Frequency scanner / AirBand

Γεια χαρα. Θα γινω κουραστικος αμα ρωτησω σχετικα για ενα καλο σκανερακι μεχρι 200-250 ευρω? Αν ειναι και tranceiver δεν θα με πειραζε και επισης αν μπορω να το παραγγειλω εδω απο Ελλαδα αν υπαρχει και κανα λινκ σε κανενα site ευπροσδεκτο και αυτο . Μην μου πειτε ψαξε τα μυνηματα γιατι απλα θα ηθελα κατι που να ανταποκρινεται στις τωρινες τιμες...πανω κατω δεν ξερω τι κυκλοφορα σημερα για αυτο και δεν ψαχνω.... Ειμαι με ενα SONY AIR-8 το οποιο αρχιζει και μου τα παιζει....Αν ενοχλω στειλτε μου απλα pm...

Ευχαριστω προκαταβολικα
 
Γεια σου φιλε μου
Θα σου προτεινα να αγορασεις ενα Μaycom AR-108 που κοστιζει 95ευρω και μια εξτρα κεραια Diamond που κοστιζει γυρω στα 20ευρω..
Εγω αυτα εχω και εχω μεινει αρκετα ευχαριστημενος..

Τα πηρα απο το http://www.freebytes.com . Aν θες ριξε μια ματια εκει ;)
 
Γειά και χαρά σε όλους

Αγόρασα πρόσφατα το Bearcat UBC 30XLT της Uniden. Το συγκεκριμένο scanner φαίνεται να είναι ακριβώς ίδιο με το Albrecht AE30H όπως δείχνει και αυτή η φωτό εδώ...
http://www.sailgb.com/p/albrecht_ae30h_radio_scanner/

...και εδώ...
http://www.flightstore.co.uk/uniden_bea ... dept_l3.0/
(Δίνει λεπτομέρεις για το Bearcat αλλά δείχνει το Albrecht (!)).

Αγορά απο το flightstore και σε 2-3 ημέρες είχε παραδωθεί.

Καλύπτει τις μπάντες των FM, Air Band και VHF με διάφορα "βήματα" στις συχνότητες συντονισμου και είναι σε συγκρίσιμη τιμή με το Maycom που καλύπτει μόνο την Air Band.

Η τηλεσκοπική κεραία βελτοιώνει τη λήψη -σε σχέση με τη κεραία που είχε το scanner και φαίνεται στις φωτο- αλλά το βασικότερο είναι η τοποθεσία. Στο σπίτι μου που περιστοιχίζεται απο κτήρια πιάνω μόνο το τοπικό αεροδρόμιο (είμαι σχετικά κοντά), κάποια ραδιοταξί, κάποιες ψηφιακές μεταδόσεις στα VHF που δεν έχω προσδριορίσει ακόμα τι είναι και σήματα ACARS (στα 131.725).

Επίσης, περιβάλλον με τηλεοράσεις, wireless internet, ασύρματα τηλέφωνα, κλπ δεν βοηθάει καθόλου. Σε αυτή τη περίπτωση πρέπει να έχω το squelch ψηλά για να μη σταματάει το scanner σε κάποια αρμονική μιας τέτοιας εκπομπής.

Στο κοντινότερο πάρκο όμως, που είναι στη κορυφή ενός λόφου η Air Band γεμίζει απο σήματα και στη συχνότητα του ACARS μερικές φορές τα σήματα έρχοντε το ένα πίσω απο το άλλο και σε διαφορετικές εντάσεις (Προφανώς ανάλογα με την απόσταση). Η μακρινότερη λήψη που έχω ακούσει είναι απο κάποιο Control Center στη Γαλλία (Όπου όλοι ξεκίναγαν με Bonjour στη πρώτη επαφή)

Σε γενικές γραμμές λοιπόν ευχαριστημένος απο το UBC30XLT της Uniden.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο website που να δίνει τους αεροδιαδρόμους και τις αντίστοιχες συχνότητες τους για την Ευρώπη. Αναφέρομαι σε ένα παρόμοιο διάγραμα με αυτό που είχε εκδόσει το Remove Before Flight πριν απο καιρό με το FIR Αθηνών (Αν δεν κάνω λάθος)
 
Καλημερα σας,ενδιαφερομαι για εργαλειο που να κανει εκπομπη στα marine καναλια και ακροαση στα αερο ,δεν με ενδιαφερει αν κανει και εκπομπη φυσικα διοτι δεν προκειτε να το χρησιμοποιησω για παρενοχληση.Περιμενω προτασεις με τιμεσ φυσικα γυρω στα 200 ευρω με pm φυσικα. ;) ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
 
