Εις Την Πόλη………….(Istanbul)

  • Thread starter aas59
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Ανηφορίζοντας το Jetway του Ατατούρκ. μπήκαμε σε ένα μακρύ διάδρομο επενδεδυμένο με γυαλισμένο γρανίτη , που οδηγούσε στα διαβατήρια και στην παραλαβή των αποσκευών ,
Ξαφνικά είδαμε πίσω μας ανθρώπους που έφθασαν με άλλες πτήσεις να περπατούν (η και να τρέχουν ) βιαστικά , προσπερνώντας μας ….
Απόρησα μεν , αλλά δεν έδρασα δε……..(πρωτόβγαλτος γαρ στο αεροδρόμιο αυτό) συνεχίζοντας τον κανονικό ρυθμό περπατήματος.
Φθάνοντας στον χώρο ελέγχου Διαβατηρίων κατάλαβα γιατί έτρεχαν….
Παρασκευή = αργία για τον Μουσουλμανικό κόσμο , τι πιο φυσικό από το να είναι υποστελεχωμένη η υπηρεσία .
Υπήρχαν ελάχιστα ανοικτά γραφεία ελέγχου διαβατηρίων (για επιβάτες που δεν είχαν Τουρκική υπηκοότητα) με αποτέλεσμα να υπάρχουν περίπου 700-1000 επιβάτες μπροστά από μας!!!
Οι προερχόμενοι από τις διάφορες χώρες που λήγουν σε –ιστάν επιβάτες έσπρωχναν και προσπαθούσαν να περάσουν μπροστά από τους υπόλοιπους (κυρίως Ευρωπαίους επιβάτες ) που κρατούσαν κάποιες αποστάσεις μεταξύ τους….

Τελείως τριτοκοσμική κατάσταση που ερχόταν σε αντίθεση με τον γυαλισμένο γρανίτη του αεροδρομίου.

Κάποια στιγμή (50-55 λεπτά αργότερα δηλαδή) καταφέραμε να φτάσουμε μπροστά σε κάποιον που με βαριεστιμάρα πληκτρολογούσε στο PC διάφορα στοιχεία και έβαζε την σφραγίδα στο Διαβατήριο.

Η παραλαβή των αποσκευών μας ήταν πολύ γρήγορη αφού μας περίμεναν γυρνώντας στον ιμάντα(λογικό με τόση καθυστέρηση στον έλεγχο).
Βγαίνοντας από το αεροδρόμιο βρήκα πολύ εύκολα τον άνθρωπο που είχα κλείσει για να μας μεταφέρει στο ξενοδοχείο μας.

Το Ξενοδοχείο το επέλεξα μέσα από πολλά υποψήφια διότι ήταν σχετικά εκτός κέντρου αλλά η είσοδος του Μετρό ήταν 100 μέτρα πιο κάτω οπότε δεν υπήρχε πρόβλημα στις μετακινήσεις μας.
Πέραν τούτου είχε μία πολύ καλή τιμή για το βασικό του δωμάτιο (Superior Room) και περιλάμβανε μπουφέ πρωινό.
Το 18 θέσιο Ολοκαίνουριο mini Bus με τα βελούδινα καθίσματα , τελικά το είχαμε μόνοι μας !!!
Η κίνηση στον δρόμο παρά πολύ μεγάλη και σε ερώτηση μας σε πόση ώρα θα φθάσουμε στο ξενοδοχείο πήραμε την αφοπλιστική απάντηση «Δεν ξέρω ακριβώς…. Μπορεί σε 25 λεπτά μπορεί σε μία ώρα». Τελικά φθάσαμε έντεκα παρά κάτι (που τελικά μας βγήκε σε καλό !!)
Το συγκεκριμένο ξενοδοχείο μάλλον προτιμάται από τους Σαουδάραβες αφού ήταν εμφανέστατη η παρουσία τους ΠΑΝΤΟΥ.
Φθάνοντας στην ρεσεψιόν και συμπληρώνοντας τα σχετικά έντυπα παρατήρησα ότι μας έδωσαν δωμάτιο της μεγαλύτερης κατηγορίας (Executive Room) κάνοντάς μας upgrade λόγω της πληρότητας !!!(Νάναι καλά οι ορδές των Σαουδαράβων που προφανώς είχαν κάνει τσεκίν πριν από μας που αργήσαμε …)

Εξόρμηση σε γειτονικό κεμπαπάδικο και επιστροφή για να κοιμηθούμε αφού το αυριανό πρόγραμμα ήταν αρκετά σφικτό.


