LGAT Athens Hellinikon (closed)

Re: αποριες για το Ελληνικο LGAT

LAN":1bn4yde6 said:
Ειπαμε... Αγαπαω τα αεροπλανα, τα λατρευω αλλα οχι και να μας ξυπνανε απο τις 7 το πρωι... Και να τα βλεπουμε να παιρνουν υψος πανω απο τα κεφαλια μας... Τα Σπατα μια χαρουλα ειναι! Γιατι θελουν κι αλλα?

Πόσο θόρυβο θα κάνουν πια τα ελικοφόρα σκατουλάκια, άντε πού και πού κανένα μικρό business jet; Ειδικά για πτήσεις τέτοιου τύπου, τα μικρά αεροδρόμια κοντά στα κέντρα των πόλεων κερδίζουν έδαφος. Άλλωστε είναι μάλλον απίθανο να ξαναδούμε μεγάλα jet αεροπλάνα να απογειώνονται από το Ελληνικό παρά μόνο στο... flight simulator. Άντε στην καλλίτερη περίπτωση να γίνει το πολυπόθητο Μουσείο Πολιτικής Αεροπορίας και να προσγειωθεί κανονικά από τον διάδρομο κάποιο αεροπλάνο που αποσύρεται και γίνεται στατικό έκθεμα.

Το τμήμα του αεροδρομίου του Ελληνικού που απομένει είναι ιδανικό για αεροδρόμιο γενικής αεροπορίας. Όλες οι εγκαταστάσεις είναι έτοιμες, εύκολη πρόσβαση έχει (άλλωστε σύντομα θα λειτουργήσει και η επέκταση της Γραμμής 2 του Μετρό), άπλετος χώρος υπάρχει για τα ιδιωτικά αεροπλάνα, άρα γιατί να δούμε πολυκατοικίες αντί αυτών; Γιατί πάρκο στην Ελλάδα μπορεί εύκολα να συζητιέται, αλλά σπανιότατα υλοποιείται.
 
Re: αποριες για το Ελληνικο LGAT

LAN":1ds7wgms said:
Οχι οχι οχι.... Οχι πααααλι αεροδρομιο στο Ελληνικο. Για ελατε που μενω και θα καταλαβετε... Δε θελουμε να ξανακουσουμε αεροπλανα απο εδω σε οοολη τη περιοχη...


Οι περισσότεροι εδώ μέσα (including myself) θα πλήρωναν για να ακούν τα αεροπλάνα που εσύ δε θες να ακούς. Και έμενα Γλυφάδα, πλησίον Γκολφ, πόσο "χειρότερη" να ήταν η δική σου κατάσταση από τη δική μου;
 
Re: αποριες για το Ελληνικο LGAT

LAN":1mvev28x said:
Ειπαμε... Αγαπαω τα αεροπλανα, τα λατρευω αλλα οχι και να μας ξυπνανε απο τις 7 το πρωι... Και να τα βλεπουμε να παιρνουν υψος πανω απο τα κεφαλια μας... Τα Σπατα μια χαρουλα ειναι! Γιατι θελουν κι αλλα?

Αγαπητέ LAN. Ιδού η λύση στο φοβερό αυτό πρόβλημά σου. Γι αυτό ειμαστε εδώ, για να βοηθάμε τον συνάνθρωπό μας που υποφέρει.
 
Re: αποριες για το Ελληνικο LGAT

Εγω παντως που μεγαλωσα στη γλυφαδα μια χαρα μου καθοταν που τα αεροπλανα περνουσαν απο ΠΑΝΩ απο το σπιτι μου!Ισως ηταν και το ερεθισμα που με εκανε να μου αρεσουν τοσο τα αεροπλανα!!
 
Re: αποριες για το Ελληνικο LGAT

LAN, σεβαστό το οτι μπορεί να σε ενοχλεί ο θόρυβος :deadthread: (μουσική θα το έλεγα εγώ, ειδικα τις προηγούμενες δεκαετίες) και ακόμα και αν δεν ήταν η σωστή τοποθεσία για αεροδρόμιο, εφόσον κατασκευάστηκε τοτε, (που και πάλι πιστεύω οτι δεν υπήρχε πάνω απο το 5% των σημερινών κτισμάτων απο φωτο που έχω δει), απλά δεν πας να μείνεις εκει! Όλοι γνωρίζουν οτι αεροδρόμια δεν φτίαχνονται ουτε σε καθε γειτονια, ούτε κάθε μέρα, οπότε δε βρίσκω το λόγο γιατί να πας να μείνεις εκει ελπίζοντας οτι θα το κλείσει σε 70 χρονια πχ.
Θα συμφωνήσω με τους υπολοίπους οτι βρίσκεσαι σε λάθος forum... ακόμα και αν είμαστε εμείς οι παράξενοι! :mrgreen:
 
Re: αποριες για το Ελληνικο LGAT

σωστά... εμείς είμαστε οι ανώμαλοι... όχι εσύ φίλε μου!!!
 
Re: αποριες για το Ελληνικο LGAT

Πωπω... Δεν περιμενα οτι το θεμα θα επαιρνε τετοια τροπη... Ενταξει λοιπον... Για να ηρεμησετε παραδεχομαι πως ειμαι σε...λαθος φορουμ και ειμαι...ανωμαλος. Οοοοτι πειτε! Και ευχαριστω για τα... υπεροχα σχολια καποιων. Πραγματικα κριμα!

Adios para siempre... (y hasta la victoria siempre...)
 
Re: αποριες για το Ελληνικο LGAT

φιλε μην ξεχνας οτι δεν ειναι μονο προς ευχαρηστηση των αλλων πχ planespotters αλλα και ενας σημαντικος πορος εσοδων για την χωρα μας , καθως η βαρια βιομηχανια μας ειναι ο τουρισμος.... ;)
 
Re: αποριες για το Ελληνικο LGAT

Ειδα καποιες φωτο απο παρατημενα 737-200 και 747 στο http://www.airliners.net, στο εν λογω αεροδρομιο. Ξερετε πληροφοριες γι'αυτα? Ειναι προσβασιμα ( εξωτερικα φαινονται στις φωτο, πως ειναι, εσωτερικα?), σε τι κατασταση βρισκονται?
 
Re: αποριες για το Ελληνικο LGAT

Σχετικά με τα αεροσκάφη στο LGAT δες σε αυτό το θέμα: viewtopic.php?f=15&t=2310
 
Top