Coronavirus και Aegean - Εξελίξεις και επιπτώσεις

lewton δεν έχω καμία αγανάκτηση, ούτε είμαι σε κάποιον ανταγωνισμό επιχειρημάτων μαζί σου, για να ''καθαρίσω'. Δεν είμαι 18. Αλλά ξανάνοιξε τον χάρτη, γιατι το Αμβούργο δεν είναι Βορειοδυτική Γερμανια, είναι Βόρεια Γερμανία.


Luz":pnh2m9eb said:
Δεν μπορεί να απολύσει γι'αυτό δεν το κάνει.Και μόλις τελειώσει το ρευστό που έχει τι θα κάνει;Μήπως θα "ρίξει" πελάτες και προμηθευτές;Και ο προμηθευτής έχει υπολογίσει τον κίνδυνο στην τιμή του προϊόντος που τους προμηθεύει,εγώ που πλήρωσα 170€ να ταξιδέψω το Μάιο και δε θα μπορέσω γιατί να μην πάρω πίσω τα χρήματά μου να τα διαθέσω όπου θέλω;Θα μπορώ του χρόνου να πάω ταξίδι;Θα θέλω να πάω;Πριν βγει η ΠΝΠ που τους έδινε το δικαίωμα για voucher 18 μηνών,κοίταζα για αλλαγή ημερομηνία.Για Σεπτέμβριο.Η τιμή του εισιτηρίου είναι 290€!Δηλαδή όχι μόνο δεν έφταναν τα 170€ που είχα,αλλά έπρεπε να βάλω και άλλα!!!!Δηλαδή και του χρόνου αν γίνει κάτι τέτοιο,η εταιρεία θα βγει διπλά κερδισμένη.Άτοκο δανεισμό,και έξτρα κέρδος από τη διαφορά των τιμών που θα υπάρχουν τότε.

Ποιος σου είπε ότι δεν μπορεί να τους απολύσει; Σύμφωνα με το από 18.03.2020 Δελτίο Τύπου του Υπουργείου Εργασίας (τα bold δικά μου):

Οι εργοδότες δεν πρέπει αναίτια και αδικαιολόγητα να προχωρούν σε απολύσεις και να εκδηλώνουν καταχρηστικές συμπεριφορές. Όλα τα ευνοϊκά μέτρα στήριξης για τις επιχειρήσεις συνδέονται άρρηκτα με ρήτρα διατήρησης θέσεων εργασίας.Συγκεκριμένα, ορίσθηκε ρήτρα διατήρησης θέσεων εργασίας σε όλες τις επιχειρήσεις που δεν ανεστάλη η λειτουργία τους, ως προϋπόθεση για την αναστολή καταβολής ασφαλιστικών και φορολογικών υποχρεώσεων και τη χρήση έκτακτων χρηματοδοτικών εργαλείων στήριξης.

Εν τω μεταξύ η Α3 είχε δεσμευτεί από πριν ότι θα διατηρήσει τις θέσεις εργασίας όσο μπορεί.

Τώρα για το άτοκο δάνειο, είναι λίγο αστείο και ισχύει για πάμπολλες περιπτώσεις στην καθημερινή μας ζωή, που κάποιος προπληρώνει μια υπηρεσία, πχ προκαταβολή αυτοκινήτου που θα παραλάβει σε 5 μήνες. Άτοκα είναι και αυτά. Όταν αγοράζεις μια πτήση 6 μήνες πριν, αυτό έχει μια μεγάλη έκπτωση. Η έκπτωση αυτή είναι εκεί όχι επειδή ο Βασιλάκης και ο Ο'λιρι είναι καλοί άνθρωποι, αλλά επειδή τους δίνεις ρευστό in advance. Αυτό βέβαια είναι ένα ρίσκο για σένα, γιατί ενώ έχεις την έκπτωση, πολλά πράγματα μπορούν να συμβούν, με συχνότερο την αλλαγή πλάνων. Επίσης μπορεί να συμβεί ότι η πτήση είναι στο τέλος άδεια και να έχεις πληρώσει παραπάνω. That's life.
 
