Hellenic Imperial Airways

cabin crew

Economy-Class-Member
Περιοχή
Αθήνα
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code)
UAE
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
LGAV
SkyHawk":oy4qglcu said:
Πιστευω οτι εχει δοθει πολυ σημασια σε αυτο το θεμα με το ατυχημα. Ατυχηματα συμβαινουν παντου και σχεδον καθε μερα τετοιου ειδους. Και τις περισσοτερες φορες φταινε ολοι λιγο μια η αποπροσεξια αλλη η εκουσια ελειψη μετρων ασφαλειας κτλ. Ας δοθει ενα τελος σε αυτο το ατυχημα γιατι κατανταει πολυ βαρετο. Εγινε κακως, τα παιδια ευτυχως δεν σκοτωθηκανε τελειωσε. Αν ηταν να ασχολειται ο καθενας με τετοιου ειδους ατυχημητα ολο για αυτα θα μιλουσαμε. Και μην με παρεξηγησει καποιος τωρα (που σιγουρα δλδ αλλα λεμε) γιατι και εγω ειμαι μεσα σε αυτην αεροπορικη βιομηχανια και βλεπω απο κοντα. Αυτα συμβαινουν. Ας κλεισει εδω γιατι κατανταει απο σοβαρο γελοιο.

Φίλε SkyHawk,
Aν νομίζεις ότι ένα τέτοιο ατύχημα συμβαίνει κάθε μέρα και θα έπρεπε να περάσει έτσι, είσαι μακριά νυχτωμένος. Φυσικά και θα το συζητήσουμε ξανά και ξανά για να καταλάβουμε πως και γιατί έγινε. Δεν συμβαίνουν κάθε μέρα αυτά και σίγουρα όχι σε ελληνικά πληρώματα. Δεν τελειώνει έτσι απλά ένα τέτοιο θέμα επειδή ευτυχώς δεν σκοτώθηκε καποιός. Καποιοι φταίνε και πρέπει να λογοδοτήσουν γιατί είναι απίστευτο να είσαι 10 - 12 ώρες στον αέρα και να την παθαίνεις στο έδαφος. Και αφού την πάθεις να ταλαιπωρείσαι μέχρι να βρεθείς σε ένα νοσοκομείο. Απαράδεκτα πράγματα ακόμα και για τα αφρικανικά δεδομένα....

SkyHawk

First-Class-Member
Περιοχή
HELL
AOA
LGAT
Δηλαδη πιστευεις οτι τετοια ατυχηματα δεν ειναι συχνο φαινομενο ανα τον κοσμο? και με λες και βαθια νυχτομενο? προσεχε πως μου μιλας σε παρακαλω πολυ. Δεν ξανασχολουμαι με το θεμα. Η αποψη μου ειναι οτι εχει δοθει παρα πολυ σημασια στο συγκεκριμενο ατυχημα που το θεωρω αδικαιολογιτο. Αυτα εχω να πω ο καθενας σαφως εχει την αποψη του.

Akis

Administrator
Staff member
Περιοχή
Dortmund
Website
www.airliners.gr
ANA
EDLW
Πιστεύω ότι είναι καιρός να κλείσουμε την ιστορία με το ατύχημα. Έχει συζητηθεί σε αρκετές σελίδες εδώ και πιστεύω πώς ότι είχαν να γράψουν τα εμπλεκόμενα (και μη) άτομα το έγραψαν. Όσον αφορά το "Καποιοι φταίνε και πρέπει να λογοδοτήσουν" να πω ότι συμφωνώ. Μόνο που δεν θα λογοδοτήσουν μέσω του airliners.gr αλλά εκεί που πρέπει. Εδώ ήμαστε απλώς για να γράφουμε την γνώμη μας και να διαβάζουμε τις γνώμες των άλλων.

Επίσης θέλω και πάλι να σας υπενθυμίσω ότι όλοι μας άνθρωποι ήμαστε και έτσι πρέπει να σεβόμαστε τον απέναντί μας όταν γράφουμε κάτι. Δεν είναι αναγκαίο θα λέμε μεγάλες κουβέντες που πληγώνουν τους άλλους μόνο και μόνο επειδή έχουν διαφορετική άποψη από την δική μας.