Το πρωί ανοίγοντας την κουρτίνα είδα ότι είχαν ανοίξει οι ουρανοί !!!
Έβρεχε ασταμάτητα μέχρι τις 09.00 και κατόπιν έκανε την εμφάνισή του δειλά ο ήλιος που συνέχισε το κρυφτό με τα σύννεφα μέχρι αργά το απόγευμα . Ευτυχώς όμως δεν έβρεξε άλλο όλη την υπόλοιπη ημέρα , ούτε τις επόμενες , οπότε τριγυρίζαμε χωρίς προβλήματα στους δρόμους της τεράστιας αυτής πόλης.

Η πρώτη (θετική) εντύπωση από τις δημόσιες συγκοινωνίες ήρθε μπαίνοντας στο Μετρό τους , το εισιτήριο κόστιζε 1.50 Τουρκικές Λίρες (περίπου 0,75€), το οποίο ήταν καθαρό και τα τραίνα του καινούρια.
Οι σταθμοί τους (τουλάχιστον σε όσους πήγα) ήταν περιποιημένοι και ορισμένοι κεντρικοί μάλιστα είχαν ντεκόρ με χειροποίητα πλακάκια.


Σε γενικές γραμμές η συγκοινωνία της πόλης (μετρό , τραμ , λεωφορεία) είναι σε πολύ καλή κατάσταση και έχουν κλιματισμό.


.
Η πλατεία Taksim είναι το κέντρο (τουριστικό??) την Κωνσταντινούπολης και από εκεί ξεκινά η İstiklâl Caddesi .
Είναι ένας τεράστιος πεζόδρομος και εκεί θα βρείτε πολλά μαγαζιά κάθε είδους για φαγητό και ψώνια.
Εκεί βρίσκεται και το Ελληνικό προξενείο καθώς και μερικές Χριστιανικές Εκκλησίες.
Κατηφορίσαμε μέχρι το τέλος του δρόμου όπου βρίσκεται και ο πύργος του Γαλατά.
Επιτέλους μετά από τόσο περπάτημα είδαμε θάλασσα . Η περιοχή δεν είναι ότι πιο καθαρό έχει δει κανείς αλλά μάλλον λογικό το βρίσκω αφού από εκεί πρέπει να περνούν εκατοντάδες χιλιάδες κόσμου κάθε μέρα!!
Πάνω στην γέφυρα υπάρχουν δεκάδες ψαράδων που με καλάμια προσπαθούν να κάνουν το χόμπι(???) τους.
Από κει πήγαμε σε ένα από τα μεγαλύτερα στεγασμένα παζάρια το Kapali Çarsi. Χιλιάδες μαγαζιά το ένα δίπλα στο άλλο. Χιλιάδες και ο κόσμοςπου ήταν μέσα αλλά και έξω από αυτή την αγορά.
Φυσικά επίσκεψη στην Κωνσταντινούπολη χωρίς βόλτα με καραβάκι στον Βόσπορο δεν γίνεται .
Στην παραλία δίπλα από τα καραβάκια που κάνουν tour ήταν και μερικά πλωτά μαγειρεία που έψηναν (τι άλλο ?) ψάρια... Η μυρωδιά ήταν έντονη σε όλη την περιοχή.
Οι περισσότεροι επιβάτες ήταν Τούρκοι που έκαναν την βόλτα τους .
Η δίωρη βόλτα εκτός της υπέροχης θέας μας ξεκούρασε για να συνεχίσουμε την εξόρμηση.
Είχε αρχίσει να νυχτώνει και έπρεπε να πάμε για φαγητό και επιστροφή στο ξενοδοχείο αφού την επομένη είχαμε κλείσει tour στην Αγιά Σοφιά , SultanAhmet κλπ..

