Frequency scanner / AirBand

Re: maycom - diamond

dimlou":31k1b5pa said:
Ειμαι κατοχος (προσφατος) του maycom AR108 και
θελω απλα να σας ενημερωσω οτι απο την περιοχη μου (διδυμοτειχο)ακουω καθαρα το instaboul control ενω αδυνατο να ακουσω το αεροδρομιο Αλεξ/πολης με αποσταση απο τον τοπο μου 42 ΝΜ..Παντως οι επιδοσεις με την diamond srh 789 αυξηθηκαν ιδιαιτερα..!!Ετσι για απλη ενημερωση ;)
ΚΑΘΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΔΕΚΤΗ. Πάντως το maycom AR108 έχει πολλή ευαίσθητο δέκτη

dimlou":31k1b5pa said:
" Άρα ένα 2πολάκι που έχει κάτω από μέχρι 10 € είναι πολύ super."
Θα μπορουσε στην περιπτωση μου (maycom AR10:cool: να κανει δουλεια..?
Αν ναι απο που θα μπορουσα να το προμηθευτω? Ευχαριστω!! ;)
Θα σου βελτιώσει αρκετά την λήψη σου
Μπορείς να το κατασκευάσεις κ’ εσύ ο ίδιος.


ΑΚΟΛΟΥΘΗ Ο ΤΥΠΟΣ ΠΟΥ ΣΩΣΤΑ ΑΝΕΦΕΡΕ Ο Elliott LGAV
Elliott LGAV":31k1b5pa said:
μήκος κεραίας = 300:L:4
όπου L = η συχνότητα.

π.χ. θέλουμε κεραία για τους 118,00
Ο τύπος πάει:
300:118=2,54:4=0,63 εκατοστά κ.ο.κ.

:!: 0,63 εκατοστά ΤΟ ΜΗΚΟΣ ΤΟΥ ΕΝΟΣ ΣΤΟΙΧΕΙΟΥ του ΔΙΠΟΛΟΥ :!:
 
Re: maycom - diamond

Και αν θέλεις να ενισχύσεις την κατευθυντικότητα σου συνιστώ ανεπιφύλακτα να βάλεις και ένα reflector.

Πάρε ένα βραχίονα από παλαιά κεραία (τηλεοράσεως), πάντοτε υπάρχουν σε ταράτσες πεταμένες. Θέλει 55 εκατοστά μήκος. Βάλε το δίπολο μπροστά και 50 εκατοστά πίσω του βάλε ένα αλουμινένιο στοιχείο Φ8 (διάμετρος 8 χιλιοστά) 1 μέτρο μήκος. Μπορείς να το προμηθευτείς από καταστήματα που πουλούν αλουμίνιο.
Γύρνα την κεραία στην κατεύθυνση που θέλεις και θα έχεις ακόμη πιο καλή λήψη. Καλό θα είναι πάντως να βάλεις αρχικά ένα απλό και στην συνέχεια να δοκιμάσεις reflector για να δεις τι «χάνεις από την πλάτη» σε λήψη.
 
off topic:
αγαπητέ sv8fmz
θα σε παρακαλούσα να περιορίσεις στο ελάχιστο την κατάχρηση (που ήδη κάνεις) των bold και underline χαρακτήρων στα post σου. Το μόνο που καταφέρνεις είναι να δυσκολεύεις την ανάγνωση των όσων γράφεις από τους αναγνώστες.

Αυτό φυσικά ισχύει για όλα τα μέλη και όχι μόνο για τα παραπάνω αλλά και την κατάχρηση έγχρωμων χαρακτήρων και των smilies.
 
Kalispera kai xronia polla se olous,

Mipos exi kapios tis sixnotites ACC en xrisi auton ton kairo;
Exo to S, SE, W kai Makedonia ACC alla den mporo na vro ta freqs tou soutwest sector (PLH, Titus, Lorno ktl).

Euxaristo poli,

Alexis
 
Θελω να ρωτησω αν απο την περιοχη μου (Ν.Εβρου-Διδυμοτειχο)μπορω να ακουσω τα over fly που μπαινουν στο ελληνικο FIR και καλουν το Αθηνα control..(ή κατι αλλο που δεν γνωριζω)..αν ναι θα σας παρακαλουσα να μου πειτε σε ποιες συχνοτητες...!!Σας ευχαριστω προκαταβολικα.. ;) ;)
 
dimlou":r0xuw8qs said:
Θελω να ρωτησω αν απο την περιοχη μου (Ν.Εβρου-Διδυμοτειχο)μπορω να ακουσω τα over fly που μπαινουν στο ελληνικο FIR και καλουν το Αθηνα control..(ή κατι αλλο που δεν γνωριζω)..αν ναι θα σας παρακαλουσα να μου πειτε σε ποιες συχνοτητες...!!

