Η πρώτη πτήση μας !!!

Πρώτη πρώτη πτήση, Ιανουάριος 1973 (13 μηνών μπέμπης) από Θεσσαλονίκη για Μυτιλήνη για να δούμε τον πατέρα μου που έκανε το Αγροτικό του. Φυσικά και δε θυμάμαι τίποτα οπότε περνάμε 22 χρόνια μετά όπου υπάρχει η πρώτη επίσημη καταγεγραμένη πτήση μου στο Cockpit Voice Recorder του μυαλού μου : SKG-BUD-BCN με 737-500 της MALEV και με προϊσταμένη FA ίσως την πιο άσχημη FA που συνάντησα ποτέ (ίσως και γι αυτό να έκανα εμετό μόλις προσγειωθήκαμε στη Βουδαπέστη :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: )

Έκτοτε πολλές και διάφορες όπως αναγράφονται και στο αντίστοιχο thread.

Edited: Υπάρχει το κουμπί επεξεργασία όταν θέλουμε να διορθώσουμε κάτι στο post μας!
 
Με βάλατε και εμένα να σκεφτώ...
Πρώτη μου πτήση ήταν Πάσχα του 1995, ώς φοιτητής 19 ετών, ATH-OTP με Tarom και την θυμάμαι γιατί δέν έτυχε τα επόμενα 5 χρόνια συχνών πτήσεων ATH-OTP-ATH να ξαναπετάξω με ίδιου τύπου αεροσκάφος :
ROMBAC 111-525FT One-Eleven !!
(Εάν δεν με απατά η μνήμη μου, είχε σκάλα στο πίσω μέρος απο όπου επιβιβαστήκαμε..)
Μάλλον ήταν αυτό :
http://www.airliners.net/open.file/0687015/M/[/url]

Καί κάτι ακόμα αξέχαστο ! : Δεκέμβριος 1995 , OTP-SOF-OTP με το "καταραμένο" γία μένα, Yakovlev Yak-40 τής Hemus Air ....Τα είδα όλα, δέν σηκωνόταν στόν παγωμένο αεροδιάδρομο της Σόφιας !!!
Πέταγε μέχρι το 2006.... http://www.airliners.net/open.file/0803582/M/
 
Χμμ....πρεπει να ανατρεξω αρκετα βαθεια στην μνημη των παιδικων μου χρονων..Πρεπει να ηταν 8 Σεπτεμβρη 1985 ,σε ηλικια 5,5 ετων οταν πεταξα απο το αεροδρομιο της 131 ΣΜ (εκει που υπηρετησα ως προσκοπος εεε..σμηνιτης του υγειονομικoυ θελω να πω) στo Ακτιο ,με προορισμο την 112 ΠΜ στην Ελευσινα με ενα θηριο, για τα ματια μου παντα, C-130...ακομα θυμαμαι την θεοαρατη πισω πορτα οταν ανοιξε και εμεις τρεχαμε με την μεγαλυτερη αδερφη μου να μπουμε μεσα(η μαμα ειχε τις βαλιτσες ,ευτυχως που την βοηθησε καποιος απο το πληρωμα μιας και θα ειχε μεινει στην πιστα να κανει spotting αγκαζε με τις βαλιτσες :shock: )..αλλα το χειροτερο ηταν ο καυτος αερας που εβγαινε απο τους 4 ελικοφορους κινητηρες ,ο οποιος με ειχε κατατρομαξει!! αφηστε εκεινον τον φοβερο θορυβο που μου πηρε τα αυτια...μεσα δεν ηταν βεββαια οπως περιμενα αφου αντι για καθισματα βρηκα κατι διχτυα και δεν μπορουσα να βαλω εκεινες τις ζωνες ασφαλειας!!εν τω μεταξυ ειχα λυσσαξει που δεν μπορουσα να δω το παραθυρο γιατι ηταν και ψηλα και πισω μου!!!ο θορυβος ηταν κατι παραπανω απο δυνατος ,τουλαχιστο για τα παιδικα αυτια μου..ευτυχως το δευτερο ταξιδι με ΟΑ Αθηνα-Κερκυρα τον Ιουλιο του 1987 με καποιο airbus (με τελικο προορισμο την Ρωμη..αληθεια τι αεροπλανο ηταν?Α300?που πηγε εκεινο το δρομολογιο?χαθηκε στις περικοπες?) ηταν σαφως καλυτερο και πιο εντυπωσιακο!! βαλσαμο για τα ματια μου....
Νικος Summoning
Λευκαδα
 
Η πρωτη μου πτηση ηταν στα 10 μου χρονια MJT-ATH με OA Β737-300 αν δεν κανω λαθος, αυτο που ενιωσα κατα την απογειωση δεν μπορω να το περιγραψω, σε ολη την διαρκεια της πτησης ημουν κολλημενος στο παραθυρο :D τωρα στα 17 μου εχω μπει 36 φορες σε αεροπλανο και ελπιζω οσο μεγαλωνω ο αριθμος να ανεβαινει!!!
 
