Εορτή Πολεμικής Αεροπορίας

  • Thread starter sv1xv
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Re: Εορτή Πολεμικής Αεροπορίας 2011

Άριστη και η έκθεση και η επίδειξη κατά τη γνώμη μου! Τα πληρώματα των ελικοπτέρων στρατού άφηναν τον κόσμο να μπει ακόμα και στο πιλοτήριο!! :cool: Το μόνο μείον είναι η έλλειψη ενος Super Puma, C-130 και C-27 στη στατική έκθεση! Συγχαρητήρια στους πιλότους και τους τεχνικοής όλων των μοιρών που συμμετείχαν στη φετινή γιορτή! Πάντα τέτοια!! :great:

vassdel μπας και πέταγες κανένα Super puma της επίδειξης CSAR? :mrgreen:
 
Re: Εορτή Πολεμικής Αεροπορίας 2011

Δυστυχώς τελικά δέν κατάφερα να πάω στην επίδειξη καθώς το πρωί που ετοιμαζόμουν να φύγω προέκυψε κάποιο σημαντικό τεχνικό ζήτημα εδώ στο σπίτι και αντί να δώ αεροπορική επίδειξη είδα επίδειξη ξεβουλώματος υδροροών από τεχνίτη που τού χαλάσαμε την Κυριακάτικη ξεκούρασή του.Οταν τελικά ξεμπέρδεψα,ήταν αργά...

:( :(
 
Re: Εορτή Πολεμικής Αεροπορίας 2011

Είχαμε 1 Puma σε επιφυλακή στην Ελευσίνα, 1 στην Τανάγρα (με πλήρη εξοπλισμό, οπότε "σχεδόν" αδύνατον να μπεις μέσα), και 2 να πετάνε... δεν μας έμεινε κανένα να στείλουμε στην στατική έκθεση :)

Πετούσα το ελικόπτερο που έκανε το support στο CSAR (αυτό πού έκανε τους κύκλους, όταν έγινε η "διάσωση" με τις ειδικές δυνάμεις) και εν συνεχεία εγώ έκανα το medevac (με το φορείο και το ομοίωμα).

Το κακό είναι πως δεν έχω δει ακόμα πως φαινόμασταν από έξω, αλλά περιμένω από την "Απογείωση" πολύ ωραία πλάνα...

Το feedback που είχαμε από τους Στρατιωτικούς κύκλους είναι πως τους άρεσε πολύ το show. Θα ήθελα να ακούσω πως φάνηκε και σε εσάς αυτό που είδατε - όσοι το είδατε.
Είχαμε σκοπό να εκτελέσουμε και πιο extreme ασκήσεις, αλλά πήραμε διάφορες περιοριστικές οδηγίες από την ηγεσία ως προς την ένταση και βιαιότητα των ελιγμών - για λόγους ασφαλείας. (π.χ. για κάποιο λόγο (γιατί άραγε :mrgreen: ), μου απαγόρευσαν να περάσω πάνω από το κοινό :twisted: . Θα είχε πλάκα :shock: )

Περιμένω και την "Αρετή και Τόλμη" της επόμενης εβδομάδας, για να δω και την επίδειξη των Apache. Μου είπαν πως ήταν πολύ εντυπωσιακή :cool:. Μου είπαν επίσης πως υπήρχαν και κάποια αεροπλάνα στο show, αλλά όπως ξέρετε, αυτά δεν με ενδιαφέρουν και πολύ :D .
 
Re: Εορτή Πολεμικής Αεροπορίας 2011

Ήσασταν εξαιρετικοί! Γι αυτό και σας χειροκρότησε ο κόσμος (προφανώς δεν το ακούσατε)! Εγώ ήμουν στην αρχή σχεδόν του διαδρόμου οπότε ούτε ομοίωμα είδα ούτε ειδικές δυνάμεις! Αρκέστικα στους λεπτούς χειρισμούς σας! Μήπως γνωρίζει κανείς τα F-16 που κάναν κύκλους από ποια βάση ήταν και τι block ήταν?
 
Re: Εορτή Πολεμικής Αεροπορίας 2011

Πρόγραμμα Αεροπορικής Επίδειξης στην 114 Πτέρυγα Μάχης/Αεροπορική Βάση Τανάγρας
6 Νοεμβρίου 2011. Ώρα Έναρξης 11:00


* Αεροπορική επίδειξη δύο ελικοπτέρων AH-64A Apache της Αεροπορίας Στρατού.

* Αεροπορική επίδειξη μεμονωμένου ελικοπτέρου S-70B Aegean Hawk του Πολεμικού Ναυτικού.

* Αεροπορική επίδειξη μεμονωμένου αεροσκάφους T-6Α Texan II της Πολεμικής Αεροπορίας (ΠΑ).

