ενα αμπαρι "ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ", "ΛΟΥΚΙΑ Σ'ΑΓΑΠΩ","BOMB ON BOARD" κ.ο.κ. εντελώς ανενοχλητος, τοτε θεωρητικα, μπορει να αφησει ο,τιδηποτε εκει μεσα...

Ναι δεν διαφωνώ. Αλλά έτσι όπως το διάβασα και φαντάστηκα την εικόνα, μου ήρθε η αστεία πλευρά του θέματος.
 
Hastaroth":19qlc4la said:
1.Από την μέχρι τώρα εμπειρία,φαίνεταί οτι όπου εφαρμόστηκε το μέτρο τών sky marshals,δέν σημειώθηκαν αεροπειρατείες,άρα το μέτρο αποδίδει.

2.Η γνώση οτι μέσα στο αεροπλάνο υπάρχουν ένοπλοι αστυνομικοί μάλλον αποτρεπτικά θα λειτουργήση γιά τους επίδοξους εγκληματίες (και ενδεχομένως και γιά τους ψυχικά διαταραγμένους) παρά θά τους προτρέψη να μπούνε στο αεροπλάνο.

3.Τά όπλα τών αστυνομικών αυτών δέν είναι ανάγκη να ρίχνουν κανονικές σφαίρες (οι οποίες σέ περίπτωση λάθους θά προκαλούσαν ζημιές στο αεροπλάνο).Μέ τίς ειδικές "πλαστικές" σφαίρες ή τίς σφαίρες αναισθητοποίησης,ο επίδοξος εγκληματίας ακινητοποιείται μιά χαρά....

Προσωπικά πιστεύω οτι αυτό είναι καλύτερη ιδέα από το να σέ ξεβρακώνουν δημοσίως στό αεροδρόμιο...

Συμφωνώ απόλυτα!
Για το θέμα δε του ένοπλου φρουρού, ισχύει όντως ότι το μέτρο έχει δράσει πληρως αποτρεπτικά. Και όσο για τον κίνδυνο απο κακή χρήση των όπλων, μήπως να αφοπλίσουμε και τους αστυνομικους γενικότερα??? (γιατί εκεί δεν εμφανίζεται κίνδυνος μη ορθής και λελογισμένης χρησης??) Τι θα γίνει δηλαδή, η έννομη τάξη δεν θα έχει τα μέσα να προστατευτει? (για όσους δεν το θυμούνται η λέξη "κράτος" σημαίνει ισχυς, δύναμη και υποδηλώνει τη δυνατότητα της πολιτείας να επιβάλεται). Απλα να προσέξουμε να υπάρχει ορθή εκπαιδευση και υπευθυνότητα των φρουρών, όπως στο Ισραήλ. Προσωπικά δεν με ενοχλεί να υπάρχει εκπαιδευμένος φρουρος στην πτήση μου (αντίθετα με ενοχλει να δρα ο αεροπειρατης ανενόχλητος).
Να θυμόμαστε ότι τα μέτρα αυτά έρχονται να αντιμετωπίσουν υπαρκτό κίνδυνο, για τον οποίο ευθύνονται άνθρωποι που στοχοποιουν επιβάτες, αεροσκάφη και αεροδρόμια. Και ευχομαι κανενας απο εδώ να μην πέσει ποτε θύμα επίθεσης (και μάλλον θα τα βλέπει αργότερα τα πραγματα με άλλο μάτι)
Τώρα για τα διάφορα σχόλια ότι υπάρχει αδικία στον πλανήτη, οι αμερικάνοι σκοτώνουν στο Ιρακ, yutube κλπ, είναι άσχετα. Είναι άστοχο να τα μπερδεύουμε όλα και να τα βάζουμε σε ένα τσουβάλι. Με την ίδια λογική, υπάρχει ολόκληρη εγκληματολογική θεωρία ότι η κοινωνική ανισότητα, αδικία κλπ ευθύνονται για το οτι συνάνθρωποι μας παρανομούν και γίνονται κλέφτες. Τι σημαίνει αυτό, ότι δεν θα πρέπει να έχουμε αστυνομία ή να μην κυνηγαμε τους κλέφτες??? Περίεργη λογική.....Μακάρι να υπάρξει κάποτε διεθνής δικαιοσύνη, μέχρι τότε όμως ας φροντίσουμε να μην ανατινάζονται αεροσκάφη!
Εχω κάνει εκτενή ποστ για το θεμα των μέτρων, του aviation terrorism, οπότε "προς αποφυγη ασκόπων επαναλήψεων" (όπως λέει και ο ΑΠ στις δικαστικές αποφάσεις), παραπέμπω σε αυτά!
Παντως επειδη χτες γύρισα απο Βρυξέλλες, τα μέτρα ασφαλείας ήταν ιδιαίτερα χαλαρά στο αεροδρόμιο, σε σημείο μάλιστα που με έβαλε σε σκέψεις. Καρδιά της Ευρώπης= στόχος πιθανής επίθεσης. Περίμενα το security λίγο πιο alert.
 