6circles

Business-Class-Member
UAE
NZAA
Να συμφωνησω και εγω οτι το ατυχημα με τα 2 ΜΠΘΕ ειναι εξαιρετικα λυπηρο και να ευχηθω οτι καλυτερο στους 2 συνανθρωπους μας.
Ωστωσο ως ειδηση ειναι πλεον τετριμμενη και και εχει διαγραψει τον κυκλο της. Το φορουμ αυτο μπορει να μας αφυπνισει ως προς το τι συμβαινει στα αεροπορικα δρωμενα αλλα ουτε λαικο δικαστηριο ειναι ουτε πολυ περισσοτερο αρμοδια αρχη για να επιληφθει του θεματος.Ελπιζω η ΗΙΑ στο μελλον να μας απασχολησει για πιο θετικα πραγματα...

Οσο για σενα φιλε Akis, που ζητας "αλληλοσεβασμο" και να λειπουν οι "μεγαλες κουβεντες" .... ντροπη. Μας χαλας το παρτυ !!! :mrgreen:

A300

Economy-Class-Member
Ελπίζω κι εγώ η ΗΙΑ να μας απσχολήσει κάποτε και για θετικά πράγματα, πάντως για την ώρα, μια καινούρια πληροφορία, για όσους πλήττουν έυκολα, είναι ότι η Cabin Crew Manager έχει αποφασίσει να παραιτηθεί από το εν λόγω πόστο. Γιατί άραγε;

Phantom Phixer

First-Class-Member
Περιοχή
Over and above.
Website
community.webshots.com
Η διοίκηση της ΕΑΒ ανακοίνωσε σήμερα μεταξύ άλλων και την υπογραφή σύμβασης με την HIA για την «…παροχή υπηρεσιών από την ΕΑΒ για εκτέλεση Α Check και των έκτακτων εργασιών στα α/φη της ΗΙΑ με διάθεση χώρου στάθμευσης, επίγειου εξοπλισμού και προσωπικού.»

MerNion

Concorde-Class-Member
Περιοχή
Αθήνα
Website
athensairport.blogspot.com
AEE
LGAV
Phantom Phixer":3oy5cyfe said:
Η διοίκηση της ΕΑΒ ανακοίνωσε σήμερα μεταξύ άλλων και την υπογραφή σύμβασης με την HIA για την «…παροχή υπηρεσιών από την ΕΑΒ για εκτέλεση Α Check και των έκτακτων εργασιών στα α/φη της ΗΙΑ με διάθεση χώρου στάθμευσης, επίγειου εξοπλισμού και προσωπικού.»

742 στην Τανάγρα; Not bad.. :)

GEM

Business-Class-Member
LGAV
Τις επόμενες ημέρες (μάλλον μέσα στην επόμενη εβδομάδα) το SX-DIE θα γίνει SX-TIE. Όσοι κυκλοφορείτε μέσα στο αεροδρόμιο έχετε το νου σας... ;) Το αεροπλάνο είναι στο satellite.

seven4seven

Concorde-Class-Member
Περιοχή
Airside
KLM
VHHH
Εγινε! Οσοι εχουν φωτο το DIE, ειναι πλεον συλλεκτικη. Η αλλαγη σε -ΤΙΕ πρεπει να εγινε χτες.

cabincrew4ever

Business-Class-Member
TUI
LGTS
Απ'οτι συζητιεται πια αναμενεται να μας στειλουν ή αλγερια ή μαροκο μερια...
Πρεπει να αποκτησουμε αποψη για ολο το coast της βορειας αφρικης με αυτη την εταιρεια... :cool:
Και ο σεπτεμβριος με το ραμαζανι εγγυς εστι...Για να μην ξεχναμε και τα πολυαγαπημενα μας μερη(Σαουδ. Αραβια,Νιγηρια κτλ.)... :arrow: