Easyjet

Αφού "καίγεσαι" και έχεις τόσο άγχος, γιατί δε ρίχνεις μια ματιά στην ιστοσελίδα της εταιρείας που περιγράφει τα πάντα με σαφήνεια;
http://www.easyjet.com/el/enlkolvwvnoie ... _help.html
 
cchalkia":3cmpfv4i said:
Δηλαδή άμα κάνω Online check in με προπληρωμένη βαλίτσα απλά περιμένω κανονικά στην ουρά και την δίνω, και το μόνο που κερδίζω στην ουσία είναι ότι θα είμαι στο boarding group A ???

Ναι, μόνο αυτό κερδίζεις, κάνε το , δεν έχεις να χάσεις τίποτα!
Όσο για το αν τηρούνται τα γκρουπ στην easy, έχει σημασία από πού αναχωρείς και αν έχει μετάβαση στο αεροπλάνο με φυσούνα ή λεωφορειο. Στην Αγγλία μου έχει τύχει να τηρούνται σχολαστικά τα γκρούπ επιβίβασης ενώ από Ελλάδα να "μπουκάρουν σχεδόν όλοι μπουλουκηδών" στην έξοδο αναχώρησης, μην υπολογίζοντας τίποτα για speedy boarding κτλ...

Σε κάθε περίπτωση πιστεύω οτι σε συμφέρει να έχεις κανει ήδη checkin απο το ιντερνετ.
 
Πάντως πριν λίγες μέρες που πέταξα SKG-SXF με easy, πρώτη φορά έγιναν τρία ξεχωριστά δρομολόγια, για Speedy Boarding, Group A και Group 2 αντίστοιχα. Αφού ακόμα και οι αεροσυνοδοί είχαν εκπλαγεί και ρωτούσαν μεταξύ τους γελώντας: "Μα πόσα λεωφορεία έχει ακόμα?"... :mrgreen: Βέβαια οι Ελληνάρες στην πύλη πήγαν να μπουκάρουν όλοι μαζί, άσχετα αν είχαν προηγηθεί διευκρινιστικότατες ανακοινώσεις περί προτεραιότητας, αλλά τους έκοψαν τη φόρα οι συνοδοί εδάφους. :evil:

Παραδόξως, στην επιστροφή από το Schönefeld, οι συνοδοί άφησαν τα group A και 2 να περάσουν καπακωτά σχεδόν από το Speedy Boarding και, δεδομένου ότι α)το αεροσκάφος ήταν παρκαρισμένο έξω ακριβώς από την πύλη σε απόσταση περπατήματος β) το 90% των επιβατών ανήκαν στην ένδοξη φυλή των Ελ, ακολούθησε ένα γιουρούσι άνευ προηγουμένου. :rant:

Ευτυχώς όμως, το καλό το παλικάρι ξέρει και άλλο μονοπάτι: Η πίσω πόρτα έμεινε στα αζήτητα, όλοι πήγαιναν από μπροστά μην περπατήσουν δυο μέτρα παραπάνω, οπότε φράκαραν στην πρώτη σκάλα, ενώ η δεύτερη ήταν laissez passer. :cool:
 
αυτό που γνωρίζω είναι ότι στη Θεσσαλονίκη τουλάχιστον το κάθε λεωφορείο έχει το γκρουπάκι του.
Και πάντα γίνετε αυτό.
 
IATA/TASOS":3fgitp9c said:
στη Θεσσαλονίκη τουλάχιστον το κάθε λεωφορείο έχει το γκρουπάκι του.
Και πάντα γίνετε αυτό.

Σύντροφε Τάσο, εγώ πάντως μόνο την τελευταία φορά είδα 3 λεωφορεία.

Τις προηγούμενες (και ήταν αρκετές) για Λονδίνο και Βερολίνο δεν έβαζαν 3 αλλά 2, εκτός και αν μου διέφυγε τόσες φορές.

Όπως λέμε, έκαναν τα 3, 2. :mrgreen:

Τώρα μάλλον πιέζει η εταιρεία.
 
εγώ πάντως όσο καιρό δούλευα το πιο πιθανό ήταν τα 4 να γίνουν 3.
και η εταιρεία ισα ισα δεν πίεζε σε τίποτα.
:D
 
έχω δώσει τα API κ πάλι μου στέλνει προειδοποιητικό mail να τα βάλω. πάω βλέπω τα έχει πατά save Λέει τα έχει αλλά τελικά τι ισχύει;
η εταιρία έχει έαν γ@μο email ή τηλέφωνο γιατί στο σάιτ τους δεν το βλέπω πουθενά.
 
Να ενημερώσω πως πλεον το online check in δε δινει δικαιωμα επιβιβασης ως group A, μόνο ως group 2.
 
τοτέ ποια η λογική ύπαρξης του e-check in. Β γκρουπ κάλιστα μπορώ να περιμένω στην ουρά :evil:
 
οι προυποθέσεις τις χειραποσκευής είναι:
λογικές διαστάσεις μικρής βαλίτσας,
ένα κομάτι ανα επιβάτη,
το βάρος δεν έχει κάποια όρια αλλα να μπορείς να τη συκώσεις μόνος σου και να τη βάλεις στο ντουλαπάκι πάνω.

για την βαλίτσα που θα δώσεις, ανάλογα τι πλήρωσες στο εισιτήριο σου.
1 2 3 ..800 κομματια?? και πόσα κιλά δήλωσες.

Υ.Γ κόψε τα greeklish γιατί βλέπω να πηγαίνει στα σκουπίδια αυτό που έγραψες, και δεν είναι και κάδος ανακλυκλωσης.

φιλικά :D
 
Top