Συνέχεια στο επόμενο...
 
Μία ηλιόλουστη μέρα ξημέρωσε .
Πρωινό στα γρήγορα και αμέσως επιβίβαση στο μινι βάν που μας περίμενε έξω από το ξενοδοχείο.
Το tour ξεκίνησε από την Αγιά Σοφιά και αμέσως μετά Μπλε τζαμί (SultanAhmet) , τα ελάχιστα τμήματα του Ιπποδρόμου που σώζονται , ενα δυο τζαμιά ακόμα και τελείωσε με την επίσκεψη στο Top Kapi όπου βρίσκεται το τρίτο σε μέγεθος διαμάντι στον κόσμο. Εκεί βρίσκεται και το στιλέτοπου στην ταινία με τον Πίτερ Ουστίνοφ και την Μελίνα Μερκούρη έκαναν διάσημο .
Στο παλάτι αυτό των Σουλτάνων η θέα στον Βόσπορο είναι εκπληκτική.
Η ξενάγηση τελείωσε αργά το απόγευμα στο ξενοδοχείο μας και μετά από ολιγόλεπτη ξεκούραση και ένα ντουζακι ξεκινήσαμε για την τελευταία βραδινή έξοδο στην πόλη.
Το πρωί έπρεπε να επιστρέψουμε....

Το μίνι βαν που μας πήγε στο Αεροδρόμιο ήταν και πάλι στην ώρα του περιμένοντας μας στην είσοδο του ξενοδοχείου.
Αυτή την φορά η διαδρομή ήταν μόνο 30 λεπτά προφανώς λόγω της ώρας .
Ο έλεγχος των αποσκευών από scanners γίνεται πριν καλά καλά μπεις στο στην αίθουσα και ελέγχονται και οι βαλίτσες.
Η αναμονή για έλεγχο στα διαβατήρια κράτησε μόνο 15 λεπτά αφού υπήρχαν αρκετά ανοικτά γραφεία και όχι τεράστιες ουρές επιβατών.
Οι τιμές στα Duty Free είναι σχετικά τσιμπημένες (περίπου σαν τις τιμές στο LGAV) και έτσι δεν πήραμε κάτι ιδιαίτερο.
Το check-in ήταν γρήγορο και φυσικά ο Τίμος είχε βάλει πάλι το χεράκι του :thx: και πήραμε τις 1D και 1F .....
Στο gate μας περίμενε το SX-BKA / Vergina .
Μέχρι να επιβιβαστούμε η άπλετη θέα στον διάδρομο απογείωσης και στα γειτονικά gates έδωσε την ευκαιρία για μερικές φωτό Εδώ & Εδώ.
Η πτήση ήταν στην ώρα της και το service σαφώς καλύτερο από την προηγούμενη φορά. Λυπάμαι αλλά δεν έβγαλα φωτό την ομελέτα και τα παρελκόμενα της γιατί είχα την μηχανή πάνω στο ντουλαπάκι μέσα στο σακίδιο..... :(
Στο Βενιζέλος δεν καθυστερήσαμε καθόλου στις διατυπώσεις και κάναμε αρκετές βόλτες μέχρι να περάσουν οι ώρες της αναμονής για το τελευτάιο σκέλος του ταξιδιού ATH-HER.
Οι τέσσερις ώρες αναμονής πέρασαν γρήγορα και σπέυσαμε στο gate όπου μας περίμενε στην φυσούνα τι άλλο παρά το SX-BKA / Vergina !!!
Τρία στα τέσσερα σκέλη με το ίδιο αεροσκάφος !!!
Δεν έφτανε μόνο αυτό , "Ηγουμένη" σε αυτήν την πτήση ήταν η κυρία που είχαμε και στο σκέλος ΑΤΗ-ΙST !!!
Η πτήση δέν ξέφυγε από τον τυπικό μέσο όρο των ημίωρων πτήσεων που κάνουν τα 737 & 320 στην χώρα μας. Το προσωπικό τυπικά ευγενικό αλλά σημαντικά πιο γρήγορο από άλλες φορές.
Οι αποσκευές μας ήρθαν σχεδόν τελευταίες στον ιμάντα παρά τα Priority tags που είχαν πάνω τους.

