Λάθος posts ...

Re: Ryanair στην Ελλάδα

metanastis83":h2p1pc0n said:
Αντιγράφω από το site της Ryanair:
Passengers can check-in online from 15 days up to 4 hours prior to your scheduled flight departure.

οπότε αν η πτήση της επιστροφής είναι 15+ μέρες πρέπει να περιμένεις.
Σ'ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση.Οντως 2 μερες μετα μπορεσα κι εκτυπωσα και το boarding pass της επιστροφης.Δεδομενου οτι θα εχω μονο χειραποσκευη μαζι μου ποση ωρα πριν τη πτηση θα πρεπει να ειμαι στο αεροδρομιο? Θα πρεπει να παω κατευθειαν στο gate η οχι?Ευχαριστω προκαταβολικα.
 
Re: LGKR/CFU Kerkyra "Ioannis Kapodistrias"

gonso":2ysw1dwd said:
Δεν νομίζω φίλε μου. Πού το διάβασες αυτό? Και τί πάει να πεί "θεωρείται"? Ή είναι ή δεν είναι. Χωρίς πολύ ψάξιμο, για να είναι τρίτη σε αριθμό πτήσεων λόκο στην Ευρώπη, πάει να πεί ότι έχει πιό πολλές πτήσεις από την Ryanair ή την Easyjet ή την AirBerlin. Διάλεξε μία.


Αυτό το διάβασα στο δελτίο Τύπου που κυκλοφόρησε στον τοπικό τύπο, ανακοινώνοντας την έναρξη των πτήσεων.
Δεν θα διαφωνήσω για τη θέση της Monarch, αν είναι τρίτη ή δέκατη τρίτη, αλλά δεν νομίζω οτι η Air Berlin δικαιούται να έχει τον τίτλο της Loco εταιρείας... τουλάχιστον αν δούμε το κόστος μιας πτήσης απο Κέρκυρα για Γερμανία !!
 
Re: LGKR/CFU Kerkyra "Ioannis Kapodistrias"

gonso":12qisls0 said:
Δεν νομίζω φίλε μου. Πού το διάβασες αυτό? Και τί πάει να πεί "θεωρείται"? Ή είναι ή δεν είναι. Χωρίς πολύ ψάξιμο, για να είναι τρίτη σε αριθμό πτήσεων λόκο στην Ευρώπη, πάει να πεί ότι έχει πιό πολλές πτήσεις από την Ryanair ή την Easy jet ή την Air Berlin. Διάλεξε μία.

Αυτό ήταν το δελτίο τύπου που κυκλοφόρησε στα κερκυραϊκά ΜΜΕ για την έναρξη των πτήσεων της Monarch.
Δεν θα διαφωνήσω αν η Monarch είναι τρίτη ή δέκατη τρίτη εταιρεία, αλλά και η Air Berlin δεν νομίζω οτι μπορεί να συγκαταλέγεται στις loco εταιρείες, αν κρίνω απο το κόστος μιας πτήσης της απο την Κέρκυρα προς μια γερμανική πόλη όπου κάνει πτήσεις.

Εντός του Ιουνίου αρχίζουν οι πτήσεις της Ryanair, ενώ και η Lauda Air κάνει πτήσεις για Βιέννη κάθε Τρίτη και Σάββατο. Οι πτήσεις που θα διαρκέσουν ώς 24 Σεπτέμβρη κοστίζουν περίπου 300 Ευρώ R/T
 
Re: Συντριβή αεροσκάφους Α330 της Air France AF447

OA701":1ci5zm8e said:
Ακόμη ένα άρθρο, απ' τον WSJ και τον πάντα ενημερωμένο Andy Pasztor, όπου βάσει δηλώσεων ανθρώπων που έχουν πρόσβαση στα προκαταρκτικά ευρήματα της έρευνας διαφαίνεται η ευθύνη των πιλότων για την πτώση.

Ωστόσο, δεν μένει εκεί, αφού εξετάζει το δυστύχημα ως μια αλληλουχία συμβάντων και γεγονότων και δίνει μία πρώτη εικόνα για το τρίπτυχο πιλότοι-AF-Airbus και τις πιθανές παραβλέψεις/ευθύνες όλων ενώ δεν ξεφεύγει της προσοχής του και η αντιμετώπιση των προβλημάτων που εμφάνισαν τα pitot tubes απ' τις ευρωπαΪκές ρυθμιστικές αρχές ασφάλειας, οι οποίες δεν θεώρησαν τόσο σοβαρό το θέμα ώστε να απαιτήσουν υποχρεωτικές αλλαγές.