Μόνος σου απαντάς ότι δεν μπορεί να τους απολύσει εν μέσω πανδημίας,αφού δίνονται στις επιχειρήσεις επιλογές.

Όσο για το παράδειγμα του αυτοκινήτου άσχετο.Αν δεν έρθει το αμάξι σε 5 μήνες,δε σου δίνει voucher αλλά τα λεφτά σου πίσω.Εγώ τώρα που δε θα πετάξω τον Μάιο θα πρέπει να περιμένω 18 μήνες να κάνω αίτημα να πάρω τα λεφτά μου πίσω.
 
Τα λεφτα σου θα τα πάρεις πίσω αλλά όχι έντοκα.

Στις απολύσεις πραγματικά αυτό κατάλαβες; Η Α3 αν απολύσει 1000 άτομα αύριο και την πας στο δικαστήριο, νομίζεις θα έχει δυσκολία να αποδείξει ότι δεν ήταν αναίτια και αδικαιολόγητα; Αν δεν είναι αυτό με αιτία, ποιο είναι;
 
Αν θα τα πάρω τα λεφτά μου σε 18 μήνες δεν το ξέρω.Διότι αν δεν υπάρχει η εταιρεία δε θα πάρω τίποτα.
Όσο για τις απολύσεις θα μπορούσε να είχε κάνει,δεν ξέρω αν το έχει κάνει ήδη,αναστολές συμβάσεων.Άρα αδικαιολόγητες θα ήταν.
 
Εξακολουθεί να με ταράζει το γεγονός ότι με 160.000 νεκρούς και τη μισή ανθρωπότητα σε lockdown στη μεγαλύτερη οικονομική και υγειονομική κρίση εδώ και έναν αιώνα, κάποιοι εξακολουθούν να κάνουν θέμα τα 100 ή τα 200 ευρώ που τους χρωστάει μια εταιρεία για ένα ταξίδι που έτσι κι αλλιώς δεν θα μπορούσαν να κάνουν.

Ας ευχαριστούμε την τύχη μας που είμαστε υγιείς και έχουμε χρόνο να χαζολογάμε στο φόρουμ ενώ τόσος κόσμος θάβει τους δικούς του χωρίς καν να τους βλέπει.

Έχω ξαναγράψει ότι έχασα ένα υπέροχο ταξίδι τον Μάρτιο και κάμποσα από τα χρήματα είναι πια voucher ή χαμένα. Αλλά το θεωρώ μικροπρεπές και μεγάλη γαϊδουριά να τα ζητάω όλα πίσω (ή να τα ζητάω σε μορφή που με βολεύει επειδή έτσι γουστάρω) την ίδια στιγμή που τα καμιόνια μεταφέρουν νεκρούς.
 
OveLix":87j03pmj said:
κάποιοι εξακολουθούν να κάνουν θέμα τα 100 ή τα 200 ευρώ που τους χρωστάει μια εταιρεία για ένα ταξίδι που έτσι κι αλλιώς δεν θα μπορούσαν να κάνουν.

Εσάς αν σας χρωστάει κάποια εταιρεία 100 ή 200€ και τα θεωρείτε ευτελή ποσά μπορείτε να τα δωρήσετε.Κάποιοι άλλοι όμως τα έχουν ανάγκη.Και ακριβώς επειδή δε θα κάνω το ταξίδι θέλω τα χρήματα που δαπάνησα πίσω.Από τη στιγμή που δε θα μου προσφερθεί προϊόν ή υπηρεσία,γιατί να μην πάρω τα χρήματά μου να τα αξιοποιήσω όπως εγώ θέλω;
 
Συμφωνώ, είναι απόλυτα λογικό και σωστό να σου επιστρέφουν τα χρήματα για μια υπηρεσία που δεν σου παρέχουν και να μην είσαι αναγκασμένος να τους δίνεις άτοκο δάνειο 18 μηνών εξαναγκαστικά. Αν θέλουν να τους δώσω οικειοθελώς το voucher για 18 μήνες πρέπει να αυξήσουν την αξία του voucher σαν τόκο. Αλλά στην Ελλάδα δουλεύουν με τέτοιες μεσαιωνικές τακτικές εις βάρος του πελάτη, με τις ευλογίες των κυβερνώντων (βλ. ΠΝΠ).
 