Γεια σας.
Ειμαι νεο μελος στην παρεα σας και μπορω να πω οτι ειστε απο τα καλυτερες παρεες αυτου του ειδους.
Εχω και γω ενα scanner το Alinco djx10. Eιναι φορητο και ειναι all mode. Aκουει δηλ ολλες τις διαμορφωσεις και το ευρος που δουλευει ειναι απο 0,1~1990.999950 Μhz. Απο οτι καταλαβατε ακουει τα παντα.
Θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος εχει δοκιμασει καποια κεραια ιδιοκατασκευης του.
Οι αγορασμενες δεν ειναι ακριβες αλλα θελω να εχω την ικανοποιηση οτι την εφτιαξα μονος.
Υπαρχει και το αλλο προβλημα.
Μενω στο πρωτο οροφο και η ταρατσα ειναι 30 μετρα απο εδω.Θα χανω το σημα στη γραμμη μεταφορας?
Ευχαριστω και καλη συνεχεια
Merlot
 
Γειά και χαρά merlot

Υπάρχουν μερικά πράγματα που πρέπει να αποφασίσεις πριν διαλέξεις τι είδους κεραία θα κατασκευάσεις.

Πρώτα πρώτα πρέπει να διαλέξεις ένα εύρος συχνοτήτων στο οποίο η κεραία θα σου δίνει καλύτερη απόδοση (Ουσιαστικά η μέγιστη απόδοση της κεραίας θα είναι σε μια συγκεκριμένη συχνότητα).

Το αν θα "χάνεις" στη γραμμή μεταφοράς μέχρι τη ταράτσα είναι θέμα προσαρμογής της κεραίας στο δέκτη σου. Επειδή έχεις ένα απλό δέκτη, δεν θα "χάνεις" την ισχύ του σήματος αλλά το μήκος του καλωδίου μπορεί να σου αλλάξει τη συχνότητα συντονισμού της κεραίας αν δεν είναι ταιριασμένο.

Κοίτα προηγούμενα μηνύματα σε αυτή τη συζήτηση για το πως να καθορίσεις το μήκος της κεραίας συναρτήσει της συχνότητας και διάφορες άλλες απλές λύσεις για κεραίες.
 
Γειά σου merlot! Έχω και εγω μανία με κατασκευή κεραιών airband. Έχω δοκιμάσει ένα δίπολο λ/2 το οποίο έφτιαξα (αν θέλεις μπορώ να σου πω και λεπτομέρειες) και το συντόνισα στη συχνότητα των acars 131.725 για να έχω εκεί τη καλύτερη δυνατή λήψη. Έμεινα αρκετά ικανοποιημένος αφού είχαν έρθει φορές που είχα λάβει ACARS position report από μια απόσταση 350km περίπου σε ευθεία!:!: Τώρα τελευταία ασχολούμαι με την κατασκευή μιας ground plane γιατί διάβασα οτι για την airband είναι οτι καλύτερο. Όσο για τις απώλειες φοβάμαι οτι θα είναι μεγάλες, με 30μ καλώδιο. Η airband λόγω του οτι έχει διαμόρφωση κατά πλάτος, είναι αρκετά ευαίσθητη στον θόρυβο.Βέβαια υπάρχουν διαφόρων ειδών ομοαξονικά καλώδια και μπορεί κάποιο να φιλτράρει αποτελεσματικά τον θόρυβο. Το πρόβλημα δεν είναι οτι θα χάνεται το σήμα, αλλά οτι το σήμα θα κατεβαίνει "πνιγμένο" στον θόρυβο και στα παράσιτα. Ειδικά αν μένεις μέσα σε μεγάλη πόλη με αρκετό "θόρυβο" τότε πιθανόν να ακούς οτιδήποτε άλλο εκτός από air-band...Εγώ την κεραία την είχα 5 μέτρα απο τον δέκτη και πάλι είχα βρεί μια θέση στο καλώδιο οπου ελαχιστοποιούνταν ο θόρυβος. (Όχι οτι ήταν μεγάλος αλλά τα ACARS πρέπει να τα ακούς πεντακάθαρα για να γίνει το decoding). Αν δοκίμαζες την εγκατάσταση της κεραίας κάπου χαμηλότερα?Στην βεράντα ας πούμε... :rolleyes:
 
Γεια σου LGHI_IK

Σ ευχαριστω που απαντησες και σενα και στον thanOS.
Στειλε αν μπορεις το σχεδιο για το διπολο και αν μπορεις και για την ground plane.
Πρεπει να δοκιμασω αρκετες περιπτωσεις γιατι πραγματικα υπαρχει προβλημα με την αποσταση απο την κεραια μεχρι το scanner.
Μενω σε μεγαλη επαρχιακη πολη αλλα με οχι και ιδιαιτερο θορυβο.
Δεν μπορω να βαλω την κεραιa ποιο κατω γιατι γυρω γυρω εχω εμποδια.
Η μονη λυση ειναι στην ταρατσα αλλα με καποιον τροπο να μην χανω το σημα στην διαδρομη.
Σκεφτομαι να παρω μια discone.

Φιλικα Merlot
 
Παιδιά εδω και πολύ καιρό το σκέφτομαι και δεν ξέρω αν επιτρέπεται! Επιτρέπεται λοιπόν να έχω το scaneraki μου μαζί μου στο αεροσκάφος την ώρατης πτήσης και να ακούω με ακουστικά? Ξέρει κανείς κάτι?
 
Top