Coronavirus και Aegean - Εξελίξεις και επιπτώσεις

Και η Iberia που είναι ευρωπαϊκή προσφέρει άμεσα voucher+10% της αξίας άμεσα ή refund σε χρόνο που δεν προσδιορίζεται. Στο πρόσφατο παρελθόν πτήση της συζύγου μου τον Ιούλιο του 2018 είχε ακυρωθεί και τα χρήματα τα είδα στην κάρτα μου τα Χριστούγεννα. Το πότε θα κάνουν refund με αυτή την κατάσταση νομίζω δεν μπορεί κανείς να το προβλέψει.

Όσο για το άχτι, αναφεόμουν στο συσκεκριμένο άρθρο. Καταλαβαίνω απόλυτα την δυσαρέσκεια όσων πλήρωσαν για μία υπηρεσία, δεν την λαμβάνουν και δεν τους επιστρέφονται άμεσα τα χρηματά τους. Νομίζω παρ' όλα αυτά χρειάζεται ψυχραιμία και καταννόηση. Και γνώση ότι πολλές εταιρίες (αγαπημένες ή όχι των κυβερνήσεων τους) χρησιμοποιούν παρόμοιες λύσεις.
 
Το +10% της Iberia είναι ο τόκος...Αλλά δίνει και refund όπως γράφεις.Η Α3 θα μας δώσει τα λεφτά μετά από 18+ μήνες άτοκα.Ας έδινε τουλάχιστον και μερικά μίλια,αν όχι λεφτά.Ούτε αυτό δε σκέφτηκε.
 
Thanos-K":3rxsdfrw said:
Κατανοώ την άποψη αρκετών σχετικά με την "απάτη" με τα voucher, αλλά καλό θα ήταν να σκεφτούμε τι ζημιές εκατομμυρίων έχει λόγω κορονοίου και πόση ανάγκη μετρητών έχει αυτόν τον καιρό. Εγώ λοιπόν είμαι υπερήφανος γιά την ύπαρξη αυτής της εταιρείας στην πατρίδα μου και επίσης υπερήφανος που την "δάνεισα" 250 ευρώ και πήρα 4 voucher και ελπίζω να μπορέσει να διασωθεί από αυτή την λαίλαπα που μας βρήκε.
Συγχαρητήρια, θα σου στείλουμε και badge.
Και εγώ το ίδιο θα έκανα για εμένα.

Όμως δεν μπορείς να υποχρεώσεις τον άλλον που είναι μακροχρόνια άνεργος, ήρθε στη Γερμανία να ψάξει για δουλειά λίγο πριν ξεσπάσει ο ιός και είναι τώρα αποκλεισμένος στη Γερμανία, να πληρώσει και άλλα για να επιστρέψει ενώ η Aegean έχει τα λεφτά του.
 
Καταρχάς ο άνεργος στην Γερμανία μπορούσε να αλλάξει το εισιτήριο του και να γυρίσει με τις πτήσεις επαναπατρισμού. Δεν υπάρχει άνθρωπος που απλά να έχει κολλήσει στην Ευρώπη, ειδικά αν είσαι σε ανάγκη πρέπει να τα παρακολουθείς αυτά και δεν κόπηκαν εν μια νυκτί οι πτήσεις. Οι κανονισμοί της ΕΕ δεν νομίζω ότι θέτουν όρια για την επιστροφή. Φαντάζομαι θα λένε κάτι σαν ''εύλογο'' χρόνο;

Ρεαλιστικά αν το δείτε και το έχουμε ξαναπεί, δεν υπάρχει καμιά περίπτωση αυτή την στιγμή να επιστρέψουν τόσα εκατομμύρια σε ρευστό. Δεν ξέρω αν είδατε ότι η πιστοληπτική ικανότητα της εταιρείας υποβαθμίστηκε ήδη. Επίσης επειδή έχει αρχίσει η παπάτζα ξανά με τους μεγαλομετόχους, ο Βασιλάκης και αύριο να την κλείσει την εταιρεία πάλι πλούσιος θα είναι. Μέχρι στιγμής δεν έχουν απολύσει κανέναν και οι μισθοί είναι φράγκα που βγαίνουν από το ρευστό παραπάνω. Η εταιρεία γενικά είναι πολύ σωστή με τις αποζημιώσεις έως τώρα και δεν έχει πιστολιάσει την αγορά, ούτε τους επιβάτες της. Υπομονή και πιστεύω θα επανέλθει στην ομαλότητα σύντομα.
 