drakkar":393g9lal said:
Παντως επειδη χτες γύρισα απο Βρυξέλλες, τα μέτρα ασφαλείας ήταν ιδιαίτερα χαλαρά στο αεροδρόμιο, σε σημείο μάλιστα που με έβαλε σε σκέψεις. Καρδιά της Ευρώπης= στόχος πιθανής επίθεσης. Περίμενα το security λίγο πιο alert.

Χμμ, εγώ θα σκεφτόμουν ότι μάλλον είναι καλύτερα εκπαιδευμένοι και (ίσως) πιο έμπειροι από αντίστοιχους συναδέλφους τους σε άλλες χώρες.

Και όσο για τους marshalls ναι μεν, αλλά πολύ θα ήθελα να δω τι θα γίνει με την κίνηση αν αυξηθούν οι τιμές των εισιτηρίων για να καλυφθεί ο μισθός τους, όπως πολύ σωστά ανέφερε κάποιος παραπάνω... Ειδικά οι loco θα κατενθουσιαστούν... :mrgreen:

Και πόσο απαραίτητοι είναι σε εσωτερικά δρομολόγια χωρών, όπως η Ελλάδα ή σε δρομολόγια μεταξύ χωρών, όπως π.χ. Αυστρία-Τσεχία ή Νορβηγία-Φινλανδία; Νομίζω η απλή ασφάλεια εδάφους είναι αρκετή για τέτοια δρομολόγια. Είπαμε η τρομοκρατία είναι παγκόσμιο φαινόμενο, αλλά δεν είμαστε όλοι Η.Π.Α., Ισραήλ, Βρετανία.
 
νομιζω πως αν μπουν 15 τρομοκρατες synenohmenoi χωρις οπλα -αρα αριθμητικη υπεροχη- στην ιδια πτηση θα κανουν "κινηση"παγιδα για τους sky marshalls...ωστε να τους παρουν τα οπλα...δηλαδη παιζει μεγαλο ρολο το να υπαρχουν"προσβασιμα"(το τονιζω)οπλα σε μια πτηση...θα ηταν προτιμοτερο να βρισκονται αοπλοι καλα εκπαιδευμενοι αστυνομικοι παρα να υπαρχουν οπλα,σε αυτο το σημειο και μονο προβληματιζομαι...και ας μην ξεχναμε πως σε μια επιτυχη τελικως αεροπειρατια οι ανθρωποι αυτοι θα ειναι τα πρωτα θυματα(αφου ειναι οι κατοχοι των οπλων αρα αυτοι ειναι οι εχθροι,αυτοι αντιπροσωπευουν το κρατος αρα αυτοι θα ειναι ο σιγουρος πρωτος στοχος,τα πρωτα θυματα)γενικα ειναι πολλα τα θεματα που προκυπτουν απο την εφαρμογη μιας τετοιας νομοθεσιας παρα να παραμεινει η ασφαλεια οπως ειναι σημερα...


