Μιλάνο....

COMPUTERISE":31kxw8v7 said:
Γράψε δηλαδή με καθαρές Μογγολικές κουβέντες σύντροφε

Тэрминалаас 2 хотын мевруу автобус байна!

valentinovissi":31kxw8v7 said:
Στα Παφιτικα σε παρακαλω γιατι δεν καταλαβαινω αλλη γλωσσα.

Ε κουμπάρε ακούεις με που σου λαλώ; Εσιει τζιαι λεωφορείον που φέφκει που το Τέρμιναλ 1 τζιαι περνάει που το Τέρμιναλ Θκυο (2) τζιαι πηαίνει βουρώντας (φουλσπητ) στον κεντρικόν σιδηροδρομικόν σταθμόν του Μιλάνου. Εν πάντα όφτζιερον (αθκιασερόν). Εκατάλαβες; "Εκαταλαβα" να λαλείς.

Προς ούλλα τα μέλη του φόρουμ: Κουμπάροι προσέχετε πολλά στα ιταλικά highways. H σήμανση εν για τον β*λλον. Άμπα τζιαι πάτε τζιαμμέ με το αυτοκίνητο, εν πολλά καλή ιδέα να πιάετε ένα τζι πι ες.
 
Aakunz εισαι θεος απλα respect !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:thx: :thx: :thx: :thx: :thx:
 
Λοιπόν μετά απο ενα σχετικά ευχάριστο διάστημα που πέρασα στο ηλιόλουστο :D Μιλάνο θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας μερικές μου σκέψεις.

Μέτρια σαν πόλη η οικονική πρωτευουσα της Ιταλίας.
Κάκιστα τα μέσα μαζικής μεταφοράς.Φτηνά όμως.Για 24 ώρες με 3 ευρώ έχετε εισιτήριο,ενώ με 5 ευρώ για 48 ώρες μπορείτε να χρησιμοποιήσετε όσο θέλετε τα τρένα.Το 1 ευρώ είναι μια απλή διαδρομή.
Αρκετά καλό το αεροδρόμιο MALPENSA 1.
Απο το terminal 1 στο STAZIONE CENTRALE φτάνετε απο 45 μέχρι 55 λεπτά και πληρώνετε 7{ή 7,5}ευρώ το άτομο.Αν πάτε με 3 άτομα τότε πληρώνετε τα 2 εισιτήρια{δηλαδή 5 ευρώ το άτομο}
ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΤΑΤΑ τα μαγαζιά μόδας.Μάλιστα το πρωσοπικό των μαγαζιών εκεί είναι άκρως επαγγελματικό και διακριτικότατο. :thx: Αλλά πανάκριβα τα ρούχα,τα παππούτσια,οι τσάντες κ.α.
Η Σκάλα του Μιλάνου{εισιτήριο 5 ευρώ}και πιο συγκεκριμένα το μουσείο του δε λένε και πολλά.Αλλά σου δίνεται η ευκαιρία να δεις απο τον εξώστη την αίθουσα όπυ γίνονται οι συναυλίες.Ελλπίζω στο μέλλον να πάω να παρακολουθήσω μια οπερα εκεί.
Το Ντουόμο που είναι η δευτερη μεγαλύτερη εκκλησία της Ευρώπης όντως τεράστια αλλά αυτό που αξίζει είναι να πάτε απο τις σκάλες{5 ευρώ}στη κορυφή της εκκλησίας.Απο κει η θέα του Μιλάνου είναι μοναδική.Αν δεν είστε γέροντας ή αντιμετωπίζετε κινητικά προβλήματα μην ανεβείτε πάνω.Μη ντροπιάσετε την Ελλάδα και χρησιμοποιήσετε το ασανσέρ{7 ευρώ}Αυτό είναι μόνο για τους χοντρούς Αγγλοσάξωνες.Επίσης υπάρχει μεγαλη δυσκολία για τημ μετακίνηση ατόμων που έχουν κινητικά προβλήματα μια και η ταράτσα έχει κάποια κλίση και κάποιες σκάλες.
Εχω την αίσθηση οτι το φαγητό είναι πολύ καλύτρο στη Ρώμη και Φλωρεντία.Στο Μιλάνο δε μπορώ να πώ οτι ενθουσιάστηκε το στομάχι μου.
Το Νοβίγλι πηγαίνει η νεολαία του Μιλάνου αλλά το θεωρώ λίγο υπερτιμημένο.

