LGRD Rhodes Maritsa

  • Thread starter Anonymous
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Αγαπητέ ΟΑ701,

Η συνέντευξη τύπου που παραθέσαμε στις 11-1-2013 ήταν ανοιχτή για το κοινό, κάθε ενδιαφερόμενος μπορούσε να την παρακολουθήσει ελεύθερα και να υποβάλει τα ερωτήματά του.

Στη συνέντευξη τύπου παρευρέθησαν οι τοπικές αρχές και φορείς μεταξύ των οποίων και οι πρόεδροι των τοπικών συμβουλίων των εν λόγω οικισμών. Είναι δικός τους ρόλος να ενημερώσουν τους κατοίκους των περιοχών τους καθώς αυτοί είναι οι νόμιμα εκλεγμένοι εκπρόσωποί τους.

Επιπλέον υπήρξε δημοσιογραφική κάλυψη της εκδήλωσης και γράφτηκαν άρθρα σε όλες τις τοπικές εφημερίδες ενώ προβλήθηκαν και τηλεοπτικά ρεπορτάζ στα δελτία ειδήσεων.

Τέλος, στις 27 & 28 Φεβρουαρίου συμμετείχαμε στη συνέλευση του Δημοτικού Συμβουλίου ώστε κατά τη διάρκεια της συζήτησης του θέματος από τους Συμβούλους να υπάρχει η δυνατότητα επίλυσης όλων των αποριών.

Ως εκ τούτου πιστεύουμε πως έχουμε καλύψει επαρκώς τις απαραίτητες ενημερωτικές ενέργειες.

Σχετικά με την πορεία της επένδυσης, βρισκόμαστε εν αναμονή της απάντησης της Περιφέρειας Νοτιοανατολικού Αιγαίου.
 
Δεν θα διαφωνήσω ότι η παρουσία σας ήταν παραπάνω απο αισθητή έως τώρα ωστόσο ας μην ξεχνάμε ότι πολύς κόσμος δεν γνωρίζει ή/και δεν έχει τον χρόνο να ασχοληθεί καθώς όλοι λίγο πολύ τρέχουμε καθημερινά για τον άρτο τον επιούσιο.

Απο εκεί και πέρα, η αλήθεια είναι ότι η (αντίθετη) άποψη της συμβούλου προς το παρόν είναι μία και μοναδική όμως εικάζω ότι ειδικά στην Παστίδα δεν πρέπει να έχουν πάρει χαμπάρι ότι θα αλλάξει η καθημερινότητά τους. Και αναφέρομαι στο συγκεκριμένο χωριό διότι είναι καθαρά bedroom community 4-5.000 κατοίκων που μαζί με τη Δαματριά θα δεχτούν -όπως και να το κάνουμε- τη μεγαλύτερη όχληση απ' την επαναλειτουργία ενός α/δ που ήταν ανενεργό για πάνω από 20 χρόνια όταν αναπτυσσόταν οικιστικά την περασμένη 15ετιά η περιοχή. Ίσως θα προλαβαίνατε καταστάσεις ακόμη κι αν δεν έχει εκφραστεί ακόμη κάποια διαμαρτυρία.

Αnyway, θέλω να είμαι θετικός στην επένδυση, τη βρίσκω μάλιστα εξαίσια ως φαν του αεροπορικού χώρου, αρκεί να είναι -μιας είναι και της μόδας- και win-win για όλους.

Καλή συνέχεια στην προσπάθεια σας :D
 
Σας ευχαριστούμε. Θα λάβουμε υπ' όψιν τις επισημάνσεις σας.
 
