Flightsim

Φιλε μου καλε..Αν θες να προσγειωθεις με διαδικασια ils ας πουμε στο Ελ.Βενιζελος, διαδρομο 03L ,βαζεις NAV1 110.50 ,και COURSE οχι heading 034 μοιρες,Στα 5 ναυτικα μιλια απο το κατωφλι και στα 2000 ποδια γινεσαι full established στο localizer,,,
 
Ας πουμε οτι καταλαβα. Οπως και να χει σ ευχαριστω για την διευκρινιση. Θα το δοκιμασω
 
Θα δοκιμάσω να τα γράψω όσο πιο απλά γίνεται για να σε βοηθήσω.
- Επιλέγεις free flight, αεροπλάνο, ώρα , κτλ
- Στο flight planner βάζεις αεροδρόμια : ας πούμε Θεσσαλονίκη αναχώρηση, άφιξη Αθήνα Βενιζέλος. Πατάς Find Route. Σου βγάζει μια διαδρομή απευθείας από το ένα στο αλλο. Πας στο Βενιζέλος και ζουμάρεις αρκετά. Ας πούμε ότι θα προσγειωθείς στον 21L. Τραβάς την κόκκινη γραμη της διαδρομής μέχρι να γίνει παράλληλη με το πράσινο μακρόστενο βέλος που καταλήγει στον διάδρομο. Έτσι θα καταλήξεις σχετικά παράλληλα με τον διάδρομο. Πρόσεξε η στροφή να γίνεται μακριά από το αεροδρόμιο πάνω από την ευβοια.
- Start Flight.
- Στο cockpit επιλέγεις GPS (αντί για NAV) από τον αντίστοιχο διακόπτη. Επιλέγεις altitude (ας πούμε 10000). Ενεργοποιείς το ALT HOLD και το κουμπί NAV. Βάζεις course 214 και στο παράθυρο με τα radios (είναι το κουμπί που μοιάζει με Α από τα κουμπιά του FSX) βάζεις 111,10 στο NAV1 και το ενεργοποιείς από την σειρά κουμπιών που έχει στο κάτω μέρος αυτού του παραθύρου. Επιλέγεις ταχύτητα ας πούμε 220knots.
- Πατάς δύο φορές το F7 (Flaps) και το F4 για να απογειωθείς. Παίρνεις αρκετό ύψος και ενργοποιηείς το auto pilot. Το αεροπλάνο στρίβει για να βρει το flight path και πάει σε ύψος 10000. Πατάς shift+R για να ενεργοποιήσεις το auto throttle και το κουμπί speed για να ρυθμίσει την ταχύτητα στα 220. Πατάς F5 για να κλείσουν τα flaps. Όταν πλησιάζεις στην εύβοια αρχίζεις το descent σε ύψος 3300 (πρόσεχε να μην πέσεις σε κανένα βουνό). Στο σημείο που έχεις καθορίσει από το flight plan το αεροπλάνο στρίβει δεξιά προς τον 21L. Μειώνεις ταχύτητα σε 190. Τώρα πρέπει να είσαι τουλάχιστον 15nm από το αεροδρόμιο και με φορά προς τον διάδρομο.
- Απενεργοποιείς ALT HOLD, NAV, Flight Director. Στον αντίστοιχο διακόπτη βάζεις NAV αντί για GPS. Ενεργοποιείς ξανά ALT HOLD, NAV. Ο auto pilot είναι ενεργός. Το αεροπλάνο στρίβει δεξιά-αριστερά μέχρι να έρθει ακριβώς στην ευθεία του διαδρόμου. Ταυτόχρονα ακούς ένα επαναλαμβανόμενο beep που σημαίνει ότι είσαι συχρονισμένος στο NAV1. Πρέπει να έχεις κατέβει στα 3300.
- Όταν φτάσεις στα 11nm από το αεροδρόμιο πατάς το κουμπί APR (approach). Πρέπει αυτόματα να κλίσει και το ALT Hold. Μειώνεις ταχύτητα στα 135, πατάς F8 για full flaps και G για landing gear. Το αεροπλάνο πρέπει να αρχίσει μόνο του να κατεβαίνει. Κανονικά με αυτές τις ρυθμήσεις και εάν δεν έχεις υπερβολικό βάρος σε καυσιμα, το αεροπλάνο προσγειώνεται μόνο του. Στα 500ft κανονικά κλείνεις auto pilot και το προσγειώνεις εσύ.

Εννοείται ότι όλα αυτά δεν έχουν και πολύ σχέση με το πώς γίνονται τα πράγματα στην πραγματικότητα, αλλά είναι ένα ξεκίνημα. Μετά θα τα βρεις μόνος σου.
Ελπίζω να βοήθησα :)
 
Σ ευχαριστω πολυ!!! Ρε παιδια ειναι τοσο δυσκολο η εγω τα κανω λαθος; Δεν ειμαι και πολυ της υπομονης βεβαια αλλα θελω πολυ να το μαθω.
 
Καλησπέρα,

Στο HvACC (http://www.hvacc.org) ξεκινάμε μια προσπάθεια να καλύψουμε κάποιες τέτοιες απορίες. Είμαστε βέβαια dedicated στο Online με το δίκτυο VATSIM, αλλά σε πρώτη φάση ενδεχομένως να μπορεί να γίνει και μέσω του TeamSpeak server που έχουμε.

προσοχή: το sport του FS θέλει διάβασμα για να γίνει σωστά!

Για περισσότερες πληροφορίες δείτε το forum μας (πρόσβαση από την παραπάνω σελίδα).
 
Λοιπον τα καταφερα!!! Εχω ομως ενα προβλημα. Στο find route οταν τραβαω την γραμμη της πορειας για να την βαλω πανω στο πρασινο βελακι παραλληλα με τον διαδρομο επειδη δεν με χωραει στην οθονιτσα μιας και εχω κανει αρκετο ζουμ κανω 2 και 3 σημεια με πολυ μικρη αποσταση μεταξυ τους και οταν φτασω σε αυτο το σημειο με το αεροπλανο εκεινο προσπαθωντας να πιασει την πορεια χανει την τελικη ευθηγραμμιση με τον διαδρομο. Ελπιζω να εγινα κατανοητος.
 
Κάνε λίγο zoom out αλλά όχι τόσο πολύ ώστε να μην φαίνεται το πράσινο βέλος. Ακόμη και σχετικά ευθυγραμμισμένος να είσαι το αεροπλάνο διορθώνει άν είσαι σε αρκετή απόσταση για να προλάβει να κάνει τους ελιγμούς...
Αν δεν τα καταφέρεις δώσε ένα email να σου το στείλω. Είμαι σίγουρος ότι κάπου θα υπάρχουν και έτοιμα flight plans στο internet...
 
Ποση αποσταση χρεαζεται περιπου απο το waypoint μεχρι τον διαδρομο ωστε να ευθυγραμμιστει σωστα;
 
τυπικά γίνεσαι established στα 10-15 ΝΜ αλλά το localizer μπορεί να σε πιάνει ακόμα και στα 25-30ΝΜ
 
Top