Εντάξει ενα διάλειμμα για ΣΚ καλό είναι δε λέω αλλά......
 
Χρονια Πολλα και Καλη Χρονια κατ' αρχην.
καλος σας βρηκα κατα δευτερον..
..και κατα τριτον εχουμε και λεμε..
ετοιμαζω ταξιδι για Μιλανο το διαστημα 9-15/9/09..
παω για να παρακολουθησω αγωνα F1 αλλα παιρνω και την αδερφη μου μαζι και πρεπει να φροντισω να περασει και κεινη καλα και σχετικα φθηνα γιατι εγω ειμαι 17 και η αδερφη μου 18 και επομενως τα εσοδα μας ειναι περιορισμενα.. =p
ψαχνω μια οικονομικη πτηση και η πιο φθηνη που βρηκα απο Larnaca ειναι με Czech Airlines μεσω Prague EUR 261.87 (included tax) a/r.. μεσω ενος αλλου site τη βρισκω 387.87 € (?)..
ξενοδοχεια κτλ βρηκα το μονο που μου μενει ειναι η πτηση.. πρεπει να 'ναι μαλλον η πιο φτηνη που υπαρχει και την βρηκα εντελως τυχαια..
επισης για 2-3 μερες που θα 'μαι στο Μιλανο που να παω και τι να δω?
Φυσικα θα παω στο Ferrari store και θα 'θελα με τρενο να παω και Maranello αλλα λογω της αδερφης τα σχεδια αλλαζουν.. που να παω λοιπον?
 
απο το LCA προς μιλανο πεταει και οι Κυπριακες αερογραμμες.
αλλα με τις τσεχικες ειναι πολυ φθηνο αυτο που βρηκες, και στο συνηστω
 
οι Κυπριακες πετανε απευθειας με 360€ και ηταν το φθηνοτερο, μεχρι που βρηκα αυτο.. =p
απο http://www.taxidiamprosta.com/ το βρισκω με 261.87€ και απο http://www.pamediakopes.gr/ το βρισκω 387.87€.. γιατι τοσο μεγαλη διαφορα?
 
Το "Ταξίδια Μπροστά" έχει κάνει λάθος στον υπολογισμό του επιναύλου και του επασφαλίστρου. Ουσιαστικά, δεν τα έχει χρεώσει καθόλου. Το "Πάμε Διακοπές" έχει κάνει το σωστό υπολογισμό κι ας μην μας αρέσει η τιμή του.
 
Στην πτήση επιστροφής η CSA προσφέρει δύο διαφορετικά δρομολόγια. Ένα το πρωί και ένα το βράδι.
Επίσης μπορείς να πετάξεις και με την Aegean μέσω Αθήνας στα EUR 267,63. Από το http://www.aegeanair.com
 
Εγώ νομίζω ότι είναι πολύ νωρίς για να κλείσεις τα εισητήρια.
Οι προσφορές των εταιρειών για εκείνη την περίοδο δεν έχουν ακόμα βγει.
Κάνοντας λίγη υπομονή και έχοντας αυτιά και μάτια ανοιχτά, όλο και κάτι καλύτερο θα προκύψει κάποια στιγμή (σύντομα).
Επίσης, φρόντισε να γραφτείς στα newsletter των αεροπορικών εταιρειών για να μαθαίνεις τις (όποιες) προσφορές τους.
 
αρα τελικα το πιο φθηνο ειναι των Κυπριακων?
υπαρχει και με aegean φυσικα μεσω αθηνας που κερδιζεις 60 € αλλα αξιζει τον κοπο η ταλεπορια για 60€?
οι προσφορες για τοτε ποτε βγαινουν?
 
Top