* Ρίψη αλεξιπτωτιστών από αεροσκάφος C-130 Hercules της 356 Μοίρας Τακτικών Μεταφορών.

* Επίδειξη αποστολής Έρευνας και Διάσωσης Μάχης-Combat Search & Rescue (CSAR) με τη συμμετοχή ανδρών της 31 Μοίρας Επιχειρήσεων Έρευνας και Διάσωσης, δύο αεροσκαφών F-16 Blk 52+ ADV της 335 Μοίρας και δύο ελικοπτέρων AS-332 Super Puma της 384 Μοίρας Έρευνας και Διάσωσης.

* Επίδειξη επιχείρησης Αεροδιακομιδής ασθενούς-Medical Evacuation (MEDEVAC) από ελικόπτερο AS-332 Super Puma της 384 Μοίρας Έρευνας και Διάσωσης.

* Αεροπορική επίδειξη της Ομάδας «Ζευς» μεμονωμένου αεροσκάφους F-16 Blk 52+ της ΠΑ.

* Επίδειξη επιχείρησης Αεροπυρόσβεσης από δύο αεροσκάφη CL-415 της 383 Μοίρας Ειδικών Επιχειρήσεων και Αεροπυρόσβεσης.

* Χαμηλή διέλευση μικτού σχηματισμού μαχητικών αεροσκαφών της ΠΑ αποτελούμενος από F-16 Blk 52+, F-4E Phantom II PI 2000, Mirage 2000-5, A-7H Corsair και RF-4E Phantom II.
 
Re: Εορτή Πολεμικής Αεροπορίας 2011

Ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους σας για τη σημερινή μέρα. Μου φάνηκε ποιο καλή από τον "Αρχάγγελο" Και εξηγω γιατί.
Κάτι ο λιγότερος κόσμος κάτι η οργάνωση, ακόμα και οι συνδικαλιστές της ΕΑΒ, όλα δίναν έναν πιο φιλικό και πιο οικογενειακό τόνο.
Πολύ καλοί και με απίστευτη υπομονή οι χειριστές της ΑΣ που βάζαν στα ελικόπτερα όποιον ήθελε..... χαρούμενα παιδιά να ποζάρουν στα πιλοτήρια.

ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ η διαδικασία διάσωσης. Αν και μόνο χειριστής μπορεί να συνειδιτοποιήσει τους λεπτούς χειρισμούς που απαιτούνται. Μόνο που ρε Vasdel την κάνατε τη διάσωση λίγο μακρια από τον κόσμο/ διάδρομο.... προφανώς σχετικά με ασφάλεια.

Άντε και του χρόνου... :)
 
Re: Εορτή Πολεμικής Αεροπορίας 2011

vassdel":1nf7n0gd said:
Πρόγραμμα Αεροπορικής Επίδειξης στην 114 Πτέρυγα Μάχης/Αεροπορική Βάση Τανάγρας
* Επίδειξη αποστολής Έρευνας και Διάσωσης Μάχης-Combat Search & Rescue (CSAR) με τη συμμετοχή ανδρών της 31 Μοίρας Επιχειρήσεων Έρευνας και Διάσωσης, δύο αεροσκαφών F-16 Blk 52+ ADV της 335 Μοίρας και δύο ελικοπτέρων AS-332 Super Puma της 384 Μοίρας Έρευνας και Διάσωσης.

Με γεια τα μάτια μου!! χαχαχα :shock:
 
Re: Εορτή Πολεμικής Αεροπορίας 2011

pstratos":l7hi7nk4 said:
...Μόνο που ρε Vasdel την κάνατε τη διάσωση λίγο μακρια από τον κόσμο/ διάδρομο....
Στην πρώτη δοκιμαστική, την περασμένη Τετάρτη, κάναμε όλο το show στον Νότιο "Διάδρομο", μπροστά δηλαδή στον κόσμο. Το κατώρρευμα ήταν τόσο έντονο, που σηκώσαμε τα σχοινιά/σημαιάκια.
Την Πέμπτη, το δοκιμάσαμε στο "χώμα", στον χώρο μεταξύ του "κυρίως" και του "νότιου". Τα χόρτα και η σκόνη που σηκώθηκε δεν θα σε άφηνε να δεις...
Τελικά αποφασίσαμε να το εκτελέσουμε στον κυρίως, που όντως ήταν μακριά, αλλά δεν γινόταν αλλιώς...
 
Re: Εορτή Πολεμικής Αεροπορίας 2011

ξερουμε αν θα γινει γιορτη φετος???
 
Re: Εορτή Πολεμικής Αεροπορίας 2011

Γιορτή με στατικές εκθέσεις και "ανοικτά" αεροδρόμια θα έχουμε.
Για αεροπορικές επιδείξεις, δεν έχω ακούσει τίποτα ακόμα, αλλά είναι σχετικά νωρίς...
 
Top