Aviation Movies and TV-Series

Sb787":2djrm8ry said:
Πραγματικά το ντοκυμαντέρ του ΣΚΑΙ για το Α380 ήταν φοβερό. Νομίζω ότι κάθε Σάββατο πρωί εκεί κατά τις 10 έχει διάφορα ιστορικά ντοκυμαντέρ με αεροπλάνα,δεν ξέρω αν ακόμη το έχει. Πρόσφατα είχα δει για το κονκόρτ κάτι αντίστοιχο. Αν έχει κανένας καμία ιδέα ας μου πει αν όντως υπάρχει για να ξέρω αν αξίζει να ξυπνάω το πρωί.

Εδώ κ κανέναν χρόνο είχα δει μια ταινία σχετικά με ελληνικά Μιράζ,έχω ξεχάσει τον τίτλο της κ δεν μπορώ να την βρω,αν την ξέρει κανένας να μ την έλεγε...
Ευχαριστώ...

Είχα δει ένα επεισόδιο που αφορούσε τις ανθρωποκίνητες πτήσεις και ήταν τοπ.
 
ΤΕΛΕΙΟ!!!!!!!!!!!!!

Σήμερα παράγγειλα ολοκληρό το πακέτο. 52 ΟΛΟΚΛΗΡΑ 45λεπτα επεισόδια με διερεύνηση αεροπορικών ατυχημάτων που προβάλονται σε Discovery Channel και National Geographic. Έτσι θα μπορέσω να δω μαζεμένα όλα αυτά που για διάφορους λόγους έχασα.

Θα επανέλθω με εντυπώσεις μόλις τα παραλάβω....
 
Ναι λοιπόν τα παρέλαβα και αξίζουν! 52 ολόκληρα επεισόδια με διερεύνηση αεροπορικών ατυχημάτων με συνολική διάρκεια 40 περίπου ώρες καθαρό χρόνο! Έχουν τέλεια ποιότητα εικόνας, είναι χωρίς τις διαφημίσεις και τα αγόρασα σε εξωτερικό σκληρό δίσκο αλλά μπορεί να γίνει και σε DVD και επιλογή μεμονωμένων επεισοδίων ενώ η λίστα εμπλουτίζεται συνεχώς. Τώρα προσπαθώ να βρω χρόνο να δω όσο περισσότερα μπορώ!

Όποιος ενδιαφέρεται μπορώ να του στείλω τα στοιχεία του μαγαζιού που τα αγόρασα - επειδή είναι πειρατικά δε θέλω να τα γράψω δημόσια - Στείλτε ΠΜ!
 
Απόψε στο ALTER 23.30 "ΤΖΑΜΠΟ 747 ΕΝ ΚΙΝΔΥΝΩ" (AIRPORT '75) για όσους μείνουν μέσα..
 
Σήμερα στο STAR 22:00 η ταινία Miracle Landing (Φασμα Θανάτου ή Τρόμος στα 24.000 πόδια)

Η ταινία αναπαριστα τα συμβάντα της πτήσης 243 της Aloha Airlines, τον Απρίλιο του 1988.

Το αεροσκάφος στην ταινία είναι ένα 737-297 με reg N70723 το οποίο συμπτωματικά ξεκίνησε την καριέρα του στις 23/3/1979 από την Aloha και την τερμάτισε στις 1/3/2002 στην WestJet με reg C-GCWJ.

Παρατήρησα , δε, ένα ενδιαφέρον χαρακτηρηστικό του αεροπλάνου, το οποίο δε γνώριζα. Την ηλεκτρικά ανασυρόμενη L1 θύρα του (φαίνεται καθαρά στην αρχή της ταινίας)

πηγές http://www.rzjets.net
http://www.airfleets.net
 
Ψάχνω να βρω την ταινία του Νίκου Γαλανού "Τελευταία Πτήση" :wall: Την έχει κανείς? Ευχαριστώ!
 
flying Doc":3pe6yjon said:
Σήμερα στο STAR 22:00 η ταινία Miracle Landing (Φασμα Θανάτου ή Τρόμος στα 24.000 πόδια)

Η ταινία αναπαριστα τα συμβάντα της πτήσης 243 της Aloha Airlines, τον Απρίλιο του 1988.

Το αεροσκάφος στην ταινία είναι ένα 737-297 με reg N70723 το οποίο συμπτωματικά ξεκίνησε την καριέρα του στις 23/3/1979 από την Aloha και την τερμάτισε στις 1/3/2002 στην WestJet με reg C-GCWJ.

Παρατήρησα , δε, ένα ενδιαφέρον χαρακτηρηστικό του αεροπλάνου, το οποίο δε γνώριζα. Την ηλεκτρικά ανασυρόμενη L1 θύρα του (φαίνεται καθαρά στην αρχή της ταινίας)

πηγές http://www.rzjets.net
http://www.airfleets.net

αυτό είναι όντως αληθινό γεγονός???όχι γιατί έτσι όπως έτυχε κ το είδα τότε μου φάνηκε πολύ ψεύτικο!!!
 
Αύριο Κυριακή 16/11 στις 23:00 στο Mega έχει την ταινία "ΠΤΗΣΗ ΣΤΟΝ ΤΡΟΜΟ" ή "FINAL DESCENT" 'οπως
λέγεται πρίν την ελληνική μετάφραση...Αμερικανική παραγωγή του 1997 και καμιά 6-7 φορές παιγμένη...

-Αντιγραφή απο το site του Mega ,διαβάστε με προσοχή το ρεζουμέ....!! :
Ο Γκλεν ή "Λάκι" Σίνγκερ είναι ο πιλότος της πτήσης 19 των αερογραμμών "'Ειντζελ", (!) που βρίσκει
ξαφνικά τον εαυτό του στο μέσον ενός ερωτικού τριγώνου (?? αχαχαχα!!) μέσα στο πιλοτήριο του αεροπλάνου.
Μαζί με την ερωμένη του και συγκυβερνήτη Κόνι Φίλιπς, στο πλήρωμα του αεροσκάφους υπάρχει και ο πιλότος
Τζορτζ Μπούτσαρντ, που τυχαίνει να είναι και ο πρώην αγαπημένος της Κόνι. (Ευτυχισμένοι όλοι μαζί δηλαδή ..ναι ?)
Λίγο μετά την απογείωση, τα μέλη του πληρώματος της πτήσης 19 πρέπει να μάθουν να βάζουν στην άκρη τις
διαφορές τους. (Σωπάτε καλέ...αφήστε τα παιδιά... :evil: )
Η σύγκρουση στον αέρα μ' ένα μικρό αεροπλάνο και η ζημιά που προκαλείται, επιβάλλει την άμεση κινητοποίηση για αναγκαστική προσγείωση, που μοιάζει ωστόσο κάτι το ακατόρθωτο και ο θάνατος φαίνεται ότι είναι μόνο ζήτημα χρόνου...
.............ΤΕΛΟΣ , ΜΗΝ ΠΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ.....5 ΑΣΤΕΡΙΑ......Ρε κερατά αμερικάνε(?) σενάριο που έφτιαξες..!! Άξιος............
 
Χμμ... Πτήση 19, ε? Αν μη τι άλλο ο σεναριογράφος έχει καλές αναφορές.... (όποιος κατάλαβε, χωρίς google, τι εννοώ έχει πολλά respect...).
 
Top