Κλοπή απο αποσκευές σε transit πτήση

StarGeo":2likrybn said:
...είναι πολύ δύσκολο σε αεροδρόμια όπως αυτα των ΗΠΑ να περάσεις χειραποσκευή μεγαλύτερη από...Α4. Σε πρόσφατη πτήση μου από Μαντσεστερ αναγκάστικα να αγοράσω καινούρια χειραποσκευή στο αεροδρόμιο γιατί δε δεχόντουσαν με τίποτα αυτή που ταξίδευα παντού δίχως το παραμικρό πρόβλημα τα τελευταία 5 χρόνια. πχ η dSLR που προαναφέρθηκε δε θα χώραγε για κανένα λόγο εκει μέσα.

Τι εννοείς "δε μπορείς να περάσεις χειραποσκευή μεγαλύτερη από...Α4";

56x25x45cm είναι οι μέγιστες επιτρεπόμενες διαστάσεις της χειραποσκευής με τους τελευταίους κανονισμούς. Αυτό είναι το μέγεθος μίας βαλίτσας ειδικής για χειραποσκευή. Οπότε πως είναι δυνατόν μία φωτογραφική μηχανή να μη χωράει σε μικρή βαλίτσα; :?:
 
ariadgr":26i0cbew said:
. Οπότε πως είναι δυνατόν μία φωτογραφική μηχανή να μη χωράει σε μικρή βαλίτσα; :?:

Αν είχες προσέξει το link που είναι παραπάνω http://www.se-eida.gr/P2069306.JPG, δηλαδή τον τύπο και το μέγεθος της φωτογραφικής μηχανής και του κουτιού της θα καταλάβαινες αν χωράει ή όχι. Η δικιά μου compact εννοείται οτι χωράει αλλά η dSLR Canon που ήθελε ο Mernion επιμένω οτι δε χωράει. Πόσο μάλλον αν έχεις να βάλεις κι άλλα πράγματα μεσα...

Επίσης έχω την εντύπωση και διόρθωσέ με αν κάνω λάθος, ότι δεν έχεις δει το κουτί που σε βάζουν να δοκιμάσεις αν χωράει η "βαλίτσα". Στα χαρτιά και η δική μου χειραποσκευή πέρναγε γιατί την είχα μετρήσει πριν πάω αλλά στο δοκιμαστικό κουτί στο check-in όχι κι επέμεναν να εμπιστευτώ υπολογιστή, έγγραφα κι ότι άλλο είχα στην τσάντα, στα χέρια των εξαιρετικών ground handlers της ακόμα πιο εξαιρετικής Servisair... Χειρότερα δε γίνεται με λίγα λόγια!

Όσο αφορά το Α4, ναι υπερβολή είναι, κατ'απόλυτη ταύτιση με το μεγεθος της παράνοιας που επικρατεί.
 
StarGeo":2pti8z0r said:
ariadgr":2pti8z0r said:
. Οπότε πως είναι δυνατόν μία φωτογραφική μηχανή να μη χωράει σε μικρή βαλίτσα; :?:

...η dSLR Canon που ήθελε ο Mernion επιμένω οτι δε χωράει. Πόσο μάλλον αν έχεις να βάλεις κι άλλα πράγματα μεσα...

Επίσης έχω την εντύπωση και διόρθωσέ με αν κάνω λάθος, ότι δεν έχεις δει το κουτί που σε βάζουν να δοκιμάσεις αν χωράει η "βαλίτσα". Στα χαρτιά και η δική μου χειραποσκευή πέρναγε γιατί την είχα μετρήσει πριν πάω αλλά στο δοκιμαστικό κουτί στο check-in όχι κι επέμεναν να εμπιστευτώ υπολογιστή, έγγραφα κι ότι άλλο είχα στην τσάντα, στα χέρια των εξαιρετικών ground handlers της ακόμα πιο εξαιρετικής Servisair... Χειρότερα δε γίνεται με λίγα λόγια!

Όσο αφορά το Α4, ναι υπερβολή είναι, κατ'απόλυτη ταύτιση με το μεγεθος της παράνοιας που επικρατεί.

Με έχεις μπερδέψει. Όταν λέμε ότι επιτρέπονται χειραποσκευές με μέγιστη διάσταση 56x25x45cm, έχεις υπόψη σου ότι μιλάμε ακόμα και για κάτι τέτοιο;
Πως είναι δυνατόν μία φωτογραφική μηχανή, έστω και dSLR, να μη χωράει σε μία βαλίτσα; Τι διαστάσεις έχεις τελος πάντων αυτή η dSLR;

(Προσπαθώ απλά να διαπιστώσω εαν όντως πρόκειται για μία τεράστιου μεγέθους dSLR, ή απλά σου έδωσαν να καταλάβεις ότι επιτρέπεται λάθος διάσταση).