:arrow: http://online.wsj.com/article/SB10001424052702304066504576341631579541512.html?

Καλή η απόδοση ευθυνών αλλά νομίζω ότι το σημαντικότερο θέμα στο συγκεκριμένο ατύχημα, που του δίνει και τη μεγάλη ιδιαιτερότητά του, είναι η παντελής αποτυχία του συστήματος Έρευνας και Διάσωσης, για την οποία κανένας ακόμα δεν έχει αναφερθεί. Υπήρξε πάντοτε ο ακρογωνιαίος λίθος των αερομεταφορών, αν κάποιο αεροσκάφος κινδυνέψει να γίνεται αντιληπτό το συντομότερο δυνατό. Αυτός είναι και ο ρόλος του Estimated Time of Arrival. Είναι παντελώς αδιανόητο, ένα αεροσκάφος να παθαίνει ατύχημα σε υπερατλαντική πτήση και αυτό να γίνεται αντιληπτό μόνον όταν δεν έχει προσγειωθεί στην ώρα του. Είναι αδιανόητο, να μην μπορεί να γίνει μια καλή εκτίμηση του σημείου του ατυχήματος και να χρειάζεται να περάσουν 6 ολόκληρες ημέρες μέχρι να βρεθούν τα πρώτα συντρίμια.

Αλλά ας αφήσουμε τη φιλολογία, με την ελπίδα ότι οι άνθρωποι της BEA δεν θα ξεχάσουν να κάνουν τις οποιεσδήποτε επισημάνσεις υπάρξουν και προς αυτόν τον τομέα, που σίγουρα θα έχουν ιδιαίτερο ενδιαφέρον, πέρα από τις τυχόν ατυχείς συγκυρίες που οδήγησαν τελικά στο ατύχημα.
 
Re: Olympic ή Transavia

aakunz":2gkssgq8 said:
Ο δημοσιευμένος ΙΑΤΑ ναύλος για το δρομολόγιο είναι EUR1848.00. Η επιβάρυνση ανά κιλό προκύπτει αν πολλαπλασιάσεις το ανωτέρω ποσό με το 1,5%. Κάνε τις πράξεις και θα δεις τη χρέωση.

Καλύτερα να πάρεις άλλο ένα εισιτήριο και να σε συνοδεύσει κάποιος φίλος.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Που μπορώ να βρίσκω τον ΙΑΤΑ ναύλο σε περίπτωση που το ξαναχρειαστώ;
Να πάω με κάποιον ακόμα το σκέφτηκα κι εγώ αλλά είναι και η περίοδος που είναι τσιμπημένες οι τιμές στα αεροπορικά και μαζί με την επιστροφή θα βγούν πάρα πολλά.
Ενδεχομένως να πάρω τα απολύτως απαραίτητα σε πρώτη φάση και όποιος ανεβαίνει να μου φέρνει και από κάτι.
Η άλλη λύση είναι να πληρώσω 60 ή 100 ευρώ στην Transavia για 26 ή 32 κιλά αντίστοιχα
 
Re: Hellenic Imperial Airways

Kalispera.. Epeidi kai ego perimeno na pao gia synenteuksi se ayti tin etairia mipos kseri kaneis na mou pei kapoies plirofories ? pos ine h synenteuksi , genika ti akougete gia tin sygekrimeni etairia ktl? eyxaristo :)
 
Re: Astra Airlines

Καλα νέα που πήραν το 738!! Νομίζω θα παει καλα αυτή η εταιρία, αν έχουν άγονες διαδρομές ..
 
Re: Προσφορά εργασίας-προσλήψεις Χειριστών Α/ΦΩΝ

dimis_air":10gp416d said:
Αυτά τα interviews που λέτε πρέπει να έγιναν 1 με 1.5 μήνα πριν... και σχεδόν πριν βγεί η αγγελία για low timers και μάλλον επηρρέασαν θετικά ωστε να προχωρησουν οι της ΟΑ σε δημοσίευση της αγγελίας.