Εδώ τελείωσε η αφήγηση του ταξιδιού.
Δεν θα μπορούσα να κλείσω αν δεν σας μετέφερα τις εντυπώσεις που απεκόμισα.

ΟΑ
Όπως έχω ξαναγράψει σε άλλο T.R , και σε ότι αφορά το πλήρωμα είναι να "σου κάτσει".
Θα βρεις ανθρώπους που βαριούνται που ζούνε , αλλά και ανθρώπους που παίρνουν πάνω τους την εταιρεία και της δίνουν πόντους.
Ελπίζω η Νέα Ο.Α να ξεσκαρτάρει από το προσωπικό που νομίζει ότι κάνει χάρη στον επιβάτη και να προωθήσει σε σημαντικά πόστα του γεμάτους όρεξη για δουλειά ανθρώπους.
Η επιτυχία της πέραν των νέον αεροσκαφών και νέων χρωμάτων σημάτων κλπ εκεί θα κριθεί....

Τουρκία-Κωνσταντινούπολη
Έχω ανάμικτα συναισθήματα.
Η πόλη είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ.
Αμφιβάλω αν φτάνουν 10-15 μέρες για να την γυρίσεις και να την ζήσεις με λεπτομέρεια!!!
Στην χώρα φαίνεται πλέον εμφανώς ο υπόγειος διαχωρισμός που υπάρχει.
Θα δεις πολλές νέες κοπέλες που δεν θα τις ξεχώριζες από οποιαδήποτε μοντέρνα Ευρωπαία να περπατάνε με αγόρια και να κάνουν χαβαλέ στους δρόμους.
Θα δεις επίσης όλο και περισσότερες γυναίκες καλυμμένες (όχι μόνο με μαντήλα αλλά και με μακρυά μέχρι τα παπούτσια φορέματα) σε όλο το φάσμα των ηλικιών.
Αρκετοί Τούρκοι που μίλησα αυτό θεωρούν το μεγαλύτερο πρόβλημα στην χώρα τους .

Παντού φαίνεται υπάρχουν σημαίες από μικρές μέχρι τεράστιες που φαίνονται από πολύ μακρυά και είναι φωτισμένες το βράδυ.
Δεν υπάρχει μαγαζί (ανεξαρτήτως αντικειμένου) που να μην έχει φωτό η προτομή το Κεμάλ............ακόμα και σε χειροποίητο (και ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ) χαλί...
Οι Τούρκοι όπου και αν πήγαμε ακόμα και χωρίς γνώση καμίας ξένης γλώσσας προσπαθούν πάρα πολύ να σε εξυπηρετήσουν είτε όταν ζητάς κάποια διεύθυνση στον δρόμο είτε αν θες να αγοράσεις κάτι είτε αν θες να μετακινηθείς.
Ακόμα περισσότερο όταν μάθαιναν πως είμαστε Έλληνες!!!

Άφησα στο τέλος δύο Φωτό για σχολιασμό.
Αστυνομική παρουσία υπάρχει παντού στην Κωνσταντινούπολη, όχι τόσο έντονη όπως περιγράφει στο T.R του ο GP707 , αλλά σίγουρα δεν μπορείς να πεις πως είναι απαρατήρητοι. Μέχρι και τεθωρακισμένα οχήματα είχαν και ανεβοκατέβαιναν την İstiklâl Caddesi .
Ένα σύστημα που είχαν αρκετά φανάρια στους δρόμους και μου φάνηκε ιδιαίτερα χρήσιμο ήταν το χρονόμετρο που ανέφερε τον υπολειπόμενο χρόνο για να αλλάξει χρώμα. Όχι μόνο από την πλευρά των πεζών αλλά και αντιστοίχως από την πλευρά των οδηγών!!!
Δεν θυμάμαι να το έχω δει κάπου αλλού αυτό.

