Global Aviation Academy

Re: FAA VS JAA

z_pilot":2h16iz11 said:
andrfeas787":2h16iz11 said:
Σε προκαλω να ψαξεις και να βρεις ποσο ατυχηματα εγιναν στην ευρωπη στο ιδιο χρονικο διαστημα και οταν τα βρεις σκεψου και σε τι αριθμο πτησεων εγιναν.
Χωρίς να θέλω να το παίξω έξυπνος,στο κάτω κάτω δε ξέρω και πολλά πράγματα αλλά ο αριθμός των ατυχημάτων πολλές φορές έχει να κάνει όχι τόσο με την παιδεία και την πείρα του πιλότου όσο με το πόσο καλά κάνουν τη δουλειά τους οι μηχανικοί.Πολλές φορές ο κύριος λόγος που προκαλείται ένα ατύχημα είναι η κακή συντήρηση.

Accidents by Primary cause / world wide commercial jet fleet / 1993 through 2002

- Flight crew 67%
- Air plane 10%
- Weather 10%
- Maintenance 6%
- TC 3%
- Misc 4%

1) Πιστεύω ότι ο συγκριτικός συσχετισμός ατυχημάτων/δυστυχημάτων που κάνει ο 787 μεταξύ ΗΠΑ και ΕΥΡΩΠΗΣ είναι άσχετος με το θέμα του τόπικ, διότι πρέπει να μπούν περισσότεροι παράμετροι για να βγεί αντικειμενικότερα ακριβέστερο /κατά στατιστική προσέγγιση πάντα /επιστημονικό συμπέρασμα.
2) Παρακαλω τον 787 να μας πεί το επίπεδο qualifications πού έχει ως FAA & JAA instructor κι αν είναι ή ήταν commercial pilot για να γινεται καλύτερα και περισσότερο τεκμηριωμένα η συζήτηση, ούτως ώστε οι νεότεροι υποψήφιοι σπουδαστές /πιλότοι να έχουν περισσότερα στοιχεία σύγκρισης για να μπορούν να αποφασίζουν καλύτερα, ως πρός την σωστότερη επιλογή Σχολής. πάντα στο μέτρο των συλλογικών δυνατοτήτων τους.
Ευχαριστώ
ECO
 
Λοιπόν, τώρα που διάβασα τι γράψανε όλοι, σκέφτηκα να πω και εγώ την γνώμη μου. Ζω και εργάζομαι στην Νέα Υόρκη. Έχω FAA επαγγελματική αλλα πετάω μονο για την πλακα μου.Όταν ήμουνα στην σχολη είχα την τύχη να πετάξω με πολλά παιδιά από την ευρώπη που είχανε JAA ATPL και θέλανε να βάζουνε ώρες. Εγώ με PPL και 100-150 ώρες πτήσης τότε και αυτοί με CPL.Ειλικρινά σας λέω, ο καλύτερος από αυτούς αν πήγαινε για FAA PPL test δεν θα το περνούσε με τίποτα. Πράγματα που εγώ έκανα μάθημα(stalls) έτυχε να τα δω στην πραγματικότητα.Δεν κατηγορώ κανένας προς θεού! απλός σύμφωνο ότι το JAA δίνει πολλή σημασία στην θεωρία,και ειδικά σε πράγματα που δεν θα χρειαστούν ποτες.("κελεστριαλ" navigation).
Προσωπικά συμβουλεύω όσους θέλουν να γίνουν επαγγελματίες πιλότοι να περάσουν από FAA πρώτα και μετά JAA. Για μένα πρώτα από όλα μετράει η ασφάλεια fia τον εαυτό μου και τους άλλους. "γιαυτο" καλο είναι να πετάς το αεροπλάνο και να σκέφτεσαι πριν από αυτό αλλιώς θα σε πετάξει.
 
Re: FAA VS JAA

ECO":15ncc07f said:
Accidents by Primary cause / world wide commercial jet fleet / 1993 through 2002

- Flight crew 67%
- Air plane 10%
- Weather 10%
- Maintenance 6%
- TC 3%
- Misc 4%

1) Πιστεύω ότι ο συγκριτικός συσχετισμός ατυχημάτων/δυστυχημάτων που κάνει ο 787 μεταξύ ΗΠΑ και ΕΥΡΩΠΗΣ είναι άσχετος με το θέμα του τόπικ, διότι πρέπει να μπούν περισσότεροι παράμετροι για να βγεί αντικειμενικότερα ακριβέστερο /κατά στατιστική προσέγγιση πάντα /επιστημονικό συμπέρασμα.
2) Παρακαλω τον 787 να μας πεί το επίπεδο qualifications πού έχει ως FAA & JAA instructor κι αν είναι ή ήταν commercial pilot για να γινεται καλύτερα και περισσότερο τεκμηριωμένα η συζήτηση, ούτως ώστε οι νεότεροι υποψήφιοι σπουδαστές /πιλότοι να έχουν περισσότερα στοιχεία σύγκρισης για να μπορούν να αποφασίζουν καλύτερα, ως πρός την σωστότερη επιλογή Σχολής. πάντα στο μέτρο των συλλογικών δυνατοτήτων τους.
Ευχαριστώ
ECO
Η απαντηση Private
ευχαριστω

Edited: Προσοχή στις παραθέσεις!
 
επιλογη σχολης

Καλησπερα και απο μενα ,μετα απο συζητησεις αποφασισα να κανω το ονειρο μου πραγματικοτητα .
Καταφερα να βρω τα χρηματα ευτυχως, η μονη μου επιλογη ειναι η global ,εχω ακουσει αρκετα καλα λογια γενικοτερα για την σχολη.
Ευχομαι οποιος το θελει πραγματικα να το πετυχει
 
Καλή Αρχή mb
Εύχομαι να σου πάνε τα πράγματα έτσι όπως τα θέλεις.
 
Re: επιλογη σχολης

mb":qqdetdyb said:
Καλησπερα και απο μενα ,μετα απο συζητησεις αποφασισα να κανω το ονειρο μου πραγματικοτητα .
Καταφερα να βρω τα χρηματα ευτυχως, η μονη μου επιλογη ειναι η global ,εχω ακουσει αρκετα καλα λογια γενικοτερα για την σχολη.
Ευχομαι οποιος το θελει πραγματικα να το πετυχει


φιλε μου πρόσεχε τι πας να κανεις.then νομίζω ότι η απόφαση σου είναι η καλύτερη.πόλους κόσμος φεύγει από εκεί και είναι disarestimenoi.an θέλεις pm με να σου πω και αλλα
filika,
flight_instructor
 
Δυστυχως λογω οικογενειακων θεματων δεν εχω την δυνατοτητα να παω καπου αλλου .Με ενδιαφερει η γνωμη σου σχετικα με το θεμα αυτο :?: :?: :?:
 
Επειδή και εμένα με ενδιαφέρει να μάθω και φαντάζομαι και άλλους, γιατί αντί να γράψετε έδω αρχίζετε τα πμ?
Γενικότερα ισχύει αυτό με τα πμ, σε ότι αφορά στο θέμα 'επάγγελμα αεροπορία'. Τι φοβάστε πια τόσο πολύ;
Φιλικά.
 
σιμφωνω κι εγω με το παιδι απο πανω κι εμενα με ενδιαφερει το 8εμα αν ειναι ευκολο γραψτετο εδω...
 
Σε οτι μπορω να βοηθησω με το θεμα της σχολης ειμαι εδω επειδη το εχω ψαξει αρκετα :rolleyes:
 
Top