Είσαι σίγουρος ότι έγιναν πτήσεις επαναπατρισμού από την Γερμανία;
Πότε και από που;

Επίσης ρεαλιστικά να το δεις, όλη η δεύτερη παράγραφός σου είναι άσχετη και άχρηστη, επειδή δεν έγραψα πουθενά να επιστρέψουν μετρητό αλλά να επιτρέψουν να χρησιμοποιήσεις το συνολικό ποσό από τα voucher που έχεις πριν σου πουν να πληρώσεις επιπλέον μετρητά. Δεν έγραψα επίσης πουθενά για μεγαλομετόχους. Μπορεί κάποιος να μην έχει γενικό ιδεολογικό πρόβλημα μα τον καπιταλισμό και ταυτόχρονα να κατακρίνει μια συγκεκριμένη πολιτική κάποιας συγκεκριμένης εταιρίας.

Για να το κλείσω, προσωπικά θεωρώ:
1. φάουλ της εταιρίας το ότι δεν σου επιστρέφει το συνολικό ποσό όλων των ακυρωμένων κρατήσεων ως ένα ενιαίο credit στο λογαριασμό σου για να το χρησιμοποιήσεις όπως θέλεις για μελλοντικές κρατήσεις.
2. γελοίο το να της λέμε μπράβο που άυξησε τη διάρκεια των vouchers από 12 σε 18 μήνες, γιατί κάνοντάς το αυτό καθυστερεί την υποχρέωση επιστροφής μετρητών κατά 6 μήνες.
3. τις πτήσεις επαναπατρισμού εντελώς άσχετες με το θέμα.
 
lewton δεν απαντάω αναγκαστικά σε σένα, δεν είμαστε σε προσωπικό τσατ, οπότε μάλλον η δική σου παράγραφος είναι άσχετη και άχρηστη. Τώρα γιατί οι πτήσεις επαναπατρισμού είναι εντελώς άσχετες με το θέμα ''Coronavirus και Aegean - Εξελίξεις και επιπτώσεις'', δεν το κατάλαβα, θες να το βάλω στο ''Επάγγελμα αεροσυνοδός'' μήπως ή στο ''Trip Reports'' ;


Πέρα από αυτό, η Γερμανία διατήρησε κάποιες πτήσεις από Μόναχο για κάποιες μέρες και η βορειο-δυτική Γερμανία, εξυπηρετείται ακόμα από Βρυξέλλες (όπου και υπάρχει η μεγαλύτερη συγκέντρωση πληθυσμού στην χώρα). Όταν πέταξα για DUS 17 Μαρτίου από ΑΤΗ, ήταν εμφανές ότι η πτήση ήταν γεμάτη με ανθρώπους που ξέραν ότι επίκειται απαγόρευση πχ Φρανκφούρτη, και θα πηγαίναν σε άλλους προορισμούς από εκεί. ( οι πτήσεις είχαν ήδη μειωθεί κατά πολύ). Επίσης τα προξενεία βγάλαν ανακοινώσεις που για όποιον μένει στο εξωτερικό και θέλει να βρει δουλειά, το πιθανότερο είναι σε κάποιο κοινωνικό δίκτυο να τις διαβάσει. Άνεργος είναι όχι ανήλικος, δεν χρειάζεται να τον πάρουμε από το χεράκι.

Πέμπτη, 19 Μαρτίου 2020
Το Γενικό Προξενείο της Ελλάδος στη Στουτγάρδη συστήνει σε όλους τους Έλληνες πολίτες μονίμους κατοίκους Ελλάδας που βρίσκονται στην περιοχή Βάδης-Βυρτεμβέργης και επιθυμούν να επιστρέψουν στην πατρίδα μας, να το πράξουν το συντομότερο δυνατόν, χρησιμοποιώντας τις υφιστάμενες ακόμα εμπορικές πτήσεις, προς αποφυγήν πιθανών μελλοντικών δυσχερειών στην μετακίνησή τους.

Εγώ πάντως αν ήμουν μακροχρόνια άνεργος (για να σε προλάβω, έχω υπάρξει) και διάβαζα το παραπάνω, θα πήγαινα με τα πόδια στο αεροδρόμιο αμέσως.
 