Απ κει και περα ας σταματήσουν μερικοί να παίζουνε με την αγωνία μας...δεν έχει πλάκα
Φίλε "dimis_air" εάν διάβαζες πιο προσεκτικά πέντε posts πιο πάνω, έχω ήδη αναφέρει πως ''...Μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι τον τελευταίο ενάμιση περίπου μήνα έχουν γίνει πολλές συνεντεύξεις για προσλήψεις...'',άρα πρόσεχε τι γράφεις διότι εγώ είμαι πολύ προσεκτικός σε οτιδήποτε ανέφερα.Επίσης εάν εννοείς εμένα λέγοντας ''ας σταματήσουν μερικοί να παίζουνε με την αγωνία μας'' τότε ειλικρινά συγγνώμη και δεν θα ξαναμοιραστώ ποτέ τις προσωπικές μου εμπειρίες με κανέναν σας εδώ μέσα.
 
Re: Προσφορά εργασίας-προσλήψεις Χειριστών Α/ΦΩΝ

γεια σας,
συγνωμη για τα ορθογραφικα μου λαθοι!

Λοιπον, επειδη διαβαζω εδω πολλες ηλιθιοτητες, ειδικα με μερικους που λενε πηγα και με ειπαν ετσι και τωρα περιμενω και τωρα βγαζω μεντικαλ και τωρα εχουν παρει κοσμο κτλ.......

επειδη ετυχε να γνωριζω πολλα πραγματα , ηθελα να σας πω τα εξεις..
1.απο τισ 14 σελιδες που εχετε γραψει εδω, το 1/50 ειναι αληθεια!!!!
2.οι μισοι που εστειλαν βιογραφικα ειναι κομενοι, λογο ελειψεισ των απαραιτητων που ζητηθηκαν!!!
3.ενας σοβαρος πιλοτος δεν γραφει ποτε σε φορουμ για την πορεια της καριερας του , διοτι ειναι το ελαχιστο βλακς!!!
4.εαν μερικοι που ειστε με λιγες ωρες περιμενετε να μαθαιτε απο εδω ειστε επι 10 βλακς!!!
5.η ΑΙΓΑΙΟ μπορει να ζητησει κοσμο, ΜΠΟΡΕΙ!!!!
6.ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΡΕ, Ο ΚΑΘΕ ΑΣΧΕΤΟΣ ΠΟΥ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ Η ΕΙΝΑΙ ΠΙΛΟΤΟΣ ΣΤΟΝ PC ΤΟΥ Η ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ, να γραφει βλακειες και κατινιες!!!!!
7.1-2 ατομα μκηκαν με τυπο και παρα πολυ λιγοι που πηγαν στον καναδα,δεν γυρησαν ολοι με τον τυπο...οεο!!!
8.Ξερω παρα πολλα , αλλα το κραταω για τα φηλαρακια μου , να ειναι ετοιμα για να πεταξουν!!!!

Δεν θα ξανα απαντησω σε κανεναν, γιατι ειστε ασχετοι και κατινες!!!

cabin crew be seated for takeoff...............................
 
Re: Προσφορά εργασίας-προσλήψεις Χειριστών Α/ΦΩΝ

πό FlyHigh την Χθες, 23:01
Flynaked καλώς ήρθες.Μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι τον τελευταίο ενάμιση περίπου μήνα έχουν γίνει πολλές συνεντεύξεις για προσλήψεις,αλλά όχι βάσει κάποιας προκήρυξης ή μόνο για low timers .Εχουν γίνει και προσλήψεις κάποιων που ήδη βρίσκονται στον Καναδά για το type rating.Για προσλήψεις με type rating δεν ξέρω και δεν μπορώ να σου απαντήσω.


οσο για σενα φιλαρακο FlyHigh, δλδ ποσες πολλες συνεντευξεις???
φιλε δεν ξερω εδω μεσα τι δηλωνεις , αλλα αν ησουνα πιλοτος θα σε εκοβα επειδη δεν εισαι σαφεις!!!
Θα σε ειχα κοψει πριν μπεις στην αιθουσα!.... :cool:

ΜΑΘΕΤΕ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΑΚΡΗΒΕΙΣ,ΑΛΗΘΕΙΣ ΚΑΙ ΑΠΟΛΥΤΗ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΤΕ!!!
 
Top