Επίσης (μια και είναι επίκαιρη η απαγόρευση του καπνίσματος στην χώρα μας) μου έκανε τρομερή εντύπωση η υπακοή στους νόμους από τους Τούρκους !!!
Στις 22/07/09 ίσχυσε και στην Τουρκία η απαγόρευση του καπνίσματος .
Σας διαβεβαιώ ότι ΚΑΝΕΙΣ δεν κάπνιζε σε δημόσιο χώρο !!!
Δεν κάπνιζαν ΟΥΤΕ στο κατάστρωμα στα καραβάκια που κάνουν tour στον Βόσπορο !!!
Ούτε στα μπάρ φυσικά.
Μπράβο τους !!!


Και Η ερώτηση:
"Θα ξαναπήγενες aas59??"

Όπως είπα έχω ανάμικτα συναισθήματα, οι άνθρωποι ιδιαίτερα συμπαθείς, η πόλη σου δίνει ευκαιρίες να την εξερευνήσεις , όμως δεν μου άρεσε η παρουσία του κράτους σαν αυστηρός πατέρας.
Ίσως πήγαινα ξανά αλλά μετά από κάμποσα χρόνια ώστε να έχει τροποποιηθεί κάπως η σημερινή κατάσταση και ή να έχει προχωρήσει προς τον Ευρωπαϊκό δρόμο η κοινωνία ή να πάει προς το Ιράν όπως θέλουν πλέον αρκετοί.

Ευχαριστώ πολύ τον Τίμο για την εξυπηρέτηση και τον aakunz για τις πολύτιμες πληροφορίες του.
Ευχαριστώ και όλους που δεν βαρέθηκαν και έφτασαν μέχρι εδώ.
Ελπίζω να μήν σας κούρασα.
 
Ευχαριστούμε aas59,

βρήκα την περιγραφή σου κατατοπιστική, αλλά αν κρίνω από τις φωτογραφίες σου, μάλλον δεν θα βιαστώ να πάω στην Πόλη.

Θα ήθελα να ρωτήσω ( αν ξέρεις την απάντηση βέβαια ) , γιατί αυτή η ιδιαίτερη επιθυμία των Τούρκων - όπως ανέφερες - να εξυπηρετούν ιδιαίτερα τους Έλληνες;
Μου φαίνεται λίγο παράξενο και αναρωτιέμαι αν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. :?:
 
Ωραίος ο aas59 :great: πολύ ωραία η ανασκόπηση :) Σκέφτομαι κ εγώ να πάω Κωνσταντινούπολη για κανένα τριημεράκι τώρα το φθηνόπωρο, οπότε μου ήρθε κουτί! Αλήθεια, σε σχέση με τις μεγάλες πόλεις της Ελλάδας βρήκες κυρίως ομοιότητες ή διαφορές;

ps. μπορείς να μου πεις (pm αν προτιμάς :)) το όνομα του ξενοδοχείου που έμεινες και αν θα το πρότεινες; Ευχαριστώ!
 
Σήμερα το πρωί έφτασα κι εγώ στην Κωνσταντινούπολη. Είχαν περάσει 16 μήνες από την τελευταία μου επίσκεψη, και δεν μπορώ να πω ότι είδα φοβερές διαφορές. Η ΟΑ321 έφυγε στην ώρα της, αλλά είχε προηγηθεί απίστευτη αναμονή στην ουρά για το γκισέ του web check in για τη γελοία διαδικασία παραλαβής της κάρτας επιβίβασης. Όλες οι κρατήσεις είχαν πρόβλημα και διάφοροι έξυπνοι προσπαθούσαν να μπουν μπροστά. Τα check in counters σταθερά υποστελεχωμένα (παρα το ότι το handling έχει περάσει στη Νέα ΟΑ, έτσι δεν είναι;).