Αν δεν απαντάς σε εμένα τότε μπορείς να χρησιμοποιήσεις την παράθεση.
Οι κανόνες του forum απαγορεύουν να βάλεις σε παράθεση το ακριβώς προηγούμενο μήνυμα, επομένως σε εμένα απαντούσες.

Για την ιστορία, έχεις γράψει πάρα πολλά για πτήσεις επαναπατρισμού (από.... Βρυξέλλες, δηλαδή 7-10 ώρες στο τρένο εν μέσω πανδημίας :thx: ), μεγαλομετόχους ( :p :rolleyes: :banana: ), αλλά ακόμα δεν έχεις γράψει γιατί θεωρείς ότι είναι σωστό εκ μέρους της εταιρίας να μην συνδυάζει όλα τα voucher σε ένα ενιαίο ποσό πίστωσης που να μπορεί ο πελάτης να χρησμοποιήσει όπως θέλει.
Δεν είναι κακό να παραδεχθείς ότι έχω δίκιο όταν λέω ότι είναι φάουλ της εταιρίας, αν δεν έχεις κάποιο σχετικό επιχείρημα.
Εναλλακτικά μπορείς να γράψεις κάτι σχετικό που να αποδεικνύει ότι έχω άδικο όταν λέω ότι είναι φάουλ της εταιρίας.


Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω την ανάγκη κάποιων να απαντήσουν σε κάτι αν δεν έχουν κάτι σχετικό να απαντήσουν.
Προσωπικά δεν μισώ την Aegean, δεν τους εύχομαι να κλείσουν, και δεν θέλω να χάσει τα λεφτά του ο Βασιλάκης.
Ούτε θέλω να επιστρέψουν μετρητά στους πελάτες τους.
Θέλω να δώσουν στους πελάτες τους ως credit τα λεφτά που έχουν πληρώσει για ακυρωμένες πτήσεις. Τίποτα περισσότερο και τίποτα λιγότερο.
 
flesland":1782r7p6 said:
Ρεαλιστικά αν το δείτε και το έχουμε ξαναπεί, δεν υπάρχει καμιά περίπτωση αυτή την στιγμή να επιστρέψουν τόσα εκατομμύρια σε ρευστό.

Μπορούν να τα επιστρέφουν σταδιακά,όχι τώρα για πτήση Ιουνίου.Ο τρόπος βρίσκεται.Τα χρήματα τα έχουν πάρει.

flesland":1782r7p6 said:
Δεν ξέρω αν είδατε ότι η πιστοληπτική ικανότητα της εταιρείας υποβαθμίστηκε ήδη.

Λογικό.Αφού δεν έχει πτήσεις να έχει έσοδα και κέρδη είναι λογικό να υποβαθμιστεί η πιστοληπτική της ικανότητα.

flesland":1782r7p6 said:
Επίσης επειδή έχει αρχίσει η παπάτζα ξανά με τους μεγαλομετόχους, ο Βασιλάκης και αύριο να την κλείσει την εταιρεία πάλι πλούσιος θα είναι.

Γιατί να την κλείσει;Θα μπορούσε να την χρηματοδοτήσει από την προσωπική του περιουσία ως μέτοχος,εφόσον η εταιρεία έχει καλά θεμελειώδη στοιχεία.

flesland":1782r7p6 said:
Μέχρι στιγμής δεν έχουν απολύσει κανέναν και οι μισθοί είναι φράγκα που βγαίνουν από το ρευστό παραπάνω. Η εταιρεία γενικά είναι πολύ σωστή με τις αποζημιώσεις έως τώρα και δεν έχει πιστολιάσει την αγορά, ούτε τους επιβάτες της. Υπομονή και πιστεύω θα επανέλθει στην ομαλότητα σύντομα.

Δεν μπορεί να απολύσει γι'αυτό δεν το κάνει.Και μόλις τελειώσει το ρευστό που έχει τι θα κάνει;Μήπως θα "ρίξει" πελάτες και προμηθευτές;Και ο προμηθευτής έχει υπολογίσει τον κίνδυνο στην τιμή του προϊόντος που τους προμηθεύει,εγώ που πλήρωσα 170€ να ταξιδέψω το Μάιο και δε θα μπορέσω γιατί να μην πάρω πίσω τα χρήματά μου να τα διαθέσω όπου θέλω;Θα μπορώ του χρόνου να πάω ταξίδι;Θα θέλω να πάω;Πριν βγει η ΠΝΠ που τους έδινε το δικαίωμα για voucher 18 μηνών,κοίταζα για αλλαγή ημερομηνία.Για Σεπτέμβριο.Η τιμή του εισιτηρίου είναι 290€!Δηλαδή όχι μόνο δεν έφταναν τα 170€ που είχα,αλλά έπρεπε να βάλω και άλλα!!!!Δηλαδή και του χρόνου αν γίνει κάτι τέτοιο,η εταιρεία θα βγει διπλά κερδισμένη.Άτοκο δανεισμό,και έξτρα κέρδος από τη διαφορά των τιμών που θα υπάρχουν τότε.
 