Ίσως γιατί υπάρχουν άνθρωποι που δεν μιλάνε μόνο για 1 ή 2 εισιτήρια; Αλλά για 10 ή 20, γιατί τα αεροπορικά ταξίδια ήτανε μέρος της καθημερινής ζωής τους;

Καταλαβαίνω τα προβλήματα των αεροπορικών και προσπαθώ να κάνω χρήση των δυνατοτήτων αλλαγής ή / και κουπονιών, αλλά έχω ήδη φτάσει στα όρια, με rebooking μέχρι και Νοέμβριο, σε πτήσεις που κανείς δεν ξέρει εάν θα γίνουν, με κάποια εισιτήρια που ήδη ακυρώθηκαν για δεύτερη φορά.

Δεν έχω άμεση ανάγκη επιστροφής χρημάτων, αλλά τί να κάνω με τόσα κουπόνια, σε μια στιγμή που δεν ξέρω πότε θα μπορέσω να πετάξω ξανά, να γυρίσω σπίτι μου (λόγω δουλειάς έμεινα στο εξωτερικό) ή στους δικούς μου;

Και ναι, προς το παρόν είμαι από τους τυχερούς που είναι υγιείς, που έχουν δουλειά κλπ., σίγουρα υπάρχει κόσμος που είναι σε πολύ χειρότερη θέση. Αλλά εάν μέχρι πριν από λίγο πετούσες κάθε εβδομάδα, σκέφτεσαι και το τί θα κάνεις με όλες τις πτήσεις που ήδη είχες κλείσει και που τώρα ακυρώνονται η μια μετά τη άλλη.

Αν και σε σύγκριση με άλλες εταιρίες οι όροι της Α3 είναι από τους καλύτερους, με μεγάλη χρονική διάρκεια των κουπονιών, ρητή επιστροφή στο τέλος και δυνατότητα αλλαγής χωρίς fare difference.
 
flesland":3aoomfdl said:
lewton δεν έχω καμία αγανάκτηση, ούτε είμαι σε κάποιον ανταγωνισμό επιχειρημάτων μαζί σου, για να ''καθαρίσω'. Δεν είμαι 18. Αλλά ξανάνοιξε τον χάρτη, γιατι το Αμβούργο δεν είναι Βορειοδυτική Γερμανια, είναι Βόρεια Γερμανία.
Εσύ πετάχτηκες να απαντήσεις πριν μερικά posts ότι ο άνεργος για να μην αποκλειστεί στη Γερμανία μπορούσε να πάρει κάποια από τις πτήσεις επαναπατρισμού.
Στη Γερμανία συνολικά. Έτσι έγραψες σε αυτό το post.
Όχι συγκεκριμένα στο Ντισελντορφ, όχι συγκεκριμένα στην Κολωνία, όχι συγκεκριμένα στο Λεβερκούζεν, και σε καμία άλλη από τις άλλες πόλεις του Ruhrgebiet που έγραψες στη συνέχεια σε αυτό το post.

Δηλαδή στην αρχή πετάς ένα μηδενιστικό γενικόλογο ότι όποιος ήθελε από τη Γερμανία είχε λύσεις, και μετά όταν σε ρωτάω να εξηγήσεις λίγο περισσότερο μου λες ότι έγινε μια πτήση επαναπατρισμού από τη Στουτγάρδη και μια από τις Βρυξέλλες.

Με άλλα λόγια το αρχικό σου σχόλιο, ενώ ανέφερε γενικά Γερμανία για να δείξει ότι όλα έγιναν καλά, στην πραγματικότητα αναφερόταν σε συγκεκριμένες περιοχές μόνο. Ίσως εσύ όταν ακούς Γερμανία να φαντάζεσαι μόνο το Ruhrgebiet. :rolleyes:
 
Εντάξει; Τις μετρήσατε;
 
Top