Κλοπή απο αποσκευές σε transit πτήση

Αυτά τα περιστατικά δεν είναι θέμα εταιρείας. Δε σημαινει πχ ότι επειδή ταξίδεψα με Air Seychelles (!!!), τα πράγματα μου τα βούτηξαν οι υπάλληλοι αυτής της εταιρείας. Ειναι θέμα υπαλλήλων του αεροδρομίου στο συγκεκριμένο πόστο που αφορά τον έλεγχο αποσκευών. Επί LGAT είχα κι εγώ παρόμοιο περιστατικό που μου πήραν μέσα απο τη βαλίτσα γυαλιά και μηχανή, σε πτήση προς Gatwick με Monarch. Το ίδιο έπαθε και φίλη μου στη Ρώμη σε πτήση της Alitalia... :rolleyes:
Δυστυχώς άκρη δεν βρήκε κανείς απο τους δυο μας σε καμμία από τις δύο εταιρείες...
 
Να πω απλά πως γιαυτό το λόγο μηχανές, πολύτιμα πράγματα και "τιμαλφή" δεν τα βάζουμε ΠΟΤΕ και για κανένα λόγο στη βαλιτσούλα μας?
 
Σαφώς και δεν αφήνουμε πράγματα αξίας ή χρήματα εντός παραδοτέας αποσκευής, ωστόσο ένα τέτοιο γεγονός δεν παύει να είναι απαράδεκτο! Υπάρχουν διαδικασίες (ΥΠΑ, Αεροδρόμια) που πρέπει να ακολουθηθούν συγκεκριμένα σε τέτοιες περιπτώσεις;
 
Λοιπόν ... θα προσπαθήσω να ξεκαθαρίσω το θέμα με τις κλοπές των αποσκευών με συντομία ( και χωρις λαθη )

Αν ανακαλύψετε ότι έχουν χαθεί αντικείμενα απο την αποσκευή σας , κατευθείαν στο αεροδρομιο και στο τμλημα απολεσθέντων για την επίσημη δήλωση
μαζί με εισητηριο , κάρτες επιβίβασης και αυτοκόλητο απο τη βαλίτσα .
Έχετε το δικαιώμα μέσα σε 7 μέρες απο την ημέρα που ήρθατε να κάνετε την δήλωση . Αν αργήσετε , γεια σας .

Επίσης , αν κάνετε δήλωση πχ στη Γερμανία και μένετε μόνιμα Ελλάδα , στη δήλωση που θα σας κάνει ο υπάλληλος να το πήτε να βάλει σαν σημειωση οτι η υποθεση σας θα τακτοποιηθει στην Ελλαδα ή μονιμη κατοικια .

Αν έχετε χάσει βαλίτσα και μετά έχει βρεθεί τότε μεσα σε 21 μέρες το αργότερο έχετε δικαιωμα να δηλώσετε στην εταιρεία αν έχει καταστραφεί ή αν εχουν χαθεί αντικείμενα .

ΟΛΕΣ οι αεροπορικές εταιρείες αποζημειώνουν ...... όσοι είπατε ότι δεν αποζημειωθήκατε πάρτε ξανα τηλ στην εταιρεία , μήπως και δεν δικαιούστε ή το έχουν ξεχάσει .

αν έχετε αποδείξεις αγορών απο τα κλεμμένα αντικειμενα , τότε να τα παραδώσετε στην δήλωση σας .

χρηματα/κοσμηματα/ηλεκτρικα αντικείμενα / πολυτιμια έγγραφα και κλειδια δεν αποζημειώνονται απο καμια εταιρεια .
που να χτυπιέται ο αλλος δε θα παρει ευρω και ας ειναι ο θειος σου δικιγόρος .

Για περισσοτερες πληροφορίες , e mail or πμ .
 
Top