Γενικές (αεροπορικές) απορίες !!!

gonso σε ευχαριστω πολυ για τις διευκρινησεις,ηταν κατατοπιστηκοτατες!!!
Μου ειχε εκδηλωθει αυτη η απορια βλεποντας αεροσκαφη να ειναι στην υπηρεσια μιας εταιρειας για 25 με 30 χρονια περιπου και τωρα βλεπω κοντα στην 20ετια ενος αεροσκαφους να γινεται αποσυρση!
Το βλεπω αυτο με τα Β737-400 που πολλες εταιρειας εχουν αρχισει να τα αποσυρουν μεσα σε αυτες και η Α3.
Βεβαια δεν ξερω ποσα απο αυτα ειναι ιδιοκτητα και ποσα lease!!!
Να δουμε τι θα κανει η ΟΑ με αυτο το ζητημα.....?????(Μαλλον τα βλεπω να πετουν για αρκετο χρονο ακομα για την ΟΑ).
Ευχαριστω και παλι :D
 
Καλησπερα,
Θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποια σελιδα που να μπορω να δω δρομολογια των περασμενων μηνων μαζι με τα νηολογια των αεροσκαφων διοτι δεν εχασα το χαρτακι που τα εγραφα :wall:
Ευχαριστω.
 
μια ερωτηση..
σε περιπτωση που μου βγαλει payment error κατα την πληρωμη η πιστωτικη μου καρτα χρεωνεται?
το δοκιμασα 2 φορες και τις 2 μου ειχε βγαλει payment error..
τι να κανω?
να ξαναδοκιμασω?
 
Να επικοινωνήσεις με την τράπεζα για να σιγουρευτείς.
 
ok.. με πειραν τηλεφωνο απο τη JCC και μου παν πως οι προσπαθειες μου ηταν ανεπιτυχεις..
αν κανω τη συναλλαγη με bank transfer ξερει κανεις ποσα χρεωνουν?
 
όταν σου βγάλει error δεν χρεώνεται η κάρτα. Ακόμα κ σε περίπτωση διπλής χρέωσης επιστρέφονται τα χρήματα στον επόμενο λογαριασμό. για μεταφορά εξαρτάται από ποια τράπεζα σε ποια κ από ποια χώρα σε ποια. αν θέλει ΙΒΑΝ για πχ θα έλεγα γύρω στα 25Ε αν έχεις online banking γίνεται συνήθως δωρεάν.
 
Γεια σας !!!!

Νέο μέλος εδώ και βλέπω αρκετά ενδιαφέροντα θέματα.

Ήθελα να ρωτήσω το εξής.

Μένω στην Αγιά Λάρισας και κάθε μέρα βλέπω να διέρχονται επιβατηγά αεροσκάφη ακριβώς πάνω από το χωριό μου.Σε φωτογραφία που βρήκα εδώ μέσα με τους αεροδιάδρομους βρήκα τους UB1 ανατολικά της Αγιάς ( πάνω από το Αιγαίο ) και τον UW69 δυτικά της Αγιάς ( πάνω από Τρίκαλα -Καρδίτσα ).

Η απορία μου είναι η εξής : τα αεροσκάφη αυτά που περνούν καθημερινά ακολουθούν κάποιον αεροδιάδρομο τυχαίο η παρακάμπτουν κάποιον άλλο;

Ευχαριστώ !!!!
 
giorgosk, συνήθως από τους αεροδιαδρόμους πάνε. Αλλά, επειδή οι αεροδιάδρομοι είναι τεθλασμένες γραμμές, με την άδεια των ελεγκτών εναερίου κυκλοφορίας, τα αεροπλάνα επιτρέπεται να πετούν κατευθείαν από ένα σημείο σε άλλο, εκτός αεροδιαδρόμου. Αυτό εξαρτάται από την κυκλοφορία που υπάρχει αλλά και από τυχόν στρατιωτικές ασκήσεις.

Αυτά που βλέπεις από πάνω από την Αγιά, είναι λίγο παράξενα όμως. Ενδεχομένως, να είναι αεροπλάνα διερχόμενα του ελληνικού εναέριου χώρου. Στον αεροδιάδρομο από Καστοριά-Τρίκαλα-Αθήνα-Κέα-Μύκονο-Ρόδο (αυτόν που αναφέρεις και εσύ), μπορεί να δωθεί πορεία από Καστοριά-Μύκονο κατευθείαν. Όμως είναι σπάνιο και δεν πετάει πάνω από την Αγιά, αλλά ελάχιστα δυτικά της Λάρισας.

Τί πορεία έχουν? Από βόρεια πρός νότια?
 
H πορεία τους είναι από βορρά προς νότο.

Βλέπω και τετρακινητήριο αεροσκάφος οπότε λογικά ίσως να είναι υπερπτήση με προορισμό κάποια άλλη χώρα.


Κοίτα από Καστοριά- Μύκονο σε ευθεία γραμμή δεν περνά πάνω από Αγιά.

Μάλλον για υπερπτήση πρόκειται χωρίς να είμαι σίγουρος μιας και περνάνε και δικινητήρια α/φ.

Υπάρχει περίπτωση να είναι αεροσκάφη το διαδρόμου UB1 που κάνει την ευθεία σκόπια - αθήνα.

Να παρακάμπτει δηλαδή την Θεσσαλονίκη-Σκόπελο και Τανάγρα.

Αυτό μου φαίνεται για ποιο λογικό μιας και η ευθεία αυτή ( Σκόπια-αθήνα) περνά πάνω από την περιοχή μας.


http://img155.imageshack.us/my.php?imag ... is2hw0.jpg
H κόκκινη γραμμή που έχω σημειώσει πάνω στο χάρτη ίσως να είναι η πορεία που ακολουθούν τα α/φ.
 
Εμένα μου φαίνεται για κλασσική περίπτωση shortcut! Από το ραδιοβοήθημα στα Σκόπια κατευθείαν στο άλλο ραδιοβοήθημα
ΝΑ της Αττικής (τα ονόματα δεν μπορώ να τα διακρίνω από τη φωτό)!
Και επειδή όπως λες είναι καθημερινό φαινόμενο η συγκεκριμένη πορεία, προφανώς πρόκειται για τα καθιερωμένα, καθημερινά shortcuts
που χρησιμοποιούν οι ΕΕΚ!
 
Top