Η πρώτη πτήση μας !!!

πρωτη πτηση

Καλησπερα σε ολους.
Λοιπον η πρωτη πτηση, που φυσικα ειναι αδυνατο να περιγραψω, ηταν το μαρτιο του 1973. MJT-ATH. Ημουν τοτε 4 μηνων και πρεπει οντως να το καταευχαριστηθηκα γιατι οπως ελεγε η μαμα ημουν πολυ ησυχος.
Εκτοτε περασα 34 και χρονια και ακολουθησαν παρα πολλες πτησεις σε Ελλαδα και εξωτερικο. Πολλες πτησεις απο και προς CFU, στις αρχες του 1980 με τα Β727 και Β707 η Β720 της ΟΑ. Στο στρατο με τα ελλικοφορα για Λημνο.
Απο τις πτησεις που δε θα ξεχασω ηταν τον Αυγουστο του 1995 με DELTA για JFK. Πρωινη πτηση με μαλλον 767-300ΕR. 10 ωρες και 30'λεπτα direct flight to JFK, New York. Αν και αγχωμενος αφου εφευγα για σπουδες τοτε, η πρωτη υπερατλαντικη πτηση δυσκολο να ξεχαστει.... Ακολουθησαν και αλλες πτησεις για USA με Delta μεσω AMS, FRA, me Luftansa μεχρι το τελευταιο ταξιδι για/απο JFK με τα ονειρικα Β747-200 της OLYMPIC AIRWAYS, OLYMPIC EAGLE KAI OLYMPIC SPIRIT. Τι να πει κανεις για αυτους τους δικους μας αετους των αιθερων τοτε. Τι να θυμηθω, τι να ξεχασω, που λεει και το τραγουδι. Αναπολω αυτες τις εποχες, αναπολω εκεινο το τελευταιο ταξιδι JFK-ATH Tο Μαιο του 1995, τη χαρα που γυριζα με το πρωτο degree στην Ελλαδα, μα και την υπερτατη ηδονη που θα μου προσεφερε η πτηση με τη μεγαλη για πολλους απο εμας αγαπη, το 747. Και για μη ξεχναμε και το in flight service της ΟΑ, στη πτηση εκεινη ειδα την πιο ωραια αεροσυνοδο της ΟΑ. Μαλιστα ηξερε ποσο ομορφη ηταν, που στα μεσα του ταξιδιου, κανοντας βολτες στο μισογεματο Jubmo, περασα απο το κουζινακι, τραβηξα τη κουρτινα και της ζητησα ευγενικα μια coke. Δεν γινεται να σβησω ποτε το χαμογελο της απο τη μνημη μου, οταν χωρις να σηκωθει καν και κρατωντας το vogue πρεπει να ηταν, μου ειπε ανοιξε το κατω ντουλαπακι και παρε οτι θελεις. ΑΘΑΝΑΤΗ ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ!!!!!
Μετα ακολουθησαν πολλες συναρπαστικες πτησεις, για UK, σε διαφορα airports, καθως και πτησεις για το χλιδατο DXB, για VIE και αλλου.
Παιδια, ειναι ωραιο να πετας, οπως ξερετε, ειδικα οταν το μυαλο σου πεταει και ονειρευεται ενα ταξιδι οπου και να αυτο.
Ευχαριστω και λυπαμαι αν κουρασα καποιους.
 
Καλησπέρα.Η πρώτη μου πτήση ήταν στην ηλικία των δέκα χρόνων.Απλά δεν μπορώ να περιγράψω τα συναισθήματα που ένιωσα τότε.Μη με ρωτήσετε τύπο αεροπλάνου,ήμουν μικρός ούτε που πρόσεξα.Ήταν κάτι το μοναδικό!Από τότε λάτρεψα τα αεροπλάνα αν και μου βγήκε αργότερα σε μεγαλύτερο βαθμό.Από τότε έχω πετάξει πολλές φορές και πολλές φορές αυτό που με ένοιαζε περισσότερο δεν ήταν ο προορισμός ενός ταξιδιού αλλά αν το ταξίδι θα γινόταν με αεροπλάνο.Ακόμα και τώρα στην σκέψη ότι το καλοκαίρι θα πάω ταξίδι με αεροπλάνο νιώθω απίστευτα.Τίποτα πιο μοναδικό...!!
 
z_pilot":3s5zf8s1 said:
Από τότε λάτρεψα τα αεροπλάνα αν και μου βγήκε αργότερα σε μεγαλύτερο βαθμό.Από τότε έχω πετάξει πολλές φορές και πολλές φορές αυτό που με ένοιαζε περισσότερο δεν ήταν ο προορισμός ενός ταξιδιού αλλά αν το ταξίδι θα γινόταν με αεροπλάνο.Ακόμα και τώρα στην σκέψη ότι το καλοκαίρι θα πάω ταξίδι με αεροπλάνο νιώθω απίστευτα.Τίποτα πιο μοναδικό...!!