Εγώ παιδιά στο αεροπλάνο για πρώτη φορά ανέβηκα στα 5 χρόνια, με προορισμό την Μυτηλήνη και ένα ATR 45 της Ολυμπιακής.Πήγαινα στην μαμά μου η οποία δούλευε στην (στην υπέροχη ¨Αντισσα), και αυτό που θα θυμάμαι είναι το ότι πριν μπω στο αεροπλάνο ο πιλότος με καλοσόρισε διότι ήμουν το μόνο 5χρόνο ασηνόδευτο παιδάκι!Καλή σας μέρα!
 
Η δικη μου πρώτη πτήση ήταν στα 24 απο Χίο προς Αθήνα με ATR-42 και OA φυσικά. Ημουν φαντάρος στη Χιο και επειδή έπαιρνα απόσπαση για Κιλκίς είπα να πάρω αεροπλάνο για να γλιτώσω τις πολλές ώρες του καραβιού. Αυτό που θυμάμαι είναι ενα υπερφορτωμένο "ελικοφόρο" (όπως το χαρατήρισα ο αδαής τότε) και μία βραδυνή πτήση πάνω απο την Αττική (με τα πολλά φώτα της) που πολύ μου άρεσε. Οι αμέσως επόμενες ήταν και οι πιο ενδιαφέρουσες ATH-MXP-BOS με Alitalia και αυτές που μου κολλησαν με τα MD. Απο τότε ακολούθησαν αρκετές άλλες και ελπίζω να ακολουθήσουν πολλές ακόμα.
 
2 ετών προς Λονδίνο, από την οποία δεν θυμάμαι τίποτα. :( Η πρώτη που θυμάμαι είναι 4 χρονών προς Καβάλα με Ολυμπιακή (γύρω στο 1990 δηλαδή). Μέχρι πολύ πρόσφατα μου είχε μείνει η απορία γιατί το αεροπλάνο είχε πάντα τη μύτη λίγο πάνω και δεν πετάει ευθεία, ακόμα και όταν δεν ανεβαίνει :D
 
Η πρώτη μου πτήση από ότι θυμάμαι ήταν το 1975 από FRA-SKG με Ολυμπιακή
ο τύπος του αεροπλάνου πρέπει να ήταν ένα 732?
 
Πρώτη πτήση εν έτη 1988, σε ηλικία 7 ετών...HER-ATH με ένα airbus της ολυμπιακής. Σειρές 2-4-2 και πορτοκαλοκόκκινα καθίσματα. Πόσο τεράστιο φαινόταν τότε στα μάτια μου!! Αυτό που με είχε στεναχωρήσει ήταν ότι καθόμασταν με τους γονείς μου στις μεσαίες σειρές και δεν είχα την τύχη να βλέπω απ' το παράθυρο!!
 
Ήμουν δεν ήμουν 2 μηνών, πτήση SKG-ATH με Ολυμπιακή κ αμέσως μετά ATH-JED με Saudia, το 1979. Φυσικά κ δεν θυμάμαι τίποτε, αλλά οι γονείς μου μου σφύριξαν οτι δεν άφησα το αεροπλάνο σε ησυχία με το κλάμα μου, κ μετά οτι ήμουν άρρωστος για περίπου ένα μήνα, γιατί αφήνοντας την Θεσσαλονίκη με 2 βαθμους μέσα στον χειμώνα, κ φτάνοντας στην Τζέντα με 35 βαθμους 7 ώρες αργότερα, δεν είναι κ ότι καλύτερο για ένα μωρό....
Αργότερα, όσο μεγάλωνα, και πηγαινοερχόμασταν Σαουδική Αραβία, σαν μακρινές παιδικές αναμνήσεις έχω το 'διαστημικό' αεροδρόμιο στην Τζέντα, το ολοπράσινο εσωτερικό των αεροπλάνων της Saudia, ατέλειωτο τρέξιμο πάνω-κάτω στον διάδρομο. Μία φορά μάλιστα θυμάμαι είχα σπάσει ένα μαύρο στυλό κ το πράσινο κάθισμα έγινε....
Παράλληλα θυμάμαι πόση εντύπωση μου έκανε ο Νείλος με την στενή πράσινη λωρίδα κατα μήκος του, με την έρημο αριστερά κ δεξιά, όπως επίσης κ η ατελέιωτη αναμονή στο JED, όσον αφορά διατυπώσεις, ελέγχους, τελωνεία, κ τα σκισμένα μου παιδικά βιβλιαράκια αν δεν άρεσαν στους τελωνειακους ότι φωτογραφίες ή σχεδιάκια είχαν μέσα...

Υπάρχουν φωτογραφίες της περιόδου από το Ελληνικό, όσον αφορά την - τότε -Saudia? - Ιδέα δεν έχω για το τι αεροπλάνο μας πήγαινε και μας έφερνε, θύμαμαι αμυδρά οτι κάποια είχαν 3 κινητήρες, κ θυμάμαι και το παλιό livery της εταιρείας.
 
Top