Βελτιωμένος δίσκος πρωινού, πολύ καλή και χαμογελαστή "Ηγουμένη", αδιάφοροι οι υπόλοιποι και φυσικά οι διαρκείς αναφορές στην "Ιστανμπούλ" και όχι την "Κωνσταντινούπολη". Πτηση διαρκείας 45 λεπτων (ρεκόρ :great: ), χαμηλή πληρότητα και επανάληψη του δράματος που έζησε ο aas59 στον έλεγχο διαβατηρίων: τεράστια ουρά, υποστελεχωμένα γκισέ για τους ξένους, μηδενική ουρά για τους τούρκους και οι τουρκομάνοι επιβάτες της πτήσης των Τουρκικών Αερογραμμών από το Ashgabat να μπαίνουν μπροστά με το "έτσι θέλω". Ο έλεγχος διαβατηρίων took forever, δεδομένου ότι κατέβηκα στις 09:05 από το αεροπλάνο και πήρα το λεωφορείο των 10:00. Επιπλέον χαμός γινόταν και στην είσοδο του τράνζιτ, το οποίο βέβαια δε με απασχόλησε καθόλου.

Το μισοάδειο λεωφορειάκι της Havaş με έφερε στο Taksim μέσα 30 λεπτά όπου και μένω. Η λίρα σε σχετική υποτίμηση με 2,10 λίρες για ένα ευρώ. Οι συγκοινωνίες σχετικά καλές, με άλλο ένα σταθμό του μετρό να έχει παραδοθεί στην κυκλοφορία (Şişhane). Έτσι, μπορείς να κατέβεις την İstiklâl με τα πόδια και αντί να ανηφορίσεις προς τα πίσω, να πάρεις το μετρό και να κατέβεις στο Taksim που απέχει μια στάση.
 
menelaos":3nmeat5g said:
μπορείς να μου πεις το όνομα του ξενοδοχείου που έμεινες και αν θα το πρότεινες;

Φυσικά και το προτείνω.
Είναι το Moevenpick και βρίσκεται στην περιοχή 4. Levent

Σχέση με πολλές Ελληνικές πόλεις ???
Δεν θα έλεγα ότι έχει με καμία .
Εξ άλλου η ίδια η πόλη είναι σε πληθυσμό μια Ελλάδα και μισή περίπου.....
Πάντως έχει περισσότερο πράσινο από την Αθήνα.
 
Το ξενοδοχειο στη φωτογραφια, νομιζω, ειναι το MOVENPICK HOTEL. Τον επομενο μηνα εχω κλεισει πτηση για Κωνσταντινουπολη. Για ξενοδοχειο ειμαι σε αναζητηση... και θα με ενδιεφερε να μαθω τις τιμες. Σας ευχαριστω για τις λεπτομερειες στα trip- reports σας.
 
Θυμισε μου την επομενη φορα που θα πας καπου να ερθω μαζι σου...! Πολλα upgrades παιζουν οταν ταξιδευεις! :D

Φοβερο T.R., και δυστυχως θελω τοσο πολυ να παω Κωνσταντινουπολη που πραγματικα με φανταζομαι στα μερη που περιεγραφε ο aas59 και που'σαι ακομα...! :(

Πολυ ομορφες επισης και οι φωτο που εβγαλες με καλυτερη αυτη στην Αγια Σοφια και την θεα στο Βοσπορο. Οσο για την ΟΑ, δυστυχως χρησιμοποιει το διεθνες ονομα της Πολης... Ελπιζω καποια στιγμη να αλλαξει αυτο, και φυσικα να μη την αποκαλει ετσι και η Α3 στο εγγυς μελλον γιατι ειναι αμαρτια. Ειναι και αυτο μερος μιας ιστοριας την οποια δε πρεπει να διαγραψουμε.Και σα λαος το μονο που ξερουμε να κανουμε τελεια ειναι να παιρνουμε κατι και να το διαγραφουμε.

Αντε, και στα επομενα T.R.s σου λοιπον! :great:
 
Το Ατατούρκ τι λέει σαν αεροδρόμιο?Πώς είναι αρχιτεκτονικά?Είναι κι αυτό σαν το ΕλΒελ?Γιατί απότι θυμάμαι το έχει και αυτό η Hochtief.
 
Το Aτατούρκ είναι ένα μοντέρνο μεγάλο αεροδρόμιο. Πολύ πιο μεγάλο από το Βενιζέλο.
 
Top