σημειωση:
υποστηριζω την αυστηρη αστυνομευση ,τα τσιπακια,τους ελεγχους κλπ.γιατι to μοτο μου ειναι οτι οποιος δεν εχει κατι να φοβηθει 'η να κρυψει δεν πρεπει να ειναι κατα τετοιων μετρων αλλα απο τη στιγμη που καποιες νομοθεσιες μπορει να εχουν εστω και μια στο εκατομμυριο πιθανοτητα τελικως να βλαψουν και γενικα να υποκινησουν αρνητικες καταστασεις οι οποιες υπο αλλες συνθηκες δε θα ξεκιναγαν (και ας μην ξεχναμε οτι τα αεροπλανα μπορουν να γινουν οπλα στα χερια τρομοκρατων)ε τοτε ειμαι σιγουρα κατα!
 
Χμμ said:
Νομίζω πως όχι...ήταν χαλαροί.Πιο έμπειροι και εκπαιδευμένοι απο το Ben Gurion δεν υπάρχουν και εκεί σίγουρα δεν είναι τόσο cool!Στην επιβίβαση δεν ζητήσαν μαζί με την κάρτα boarding διαβατήριο ή ταυτότητα! (και προηγούμενα όταν περνούσαμε στον ελεγχόμενο πλεον χώρο, ενώ στον μπροστινο μου μαυρούλη ζήτησαν διαβατήριο, σε εμένα τίποτα. Υποθέτω ότι ο συνδυασμός κόκκινα μαλλάκια- δέρμα γαλατάκι-πράσινα ματάκια δεν τους έκανε για κάτι ύποπτο. Μετα την περίπτωση όμως της Μυριέλ οι βέλγοι θα έπρεπε να έχουν στο πίσω μέρος του κεφαλιού και την πιθανότητα για converts)
Αντίθετα στο Αμστερνταμ, πριν 6 μήνες, μου έτυχε κάτι που δεν είχα ξανασυναντήσει. Μας έκαναν όλους δεύτερο έλεγχο, (μετά τον έλεγχο χειραποσκευών δηλαδή) με μηχανημα που πάλι περνούσαμε απο μέσα ξανα τσαντες κλπ) στο gate πριν την επιβίβαση.
Και συμφωνώ ότι η Ελλάς (ευτυχώς!) δεν είναι θεωρητικά σε Α' ζώνη κινδύνου, αλλά πριν την 11/3 και η Ισπανια δεν ήταν Ισραήλ, αλλά τα τραίνα μετά μπουμ! Ποτέ δεν ξέρεις πότε θα σε βρεί. Μιλάμε για διεθνη τρομοκρατία, αρα όλοι ειμαστε σε κίνδυνο. Και μάλλον όσο πιο χαλαρή ασφάλεια έχεις τόσο πιο εύκολος στόχος είσαι και γα να χτυπήσουν άλλους (πχ. πτήσεις βρετανικές ή των ΗΠΑ σε ελληνικό αεροδρόμιο, ισραηλινους επιβάτες σε ελληνικές αερογραμμες κλπ).
Παρεπιπτοντως αν καταφέρουν να μπουνε σε αεροσκάφος 15 αεροπειρατες μαζι, σημαίνει ότι όλη η ασφάλεια του αεροδρομίου θα πρέπει να κάνει χαρακίρι! Ποτέ δεν είχαμε τέτοιον αριθμό δραστων σε περιστατικά, ούτε καν στη δεκαετία του '70. Και επιπλεον επειδη πλεον η αεροπειρατεία έχει στόχο να χρησιμοποιήσει το αεροσκάφος ως οπλο προς επίτευξη επίθεσης αυτοκτονιας, τέτοιος αριθμος τρομοκρατών-operatives δεν είναι αναγκαίος.
 
Εγώ ο αδαής, έχω μόνο μία ερωτησούλα που θα ήθελα κάποιος να μου απαντήσει αν μπορεί (μονολεκτικά αν είναι δυνατόν):
Σε ένα αεροσκάφος στο οποίο επιβαίνει οπλισμένος sky marshall , ποιός είναι ο κατά τον νόμο υπέυθυνος για την ομαλή και ασφαλή διεξαγωγή της πτήσης, όπως και επίσης υπεύθυνος κατά τον νόμο για την ασφάλεια των επιβατών?

Με άλλα λόγια ....ποιός είναι το αφεντικό στο αεροπλάνο ?

Ευχαριστώ


ΥΓ. Η μή απάντηση της ερώτησης (δλδ η σιγή), θα γίνει και αυτή δεκτή ώς απάντηση.
 
Top