Τώρα βέβαια να λες ότι μέτρησες τη βαλίτσα σου και ήταν μικρότερη από "56x25x45cm", ενώ στο δοκιμαστικό κουτί δε χώραγε, δε ξέρω τι συμβαίνει, ίσως έπρεπε να επιμείνεις ότι αν έχουν αμφιβολία, να τη μετρήσουν με μεζούρα μπροστά σου...
 
file johnyk ,

sigekrimena gia tin LH , den tin apasxoli katholou , an o pateras tou filou tis filis ine magalodikigoros i oxi .
sigoura apozimiose me vasi ta osa dikoutan i fili sou , me ton nomo , kai vazo stixima pos gia ola tha ixe apodixis , kathos kai sigoura borese i LH na epiveveosi tin klopi.

tora oso gia to C/cl tix - nai afto itan sigoura complimentary apo tin LH
pros tin fili sou ....

sta leo afta , giati douleva 15 xronia stin LH ...
kai den xarizi kastano , an den to dikaiouse - ine tha elega - poli sosti ...
 
Η KLM είπε οτι θα αποζημιώσει για τα υπόλοιπα που εκλάπησαν (εκτός της μηχανής) και σαν ένδειξη καλής θέλησης θα δώσει κάποια μίλια στον αδελφό μου και τον πατέρα μου για να προστεθούν στον λογαριασμό τους (δεν διευκρίνησε ακόμα πόσα θα είναι αυτά...).

(οσο για την μηχανή την παρείγγειλα από το adorama και έχει φτάσει ήδη Ελλάδα αλλά έχει "κολλήσει" στο τελωνείου του Βενιζέλου και θα ανοίξει απο Δευτέρα πάλι, οπότε και θα μάθω πόσο θα είναι η λυπητερή.. Ελπίζω όχι πάνω απο 180 ευρώ γιατί θα τσαντιστώ με την ...ιστορία που μπλέξαμε με τους .....κλέφτες)
 
Γνώμη μου είναι να συμβουλευτείς δικηγόρο και να προχωρισεις σε αγωγές. Εαν αποδίξεις οτι την αποσκευή την έδωσες με αυτα τα αντικείμενα μεσα, και την παρέλαβες χωρις αυτά, τοτε πιστεύω ότι θα αποζημιωθείς. Θεωρώ ότι πανέυκολα βγαίνει καταχρηστικος ο οροσ που λεει οτι δεν καλυπτουν αντικειμενα τετοιας αξιας. Και το θεωρω απολυτα λογικο να βγει καταχρηστικος.

Δεν είναι δικηγόρος. Μια γνώμη είπα.
 
Επίσης από την στιγμή που η εταιρία θα σε αποζημιώσει για ένα μέρος, δείχνει ότι αποδέχεται πως αυτή ευθύνεται για την κλοπή και όχι κάποια άλλη (άγνωστη) εταιρία. Άρα αφού αποδέχεται την ευθύνη, πρέπει να σε αποζημιώσει για όλο το περιεχόμενο και όχι για ένα μέρος μόνο. Ελπίζω να δηλώσατε στο αεροδρόμιο την κλοπή, κάτι το οποίο πιστεύω θα βοηθήσει αρκετά.
 
Φυσικά και το δηλώσανε επι τόπου και τους δώσανε και ένα χαρτί που είναι αντίγραφο της αναφοράς..
Το θέμα είναι οτι η εταιρεία λέει να σας αποζημιώσω αλλα μόνο για αυτά που επιτρεπόταν να κουβαλάτε στις αποσκευές (όχι την μηχανή και τον φακό δηλαδή).
Επειδή όμως υπάρχει περίπτωση να πάρουμε την αποζημίωση για την μηχανή και τον φακό από άλλου, δεν πιέζουμε την KLM να μας δώσει γι' αυτά.. (αν τελικά δεν τα πάρουμε, θα την πιέσουμε).
 
Civil Aviation Act 1982 (1952 convention). Damage to Person or Property on the Surface: Section 76(2) & 76 (3).
Montreal Protocol 1978: Articles 2, 11, 14, 15, 17, 20, 23, 26, 27, 27, 30 (omplementary 36, 37, 3:cool:.
IATA Airport Handling Manual AHM (19th Edition).
ICAO Amended Convention Article 18 and Liability of the Carrier Article 17.
 
Έχω μια παρόμοια εμπειρία (ευτυχώς με πολύ μικρότερο κόστος). Ταξίδευα στις 8 Ιανουαρίου 2007 από Βαρκελώνη προς Αθήνα μέσω Ζυρίχης με την Swiss Air. Όταν πλέον έφτασα σπίτι και άνοιξα τη βαλίτσα, ανακάλυψα ότι έλλειπε ΜΕΣΑ από τη βαλίτσα μια σακούλα με ψώνια από το official shop της Barcelona FC. Έστειλα αμέσως email στη Swiss ενημερώνοντάς την για το γεγονός και αναφέροντάς τους όλες τις λεπτομέριες (αριθμοί πτήσεων κλπ), καθώς και το ποσόν της ζημιάς (παρεπιπτόντως, είχα κρατήσει τις αποδείξεις αγοράς για να επαληθεύσω το ποσό που θα μου χρεώσει η τράπεζα λόγω του ότι η αγορά έγινε με κάρτα). Δεν έλαβα ΚΑΜΙΑ απάντηση και μετά από περίπου μία εβδομάδα τους ξαναέστειλα email.
Δυστυχώς , παρόλο που θεωρούσα τη Swiss σοβαρή εταιρεία, απάντηση δεν έχω πάρει ακόμα......2 μήνες και 16 μέρες μετά!!!
:rant:
 
Top