Αναζήτηση οικονομικών πτήσεων

  • Thread starter GP707
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Ψάχνω πτήσεις για Ζυρίχη από Θεσ/νίκη για τις 26/3-28/3..Επειδή δουλευω το πρωί είπα να φύγω μεσημέρι και να ερθω κυριακή βράδυ..Εψαξα πολλούς συνδυασμούς αλλά μου βγαίνουν αστρονομικές τιμές, από 430 και πάνω..Μέχρι στιγμής έψαξα τα παρακάτω:

1.SKG-MUC-ZRH/ZRH-SKG
2.SKG-MUC-ZRH/ZRH-MUC-SKG
3.SKG-FRA-ZRH/ZRH-SKG
4.SKG-FRA-ZRH/ZRH-MUC-SKG
5.SKG-ATH-ZRH/ZRH-SKG
6.SKG-VIE-ZRH/ZRH-SKG

Bασικά το πρόβλημα είναι ότι είναι κυριακή των Βαϊων και επιστρεφουν πολοί Έλληνες γιαυτό και η επιστροφή βγαίνει ακριβή..Επειδή θα πήγαινα παρ απογευμα.βράδυ Ζυρίχη γιαυτό δεν εξέτασα το ενδεχόμενο να γυρίσω κυρ πρωί με καποιο άλλο συνδυασμό,να έφευγα από ζυρίχη έστω μεσημέρι..

Μετά αρχισα να σκεφτομαι συνδυασμους με λόκο και σπαστά/ξεχωριστά ειστήρια LX/LH/AB αλλά πάλι δε βρήκα κατι να βολεύει..Σκεφτηκα να παρω αδεια και να φύγω 25η μαρτίου αλλά παλι ακριβά δε θαναι λόγω αργίας συν του πρβλήματος της επιστροφής..? Όποιος μπορεί να με βοηθήσει να βρω κατι προσιτό,ευπροσδεκτο..Μέχρι 300ευρω (350 top και παλι υπό σκέψη)διότι μιλάμε για ενα γουικεντ..Hilfe!!! Μερσι προκαταβολικά
 
Φιλε spotteraki δεν φαινεται να παιζουν ιδιαιτερα φθηνες τιμες:

Απο το http://www.myhellas.com με Malev
(Thessaloniki - Budapest Flight No. 263 –
Budapest - Zurich, Flight No. 566 March 26, 2010)
Flight No. 263 16:05 16:40 - 17:45 19:30
March 28, 2010) Malev ( Zurich - Budapest Flight No. 567 –
Budapest - Thessaloniki, Flight No. 260
16:05 16:40 - 17:45 19:30
Total ticket price including taxes: 344.09 EUR
345 EUR απο το site της Malev

https://booking.swiss.com SWISS:
Outbound flight: Thessaloniki - Zurich
Fri. 26.03.2010 04:50 SKG - 06:10 ZRHLX 1851
Return flight: Zurich - Thessaloniki
Sun. 28.03.2010 22:35 ZRH - 01:45 +1 SKGLX 1850
Total for all passengers= 362.30 EUR
 
Παιδιά καλημέρα. Ψάχνω για αεροπορικά από Μυτιλήνη για Caen (France).
Έστω και Παρίσι να είναι, συνεχίζω απο εκεί με τρένο. Ψάχνω έπίσης και την ενελλακτική από Caen να πάω σε κάποια άλλη πόλη πχ Μόναχο και από εκεί απ' ευθείας για Μυτιλήνη με τσαρτεράδικο που έχει το καλοκαίρι. Ημερομηνίες αναχώρηση 13 ή 14 /08 και επιστροφή 19 ή 20/08.
Όποιος θέλει να ρίξει καμία βοήθεια - ιδέα, τον ευχαριστώ πολύ!!!!

Ανδρέας.
 
Πρόκειται να ταξιδέψω SKG-DUS, ο περιορισμός μου είναι ότι πρέπει να είμαι εκεί το πρωί μέχρι τις 10 το πολύ, οπότε οι δυο επιλογές που έχω είναι με CSA μέσω PRG ή με Lufthansa (operated by Swiss) μέσω ZRH. Και οι δυο πτήσεις φεύγουν την ίδια περίπου ώρα, η Swiss φτάνει στο DUS 08:45 ενώ η CSA 08:20 (η επιστροφή θα γίνει απευθείας με Α3 και στις δυο περιπτώσεις, ενώ η διαφορά στη συνολική τιμή return είναι +25 ευρώ για τη Lufthansa).

Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι στην Πράγα θα έχω 50 λεπτά διαθέσιμα μεταξύ των δυο πτήσεων. Θα προλάβω να μετεπιβιβαστώ ακόμα και αν υπάρξει καθυστέρηση από SKG της τάξης των 15-20 λεπτών; Περνάω ξανά έλεγχο χειραποσκευών; Να επιλέξω CSA ή με Lufthansa-Swiss θα είμαι πιο σίγουρος (1h 15m χρόνος μεταξύ των πτήσεων);

Ευχαριστώ
 
Δεν ξερω πως ειναι το transit flights στη Ζυριχη αλλα φανταζομαι και λιγο καθυστερηση να χεις σιγουρα προλαβαινεις....
Το γεναρη που πεταξα με Lufthansa απο ATH-FRA-JFK (με 1 ωρα ανταποκριση) σε 5 λεπτα απο τη στιγμη που βγηκα απο την φυσουνα ειμουνα στην εξοδο της αναχωρησης χωρις κανενα επιπλεον ελεγχο χειραποσκευών. Η αφιξη βεβαια στη FRA ηταν on-time αλλα και μιση ωρα καθυστερηση να ειχα παλι προλαβαινα!
BTW Ποιες ημερομηνιες πετας?
 
19-22/3, για τη Ζυρίχη δεν ανησυχώ τόσο πολύ, άλλωστε έχω περιθώριο 75 λεπτών, για την Πράγα αγχώνομαι λίγο, για αυτό και προβληματίζομαι στο αν θα διαλέξω CSA ή Swiss. Θα ήθελα CSA γιατί φτάνει μισή ώρα νωρίτερα, αλλά αν είναι να προλάβω την ανταπόκριση με την ψυχή στο στόμα, τότε καλύτερα Swiss.
 
Απο μια γρηγορη αναζητηση που εκανα φιλε Δημητρη στο http://www.flightstats.com που ειμαι μελος για τις αναχωρησεις ολες τις Παρασκευες του Φεβρουαριου
Czech Airlines: 419 SKG-PRG και Swiss: 1851 SKG-ZRH η Czech Airlines
φαινεται η Czech Airlines να ειναι on-time σε ολες τις πτησεις! συγκριτικα με την Swiss που εμφανιζει μερικες Παρασκευες καποιες καθυστερησεις
Βεβαια τοτε ειχαν και την βαρυχειμωνιά οποτε δεν ξερω κατα ποσο ειναι σωστο να λαβουμε τα flightstats
Ελπιζω να σε βοηθησα.... :banana:
 
Μπορει καποιος να βοηθησει για Βαρσοβια η Κρακοβια απο Αθηνα? Για 2 ατομα. Το φτηνοτερο που βρηκα ηταν με τη lot ενα 450αρι. Αλλα λογω οικονομικων προβληματων (λογικο στις μερες μας) θα προτιμουσα κατι καλυτερο. Μπορει καποιος να βοηθησει? Με τον οποιοδηποτε συνδιασμο καποια ιδεα η δικια σας εμπειρια .Ας ειναι με πουλμαν μεχρι καποιο σημειο και απο κει με αεροπλανο. Το οτιδηποτε ειναι δεκτο.. :7:
 
norvegian.no κοιτάξες? μπορείς να βρεις και με 150 ευρώ return, αλλιώς κοίτα από που μπορείς να πετάξεις με την Wizzair πχ Ρώμη ή Μιλάνο, όπου οι τιμές είναι από 15 ευρώ ow
 
Πρωτον συγνωμμη,αναφερομαι για καλοκαιρι αρχες με τελη αυγουστου.
Απο τι ειδα η norwegian εχει με 365 (μια χαρα μου φενεται) και η wizz εχει απο Ρωμη με 280.. θα το σκεφτω σοβαρα..ευχαριστω.
Αν υπαρχει καποια αλλη ιδεα πειτε μου
 
Top