Επετρέψτε μου να συμφωνήσω απόλυτα!Κάθε φορά με νοιάζει όχι ο προορισμός αλλά με τι εταιρία,α/φ θα πετάξω.Και αυτό το καλοκαίρι 11 πτήσεις!!! :banana: :banana: :party: :party:
 
εγω γυρω στο 1980, σε ηλικια 6 χρονων, Κερκυρα - Αθηνα με ΟΑ και B727 αν θυμαμαι καλα, σε αυτη την ηλικια δυσκολα συγκρατεις τετοιες λεπτομερειες...
 
ivan_the_pilot":32eqzhz4 said:
Επετρέψτε μου να συμφωνήσω απόλυτα!Κάθε φορά με νοιάζει όχι ο προορισμός αλλά με τι εταιρία,α/φ θα πετάξω.Και αυτό το καλοκαίρι 11 πτήσεις!!! :banana: :banana: :party: :party:
11 πτήσεις???Που θα πας?Στο φεγγάρι?? :D
Εκτός αν εννοείς ξεχωριστά ταξίδια.
 
H δικιά μου πρώτη πτήση ήταν όταν ήμουν 3 ετών από SKG για Μόναχο. Από ότι μου είπαν ήταν με Apollo airlines Α300Β4.
 
Χμ... εγω παλι τι να πω... η πρωτη μου πτηση ηταν... λιγες ώρες αφου γεννήθηκα. Με πηγαν με θερμοκοιτιδα απο το Ηρακλειο στην Αθήνα. Μαλλον δεν θυμαμαι και πολλα απο εκεινη την πτηση....

Για πληροφοριες απευθυνθειτε σε ανωτερη βαθμιδα (πατερας - μητερα)...
χεχεχε!!!

Βεβαια... μερικες μερες αργοτερα λογω ιατρικων θεματων, εκανα αλλη μια πτηση Αθηνα - Λονδινο.
Ολα αυτά εν ετη 1983...
 
Η πρώτη μου πτήση ήταν περίπου το 1989-1990 όταν ήμουν περίπου 4 Αθήνα-Johanesburg με 747 της ΟΑ. Οι πρώτες μνήμες από τον τόπο έχουν ακόμα μείνει στο μυαλό μου, και το μικρόβιο της αεροπορίας ακόμα ζει στις φλέβες μου...
 
η πρωτη μου πτηση ηταν τον Οκτωβριο του 1983 Αθηνα-Ηρακλειο σε ηλικια 10 ετων και παροτι εγινε για πολυ στεναχωρο σκοπο (απωλεια γιαγιας) εγω ακομα θυμαμαι τον ενθουσιασμο μου που επιτελους θα πετουσα με αεροπλανο. Αν θυμαμαι καλα πρεπει να ηταν το 737-200 της ΟΑ "Ηφαιστος".
αυτο ομως που θυμαμαι και χαμογελαω ειναι η πρωτη μου πτηση στο εξωτερικο, με ενα τσαρτεραδικο 757 για Gatwick το Δεκεμβριο του 1997. το ταξιδι γινοταν κρυφα απο τους δικους μου, ειχε τρομερες αναταραξεις και ειχα μετανοιωσει την ωρα και τι στιγμη!
 
bari":28enp2jk said:
...το ταξιδι γινοταν κρυφα απο τους δικους μου...

Τα ταξίδια που έχω κάνει κρυφά από τους δικούς μου είναι πάρα πολλά. Αλλά το κορυφαίο ήταν όταν νόμιζαν ότι είμαι στη Θεσσαλονίκη και εγώ βρισκόμουν στον Καναδά...Και να υπολογίζω τη διαφορά ώρας για να τους πάρω τηλ. μέσα στη νυχτα χωρίς να τους υποψιάσω. Από τα ωραιότερα ταξίδια όμως.
 
Top