LGTS/SKG Thessaloniki "Makedonia"

Και γιατι να έρθει για πάρκινγκ στο skg και οχι σοφια ξερω γω. Ή αθηνα ή σκοπια ή Τουρκία καπου? Το πάρκινγκ θα μπορούσε να γινει οπουδήποτε δεν νομίζω να ήρθαν για πάρκινγκ μονο
 
Για λόγους οικονομίας ίσως ?
 
Αν ειναι για πάρκινγκ τοτε ξέρουμε πόσο καιρο θα μεινει εδω? Ειναι το μοναδικό στολίδι στο αεροδρόμιο και ο μονος λόγος να το επισκεφτώ
 
Μία σύντομη αναφορά στην εμπειρία μου από την επίσκεψη στο αεροδρόμιο Μακεδονία στις 10 Φεβρουαρίου 2024 με προορισμό το Μόναχο:

Έχουν γίνει αρκετές βελτιώσεις, κυρίως στους εσωτερικούς χώρους του κτιρίου. Ανακαινίσεις, καινούρια καταστήματα, κάποιες βελτιώσεις στον έλεγχο και την ασφάλεια, αισθητή βελτίωση στην εμφάνιση, καθαριότητα, λειτουργικότητα και προσωπικό χώρο στις τουαλέτες. Οι εγκαταστάσεις από μέσα μοιάζουν πιο φωτεινές, φιλικές (αν και λίγο "ψυχρές", ουδέτερες, μου έλλειψε λίγο το ιδιαίτερο χρώμα και άρωμα της Θεσσαλονίκης). Το προσωπικό επέδειξε αξιοσημείωτο επαγγελματισμό, ενώ παράλληλα φαινόταν ότι ένιωθαν λίγο αμήχανα, σα να ήταν λίγο "κουμπωμένοι" (παλιά θα το λέγαμε ψαρωμένοι :)). Ίσως από το άγχος τους να είναι σοβαροί/ες και σωστοί/ες δίσταζαν να χαμογελάσουν και να είναι λίγο πιο "άνετοι". Είναι λογικό μάλλον, καθώς προσπαθώντας να βρουν πάλι το ρυθμό τους τώρα που η αεροπορική κίνηση επανέρχεται σταδιακά χρειάζονται κάποιο χρόνο.
Το αίσθημα ασφάλειας και επαγγελματισμού ήταν άψογο, αν και ίσως σε τέτοιο βαθμό που μετρίαζε τη χαρά τόσο του επιβάτη όσο και των εργαζομένων στο αεροδρόμιο. Με άλλα λόγια, μην είστε τόσο "σφιγμένοι"! Μπορείτε να είστε επικεντρωμένοι στη δουλειά σας, σοβαροί, χωρίς να χάνετε την ανθρωπιά και το χιούμορ σας. Το κλίμα εν μέρει ήταν λίγο "βαρύ", ο μέσος επιβάτης νιώθει ενθουσιασμό για το ταξίδι και το προσωπικό μπορεί να συμβάλλει σε αυτό. Η συμπεριφορά ήταν ευγενική, όμως λίγο "παγωμένη". Δυσκολεύτηκα λίγο να βρω την πύλη αναχώρησης γιατί στη διπλανή ήταν μαζεμένο ένα πλήθος χωρίς σαφή προορισμό. Ίσως κάποια πύλη να άλλαξε τελευταία στιγμή, δεν γνωρίζω.
Τα γραφεία έχουν ανακαινιστεί και δείχνουν πιο προσιτά.

Ο εξωτερικός χώρος του αεροδρομίου ήταν λίγο πιο περίπλοκος. Υπήρχε μια σήμανση που αν κατάλαβα καλά διαχωρίζει τις αναχωρήσεις σε τομέα (τερματικό σταθμό; ) 1 και 2. Μία στήλη στον καθένα από αυτούς πληροφορούσε ποιες αεροπορικές φιλοξενεί. Αν θυμάμαι καλά δε βρήκα πουθενά τη δική μου (Aegean). Παράλειψη ή προβλέπεται ειδικός σταθμός για την Α3;
Κατά τα άλλα, ο εξωτερικός χώρος θα μπορούσε να διαμορφωθεί λίγο πιο "φιλικός", φιλόξενος, ίσως πιο καλλωπισμένος (με φυτά για παράδειγμα, ή πινακίδες και χάρτες που να καλωσορίζουν τους επιβάτες και να κάνουν την επίσκεψη πιο ευχάριστη).

Συνολικά νομίζω ότι η πρόοδος των έργων είναι ικανοποιητική, αν και λίγο πιο αργή από το αναμενόμενο και επιθυμητό. Μου άρεσε η πιο οργανωμένη εικόνα που δείχνει γενικά το αεροδρόμιο σε σχέση με τα περασμένα χρόνια. Λιγότερο χάος, περισσότερη τάξη (ομολογώ όμως ότι ταξίδεψα σε περίοδο χαμηλής κίνησης, ωστόσο στην υψηλή περίοδο πιστεύω ότι πλέον υπάρχει το άψυχο και έμψυχο δυναμικό για μια ομαλή, εύρυθμη λειτουργία). Αν πράγματι ξεκινήσει η λειτουργία του Μετρό τον ερχόμενο Νοέμβριο και σύντομα επεκταθεί στο αεροδρόμιο όπως προβλέπεται, λογικά η αναμενόμενη αύξηση της κίνησης δε θα αργήσει να έρθει.
 
Να επιτρεπόταν το planespotting καλα θα ηταν. Αλλα και παλι δεν έρχεται τιποτα καλο περα απο 737 και a320
 
Η ACI δημοσιεύει τα κριτήρια εδώ ("2023 ASQ Awards Eligibility and Scoring"), αλλά δεν ξέρουμε πόσα αεροδρόμια συμμετέχουν για να μπουν στη λίστα, οπότε...
 
5R-EJA ATR72-600 Air Madagascar έρχεται στην Θεσσαλονίκη 16:00 αύριο 15/3, μέσω Ναϊρόμπι, Τζέντα και Ηράκλειο. Το γιατί όμως;
 
Σίγουρα δεν έχει ενδιάμεση στάση μεταξύ JED και HER; Η απόσταση είναι περίπου 1100 NM ενώ η εμβέλεια του ATR 72-600 είναι 740 NM γεμάτο. Μπορεί άδειο να αυξήσει την εμβέλεια του κατά 400 NM;
 
Fuel stop παιζει? Αν και πολυ μικρη απόσταση το Ηράκλειο-θεσσαλονικη. Εγω πιστεύω ειτε παει για συντήρηση ειτε για να το παρει άλλη αεροπορική
Post automatically merged:

Σίγουρα δεν έχει ενδιάμεση στάση μεταξύ JED και HER; Η απόσταση είναι περίπου 1100 NM ενώ η εμβέλεια του ATR 72-600 είναι 740 NM γεμάτο. Μπορεί άδειο να αυξήσει την εμβέλεια του κατά 400 NM;
Δεν μπορείς να φανταστεις ποσο αυξάνεται η εμβέλεια οταν ειναι άδειο. Υπάρχει και το σεναριο να πετανε με έξτρα δεξαμενές αλλα αμφιβάλλω
 
Top