lewton":3ksim3pd said:
Αν δεν απαντάς σε εμένα τότε μπορείς να χρησιμοποιήσεις την παράθεση.
Οι κανόνες του forum απαγορεύουν να βάλεις σε παράθεση το ακριβώς προηγούμενο μήνυμα, επομένως σε εμένα απαντούσες.

Για την ιστορία, έχεις γράψει πάρα πολλά για πτήσεις επαναπατρισμού (από.... Βρυξέλλες, δηλαδή 7-10 ώρες στο τρένο εν μέσω πανδημίας :thx: ), μεγαλομετόχους ( :p :rolleyes: :banana: ), αλλά ακόμα δεν έχεις γράψει γιατί θεωρείς ότι είναι σωστό εκ μέρους της εταιρίας να μην συνδυάζει όλα τα voucher σε ένα ενιαίο ποσό πίστωσης που να μπορεί ο πελάτης να χρησμοποιήσει όπως θέλει.
Δεν είναι κακό να παραδεχθείς ότι έχω δίκιο όταν λέω ότι είναι φάουλ της εταιρίας, αν δεν έχεις κάποιο σχετικό επιχείρημα.
Εναλλακτικά μπορείς να γράψεις κάτι σχετικό που να αποδεικνύει ότι έχω άδικο όταν λέω ότι είναι φάουλ της εταιρίας.

Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω την ανάγκη κάποιων να απαντήσουν σε κάτι αν δεν έχουν κάτι σχετικό να απαντήσουν.
Προσωπικά δεν μισώ την Aegean, δεν τους εύχομαι να κλείσουν, και δεν θέλω να χάσει τα λεφτά του ο Βασιλάκης.
Ούτε θέλω να επιστρέψουν μετρητά στους πελάτες τους.
Θέλω να δώσουν στους πελάτες τους ως credit τα λεφτά που έχουν πληρώσει για ακυρωμένες πτήσεις. Τίποτα περισσότερο και τίποτα λιγότερο.

lewton δεν έχω υποχρέωση να απαντάω σε οτιδήποτε γράφεις, δεν είναι όλα τόσο ενδιαφέροντα όσο νομίζεις εσύ. Επίσης τους κανόνες του φόρουμ νομίζω τους ξέρω καλά και αν δεν υπάρχει παράθεση, δεν σημαίνει αναγκαστικά ότι απαντάς στον αμέσως προηγούμενο. Μπορεί απλά να λες την άποψη σου, όπως και έκανα. Κάνε έναν κόπο λοιπόν να τους ξαναδιαβάσεις, εκτός αν νομίζεις ότι το θέμα εδώ είναι μόνο τα vouchers. :rolleyes:

Επίσης άνοιξε ένα χάρτη πριν αρχίσεις την ειρωνεία, γιατί οι Βρυξέλλες απέχουν 1 έως 2 ώρες για 15 με 20 εκατομμύρια πληθυσμού στην Βόρειο-Δυτική Γερμανία (όπως έγραψα), τη μεγαλύτερη μητροπολιτική περιοχή της Ευρώπης. Οι Έλληνες σε πόλεις όπως Ντισελντορφ, Κολωνία, Λεβερνκουζεν, Βόννη, Ααχεν, Βουπερταλ, Εσσεν, Ντουισμπουργκ, Μουνχενγλαντμπαχ, μπορούν να μεταβούν άνετα, αν είναι τόσο ανάγκη πια.
 
Flesland κατανοώ την αγανάκτησή σου γιατί περίμενες ότι θα πετάξεις ένα «ας έπαιρνε πτήση επαναπατρισμού» και θα καθάριζες.
Βέβαια δεν περίμενες να μπορώ να ανοίξω το Google Maps και να δω ότι οι Βρυξέλλες από το Αμβούργο είναι 7-10 ώρες με το τρένο. :mrgreen:
:with:
 
Top