Κλοπή απο αποσκευές σε transit πτήση

Μήπως θα ήταν καλύτερα να τους πάρεις ένα τηλέφωνο η να πας από τα γραφεία τους?

210-6175320
210 3530382-3-4
 
Πριν λίγες μέρες πάντως μας ήρθε η επιταγή από την KLM για τα ρούχα κλπ αντικείμενα που εκλάπησαν (όχι την μηχανή.. όσα δεν περιλαμβάνοντουσαν στους όρους περι μη επιτρεπτών αντικειμένων) μαζί με τα μίλια δώρο σαν ένδειξη καλής θέλησης από την εταιρία.. Αυτό και μόνο είναι κάτι και δείχνει τουλάχιστον σωστή αντιμετώπιση στον πελάτη.
 
fotis":mm8kimwh said:
Έχω μια παρόμοια εμπειρία (ευτυχώς με πολύ μικρότερο κόστος). Ταξίδευα στις 8 Ιανουαρίου 2007 από Βαρκελώνη προς Αθήνα μέσω Ζυρίχης με την Swiss Air. Όταν πλέον έφτασα σπίτι και άνοιξα τη βαλίτσα, ανακάλυψα ότι έλλειπε ΜΕΣΑ από τη βαλίτσα μια σακούλα με ψώνια από το official shop της Barcelona FC. Έστειλα αμέσως email στη Swiss ενημερώνοντάς την για το γεγονός και αναφέροντάς τους όλες τις λεπτομέριες (αριθμοί πτήσεων κλπ), καθώς και το ποσόν της ζημιάς (παρεπιπτόντως, είχα κρατήσει τις αποδείξεις αγοράς για να επαληθεύσω το ποσό που θα μου χρεώσει η τράπεζα λόγω του ότι η αγορά έγινε με κάρτα). Δεν έλαβα ΚΑΜΙΑ απάντηση και μετά από περίπου μία εβδομάδα τους ξαναέστειλα email.
Δυστυχώς , παρόλο που θεωρούσα τη Swiss σοβαρή εταιρεία, απάντηση δεν έχω πάρει ακόμα......2 μήνες και 16 μέρες μετά!!!
:rant:


Επανέρχομαι (εκνευρισμένος),
κατάφερα να επικοινωνήσω με την υπεύθυνη της εταιρείας στην Ελλάδα, η οποία με συμβούλευσε να κάνω damage report. Το έκανα λοιπόν, αλλά ΑΚΟΜΑ(!!!!) τίποτα. Μιλάμε ότι έχουν περάσει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ μήνες. Όσες φορές έχω πάρει τη συγκεκριμένη κυρία τηλέφωνο, δεν απαντά. Καλώντας σε ένα άλλο τηλέφωνο της Swiss Air μου λένε να μιλήσω με τη συγκεκριμένη κυρία.
Τι να κάνω επιτέλους ρε γα...#*@#...το? :mad:
 
Δυστυχώς φίλε Φώτη, ο χρόνος είναι ο χειρότερος εχθρός σε τέτοιες περιπτώσεις.Άποψή μου είναι ότι, εφόσον και το ποσόν δεν είναι μεγάλο, να το πάρεις απόφαση ότι δε θα αποζημιωθείς...
Αν και δε μου αρέσει να χάνω, δε νομίζω να σε συμφέρει να το πάς δικαστικά...Το σκέφτηκες να επικοινωνήσεις με την πιστωτική σου κάρτα?Αν και πιστεύω ότι και γι αυτό είναι αργά!
Χαλάρωσε και σκέψου ότι το πλιάτσικο γίνεται στον έλεγχο των αεροδρομίων, και άντε μετά να αποδείξεις ότι κάποιος αλήτης σε έκλεψε...
Γι αυτό την επόμενη φορά βαλίτσα κλειδωμένη, και αν τη βρείτε παραβιασμένη στο αεροδρόμιο που θα την παραλάβετε κατευθείαν αναφορά...
 
κλοπη κατα τη πτηση

αγαπητοι φιλοι αν αληθευει αυτο που θα σας γραψω θα σας βγαλω κοκκινη καρτα. οχι σε ολους αλλα ειδικα εσας που ειστε μεσα και περιξ του βενιζελου. ο πληροφοριοδοτης μου μου ειπε που σε πτηση της ολυμπιακης απο καβαλλα -αθηνα τη βδομαδα που περασε συνελαβαν εναν ποντικο που ξαφρησε 570 ευρω και ενα ζευγαρι γυαλια απο αεροσυνοδο κατα τη διαρκεια της πτησης.
δεν μου ανεφερε αριθμο πτησης και ημερα.
θα ηθελα να μαθουμε αν ειναι αληθεια ανα και η πληροφορια ηρθε απο πολυ εγκυρη πηγη.
 
α) Τι σου φταίνε οι "μέσα και πέριξ" του LGAV?
β) Θεωρώ γελοίο το να ψάχνουμε τις φήμες από τους πληροφοριοδότες για το αν συνέβη αυτό που αναφέρεις ή όχι. Πιστεύω πως αν συνέβη θα είχε "βουίξει ο τόπος".
Ακόμα όμως και να έγινε κάτι τέτοιο, οι πληροφορίες που δίνεις είναι όχι απλά ελάχιστες αλλά σχεδόν ανύπαρκτες (κάποιος, σε κάποια πτήση των ΟΑ από Καβάλα, κάποια μέρα της εβδομάδας, έκλεψε).

Ας προσέχουμε λίγο τι λέμε πριν αρχίσουμε να βγάζουμε κόκκινες κάρτες για θέματα τόσο σοβαρά όσο η κλοπή.
 
Αληθευει......μια κοπελα συναδελφος μου ηταν στην πτηση εκεινη πληρωμα....βεβαια τον επιασαν τον κλεφτη και συνεληφθη.
 
ετσι ειναι οπως τα λεει ο φιλος chrispilot. τον επιασαν με το που εδεσε το αεροπλανο και στον ελεγχο που του εκαναν βρηκαν τα χρηματα στο πατο απο το παπουτσι του και τα γυαλια στη καλτσα. ακολουθησε η διαδικασια του αυτοφωρου. απο εκει και περα δεν ξερω κατι γιατι δεν με ενδιεφερε. αλλα φορα φιλε φωτη πριν απαντησης ψαχτο λιγο.
τα μαθαινουμε στην επαρχια και σας ξεφευγουν εσας που ειστε εκει στα πραγματα;
 
Ναι...

ΟΙ "ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΞ ΤΟΥ ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ" ΠΟΥ ΚΟΛΛΑΝΕ, ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΙΠΕΣ...!

Να ξερουμε τουλαχιστον γιατι τρωμε την κοκκινη καρτα.
 
η κοκκινη ειναι χαρη πλακας φιλε seven επειδη σας ξεφυγε μια τετοια υποθεση. δεν νομιζω που το πιστεψες αληθεια που θα σου βγαλω κοκκινη καρτα.
 
Top