Δεν ξέρω σίγουρα - δεν έχω πάει να ακούσω εκεί πάνω, αλλά δοκίμασε:

124.475, 125.35, 133.875, 133.575

Κάποια από αυτά πρέπει να ακούγονται.
 
Μια απλοποιημένη εκδοχή του ΝΟΤΑΜ A2534/06, μόνο με τις PRIMARY νέες συχνότητες από 18/01/2007:


@FROM THE 18TH OF JANUARY 2007 AT 0001 UTC THE FOLLOWING ATC FREQUENCIES BECOME OPERATIONAL

A)ATHINAI ACC UPPER
1)KERKIRA SECTOR (LGGGKRK) FREQ:134.325MHZ (PRIMARY)
2)KEFALLINIA UPPER SECTOR (LGGGKFNU) FREQ:134.075MHZ (PRIMARY)
3)PALEOCHORA SECTOR (LGGGPLH) FREQ:124.625MHZ (PRIMARY)
4)MILOS UPPER SECTOR (LGGGMILU) FREQ:123.825MHZ (PRIMARY)
5)RODOS UPPER SECTOR (LGGGRDSU) FREQ:126.125MHZ (PRIMARY)
6)SITIA SECTOR (LGGGSIT) FREQ: 127.975MHZ (PRIMARY)
7)KAVOS SECTOR (LGGGKAV) FREQ:123.725MHZ (PRIMARY)

B) ATHINAI ACC LOW
1)KEFALLINIA LOW SECTOR (LGGGKFNL) FREQ:133.725MHZ
2)MILOS LOW SECTOR (LGGGMILL) FREQ:125.200MHZ (PRIMARY)
3)RODOS LOW SECTOR (LGGGRDSL) EQ:134.150MHZ (PRIMARY)

C)MAKEDONIA ACC UPPER
1)THESSALONIKI UPPER SECTOR (LGMDTSLU) FREQ: 125.350MHZ (PRIMARY)
2)LIMNOS UPPER SECTOR (LGMDLMOU) FREQ: 133.875MHZ (PRIMARY)
3)LIMNOS MIDDLE SECTOR (LGMDLMOM) FREQ: 127.475MHZ (PRIMARY)

D) MAKEDONIA ACC LOW
1)THESSALONIKI LOW SECTOR (LGMDTSLL) FREQ:132.375MHZ (PRIMARY)
2)LIMNOS LOW SECTOR (LGMDLMOL) FREQ:133.575MHZ (PRIMARY)
 
Σας ευχαριστω θερμα!!Θα δοκιμασω τα παραπανω και θα ενημερωσω για τυχον ακροασεις..!! ;)
 
Απο προχθες ειμαι και εγω ακροατης της airband.αναλογικος albrecht air control M8 http://www.teknikmagasinet.se/nydb/db.p ... tnr=580176
κλασικο τραζιστορακι με πολυ πλαστικο,τεραστιο ψαρωτικο ,επιασα radar contact και ΑPP ,3-4 συχνοτητες με πολλες παρεμβολες και την αγωνια .δεν ξερω αν με αλλη συσκευη -digital πχ εχω καλυτερη απολαβη-(αφηνουμε την επιπροσθετη κεραια)---

η τιμη ειναι 24 ευρω απο τον Μανταζη στη θεσσαλονικη
 
ΕΝΑΣ ΔΕΚΤΗΣ ΜΑΣ ΦΕΡΝΕΙ ΠΙΟ ΚΟΝΤΑ ΣΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΜΑΣ

Χαιρετώ τους φίλους της αεροπορίας.
Είμαι σχετικά νέο μέλος (από τον ΟΚΤΩΒΡΙΟ του 2006). Mένω στην Τρίπολη. Ασχολήθηκα με αφορμή το σχετικό θέμα (freaq monitoring) τους δύο τελευταίους μήνες με ένα ALINCO DJ-X3 και μόλις χθές κατάφερα να πιάσω στα 134,320Mhz σύντομες επαφές στα αγγλικά, ιταλικά κάποιων αεροπόρων σε όλη την διάρκεια της μέρας. Περισσότερα δεν ξέρω (τύπο αεροσκάφους, αριθμ. πτήσης, FL, αποδέκτης κλπ). Παλέυω να στήσω λήψη ACARS και βρήκα το acarsd και το wacars στο διαδίκτυο. Το πρώτο δεν το καταλαβαίνω, το δεύτερο μούγκα! Μήπως κάνω κάτι λάθος ή με την ένταση στον δέκτη; Μήπως ξέρετε συχνότητες για ACC, APP και ACARS; Τι γίνεται με αεροδιαδρόμους ή προσεγγίσεις προς το LGΑV πάνω από εμένα; Ρωτάω πολλά αλλά έχω να μάθω πολλά έτσι; :)
 
Top