Εορτή Πολεμικής Αεροπορίας

  • Thread starter sv1xv
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Re: Εορτή Πολεμικής Αεροπορίας 2011

spinal":nv9q8jud said:
Υπάρχει και μια άλλη δυνατότητα την οποία έχω εφαρμόσει εγώ στο παρελθόν με επιτυχία και είναι το τρένο. Από σταθμό Λαρίσης κατεβαίνεις στην Οινόη και μετά με περπάτημα περίπου 15-20 λεπτά σε ίσιωμα βρίσκεσαι εύκολα έξω από την ΕΑΒ.
Αυτή η λύση δεν παίζει, δεδομένου ότι η είσοδος για το κοινό θα είναι από την πύλη προς Σχηματάρι, όχι από την ΕΑΒ.

Μια χρονιά είχαμε πάει με ένα φίλο (με αυτοκίνητο ευτυχώς) στην πύλη ΕΑΒ που ήταν κλειστή και ένας σεκιουριτάς της ΕΑΒ μας έδειξε πως να πάμε από την πύλη ΕΑΒ στην πύλη Σχηματαρίου από έναν περιφερειακό δρόμο κολλητά στον φράκτη, χωρίς να ξαναβγούμε στο κανονικό οδικό δίκτυο. Η απόσταση είναι αρκετά μεγάλη για περπάτημα.

Γενικώς λόγω μεγάλων αποστάσεων η εκδήλωση δεν προσφέρεται για μετάβαση χωρίς αυτοκίνητο, οπότε καλύτερα αφήστε τα λεωφορεία για τους φανατικούς της πεζοπορίας και πηγαίνετε με τα αυτοκίνητά σας.
 
Re: Εορτή Πολεμικής Αεροπορίας 2011

Εμένα αυτό που μου πρότεινε κάποιος που υπηρέτησε παλιά στην Τανάγρα είναι να πάρει κάποιος λεωφορείο για Θήβα ή Χαλκίδα και να κατέβει στο Σχηματάρι για να το διασχίσει και να φτάσει στο αεροδρόμιο. Από ότι μου είπε απαιτείται χρόνος 15-20'. Είδα στο Google Earth ότι το Σχηματάρι το διασχίζει η οδός Τανάγρας οπότε υποθέτω ότι αν ακολουθήσει κανείς το δρόμο αυτό θα βγει στο αεροδρόμιο. Αυτό είναι νομίζω το πιο λογικό για να πάει κανείς εκεί.
 
Re: Εορτή Πολεμικής Αεροπορίας 2011

Καλημέρα. Γνωρίζει κάποιος αν αύριο Σάββατο στο Ηράκλειο στην 126 ΣΜ θα έχει στατική έκθεση τουλάχιστον με αεροσκάφη; Κι αν ναι με ποια.
Ευχαριστώ.
 
Re: Εορτή Πολεμικής Αεροπορίας 2011

Πασχάλη από όσα γνωρίζω, σε όλες τις Μονάδες τις ΠΑ θα υπάρχουν στατικές εκθέσεις αεροσκαφών.
Περισσότερες λεπτομέρειες δεν έχω ψάξει, αλλά μπορείς εσύ:
Στην ιστοσελίδα της ΠΑ (http://www.haf.gr), βλέπεις πως η 126 Σμηναρχία Μάχης στο Ηράκλειο (http://www.haf.gr/el/structure/units/at ... /126sm.asp) ανήκει στο Αρχηγείο Τακτικής Αεροπορίας (ΑΤΑ). Από την σελίδα του ΑΤΑ (http://www.haf.gr/el/structure/units/ata/contact.asp) μπορείς να βρεις τον αριθμό του τηλεφωνικού κέντρου (Τηλ.: 2410 515399) και να τους ζητήσεις να σε συνδέσουν με το Ηράκλειο και από εκεί να μάθεις περισσότερες πληροφορίες.

Συγνώμη που είμαι λακωνικός και δεν σου δίνω περισσότερες πληροφορίες, αλλά αυτές τις μέρες γίνεται κυριολεκτικά χαμός με τα τηλέφωνα που ζητάνε ό,τι νά 'ναι (μέχρι και για το αν θα έχουμε φαγητά και σάντουϊτς μας έχουν ρωτήσει στο τηλέφωνο...), οπότε δεν θέλω ούτε να σου δώσω κάποιο τηλέφωνο που δεν κυκλοφορεί στο διαδίκτυο, ούτε κάποια μη έγκυρη πληροφορία.

ΥΓ: Μην εμπιστεύεστε και πολύ το 11880 και τα συναφή... Κάποιος άσχετος ζήτησε το ΓΕΑ σε ένα τέτοιο νούμερο και του έδωσαν το fax της Μοίρας μου.... πανάσχετο...
 
Re: Εορτή Πολεμικής Αεροπορίας 2011

Πάντως στο Ηράκλειο, στην 126 Σμηναρχίας Μάχης, θα υπάρχει έκθεση αερομοντελισμού που οργανώνει ο Σύλλογος Στατικού Μοντελισμού Ηρακλείου.
Sorry για το off-topic...
 
Re: Εορτή Πολεμικής Αεροπορίας 2011

Και είναι εντελώς on-topic. Είναι μέσα στις εκδηλώσεις που γίνονται με την ευκαιρία της γιορτής :mrgreen:
 
Re: Εορτή Πολεμικής Αεροπορίας 2011

Φεύγουμε σε λίγο, ο γιος μου δεν κρατιέται από το πρωί. Είναι στα 6 κι έχει 2 μήνες που μετράει τη σημερινή μέρα....
 
Re: Εορτή Πολεμικής Αεροπορίας 2011

Παίδες καλησπέρα και από μένα..
Θα παρευρεθούμε με έναν φίλο αύριο...
Τι ώρα ξεκινάει το show???
 
Re: Εορτή Πολεμικής Αεροπορίας 2011

:7:
Πώς σας φάνηκε η επίδειξη;
Καμιά φωτό, κάνα βίντεο;
:mrgreen:
 
Top