Πραγματικα δεν ειναι δυνατον για καθε δημοσιο εργο ή ιδιωτικο εργο που αφορα τη δημοσια ζωη (περι τουτου προκειται οταν μιλαμε για αεροδρομιο) να εχουν ολοι αποψη. Δεν ειναι δυνατον να ρωτηθει και ο τελευταιος δημοτης-κατοχος κοτετσιου ποια ειναι η αποψη του. Γι αυτο το λογο ειναι το εκλεγμενο δημοτικο συμβουλιο για να ασχολειται με τετοια θεματα και απ οτι καταλαβα ηταν καλεσμενο στην ομιλια. Τωρα αν δεν ικανοποιουν οι ενεργειες τους bad luck να ψηφισουν αλλους την επομενη τετραετια... Οσο αφορα τις αντιδρασεις τα ιδια εγιναν και με τα υδροπλανα πριν μερικα χρονια. Η υποθεση εχει μερικες φορες και την αστεια πλευρα οταν ειχε βγει ο γιος του αρσενη στο ευρωκοινοβουλιο και ελεγε οτι αν γινουν ερευνες για πετρελαιο στη Μεσογειο θα ενοχληθουν οι φαλαινες απο τα σοναρ. Ας το παρουμε χαμπαρι... καποιοι θα ζημιωθουν αρεσει δεν αρεσει. Ετσι λειτουργουν τα σωστα κρατη. Οταν εποφελουνται 51 εις βαρος των 49 τοτε θα μετρησει το καλο των 51. Προσωπικα περισσοτερο με ενοχλει οταν παω διακοπες το καλοκαιρι και βλεπω τα αυθαιρετα πανω στο κυμα στα νησια...
 
Κάθε περίπτωση έχει τις ιδιαιτερότητές της, ας μην τα τσουβαλιάζουμε όλα.

Όσον αφορά το δημοτικό συμβούλιο, ναί είναι αντιπρόσωποι των κατοίκων ωστόσο δεν νομίζω ότι έχουν ενημερώσει αναλυτικά την ευρύτερη περιοχή στο τι θα αλλάξει. Δεν διαβάζουν όλοι εφημερίδες και δεν παρακολουθούν όλοι τοπικά κανάλια οπότε εικάζω ότι άμα την επαναλειτουργία του α/δ θα ακολουθήσουν "γλέντια". Άλλωστε δεν μιλάμε για επένδυση χαμηλής όχλησης, μιλάμε για μια σοβαρή προσπάθεια που προφανώς στοχεύει να μακροημερεύσει και άρα αλλάζουν κάποια δεδομένα για μια ολόκληρη περιοχή χωρίς το επόμενο εκλεγμένο συμβούλιο να μπορεί να παρέμβει άμεσα.

Θα μου πείς και φταίει η εταιρεία που θέλει να επενδύσει για αυτό? Όχι δεν φταίει η εταιρεία, αλλά πέραν του προφανούς ωφέλους στα πλαίσια της εταιρικής κοινωνικής ευθύνης, νομίζω ότι θα προλάβαινε κάποιες καταστάσεις που πιθανότατα να έβαζαν σε κίνδυνο την επένδυση αφού αυτή είχε ξεκινήσει.

Θέλω να επαναλάβω ότι έως τώρα έχει ακουστεί -τουλάχιστον δημόσια- μία μόνο αντίθετη προς την επένδυση άποψη, πιθανότατα να μην ξανακουστεί και τίποτα αλλά όταν αρχίσουν να πετάνε 20, 30, 40 φορές την ημέρα α/φη πάνω απ' τα χωριά τότε θα υπάρξει θέμα κυρίως λόγω της άγνοιας που θα προϋπάρχει.

ΥΓ
Έχει ακουστεί ότι o ιδιοκτήτης της Jetstream είναι Ρόδιος στην καταγωγή, δεν μπορώ να το εξακριβώσω, ωστόσο αν ισχύει νομίζω ότι και ο ίδιος θα γνωρίζει κάποια παραπάνω πράγματα.

End.-
 
Καλές οι φώτο φίλε seven4seven.

Απλά η 3η δε νομίζω να είναι από το αεροδρόμιο των Μαριτσών. Έχει θάλασσα στο βάθος.
 
Για μπες στο google earth και παίξε με τα ύψη και τις γωνίες και θα δείς ότι μια χαρά θάλασσα βλέπει...
 
Φίλε Kostkar, μπορω να σου υπογράψω ότι στα Μαριτσα τραβηξα τη φωτογραφία. :)
 
Από το αεροδρόμιο Μαριτσών βλέπεις θάλασσα;

Από ποιο σημείο ακριβώς παιδιά; γιατί εδώ πραγματικά με πιάνετε αδιάβαστο! :-o :shock:

Από τη Νότιο-Δυτική πλευρά, προς Δαματριά;
 
Top